eXistenZ

• Česko eXistenZ (viac)

Jedna z nejlepších programátorek počítačových her Allegra Geller testuje novou hru ve virtuální realitě. Na začátku je napadena fanatickým zabijákem, který používá podivnou organickou zbraň. S pomocí přítele Teda se jí podaří uniknout a ten s ní zůstává jako její ochránce. Přistroj, ve kterém je uložena jediná verze programu eXistenZ je poškozen a tak Allegra přesvědčuje Teda, aby si nechal zavést port přímo do svého vlastního těla a mohli tak pokračovat ve hře. Události směřují k rozhodujícímu souboji, ve kterém se dvojice dostává do podivného nebezpečí a již není schopna rozpoznat, kde je hranice mezi skutečností a virtuální realitou. (oficiálny text distribútora)

Alekks80

Neni to úplně špatný, zato dost bizarní. Trochu mě vytáčely hlavní postavy. Hlavně teda Jude Law, kterej léta odmítá port ze zcela pochopitelných důvodů a pak se nechá tahat za fusekli jak malej jarda. Některý motivy postav mě přišly nepochopitelný a to i přes trochu vysvětlující konec. ()

Pythonator

Tak tomu říkám úlet. Cronenberg dokázal opět statečně nudit. Téma skvělé, ale pojetí mizerné. Na filmu je nejlepší, když skončí a Vy si uvědomíte, jak moc velkou hrozbou může vývoj virtuální reality a hraní PC her být. Ještěže nemám na hraní čas a mysl si vyplachuju zásadně jen meditací a sexem. ()

foils

Celou dobu mi nebylo jasné, zda sleduju béčkové sci-fi, nebo nijak extra povedenou parodii béčkových sci-fi. Až na úplném konci se ukázalo, že a) bylo správně. Přes veškeré nedostatky, které zde už vyjmenovali jiní, takže je nemusím opakovat, mě s tímto celkem právem zapomenutým dílkem mistra Cronenberga leccos smiřuje. Předně je potřeba si uvědomit, že ve stejném roce vznikl (povedenější, ale taky dražší) Matrix. Jednu z hlavních rolí zde hrají biologické "pody" (něco na způsob iPodu kříženého s herní konzolí a Upírem z Feratu). A pak je tu samozřejmě neotřelý casting. Kdyby se Cronenbergovi podařilo vytvořit intenzivnější atmosféru, odpustil bych mu i nepříliš propracovaný příběh. ()

johnny_vasku

Výtečná vize vícevrstvých virtuálních světů Davida Cronenberga. Nutno říci že poněkud perverzní – Cronenbergovi již nestačily dva typické tělní otvory, a tak člověku vytvořil další, jenž se po celý film lubrikuje, prstí, líže, a zastrkuje se do něj biologický kabel, který vede do přístroje, k němuž raději nebudu vytvářet analogie. Co se týče příběhu, ten je lehce „béčkovitý“, což ale ladí se zbytkem filmu, který se vůbec nebere vážně, a je nutno jej brát se lehkou nadsázkou. Toto celkové vyznění filmu brání srovnání s Matrixem, jenž vyšel ve stejném roce, a jehož ambice jsou na první pohled někde jinde (Třinácté patro mě ještě čeká). Za finální pointu pátá hvězda. 85 %. ()

Nathaniel8

Bizardní... Možná až moc. Střelná zbraň s kostí a místo kulek zuby. To je i na mě moc... A port v páteři? Pumpař co je tak trochu i kutil Tim. Celkově možná originální myšlenka, ale... To zpracování. Za každou cenu šokovat. Pitva konzole (pejska). ()

Xmarc

Pro mě v tomto případě zbytečný důraz na syrovost a působení na diváka biologickým materiálem na úkor děje a celkového pojetí, které mě příliš nezaujalo. ()

fricek12

Pokrokové myšlenky na 90. léta. Předchůdce Matrixu, Inception a Ready Player One, ale scénář a dialogy jsou ještě poněkud strohé až absurdní. Už chápu, proč se tenhle snímek tolik neproslavil. ()

Ajfist odpad!

Zoufalost,kravina.K zamyšlení je tam akorát to proč herní ovladač vypadá jako vagína starý báby a kabel jako pupeční šňůra a proč jsou z toho všichni tak vyplesklí.Půl hodiny na začátku se tam řeší proč jeden blb nemá díru u páteře tzv. bioport a pak proč blbka co vymyslela hru hratelnou jen na té vagíně musí utíkat ,aby si tu kravinu mohli zahrát všichni její fandové. ()

VashCZ

Wow. Bez amíků a parádně jede. Nevím, jestli je škoda, že jsem to ještě neviděl, nebo jestli dobře, že jsem to viděl až teď. Každym páde jsem to někdy vidět chtěl x). SPOILERY. Tak jo. Předem mě nechte říct, že ve chvíli, kdy hra dává sugesce hráčovi, může mu i při vzpomínání na opravdovou realitu jednoduše novou realitu v mžiku vytvořit. Otázka ale, zda by pak neměl hráč vědět že ho hra vnitřně ovlivňuje? Na těch spodnějších patrech už možná ne :-). Takže je to vlastně bezchybný koncept a film tudíž nepostrádá žádnou logiku. Hra(edit: a sakra, chtěl jsem napsat film) se u mě vlastně dost ospravedlnila, protože s logikou postav mám vždy problém. Oproti spielbergovému novému player number one to má méně megalomanských scén a skoro žádné počítačové efekty. Ale o to víc se v tom člověk ztrácí, o to víc mu to připadá reálné. Pravda, asi se to děje ve vzdálenější budoucnosti. Asi se nemá cenu dál rozepisovat, protože je film docela sebevysvětlující. Na rok výroby i správně všichni phablety v rukou. Wow. Někdo na konci rád točící se káču, já nejistého vyděšeného asiata :-). Dávám 90%. Než nastala konečná fáze, úplně mě to nabuzovalo hrát pořádnou hru z přelomu milénia, kdy vám hry nedaly vše zadarmo, ale už vypadaly k světu. Machové v herní historii. Směju se devadesátkám jak vypadají, ale miluju ten feeling. All over the world. All arts included. Je to proto,, že jsem na tom vyrostl, nebo dnes je to vše takové nahovno? ()

nikhaj

A ja blb som pritom zacal jest. Najodpornesjie organicke sci-fi kde nebol ziaden humor. Par napadov fajn aj 2-hlavy obojzivelnik ale vecsina scen na rybej farme vam zdvihne jedlo z brucha rovno na nosohltana, takze ak sa nepogrcate druhy krat si tento film urcite nekuknete ()

Dupac

Takhle to vypadá, když si Mistr se slabostí pro netradiční tělesné otvory vybere slabší chvilku.. Hodinka v labyrintu tak trochu samoúčelných úchyláren, ze kterého vede cesta ven zpřes závěrečnou polopatickou rozpravu mezi hráči, která jako kdyby vypadla ze semináře cimrmanologů. Podle silného morálního apelu soudím, že se z Cronenberga těžko někdy stane gambler, rozumím tomu a vlastně i souhlasím. Jen bych si do eXistenZ opravdu nerad vrazil bioport podruhé. ()

Dr.Love

Smazání okrajů reality a fantazie do jednolitého fantaskního příběhu. Výborná práce s postavami a jejich a vývojem až do schizofrenního stavu mysli. Cronenbergovsky nepříjemné, intimní a umazané od slizu. Nicméně na toto téma propojování virtuality a reality, se jeví spíše jako dlouhá a zbytečně nastavovaná oslizlá kaše. ()

Feacher

Zajímavý nápad, ale celkově strašně nechutný film :) zpočátku hodně zmatečné, než se vůbec divák zorientuje, v jakém vesmíru to je, jaké ta platí zákonitosti, ale to se srovná... některé věci mi přijdou lehce nedomyšlené a možná z toho šlo vytlouct ještě trošku více. Také je to celé mírně předvídatelné. Herci ale skvělí a délka tak asi na tohle zpracování ideální... 4*! ()

Vinczent

Když jsem v noci v televizi narazil na tenhle snímek. Rozpoutalo to ve mě takovou příjemnou vlnu schizofrenie až jsem si řek:"No co to ten Cronenberg žral za kyseliny?". Opravdu atmosféra snímku je stylová až to zebe a všude vykukující nejistota vás napíná až do posledního okamžiku. Jestli teda takhle vypadá herní budoucnost tak ne díky, radši si zapnu plejstejšna. Brutální, hravé, snové a napínavé. ()

rodl

Nejenže nemám v páteři bioport, ale na stole u počítače mi chybí i joystick. To bude asi příčinou, proč mě film o x-násobném míchání reality a počítačové hry nijak zásadně neuchvátil. Téma prolínání reality a virtuální reality je od dob Platóna již poměrně ohrané a zde mi přišlo poměrně povrchní. Rozhodně zajímavá je vizuální stránka a hrátky s kostičkama všemožných slizkých potvůrek a J.J.Leigh hrála dobře, ale celé to pro mě byla hra bez překvapení. 50% ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (viac)