Rushmore je příběhem nadaného a rebelantského teenagera Maxe Fischera (Jason Schwartzman), studenta desáté třídy elitní Rushmorské akademie. Redaktor školních novin, kapitán nebo prezident nespočetných klubů a spolků, je zároveň jedním z nejhorších studentů ve škole, nad nímž neustále visí hrozba vyhazovu. Jeho svět se otřese, když se Max zamiluje do učitelky prvního ročníku slečny Crossové (Olivia Williams) a chce na její počest postavit akvárium. O její přízeň však musí soupeřit se svým přítelem, ocelářským magnátem panem Blumem (Bill Murray), bohatým otcem jeho dvou spolužáků. (oficiálny text distribútora)

santiamén

50% ... Na dílo Wese Andersona se teprve chystám - vím, jak nejednoznačně je přijímáno, a pokud je Rushmore standardem jeho tvorby, snad se ani nemusím namáhat. Pravda je, že jsem ho sledovala pod antibiotiky, ale mé "utrpení" neulehčil, spíš naopak. Strašně zvláštní film, vyhýbá se sice hravě klišé, ale pravidla téhle hry mi nejsou moc jasná. Postavy mi byly neuvěřitelně nesympatické, a to mám Billa Murraye ráda. Tady bych i byla ochotná věřit, že jsem vůbec nepochopila umělecký záměr, ale podruhé se do něj pouštět nechci, proboha. ()

Ixbalanke

Rozhodně netradiční komedie na americké poměry. Ale Max mi neseděl. Příliš přehnaný vzhled, ale to asi bylo schválně. Bez Billa Murraye by to bylo ovšem o ničem. A nevím, proč divadlo ve filmu musí vždy vypadat takhle blbě, ale to asi taky bylo schválně... Opravdu zajímavý humor. ()

Itar

Anderson se v Rushmore ještě pořád trošku hledá, i tak to ale přeci jen nakonec na těch pět je. Romantická komedie naruby, která jede na vlně vlastní hravosti a absurdity. Murray s Schwartzmanem výborní. ()

Mitin

Nadprůměr mezi komediemi, originální.. Murray a Schwartzman příjemní herci a Olivia Williams zase moc pěkná herečka :) lepší 4* ()

Rozjimatel

[2,5*]     "I understand you're a neurosurgeon." "No, I'm a barber, but a lot of people make that mistake."     Streštená komédia z podivného sveta plného podivinov a stroskotancov. Tento bizarný svet s vlastnými, veľmi čudnými pravidlami fungovania mi bol spočiatku hodne proti srsti. Dlho trvalo, kým som ho ako tak akceptoval a zvykol si aj na ten veľmi svojrázny humor. Je pravdou, že potom som si už dokázal tento film celkom užívať. Je ale jedna vec, ktorá výrazne negatívne ovplyvňuje môj postoj k filmu, a tou je hlavný hrdina Max, maximálne nesympatická a trápna postava (Jason Schwartzman s až nepríjemne strojeným a falošným prejavom). Aspoň čiastočne to vyvažujú ako vždy výborný Bill Murray (ale až od momentu zapletenia sa s učiteľkou, dovtedy pôsobil dosť nezúčastnene) a sympatická Olivia Williams. Pochváliť ešte musím príjemnú a neobohranú hudbu, ktorá sa k filmu tak nehodí, až do toho bizarného sveta výborne zapadá. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

AIMÉE

Poprvé co Andersonovku hodnotím se 4*. Byť se drží své tragikomické linie, nemá to tu sílu, kterou cítím v jeho pozdějších filmech. Ale jako "prvotina" (nepočítaje předchozí Bottle Rocket) je to výborný odpich a napovídalo to, že se nám tu zrodil další originální režisér. Příběh je rozporuplný, což lze očekávat, postavy i v tomto počinu mají do stereotypu na míle daleko a hudební vnitro je opět delikatesa. Hlavní post byl svěřen Jasonu Schwartzmanovi, jenž se zhostil své role a zároveň debutu s velkým apetitem, tím myslím to, že jeho Max Fischer je tak trochu takovou mladší verzí Forresta "všeho se zúčastnil" Gumpa s černější myslí. Další Andersonův dvorní krasavec Bill Murray, který jako vždy efektivně vytvořil svou postavu a každý jeho atypický hrdina je kapacita. Obsahově mírně chudší, ale jiné -již jmenované- detaily staví i Rushmore do specialit filmového nebe. ()

