Mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot. Atraktivní způsob zpracování oslovuje zejména mladé hlediště. (oficiálny text distribútora)

Martin741

Reziser Timur Bekmambetov natocil kvality film, ktory miestami ide az do hororu, a to ja velmi rad. Graficko-vizualna stranka nadherna, k tomu kopa akcnych scen a slusne herecke vykony. Co film trochu zraza, je slabsi scenar a dost nesurody pribeh. Ale aj tak kvalitna podivana. 75 % ()

dezorz

Dobry film moze vzniknut kdekolvek na svete, nie su potrebne miliony, staci len napad a chut do prace. Korea nech je priklad huzevnatosti vsucasnej kinematografii. Ako vsak ukazuje Nocna hliadka, staci len spravny clovek na spravnom mieste a dobry fantasticky thriller vznikne kdekolvek na svete, hoc aj v rusku. Pravda, klisove coolove vizualne prvky, nie vzdy funkcne s celkovym vyznenim filmu su skor radostou s moznosti, ktore nam dnes technicky pokrok priniesol, ale na druhej strane, to je to, co sucasny divak chce. Pochvala za sikovne zvladnutie mixu obsahu z roznych filmov. Skoda, ze nejde o didzejsky mix, ale o film. V tom prvom by Nocna hliadka bodovala, v tom druhom, akonahle opadne exotickost ruskosti filmu, zabudneme. ()

bogomira

Mám tenhle druh příběhů v oblibě, temný, drsný, samply duněj, paráda. Jak to teda, že mě během sledování přepadla zákeřně ta mrcha Nuda? Film mě totiž nevtáhnul, nepřesvědčil mě. Ale za ty bombastický efekty jsou ty tři létavice akorát. ()

MrPierc

Nekonečný boj mezi dobrem a zlem pokračuje i v naší době. A pak, že Rusové neumí dělat v nové době filmy, ba naopak u nich jsou filmy o dost levnější a i trikům se už naučily. Rusové prostě točí po svém a myslím si, že mají co nabídnout. Američani už dělají jen remaky nebo vykrádají. ()

cariada

No po první půlhodině jsem nevěděl na co , že to koukám nemělo to hlavu natož pak patu. Naštěstí se to pak srovnalo a začalo to dávat smysl. Upíři v Moskvě a proti nim skoro ty stejný, ale s jinýma schopnosti. Zvláštní uskupení. Na Rusko slušný počin se zajímavou kamerou. ()

selviskhed

Nejlepší modrý film na CSFD. Už v Noční hlídce najdeme všechno, co máme rádi na Wanted: mouchy, poražený prasata a tříštící se zrcadla. Noční hlídka je experimentálnější, více stylizovaná, kamera je mnohem expresivnější - třese se, mění filtry, neustále se hýbe. Ve Wanted je většina záběrů laděna do stejného tónu, Noční hlídka je mnohem barevnější a zároveň mužnější (víc krve, tvrdší a agresivnější hudba s absencí vyloženě popových melodií). Triky jsou mnohem odvážnější a samoúčelnější (což je dle mého dobře). Příběh trpí tím, čím trpí prakticky všechny adaptované scénaře. Ikdyž neznáte knihu, poznáte že mnoho muselo být vynecháno. Vzhledem k výtvarné stylizaci to ale vůbec nevadí, protože film na diváka působí i když má pocit že ztratil souvislosti. Fascinuje mě spojení upírů a banálního odcizeného života v malých bytech uprostřed postkomunistické, postindustriální, špinavé a charismatické Moskvy. Něco takového si představuju pod tou tajemnou šifrou dvou slůvek "magický realismus". Ikdyž se Hollywood snaží simulovat špínu (jako např. ve Wanted), nikdy nemůže být tak úpěšný jako je např. tento film. Jsem nadšen. Nenechte se zmást úvodní bitvou, která nevypadá epičtěji než souboje ve filmu Bathory. Velmi se mi zamlouvá, že příslušnost ke Světlu nebo ke Temnotě je spíše něco jako zaměstnání než že by implikovalo nějaké etické vlastnosti. Jen málo dětí se někdy v průběhu života vzpamatuje z toho, že mu v raném dětství prostřednictvím pohádek někdo sugeroval myšlenku, že lidé, kteří se jeví jako zlí jsou zlí protože milují být zlí. ()

WoWoW

Zajímavé ruské sci-fi, s několika velice povedenými a nápaditými scénami. Bohužel mi film jako celek přišel, že se až moc snaží být cool a vše je děláno na efekt a to na vrub dějové linii. Vlastně vůbec celý hlavní nápad se tváří, jako by vypadl z Matrixu. Takže to vypadá, že si na ruský film ze kterého bych si opravdu sednu na pr..., budu muset ještě počkat. ()

ad

Ano, bavil jsem se velmi dobřecelou dobu, film mě chytl a už nepustil, to vše jsou velké klady (navíc je to opravdová vizuální žranice)... Ale kdybych vám měl převyprávět děj (ne námět, ale děj) byl bych v hajzlu, jako Baťa se cvičkama. Postav je tam jak na orloji a člověk se v nich v tak krátké (!) době nemá čas orientovat... což přičítám na vrub tomu, že se chystají pokračování, na které se, jako na jedna z mála pokračování, velmi těším. ()

Bláža

Rusko je na vzestupu a začíná se prosazovat i ve filmu. Nechci rozebírat, zda-li nás po vlně jihokorejského mainstreamu teď zahltí i ten ruský, jedno je ale jisté: není to vůbec špatné. Reklamní minulost Timur Bekmambetov nezapře – rychlé střihy, dynamické záběry, klipovost – všechno tu je a vypadá to dobře. Snímek o upírských klanech Světlých a Temných, kdy se obě strany snaží udržet křehké příměří mezi sebou, nezapře své inspirační zdroje – Blade, Matrix Jen jsem měl občas pocit, že je tu divákovi předkládáno v malém prostoru moc informací, než je schopen vstřebat. Některé věci by si zasloužili trochu více osvětlit. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o první díl celé trilogie, bude lepší si počkat na konečný verdikt nad celkem. ()

cubajz

tento film jsem viděl poprvé hned po jeho uvedení do kin a tenkrát jsem byl, ještě pln dojmů z knížky, celkem zklamán - prostě mi přišlo, že nic nevypadá tak jak jsem si to představoval. Avšak musím uznat, že když jsem toto fantasy zkouknul teď (kdy už si z knihy pomatuji jen kontury příběhu), byl to pro mě celkem natřískaný vizuálně úchvatný zážitek - režisér Bekmanetov je neuvěřitelný hračička a jeho styl natáčení je dost osobitý. Jediné co bych filmu vytkl, je temný mág Zavulon (vypadající jako traktorista) a poměrně malá srozumitelnost pro ty jež předlohu nečetli - například Šero zde není vůbec vysvětleno, ač se jedná o všemi hojně využívanou schopnost (i když je pravda, že filmu to dodává lehký šmrnc něčeho všedního, ale pro nás nepochopitelného). ()

C0r0ner

Moje druhá nejoblíbenější knížka vůbec. Mohla být očekávání větší? A ještě taky kvůli tomu, že si to točí samo rusové a ne nějaká cizí provenience. Člověk by řekl, že si na tom dá Bekmambetov záležet a Lukjaněnko si to nenechá posrat. Ale výsledkem je naprosto otřesná, nesmyslná sračka, která má s předlohou společného velmi málo. I když už jsem knihu četl několikrát, tak jsem se ve filmu těžce ztrácel a nedovedu si představit, jak zmatení museli být nečtenáři. Hnus, za nějž se stydím a to jsem se na realizaci nijak nepodílel. 15% ()

BUD-SFIS

Mno moc jsme toho nepochitil, ale zase uz se tesim na dalsi dil, at se to trochu vyjasni. Proc ne, zatim to vypada moc dobry podklad. Kamera a strihy taky kvalitne a neotrele udelane. Cekejme dal ()

Wormboy

No ja neviem. Nemam nic proti kadejakym experimentom,rovnako neupieram nikomu natacat fantasy plne trikov a upirov. Neviem vsak,preco by som mal hodnotit nadpriemerne rusku fantasy,len pre to,ze je to ruska fantasy,hlavne,ked si myslim,ze nicim vynimocna nie je. Mozno,ak by bol film natoceny pred par rokmi (napr.pred PP,ci Underworld). Nocna hliadka vsak z mojho pohladu nie je nicim vynimocna (triky su priemerne), dialogy su sterilne,herci su nezaujimavi.Cele to pre mna vyznieva len ako ruska nie velmi vydarena odpoved na americke fantasy blokbastery, ktora viac tazi zo svojej "senzacnosti" ako z kvality ()

Andre3000

Klasický souboj bílá vs. černá i když trochu jinak pojatý. Rozhodně stojí za shlédnutí, už jen pro svůj osobitý styl, který se naštestí vymyká klasikám z ameriky s podobnou tematikou. Jediné co bych vytknul byl výkon něktrých herců, ale to se dá s klidem přejít. Jak se říká na Aukru...DOPORUČUJI!!! ()

pakobylka

"Jiní“ … výjimeční jedinci, ve kterých se za různých okolností probudily neobvyklé schopnosti. Mohou si svobodně zvolit svou příslušnost: Rozhodují se mezi dvěma základními elementy, které jsou úzce spojené stejně jako opačné strany jedné mince ... Jedná se o síly "Světla“ a síly "Temnoty“, jejichž příměří je svázané specifickými pravidly a podmíněné vzájemnou kontrolou - a zdá se být velice křehké a pouze dočasné. Přitom se ukazuje, že všechno souvisí se vším - i zdánlivě nedůležitý skutek zdánlivě nedůležitého jednotlivce může mít pro náš svět nedozírné následky … Snímek je lehce komplikovaný a jeho zpracování trochu nevyrovnané, dala by se v něm najít určitá inspirace "Matrixem“ i lecčím dalším, přesto se vyčleňuje z běžné produkce. On sám je "Jiný“, vyšlapal si vlastní stezku a zůstal sám sebou - je náležitě hrdý, svébytný a naprosto přirozený, nezapře ruské kořeny a disponuje nezvykle komorní, neokázalou atmosférou a triky, které ji svým provedením respektují a umocňují tak její kouzlo. Dokáže pohltit stejně spolehlivě jako "Soumrak“ - záleží jenom na vás, jestli mu to dovolíte. ()

Martrix

Pokud jste se nechali nalákat na žvásty o tom, že je to Ruský Matrix a pak jste zklamaně odcházeli z kina s tím, že do Matrixu to má daleko, ale příběh má jistý potenciál, tak vřele doporučuji přečíst si originál, tj. trilogii S. Lukjaněnka. To nejlepší z filmu je v knižní podobě standard. ()

Juto

Réžia Timura Bekmambetova zobrazuje profesionálnu techniku ​​a vizuálnu predstavivosť na rovnakej úrovni, ak nie lepšie ako hollywoodskej, ale s výrazným slovanským odkazom. 6/10 ()

emo

Fantasticky natočená, temná urban-fantasy plná geniálnych nápadov. Trocha mi to pripomínalo Gaimanove NeverWhere(knihu, serial som božiaľ nemal možnosť vidieť). Proste ešte aj to, že sa to odohráva v Moskve tomu dodáva osobitnú atmosféru. Každopádne to je však neuveriteľne chaotické a v prvej polovici budete len tápať, v druhej začnete tušiť a potom je koniec! Ešte dobre, že budú nasledovať ešte dve... ()

Ripper

Jelikož jsem nečetl knižní předlohu, tak jsem nevěděl co mám vůbec čekat.Místy chaotický snímek s rychlím střihem v kterém jsem se chvílemi ztrácel, ale na druhou stranu plno dobrých nápadů, skvělá vizuální stránka a atmosféra.Pro mě velmi příjemné překvapení ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (viac)

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

09.12.2005

Ruský režisér Timur Bekmambetov si získal velmi příznivé ohlasy za svou drsnou sci-fi Noční hlídka. Ta posbírala, kromě řady pozitivních kritik, několika ocenění, $15 mil. i smutný statut… (viac)