Nočná mora v Elm Street

• Česko Noční můra v Elm Street (viac)

Nancy (Heather Langenkamp) prožila smrt svých přátel. Matka a její blízké okolí si myslí, že se zbláznila a vytváří si vlastní postavu, která je zabila. Jenže postupem času napovrch vyplouvají důkazy, že vrahem je Freddy Krueger (Robert Englund), který se jí zjevuje prostřednictvím snů. Nancy zjistí, že v minulosti zabil 20 dětí a rodiče se sami pomstili, když selhaly vyšetřující orgány. Nezbývá jí než se vydat do posledního nerovného boje s Freddym a záchranou jí může být právě její otec (John Saxon). (Rodriguez)

Daertelon

Zajímavý film, jistě originální a snad díky tomu kultovní. Určitě se ale mohl režisér trochu "podělit" o Freddyho, který z celého snímku dostal tak málo scén, kde by se nám mohl ukázat v celé své kráse, že místy příběh působí jako "o Colombově ženě". Jinak skvělé obsazení, zajímavé vidět Deppa taky ve filmu, kde není hvězdou. ()

Guran

Film je pěkný, ale rozhodně bych ho nebral jako horor. Jasně, v 80 letech to byl hororový hit, ale dnes už ani ne. Robert Englund je pro dream vraha naprosto ideální a v české verzi má dobrý dabing, který se v dalších dílech už neobjeví. To co bych filmu vytknul je momentálně málo akce a tím se vám zdá film pomalu krátký, ale děj je naprosto fantastický. ()

henrycruel

Už žádný maskovaný vrah s nožem, motorovkou nebo s mačetou, ale popálený psychopat, který si své oběti podává ve snu... Parádní horor od mistra Cravena! ()

honzia

Musím napsat, že remake se mi v tomhle připadě líbil více, ač jde o klasiku hororu. Film mi nedávál moc smyslu, zabiják ze snů, a přitom zabil jednoho z teenagerů prostěradlem bez noční můru. Jinak super nápad a Fredy super postava jen ten remake pro mě vychází lépe. ()

horor2

Další moje záležitost u které jsem se jako malý pochcával a dnes si vychutnávám každou vteřinu. Freddy je fajn chlapík, který dokáže pohlídat Vaše dítě, když se mu chce zrovna spinkat :-) Vůbec nevadí, že ho trochu přismahli a že má pěkně nabroušené z vlastní výrobny vytvořené klepétko alá rukavička drápky :-) ()

Blazkowicz

Hodně solidní počin na osmdesátky. Konečně je tady dost krve a brutality. Hlavně scéna s "vodopádem" krve je luxusní. Freddy je sympaťák, tady není o čem. Škoda že to v některých pasážích ztrácí tempo. 3+* ()

JosefTomas

Možná trochu zastaralý, pro moderního diváka, ale pro mě to je stále dost děsivý horor, který si opravdu nebere servítky a je opravdu děsivý. Navíc tak perfektně obsazené, že je z toho radost pohledět. Jen si to přiznejte sami, kdo z vás po tom chtěl jít spát, no ne? ()

AgnesDee

Pamatuju si, že jako dítě jsem byla z masky Freddyho Krugera pořádně vyděšená. A když jsem viděla nějaké ukázky, a slyšela názory jiných lidí, jak je tento film vlastně děsivý, tak jsem si představovala asi trochu víc děsivosti, než kolik mi film nabídl. Ve výsledku to vlastně až na pár momentů nebyl vůbec strašidelný film. Neříkám, že je to špatný film, nebo špatný nápad, právě naopak. Jen mi to v ten moment nepřipadalo moc děsivé. Možná, že na druhé shlédnutí to bude jiné. ()

Dejvecd

"One, two, Freddy is coming for you. Three, four, better lock your door. Five, six, grab your crucifix. Sven, Eight, gonna stay up late. Nine, ten, never sleep again." // Freddy Krueger je jednou z najslávnejších hororových postavičiek a tento film krásne ukazuje prečo. Ako to, že v podstate jednoduchý dej s nie úplne extra dobrými postavami sa stal potom tak slávnym a kultovým? Je tomu tak preto, lebo film sa nesústredí na postavy, ale na to aby v divákovi vyvolal strach, strach z toho čoho sa každý z nás bojí najviac... nočné mory. Film sa snaží v divákovi vyvolať pocit nevedomia, nevedomia, že či to čo vidí na plátne je realita, alebo sa to tej postave len sníva. A tento štýl sa mne osobne veľmi páčil a len ma nechal v napätí čakať, kedy Freddy vyskočí spoza rohu. Samozrejme nemôžem opomenúť skvelý vizuál a fantastickú hudbu. 10/10 ()

hrumsrt

Legendární kultovní horor, který se dočkal řady odkazů v nespočtu jiných projektech, dost možná jste nikdy neviděli tenhle film, ale jistě znáte postavu Freddyho Kruegera a přesně víte v čem spočívá příběh.  Ve snech se ocitáme ve světě, který je jen náš. - s dovolením si vypůjčím citát Albuse Brumbála - takže nikdo nemá právo nám do něj zasahovat a navíc nás v nich takhle trestat. Nikdo přesně neví, co jsou sny schopny vizualizovat a z čeho čerpají představu. Ale nejen z vlastní zkušenosti vím, jak je říše snů kreativní a nápaditá, takže bych si přál i jejich přenesení na filmové plátno vidět daleko odvážnější. Wes Craven je podepsán pod řadou skvělých filmů, z nichž nejznámější je pravděpodobně série Vřískot, ale tohle mě baví daleko více a určitě i tady přispěl do kinematografického soudku daleko větší měrou. Má to skvělý triky, fajn obsazení mimo jiné s mladičkým Deppem. Myslel jsem si, že z Freddyho a vůbec celého filmu budu daleko vyklepanější, ale nestalo se. Není to úplně nejděsivější horor, zkrátka z Freddyho se tady nerozklepu strachy, avšak atmosférický to je parádně, navíc podpořený skvěle rytmickou hudbou! 75% ()

maoc

2023 je dobrý rok na návrat do hlubokých osmdesátek, ne? Tak či tak aspoň si mohu odškrtnout další ikonu, kterou jsem tehdy propásl. I po mnoha letech jde o kvalitní kino, které sice působí už hodně retro (a co z 80tek ne?), ale bere hrůzu vážně a kvalitou některých scén dává jasně dnešním digitálním masturbacím na prdel (vcucnutí postelí, Nancyina smrt). Také překrucuje pravidlo, že která holka ukáže první kozy, ta první umře. Koz se nedočkáte, ale tady zemře ta, co má jako první (a jediná) sex. Strach jsem při sledování nepociťoval, ale jisté napětí se dostavilo. Kvalitní práce a rozhodně materiál hodný rozpracování. Byť ten fantasmagorický konec, který zbytečně dává na pozadí celému smysluplnému vývoji příběhu s odhalováním Freddyho identity a minulosti, nemusel být. Mohlo to přece skončit víceméně hepáčem. Já bych se nezlobil. Ale je to horor, že jo. A tady to aspoň mělo opodstatnění, kdežto v jinak výborném Pádu do temnot (Descent) velmi podobný konec bil do očí samoúčelností. No podobný... Probuzení vs. sen. Ale chápete, jak to myslím, že jo. ()

adamix

Známa a zaslúžená klasika, hororovejšia ako všetky jej ostatné pokračovania a krvou presakujúca. S tématickou a trefnou hudbou, hrdinkou, ktorá nie je sprostá ale vie rozmýšľať, parádnou atmoškou osemdesiatych rokov a samozrejme s geniálnym Freddym Kruegerom, na ktorého je radosť a des sa pozerať. ()

Mickee.

Originální nápad na natočení filmu. Dokoukal jsem ho však pouze z nutnosti, a myslím, že ani usnout by mi u toho nedělalo problémy :-). ()

Aywes

Wes Craven děsí lidí spánkem. Lepší nápad se hledá jen těžko. Dotažená idea v kombinaci s originalitou dělá Noční můru v Elm Street zásadním hororovým filmem pro (ne jen) všechny fandy slasherů. ()

djbarrel

Jeden z filmů, který jsem kdysi žral na VHSce se špatným dabingem a klepajícím se obrazem a třásl se strachy. Zub času ale obrousil Freddyho nože a již nepůsobí tak strašidelně jako tenkrát. V roce 1984 to byla jistě bomba, kdyby tohle dílko přišlo do kin dnes asi by se trhákem nestalo. Nicméně přes to všechno si jedná o velice kvalitní film se zvláštně temnou snovou atmosférou a úžasným hudebním podkresem. 85 % ()

Cechyno4

Wes Craven má nebo míval talent, bezesporu. O tom se není třeba dohadovat. Noční můra a Vřískot budiž důkazem. Co se týče Noční můry, spát musíme všichni. A to ať se snažíme sebevíc vydržet, stejně jednou usneme. Z tohoto pohledu je to hodně depresivní a od Cravena velice dobrý nápad. Je tu skvělá práce s hudbou a velmi příjemně mě překvapily i lekačky. Jednička Noční můry drží parádně atmosféru. Večer sám doma, jsem se přistihl i chvílemi v napětí s pocitem strachu. Ale ty scény s vytékáním hnisu a dalšími nelogickými podobnými nechutnostmi, které ani nazapadají do děje si Craven mohl odpustit. To na mě nazabírá. V době kdy Craven tento film natočil, tím předběhl jasně dobu. O několik let, snad i o jedno celé desetiletí. Vymačkal z toho nejvíc co šlo. Docela živě vidím, jak se diváci v 90. letech báli usnout :) Suma sumárum - Noční můra v Elm Street není špatná a je to již hororová klasika. V souboji s výše zmiňovaným Vřískotem u mě však vítězí Vřískot. Je to možná i tím, že Vřískot byl mým prvním hororem a je mladší než A Nightmare on Elm Street. Určitě všichni hororový nadšenci, by si tuto sérii a hlavně první díl neměli nechat ujít. U mě pěkné tři hvězdičky a kdyby to šlo, dal bych další třičtvrtě hvězdičky k tomu. ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (viac)

Remake Noční můry v Elm Street na cestě

Remake Noční můry v Elm Street na cestě

26.12.2018

Noční můra v Elm Street už se jednoho remaku dočkala. Snímek z roku 2010 byl ale těžký propadák, a to jak po stránce finanční, tak i mezi diváky a kritiky. Studio New Line Cinema ale o pět let… (viac)

Wes Craven (1939-2015)

Wes Craven (1939-2015)

31.08.2015

Ve věku 76 let nás včera opustila hororová legenda Wes Craven. Slavný režisér podlehl rakovině, která ho trápila mnoho měsíců, přesto mu ale nezabránila v tom, aby se věnoval svému milovanému žánru.… (viac)