V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

cpt.Lynch

Úžasné zpracování ještě úžasnější knihy. Perfektní herecké výkony nejen od ústřední dvojice. Atmosféra 100%. Jeden z nejlepších filmů o středověku. Oproti předloze to je zkratkovité a není to tak hluboké, ale asi to ve 126 minutách jinak nešlo. Úpravy děje oproti předloze se také dají pochopit. Jediné co mi vadilo, bylo zbytečně nerealistické zpracování labyrintu v Budově. ()

MrMar

Takhle si představuju středověk- špinavý a otrhaný. Skvělá detektivka s náboženskou tematikou a výborným Connerym. ()

Almásy

skutocne vynikajuci film. za atmosferu 5, za vykony 5-10 ale celkove vyznenie mi stale pride na styri. ma to pomaly spad a nie dokonale vystihuje fantasticke mysteriozne sero ktore mala kniha. inac je to skvely film. ()

Kangaxx

Filmová adaptácia známej knihy sa podarila na jednotku. Atmosféra dýcha z každého záberu. Pre mňa jeden z najlepších z Conneryho filmov. ()

Aqualung

Mně se film velice líbil.Do téměř detektivní záplatky, která je posazena do středověku přichází mnich v podání pana Conneryho, ale je to velmi, a velmi racionálně uvažující mnich.Dá se říci, že téměř mnich ateista, který se postupně dobírá podstaty zla, které se odehrává nebo skrývá v benediktinském kláštěře.A jakmile se jim téměř podaří uchopit a pojmenovat jeho podstatu, vloží se do toho v té době všemohoucí matka církev svou ozubenou rukou-inkvizitorem.A je zle! ()

P1tr

Literární klasika byla na filmové médium převedena značně rozpačitě. Z filmu sálá správná atmosféra víry a tajemna a herci se prezentovanému prostředí plně oddávají, jen je bohužel znatelný tradiční adaptační nezmar a to je zkracování předlohy. Je jasné, že nelze knihu převést se vším všudy, ale u vyšetřovacího příběhu jako je Jméno růže je každý detail důležitý a naneštěstí mi děj přišel občas lehce zmatečný a postupy vyšetřování značně zkratkovité, tudíž se často přihodilo velké odhalení jakoby zničehonic bez výrazného podložení fakty a celkově díky zkratkám má film svižnější tempo, než by bylo třeba, jelikož v tomto případě by byla vítaná delší stopáž a pozvolnější přístup. Jedná se bezpochyby o zajímavý snímek, ovšem díky výše zmíněným chybám nemá detektivní linka a její rozuzlení tak výrazný impakt, jaký měla jistě v knize. ()

Lektor

"Unforgiven" od Eastwooda u mě naposled vyvolal podobnou paralelu, kdy jsem neměl filmu co vytknout a stejně jsem nenašel místo pro pátou hvězdu. Čtyři velký hvězdy. Předlohu jsem nečetl. ()

sedm.1

Atmosféra 5*,herecké výkony 5*,zpracování danné doby 5* vs. děj 1*,zápletka 1*,spád 1* = 3*...ale nadprůměrné 3* :).P.S.knižní předlohu jsem nečetl ()

Kačus

Docela dobře a zábavně (dá se na to dívat bez pocitu otlačeného zadku) zpracovaná asi pětina knížky. Možná míň. Bohužel to, co na té knížce miluju, tady postrádám. Trocha zaujatosti pak, žeano...asi tak, jak to píše Douglas, když se teď dívám na komentáře :D ()

Rousse

Mladičký Slater a herecky vyzrávající Connery dohromady s legendárním románem jakým Jméno růže bezesporu je? Co mohlo vzniknout jiného než úžasná detektivka z doby krutého středověku, kterou opravdu můžu. ()

slovan1

Filmy se Seanem Connerym se mi vždy líbily. Ne jinak je to u tohohle snímku. Tajemně a mysticky působicí film, ve kterém jde o to, najít pachatele nevysvětlitelných úmrtí na jednom mnišském opatství... Ukázka středověku, jak asi skutečne vypadal, je skvělá...všudypřítomná špína, hlad a chudoba... Dle filmu si každý může udělat snímek o tom, jak působila inkvizice, hotová obdoba komunistické Stb... ()

mohamedsfinger

Jako samostatný film bych hodnotil pěti hvězdami, protože má jak atmosféru, tak i napínavý a zajímavý děj, ale jelikož jsem četl předlohu, tak musím jednu ubrat, protože jistá myšlenková část knihy tady chybí. Přesto se však jedná o film, který si zaslouží pozornost a mnohé by mohl i přivést k dalším Ecovým dílům. ()

Cejny

Umberta Eca jsem samozřejmě nečetl, ale troufám si říct, že režisér Annaud a především Sean Connery z této knižní předlohy vytěžili, co se dalo. ()

Markussis

Důstojné filmové zpracování knihy Umberta Eca. Nádherné realistické dobové prostředí plné znetvořených hodnostářů církve, kterému divák nemůže odolat. Toto zmíněné prostředí vytváří atmosféru, která by se dala skutečně krájet. Charisma Seana Conneryho samozřejmě také nemůže zklamat. Jak tedy hodnotit? Nevím, je to sice v podstatě jen obyčejná detektivka, ale film jako takový je opravdu silný.Díky svému prostředí, ve kterém se odehrává, je neuvěřitelně působivý a stylový. Za sebe jsem měl pocit, jako bych se opravdu do opatství ve čtrnáctém století přenesl. ()

vitekpe

Skvely a slavny film...a Valentina Vargas jako ta nejkrasnejsi. Ten zaber na jeji tvar (temer na konci filmu) se mi zapsal do divackeho mozku navzdy. A doporucuju i vytecnou knizku, pokud jste ji jeste necetli... ()

LuciusWlk

I přes to, jak je film vychvalován, nemůžu, v přímém kontrastu s knihou, nějak obdivně jásat. Herecké obsazení, mrazivá atmosféra, hudební podkres, jsou jistě pozitiva snímku. Na druhou stranu, je zde v podstatě použita je ona detektivní stránka knihy a to navíc notně upravená a bohužel, ne zrovna pozitivně. Ecouv román je ale soubor mnohem více rovin, které dělají knihu tak výjimečnou, což se převést na plátno nepodařilo a pravděpodobně to ani není možné. Ten kdo knihu nečetl, může být spokojen a věřím že bude. Hodnocení tohoto snímku o tom jasně vypovídá. Ale kniha a film jsou bohužel dvě různé věci a byť je předloha daná, rozdíl je, bohužel, propastný. ()

Maynard.

Tak tohle je skutečný majstrštich. Už je to, že si nechal režisér postavit klášter tak, aby vyhovoval jeho představám. Knížku sem samozřejmě nečetl, ale učili jsme se o ní, myslel sem, že to bylo napsáno mnohem dříve než ve 20.století, no nic. Connery přesně pasuje do svojí role mnicha, kterej má pod čepicí a kterej je na svou dobu průkopnickej. Ostatní herci též na jedničku, velký dojem na mě udělal inkvizitor, úchylný tlustý mnich no a samozřejmě Hell boy. Dějově naprostá špička, ani nevím jestli sem někdy viděl lepší historickou detektivku. Atmosféra dokonale mrazivá, minimalistická hudba všechno perfektně zdůrazňuje. Tenhle rejža mi již několikrát dokázal (Boj o oheň, Medvěd, 7 let v Tibetu), že je to génius, kterej na svý filmy nepospíchá, ale vše důkladně promyslí, zváží a pak teprve natočí vychytaný film. Narozdíl třeba od Eastwooda, kterej to tam sazí každej rok jeden film... Pecka! ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)