Mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot. Atraktivní způsob zpracování oslovuje zejména mladé hlediště. (oficiálny text distribútora)

Omnibus

"Lenin si z toho sedá... fantasy spát mu nedá. Kýho výra, netopýra... baterkou když osvítíš, Moskva v divém VÍRU zmírá, bez knížky nepochopíš!" Místo vodky stakana prasečí krve na zdraví a pak blivno. Trestuhodně nepřipraven a nevybaven, bez buzoly, mapy města a zejména bez znalosti knižní předlohy, ve filmu beznadějně ztracen, jak sibiřský kolchozník v moskevském metru. Ну я наконец понял, která bije, resp. která hryže, ale bylo mi to platné jak Leninovi zimník. Neužíval jsem si. Pro mé kalné oči bylo ve fantasy baterce až moc SVĚTLA a chandradumkových otázek (jasně, číst knihu). Omluva JINÝM divákům, ale otravovalo to jak v dětství pionýrský kvíz "O zemi, kde zítra již znamená včera". Co je lepší, světlo nebo tma? Když (se) zhasnu, to už si nikdy nerozsvítím? Ani po zpovědi u popa, když se pravoslavně polepším a přestanu svým bližním PÍT KREV? Jezdí se v Moskvě po ulicích vlevo nebo vpravo? A jakou rychlostí? Proč se, PROKLATĚ, z krásné sovy, vypůjčené z voliéry National Geographic, vylíhla nehezká placatá kikina, která akorát zbytečně zasvinila kuchyňskou linku peřím a vanu slizem? Vážně si to tygřice chtěla rozdat s ruským medvědem (nemyslím Putina, ale Alexandra Samoljenka) a proč jim to kazišuk režisér překazil? Který meč je ostřejší, SVĚTELNÝ z Hvězdných ruských válek nebo PÁTEŘNÍ, vyrvaný z bezpáteřního zlouna temňáka? A co na to Ilja Muromec? ()

Snorlax odpad!

Říkala jsem si, že současný ruský film mám ráda. Jenže tento současný ruský film se sice odehrává v Moskvě a hrají v něm ruští herce, leč vypadá úplně stejně jako všechny ty hollywodské filmy pro nàctileté, které spolehlivě opakují jedno otřepané klišé za druhým. Ti zlí jsou vlastně upíři a ti hodní se od nich liší tím, že pijí krev sofistikovaněji, z termosky. Je to fantasy od tvůrců bez fantazie pro obdobně laděnou cílovou skupinu. Po celý film mi bylo naprosto jedno, zda zvítězí síly temna, nebo ty od světla. ()

Legas

Stačí přečíst kousek knížky a hned se člověk lépe orientuje. Ve filmu je vše podstatné vysvětleno a pochopení veškerého dění závisí pouze na divákově pozornosti. Bekmambetov je Bůh! Nádherná práce s detaily a předměty na scéně, dynamický střih a uhýbání před složitými triky, které by se jinak za drahé peníze odehrávaly před statickou kamerou. Skvělé herecké obsazení. ()

topr harley

Důkaz že i s menším rozpočtem jde udělat dobrý film (a to se týká především triků).Jako znalec knižní předlohy jsem čekal trochu víc ale nemůžu říct že by mě film vysloveně zklamal. ()

HoneyBunny

Noční hlídku často někdo přirovnává k nějakému jinému filmu. Mně nejvíc připomínal ruskou variaci na Bladea, ale pravda je, že funguje sám o sobě a při jeho sledování vám nedá šanci přemýšlet, kde jste už něco podobného viděli. Prostředí moskevského nadpřirozeného podsvětí, promakaný příběh (nikomu nevěřte, že je zmatený, stačí jen pořádně sledovat), osudem fackovaný hlavní hrdina (když na něj dopadá dobré světlo, připomíná Clivea Owena, jenom hraje líp) a nářezoidní konec donutí diváka dvě hodiny sedět a jenom něme zírat. Ne že by to byl nějak převratný a bezchytný film. Ale ačkoli se dost podobá svým hollywoodským bratříčkům, po závěrečných titulcích budete mít úplně jiný pocit. A už teď se těším na druhý díl. ()

Jordan

trochu matrixu, upírov a to všetko RUSKÉ, takže niekto to možno nezvládne, ale ten kto to zvládne, bude asi rád, že to zvládol. Niekedy ma rušil strih. A zo začiatku som si musel zvyknúť na herca, lebo po tom, čo som ho najprv videl v megakomediálnej role v "Chudobných príbuzných", stále som si ho predstavil v smiešnom slamenom klobúku, baloňáku a šľapkách a nie v odeve á la matrix. Ale zvykol som si veľmi rýchlo - asi preto, že to je dobrý herec. Lenže spôsob, akým sa režisér vyrovnal so žánrom sci-fi fantasy horor a americkými prvkami pekne po rusky, to je také kúzelné a šarmantné, že by ste si to mali radšej pozrieť, lebo inak neuveríte. ()

Anderton

Očakávania boli privysoké, bohužiaľ som podľahol kampani, ktorá sľubovala inovatívne poňatie fantasy z exotického Ruska. Ona vlastne neklamala, len namiesto počiatočného nadšenia sa začala dostavovať pomaly nuda a čím ďalej, tým väčší chaos v deji. Akcia stále neprichádzala a tá záverečná mi mierne rozčarovanie z celého filmu nenapravila. Chabenskij je jeden z najcharizmatickejších európskych hercov, má tendenciu presadiť sa so svojou charizmou aj v Hollywoode. Držím mu palce, aj keď to asi nevyjde. ()

Frajer42

Podivná ruská šílenost, na kterou bylo velmi nepříjemné se dívat. Děj je nesmírně chaotický a působí silně psychadelickým dojmem. Jednotlivé střípky do sebe sice zapadnou a vše se vysvětlí, ale cesta k tomuto vysvětlení je divácky velmi bolestivá. Je to zkrátka tak originálně pojaté a tak své, jako Rusko samo. Nazvat by se to dalo určitě i nesourodou splácaninou všemožných žánrů. Děj mě strašně nebavil a nemohl jsem se v něm pořádně chytit čehokoli, co by mě alespoň trošku zajímalo. [15 %] ()

AppleCore odpad!

Neuvěřitelná kravina, která svou nereálností a trapností sahá za hranice vesmíru. Já mam fantasy rád, ale jenom když je dobře zpracovaný a tohle, to je vrchol demence. ()

swamp

Čerstvá krev :) .. a rovnou z Ruska! Film, který se neohlíží na to, zda je něco klišé, či nikoli..prostě nám servíruje luxusní podívanou, ať už více, či méně komerční..ale je to nářez! ()

Sašenka165

Po prvním shlédnutí jsem byla unešená syrovostí filmu, který je čistokrevnou fantasy zabudovanou do ruských kulis. Noční hlídka mi prostě vyrazila dech, protože bych tohle nikdy nečekala. A ten správně starwarsovský závěr? Radost pohledět. ()

Mariin

Pro mne další velké zklamání z ruského filmu (který mám tendence obecně přeceňovat). Tento relativně dobře hodnocený film (64 %) na mne působil jako paskvil s komplikovaným, roztříštěným dějem a stejně tak roztříštěnou, nepříjemně kmitající kamerou, nevýraznými herci, absencí opravdu mysteriózních situací a napětí...Slabší 2. ()

PetrPan

Zmatek, nuda, zmatek, nuda, zmatek....přesně tyhle pocity jsem zažíval při sledování tohohle ruského pokusu o "Hollywood". Když vidím jak je tu hodnocená vizuální stránka , neubráním se myšlence, proč nenatočit film o třpytu světla na hladině rybníka, střihnout tam záběry na duhu na obloze a okořenit to nádhernými pohledy na západ slunce, udělat z toho 2 hodinový celovečerní film a máte vyděláno... ()

nash.

Zasazení vizuálních orgií do ošuntělých ruských reálií je skvělé, příběh zdaleka není tak kompilkovaný jak jsem čekal podle okolních reakcí a vedlejší odpočky velmi dobře doplňují hlavní dějovou linii. Prostě spokojenost naprostá. 4+ ()

Ratemus

No opravdu škoda, z tohodle mohl být skvělý sci-fi krvák a oni z toho udělali melodrama bez chuti, nezáživné, nudné a táhlé a hlavně to vůbec nedává smysl. ()

Slarque

Znamenitý start ruské fantasy trilogie, který je sice napsán i natočen převážně jako kompilace nepůvodních motivů a stylů a je na něm znát, že byl relativně levný, ale kouká se na něj dobře a příběh je dost zajímavý na to, abych byl zvědavý na pokračování. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (viac)

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

09.12.2005

Ruský režisér Timur Bekmambetov si získal velmi příznivé ohlasy za svou drsnou sci-fi Noční hlídka. Ta posbírala, kromě řady pozitivních kritik, několika ocenění, $15 mil. i smutný statut… (viac)