matmanX

Má první zkušenost s Wesem Andersonem dopadla na výbornou. Už dlouho jsem neviděl tak svěží a netradiční film, zvlášť v žánru, který byl odjakživa zapráskán samými klišé. Anderson bere inspiraci trochu v Absolventovi, trochu od Truffauta, a celé to balí do své poetické atmosféry, která možná není pro každého, ale pokud člověka chytne, tak už ho nepustí. Zkrátka Rolling Stones, Kinks, vypiplané záběry a podivné dialogy. Skvělému výslednému dojmu přispívají i výtečné herecké výkony, především energický Schwartzman a stárnoucí/mládnoucí Murray. Zatím dávám 4*, ale kdo ví, jak to dopadne po dalším shlédnutí. ()

Ollie235

V mnoha ohledech bizarní, ale velmi osobitý film. Na rozdíl od některých pozdějších Andersonových kousků mě ale Rushmore příliš nebavil. ()

Oralfabet

"These are OR Scrubs" "Oh, are they?" Od tohohle staršího Andersonova kousku jsem z nějakého důvodu zas tak moc nečekal, ale Rushmore mi sedl úplně v každém ohledu, naprosto perfektní film. Schwartzman hraje tak trochu kreténa ("napsal jsem divadelní hru!"), ale svým způsobem i sympaťáka a je v té roli fakt dobrej. Bill Murray je tady taky naprosto super, sice je to pro něj taková celkem klasická role, hodně podobná těm z ostatních Andersonových filmů, ale tady mě prostě bavil snad ještě víc, než jindy. Před tím jsem si nebyl tak docela jistý, ale po tomhle už vím určitě, kterého Andersona mám radši. Je mi líto PéTéÁčko... Instantní srdcovka. Jo a český překlad zase zrůdnost. 10/10 ()

cherita

Asi tak před rokem jsem viděla Takovou zvláštní rodinku. A dost se mi líbila. Sice si vůbec nepamatuju, o čem to bylo, ale děj stejně nebyl nijak podstatný. Podstatná byla ta bizarní famílie, jejíž členové byli všichni do jednoho exoti, a jejichž svět neměl s realitou nic společného. U Tenenbaumových bylo absurdní úplně všechno a v tom tkvěla jejich nádhera. Jenomže v Rushmore je tím prvkem absurdity jenom Max, zatímco všichni ostatní se chovají celkem normálně, a tím pádem tenhle starší Andersonův film vůbec nedrží pohromadě. Postrádá onu kompaktnost, za kterou jsem loni udělila pět hvězdiček. Ale Bill Murray byl výborný jako vždycky. ()

Maura

Jednotlivé časti podarené, fungujú herci, gagy, hudba i zvláštna poetika. Len dokopy je to akosi málo a výborné miesta strieda občasná nuda a rozvláčnosť. ()

Zeek

Tak přeložit Rushmore jako Jak jsem balil učitelku mi přijde hodně nešťastný. Proto moje očekávání bylo úplně jiný než skutečnost. Čekal jsem něco lepšího než klasickou teenagerovskou romantickou komedii, něco v tom smyslu, ale netradičního. Nedostavilo se ani jedno. Herecký výkony nepopírám, ale ty dialogy a směr, jakým se film vyvíjel, i jeho průběh se mě vůbec nelíbily. Byl to mix jakoby všeho a ničeho, z čehož mi celkově po shlédnutí tohoto filmu vychází, že jsem se nudil. O charakteru postav (především Maxe) radši ani nemluvím. Nebylo to zas tak hrozný, ale jediný větší pozitivum tohoto filmu je Bill Murray. Moje hodnocení: 40% ()

TomasKotlant

Intelektuální komedie. Originální, vtipné, ujeté. Vynikající herecký výkon v hlavní roli. Autora českého názvu bych přihlásil do spolku Rushmorských pohřbívačů zaživa. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona