Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Silence

Roadtrip elitního agenta po evropských památkách okořeněný tísnivou atmosférou nevědomosti nabízí pořádnou porci zábavy. Přestřelky, honičky, souboje tělo na tělo, vloupačky, sledovačky, světové jazyky, ženy a v neposlední řadě uzly - to vše ovládá sympaťák Jason na jedničku s hvězdičkou. Jeho dokonalost bere během sledování filmu dech, paradoxně ale po jeho skončení docela zamrzí a zanechává nepříjemnou pachuť. Lépe řečeno se chuťová stopa snímku díky tomu rychle rozplývá. Kolikrát byl talentovaný pan Bourne na dně? Kolikrát se opravdu zapotil při odstraňování konkurence a zachraňování svého života? Kolikrát mu něco nevyšlo a kolikrát byly překážky v cestě větší, než se na první pohled zdálo? Odpověď znáte, stejně jako já... Jason Bourne jakoby měl všechny dveře odemčené a jakoby ho všichni jen tak kamarádsky škádlili. Ano, je to superagent! Ale i takový vytrénovanec je přeci jen v základu člověk. Tak ukaž emoce a chyby, chlape! ()

Mononoke.

Nadprůměrný akčňák se skvělou atmosférou. Co mi chybělo do 5* bylo to, že záměry Agentury byly někdy nepřehledné a nejasně natočené, tak trochu jsem se ztrácela...snad mi to další díly více objasní. ()

Terva

V 52 minutě se autu jedoucím po schodech ulomí náprava u pravého předního kola ( něco podobného je v Treminátorovi z nákladním autem ) pak následuje střih a - poškození se samo opravilo - zázrak !!! ()

Hismael

Nevím jestli začínám být více náročný…ve svém žánru je to dost povedený a fungující akční film, který trochu zakopl snad jen na konci u seskoku v domě. Po většinu času není vůbec jasné o co tam vlastně jde a veškeré informace se pozvolna odkrývají. Hodně silné 3 hvězdy. ()

Ouwen

První perlička z podle mě naprosto přeceňované série, která ještě zpočátku vypadá velmi dobře a kvalitně. Postupně to však upadá, film ztrácí dech a nezachrání to ani choreografie soubojů, která není ani ideálně natočená. Damon je bez problémů, ale stejně se nezbavím pocitů, že se snaží film tvářit inteligentně a nejde mu to. 5/10 ()

Agatha

Když to tenkrát vysílali premiérově v bedně, myslim že to bylo na Nově, na kterou se ještě tenkrát občas dalo koukat, říkal jsem si - další akční krimi kravina. Pak to reprízovali každýho čtvrt roku a mě to nechávalo naprosto chladným. Ale jednoho dne jsem náhodně prošel kolem, pozastavil jsem se, a už jsem byl lapen. A od té doby, kdykoli běží nějaký díl Bourna, tak si velice rád dopřeju šlamastyky manínka Matta, který mi tak trochu přípomíná záoceánskou verzi agenta 007. ()

moviesfan

Výborný akční film, který započal neméně kvalitní, ale dokonce ještě kvalitnější, trilogii o agentovi, který ztratil paměť. Tento film je jaksi bez Hollywoodské velkoleposti, ale to je jen dobře. Žádné megalomanské triky, velkolepé akce, ale střídmé honičky, které jsou velmi záživné a nenudící. Velmi kvalitní film v tomto žánru, který se vyplatí vidět. ()

JohnCZ

Zábavný špionážní thriller, perfektně technicky zpracovaný, s trošku chaotickým scénářem a sympaťákem Damonem. Líbilo se mi zasazení do Evropy, což u amerických snímků není zas tolik běžné. Akce je spíš taková mírnější a rozhodně ne přehnaná, takže to působí reálněji, než u mnohé jiné akčňáky. Jsem vesměs spokojen a těším se na dvojku. ()

Blofeld

Powellova skvělá nervózní hudba s neuvěřitelně dokonalým těkavým stacatto motivem, skvělí herci (především Cooper je skvělý, to víme už od Americké krásy), slušná kamera i režie a jeden velice inovativní způsob zdolávání schodiště dělají z tohoto filmu nezapomenutelný zážitek. Ale právě ten schodišťově-akrobatický kousek trochu kazí dojem z filmu, který se jinak téměř úspěšně tváří realisticky. Netvrdím, že by to nemohl přežít, ale proč by to dělal dobrovolně? Dr. Kimble v Uprchlíkovi skočit z přehrady musel, protože neměl jinou možnost, zatímco Jason to mohl vymyslet i s regulérním použitím schodiště, nemyslíte? Ve všech komentářích kolem čtu, že se jedná jen o komerci, ale s tím tak docela nesouhlasím. Všechny postavy jsou výborně zahrané, hlavní hrdina má vlastní psychologii - když už jsme u toho, já se sice považuji za bondofila, ale Bond měl nějaké psychologické pozadí naposledy tak v Thunderballu, pak už se z něj stal naprosto bezproblémový šarmantní elegán. Proto je mi v tuhle chvíli celá bourneovská série bližší než ta bondovská. A že vám ten konec přišel málo velkolepý? Inu, netočil to Bay, ale Liman, který se patrně chtěl držet při zemi. Vždyť v celém filmu je jeden jediný výbuch, a to ještě záměrný, taktický a opodstatněný. Abych řekl pravdu, Agent bez minulosti ve mně probudil naději, že žánr "inteligentního thrilleru" nezemřel s Uprchlíkem. A pokud jde o mě, mohlo to být celé ještě delší. To Monolog: 1) Film s Chamberlainem mám taky dost rád, ale tohle se mi líbila o trošku víc. 2) Výtky ohledně amnézie můžeš stejně tak aplikovat i na původní film. 3) Tohle není remake, ale druhá adaptace jedné knihy. V tom je rozdíl! ()

svik

Nadupané akcí, mělo to scénář, mělo to pohyb, mělo to v celku realistické scény a žádný zbytešný vokecávání a vylejvání srdcí, PROSTĚ FILM S KOULEMA ()

jahol

Na první díl Bourneho triologie jsem byl pod vlivem vysokého hodnocení a oslavných komentářů moooc zvědavý a natěšený. Ehm... ne, že by mě film vyloženě zklamal, ale do osobní padesátky má mooooc daleko. Podobně jako u jiných dle mne hoooodně přeceňovaných filmů (Potomci lidí) slušné řemeslo, dynamická kamera a střih (ale ta byla v "Potomcích" mnoooohem lepší), ale vlastně plochý a lineární děj na již stokrát podané téma jeden proti všem (včetně typické ženské pomocnice, která se objeví v každém druhém z těchto filmů a s větší či menší ochotou se s hrdinou vyspí) s nic moc vedlejšími postavami (i ty byly v "Potomcích" mnooohem lepší). Když to tak vezmu, celý film je vlastně o brilantní akci a jediná scéna, která mě trochu vzala za srdce byla ta závěrečná, spojená se "zhasnutím světel" . A přestože si mě stejně film místy dost přitáhl (nám klukům prostě těch neblýskanejch hraček pár vnutí) a nakonec bych mu ty slabší čtyři hvězdy dal, vzpomněl jsem si právě teď na Leona a uvědomil si, jaká by to pro TENHLE FILM byla urážka.... ()

corpsy

Dá sa povedať, že je to už špionážna klasika. Inteligentne a profesionálne natočená. A bol som prekvapený aký mal film úspech, úprimne, nečakal som to. Rovnako som nečakal ani tak vydarený snímok. ()

Marek1991

Akčný thriller ako sa patrí. Vzhľadom na dĺžku možno príliš rozťahaný a môže aj nudiť. Má však zaujímavú psychológiu, zaujímavé ťahy a nie je trápny ani naivný a už rozhodne nie hysterický. Filmy o agentoch a tajných službách sú vďačnou témou, ak majú zaujímavý príbeh a Bourne ho mal a za to stál. Žiadna trápna Bondovka, ale moderný pozerateľný film. ()

liquido26

Toto je příklad skvěle natočeného filmu, který mě prostě nedokázal pořádně vtáhnout. Všechno jsem sledoval tak jakoby zpovzdálí a bylo mi jedno, co se s Mattem nebo Frankou bude dít. Ale jak jsem již napsal bylo to dobře natočený a nebyla to nuda (i když o dvacet minut míň by tomu výrazně prospělo), takže dám čtyři hvězdičky a uvidím, co mi přinesou další dva díly. ()

Torision

Byla chyba tenhle akční skvost celá léta přehlížet. Bez slabých míst fungující a gradující thriller plnej řemeslně skvěle zvládnutejch akčních scén. Překvapivě uvěřitelnej Damon a roztomilá Franka Potente. Těším se na další díly! ()

Marsik

Film jsem viděl přesně po 10 letech od jeho netočení. Z čehož vyplývá, že jsem viděl za tu dobu spoustu kvalitních akčních thrillerů. A faktem je, že alespoň tento první díl trilogie, byl spousty filmy překonán. Agent bez minulosti má sice zajímavý námět a nápad, ale přišlo mi, že měl spoustu hluchých míst a divák se občas i dost nudil. Co se týče akčních scén a honiček, tak ty byly taky hravě překonány. Suma sumárum...čekal jsem od toho víc. Na ČSFD má v současnosti 222. a 140. místo a navíc o agentu Bourneovi mluví celý svět, a tak jsem myslel, že to bude pecka i po 10 letech. Ale co se týče dalších dílů, určitě na ně mrknu. První díl je pro mě za 70%. ()

ConanVJ

Skvělý špionážní film, který má napínavý příběh, hodně reálné souboje a pěkně natočenou akci. Povedený začátek série. Damon je jako Bourne nezapomenutelný a je to jeho životní role. Za mě 95% :) ()

Kryton

Celou serii s Bournem mám rád a je to moje nejoblíbenejší akčnárňa. Už jen tím , že to je celé realné,realistické a uvěřitelné. Damon touto rolí naprosto překvapuje a akční role mu neskonale sedla. Začátek vydařený a celá serie díl po díle stoupala výše. Bourne by Bondovi urval koule a ještě by mu je narval místo očí. ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav