Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

marusaj

Hodnoceno v kontextu celé trilogie: Akční nářez bez slabých míst. Damon se profiluje jako Bond pro 21. století. Charisma z něj stříká, akce je skvěle syrově a bez emocí natočená. Franka Potente je fajn. Pražské lokace jsou třešničkou na dortu. ()

danny_21

Výborný špionážní akční filmeček s přesvědčivě chladným a zručným Mattem. Narozdíl od Bondů a Ethan Huntů je Bourne realistická, uvěřitelná postava posazená do známého Evropského prostředí, příjemný začátek série. 85 % ()

Idahou

Legenda, skutečně. Spoust jiných se snažila tento film napodobit, ale žádný jiný nebyl tak úspěšný a největšími konkurenty mu tak jsou jen další díli této volné trilogie. Pokud chcete akční thriller, který dává smysl, je realističtější, oplývá logickým dějem, kde se určité věci prostě dějí na základě předešlých akcí a ne jen kůli tomu, že jsou napsány ve scénáři, tak pravděpodbně nemůžete vybrat lépe, než právě Bournovu trilogii. Dejte si, ale pozor jakou verzi zvolíte, doporučuji klasickou (ne extended) v originálním znění ()

AMD.SW

Mno, téma agenta se ztracenou pamětí a odhalující svou divokou minulost se mi mnohem víc líbilo v Dlouhém polibku na dobrou noc. Toto je skoro to samé, jen v mužském podání a připadalo mi to nudnější. ()

RajAthen

Trochu pomalejší rozjezd a z počátku určité otazníky nad obsazením milého Matta Damona do role profesionálního zabijáka vyšumí poměrně záhy a nastoupí poctivá, dobře natočená a promyšlená akce, která se obejde beze vší pompy a ega posledních Bondů, a právě ona civilnost činí z filmu zajímavou podívanou. Navíc Bourne najde svou femme fatele v mé oblíbené ulici V Cípu, aneb další nepřiznané filmování Prahy v dějinách amerického filmu. ()

Pathrose

Parádně provedený thriller odehrávající se převážně v Evropě. V Agentu bez minulosti se seznamujeme s Jasonem Bournem, ale i bez těch megalomanských amerických výbuchů se jedná o výtečný thriller, který stavím hodně vysoko. Matt Damon sice není na první pohled nějaký tvrďák, ale to je možná na tom to dobré. Svou roli zvládá výborně a první díl jako odrazový můstek pro další je pojat skvěle. ()

Franc1s

Akční thriller jak má být. Pečlivě propracovaný děj, žádná hluchá místa, vše jede jako hodinky. Bourne pojď do nás! 8/10 ()

vincchuppo

První a nejlepší film ze série agenta Bourna. Ostatní díly mají sice také našlapanou akci a neuvěřitelný spád a napětí, ale tento první film má tu nejhustější atmosféru! Vynikající herci, vynikající akce a choreografie. Svižný střih skvělý soundtrack. Evropské prostředí dodává též k atmosféře svůj podíl. Agent bez minulosti nebude nikdy minulostí. Je to prostě pecka. ()

neo93

Tento film mě dostal. Nečekal jsem, že si ho tak oblíbím i další dva následující. Tady začíná Jason Bourne svou cestu za odhalením kdo je, kdo byl. Strhující tempo a skvělý Matt Damon v titulní roli. A ještě na jednu věc si vzpomenu na tomto filmu (byla vlastně ve všech dílech) a to fámozní závěrečná písníčka Extreme Ways by Moby ()

Shakaar

Na Bourne Identity jsem narazil trochu náhodu, přecejen kombinace Matt Damon, Franka Potente nebo Clive Owen či Cooper moc nepůsobí že by to mohlo fungovat. Nicméně díky kvalitní předloze může scénarista udělat dobré věci. Ze špionážních záležitostí tohle dávám na první pozici a to hlavně díky strhujícím příběhu o chlapíkovi, na kterého narazíte a ani si to nevyšimnete. Styl jak využíval své schopnosti Bourne aniž by věděl jak k nim přišel byly snad nejlepší na filmu. Propiskou šel proti ozbrojenému zabijákovi či s loveckou puškou proti dalšímu nebo s mini cooperem dělal věci, které by si dovolili snad jen v top gearu :D. Prostě důkaz i toho, že dané věci, které má k dispozici dokáže naplno využít ve svůj prospěch (včetně mrtvoly :D). Někdo se zmínil v mnohém to připomínalo McGyvera nebo současného Bonda, asi na tom něco bude protože o to víc čím dál více líbí. V současnosti to považuju za nejlepší špionážní snímek za posledních 20 let. Nic proti JJ Abramsovi, na MI udělal docela dost práce, ale bez technických hračiček, jak by si Ethan poradil? :D. Normálně tedy snímek tolik neoceňuji, ale atmosféra ulic Francie (včetně Prahy?) mě vždy dostane. 5*. ()

ppospisil

Úvodní část naprosto bezkonkurenční a famózní akční trilogie.Trilogie která určila směr akčního žánru pro další dekádu.Miluji právě tento úvod s menší dávkou akce, má svoje kouzlo, něco jako Společenstvo prstenu, kde diváka vrhnou do děje tak nabitého, že pro vychutnání je lepší shlédnout film vícekrát.Mladý Damon po boku s nevinnou německou tváří rafinovaně uniká přes celou Evropu skrz brilantní akční scény obohacen o emotivní příběh.Legenda kinematografie. 100% ()

bono22vox

Damon v roli bondovského agenta psance ve vynikající akční jízdě, která předznamenala příchod nového hrdiny, nové ságy a v dalších dílech nového a víc odvázaného režiséra... tohle je hodně slušné, ale to co nás čeká v dalších pokračovaní... ()

ZnalecH

No nevím na co bych si mohl stěžovat. Rozhodně jsem se zase podíval na film, u kterého nemůžu říci 2 hodiny ztraceného života. Byl tam dobře vymyšlený příběh, akce... 95% ()

Dzvandzi

Dobrá akce.Film má dobrý nápad a celkově mě bavil a nabudil dobrou atmosféru.První polovina se rozjela a od scény s policajty jsem se jen bavil a užíval si to.Jediné co mě skalamalo byla závěrečná rvačka a pár věcí by se ještě našlo,ale jinak jsem velmi spokojen..80% ()

Sweat55

Hodně zajímavý špionážní příběh o agentovy, který ztratil paměť. Matt Damon překvapil, stejně tak i scénář. Je to i dobře zrežírováno. Ale hlavně je to napínák až do konce. ()

Hannibal1913

Tak a teď by mě zajímalo, jestli ten "pád na tlusťocha" u schodiště na konci filmu připadal někomu normální... Schodiště mělo 6 pater, takže borec skočil z výšky cca 22 metrů, po dopadu se otřepal a v pohodě odešel :-) nene, das ist nicht normal! ()

Acrobat

Najlepšie je si nepamätať spolu s divákom. Lebo potom sa vzájomne pri večeri spoznávate. Presne o tom je aj začiatok špionážneho univerza upletená nenávidenou a zbytočnou organizáciou CIA. Prízemný agent, perfektné kulisy, brilantná forma, šedé a smutné farby. Pár ľudí, jeden zabijak. Ani náhodou to nepotrebuje prepojiť celý globálny svet. Svedkom intímneho boja je len vždy iná krajina. Je snáď nemožné začať sa zaujímať celkom vážne o osud Damona. Čo to bude ? Proti komu ? Sympatie rastú exponencionálne ale stále neprepukli. Derú sa na povrch, upokojí ich láska a pokoj. Niečo je načrtnuté, niekto sa začína báť, tušíte, že niečo príde. Nezabudnuteľné. Liman navnadil a Greengrass už pracuje... (videné 3.2.2019, Markíza archív) ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav