Vražda na večeri

• Slovensko Vražedná noc (viac)
TV spot

Když vám někdo pošle pozvánku na „večeři a vraždu“, budete se patrně ošívat i coby známé a uznávané soukromé očko. Když ale na obálce této pozvánky stojí jméno excentrického milionáře Lionela Twaina, známého svou velkou zálibou v detektivních příbězích, je skoro povinností přijmout. Navíc, co si budeme namlouvat, taková známost se vždycky hodí. A proto začíná pětice nejznámějších detektivů současnosti, mezi nimiž i přes pozměněná jména nepochybně poznáte také Phila Marlowa, Herculea Poirota či slečnu Marplovou, balit kufry a míří směrem přímo na boháčovo honosné sídlo. Napínat vás nemusíme – k vraždě nakonec přeci jen dojde a právě pátrání po vrahovi je v této konverzační parodii ten největší odvaz. Ale také aby nebyl, když se zde na postech nájemných mužů a žen zákona předhánějí takové legendy jako Peter Sellers, Peter Falk či David Niven. V roli podivínského Twaina se pak můžete těšit na Trumana Capoteho, spisovatele a jednu z nejvýraznějších figur americké kultury po druhé světové válce, známého také díky biografickému dramatu Capote, za nějž jeho představitel Philip Seymour Hoffman obdržel v roce 2006 Oscara. (oficiálny text distribútora)

Vindemiatrix

Vražda na večeři se dá označit přídomkem "crazy komedie", ale ne ve stejném smyslu jako třeba pozdější Bláznivá střela. Humor jde sice často ad absurdum, ale tak nějak s rozmyslem, aby se příliš nerozleptala půvabně vražedná atmosféra a logika svérázného případu. Neparodují se tu konkrétní detektivní scény, ale spíš obecné žánrové postupy a manýry slavných vyšetřovatelů. A zdaleka ne všechny vtipy jdou na vrub parodickému záměru. Spousta hlášek, situací a slovních výměn si nese humor sama od sebe a člověk má chuť se na tenhle film dívat opakovaně, aby ty cizelované formulace mohl citovat podobně jako skvosty z Cimrmana. ()

Baerdeller

Skvělé herecké výkony, zajímavý námět a tu a tam záblesk geniality - to vše tu je. Na druhou stranu tu máme mizerné tempo, kde se po většinu filmu nic neděje a hlavně... hlavně na filmu začíná být znát zub času. Člověk přímo vidí, jak se dobové publikum při některých scénách baví, zatímco on znuděně přemlaskává a přejíždí si rty jazykem, doufajíc že se už konečně zasměje i on... ()

Sadova302b50

Satira absurdního střihu, která si neskutečně utahuje z všelijakých detektivních klišé a kde nakonec vyhrává jeden z největších nešvarů detektivních pisatelů - překombinovanost, též dovedená ad absurdum. 84% ()

honza.g

Mix hereckých es nezaručí vyjímečnou podívanou. Čekal jsem více slovního herectví. Základní premisa (chci zesměšnit světové detektivy) je divná. A na parodii to zase bylo málo bláznivé. Prostě to "nejelo". ()

gggggg

Jedinečné dielo, na ktorom sa dá zasmiať aj dnes. Avšak si myslím, že tvorcovia sa tam snažili napchať čo najviac vtipov a keby ich ubrali, mohlo to byť ešte lepšie. ()

Sejkorka

Opravdu skvělý film se spoustou známých herců - byť např. Aleca Guinnese jsem vůbec nerozeznal. Je to Komedie / Krimi / Mysteriózní / Thriller, ale především velká prča neboli parodie.. nastavovaná pointa nemá chybu. Řek bych, zlatý fond kinematografie. ()

Patrik729

Delikatesa. Je jasné odkiaľ bral Ryan Johnson inšpiráciu pre svoj priemerný Glass onion. Geniálna komika s úžasnou kadenciou vtipov. Takto si predstavujem prvotriednu zábavu. ()