Rozhovor

• Česko Rozhovor (viac)

Záhadné drama Francise Forda Coppoly zkoumá morální hodnoty soukromí. V hlavní roli se představí Gene Hackman jako Harry Caul, expert na bezpečnost a dohled. Jeho každodenní práce, odposlech, se změní v noční můru, ve které Harry stále slyší něco, co jej ruší v nahrávání mladého páru v parku. Začíná se obávat toho, že by nahrávka mohla být zneužita. Postupně se zaplétá do labyrintu tajemství a vražd. (oficiálny text distribútora)

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2019. Rozhovor je filmovou anekdotou s cynickým úšklebkem v hedvábném závoji psychedelického rozpadu osobnosti. Rozhovor je noční můrou paranoika. Francis Ford Coppola stále vylepšoval své způsoby vyprávění a silueta tajuplné záhady, doplněná proměnlivou karnevalovou škraboškou koketní smyslnosti, se laškovně prohýbá v bocích a provokativně flirtuje s vnitřním světem i svědomím smutného hrdiny. Mysteriózní atmosféra lehce nadnáší každý obraz, škodolibě si pohrává se skutečností i s pocity a nejistota se stává jedinou, vrtkavou a životu nejasně nebezpečnou oporou následujících dnů života. Můžeme polemizovat o vyústění pointy, ale způsob gradace, prostředí nálady a pronikavá vůně tajuplnosti dostatečně vynahrazují drobné nedostatky a nepodstatné nedokonalosti. Pokusným zvířetem pro pozorování rozpolcené osobnosti je Harry Caul (velmi dobrý Gene Hackman), špičkový odborník sledování a odposlouchávání. Vnitřní rozkol je způsoben nedostatečnou sebeúctou. Profesionální přístup se dostává do kolize s případnými následky vlastní práce. Pocit provinění vyhání hrdinu do intimní izolace, ze které nedokáže proniknout zpět do krás života. Přesto se musí pokusit zabránit opakování minulosti, která vydírá a škodolibě se vysmívá. K výraznějším postavám patří Stan (zajímavý John Cazale), Harryho bezstarostný spolupracovník, vylekaný a nespokojený z partnerovy přehnaně podrážené opatrností u výsledků sledovacího úsilí. K výraznějším patří také Martin Stett (velmi příjemný Harrison Ford), asistent bohatého a vlivného Harryho klienta. Výsledky práce se musí řádně odevzdat, pochybnosti druhé strany nejsou na místě. Dále je zde William P. "Bernie" Moran (příjemný Allen Garfield), sebevědomý muž a nezadržitelně úspěšný podnikatel ve specifickém oboru odposlouchávání z opačného konce Spokojených států amerických. Harry je pro něj modlou, se kterou touží spojit pracovní síly. Mezi důležité postavy náleží Ann (příjemná Cindy Williams), křehká manželka Harryho klienta. A také Mark (sympatický Frederic Forrest), její milenec. Z výrazných ženských postav je potřeba zmínit Amy Fredericks (příjemná Teri Garr), Harryho něžná přítelkyně, nespokojená s milencovou přehnanou opatrností na detaily vlastního osobního života. A zapomenout se nemůže ani Meredith (pozoruhodná Elizabeth MacRae), příjemné Harryho mámení času a hřejivá náruč s předem určeným osobním posláním. Z dalších rolí: Harryho občasný schopný pomocník a policista Paul (Michael Higgins), spolehlivý recepční Harryho klienta (Mark Wheeler), hravý mim v parku San Francisca (Robert Shields), či ředitel, manžel Ann a Harryho zákazník (Robert Duvall). Rozhovor je atmosférickým thrillerem, který si pohrává s podstatou i formou jistot a nevybíravě si dobírá rozervaný vnitřní svět úzkosti, postižený ztrátou sebeúcty a napadený pocitem viny. Strhující zábava s jedinečnou náladou. ()

Elvisjagger

Škoda toho konce, který tak polopatě a navíc lacinými flashbacky, objasní celou zápletku. Do té doby si Rozhovor drží své tajemství, které vkládá do subtilní a zároveň precizně vystavěné formy. Vzniká tak dílo, které nabízí výrazně cennější hodnoty, než jen napínavý thriller. ()

PEEPA

Vcelku zajimavy odposlouchavaci thriller.Zacatek a prvni pulka filmu je takova dost o nicem. Na dnesni dobu mi to prislo hodne retro natoceny, ale to tezko posuzovat, protoze to preci jen je 30 let stary.Jinak je to pomerne zajimava vec, v pulce se to zlepsi a tak nejak to pokracuje dal a dal a zlepsuje se to. Chvilema jsem si nebyl jistej psychickejma stavama hrdiny, ale to se clovek nesmi v podstate v takovemto snimku divit.Docela povedene...Lepsi bejt paranoidni nez mrtvej...Ale ta prvni pulka byla proste moc pomala a rozvlekla, nez aby se film vyhoupl jeste vyse.Skvely zvuk a docela slusna hudba.Herecke vykony standartnich proporci, co se hlavnich a znamych hercu tyka.Ale jeden z tech slabsich filmu FF Coppoly... ()

danecek24

32. Zlatý Glóbus za rok 1974 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Gene Hackman, Nejlepší režie - Francis Ford Coppola, Nejlepší scénář - Francis Ford Coppola ()

gabin(a)

Herecký koncert Gene Hackmana. Pro mě je nejlepším americkým hercem! Takový jejich Gabin, který ovšem stejně bravurně střihne i Lexe Lutora:-) ()

zette

Vyborny namet, behem celeho filmu se buduje velice dobra atmosfera, plna zahad a napeti, ktera graduje velmi dobrym zaverem. Bohuzel ale take v zaveru divak zjisti, ze se ve filmu temer nic nestalo. Coppola tocit umel, ne vsechny jeho filmy jsou vsak divacky atraktivni a myslim, ze Rozhovor je jednim z nich. Hackman je sympatak, nikdy mi ale moc nesedel v charakternejsich rolich. ()

Juto

Paranoidný thriller ,ktorý sa pomalý rozbieha.Francis Ford Coppola zas ukázal aký je úžasný režisér. Záhada filmu vás vtiahne do deja a do konca filmu neviete o čom tí dvaja zaľúbenci hovoria v parku . Rozuzlenie má prekvapilo. Posledná scéna filmu sa mi nepáči. Keby mal film lepší koniec bol by dokonalý. 7/10 ()

BoXBe

Pět hvězd, bez diskuze. Stejný příjemný pocit nad shlédnutím uměleckého počinu vysokých kvalit jsem měl při Antonioniho Zvětšenině... Klavírní hudební pozadí se notnou chvíli nedá vyplašit z hlavy. Gene Hackman stravuje minuty plynoucího času potemnělou tváří, beze slov a Coppola mu dává prostor vyniknout v interiérech a exteriérech kubistických výřezů San Francisca. Tak se dělá film! ()

majo25

Trochu sklamanie. Očakával som niečo v štýle De Palmovho Výstrelu, čo sa však nekonalo. Dráma o podivínovi, v ktorom sa pohne svedomie, paradoxne je sám špehúň. Druhých odpočúva rád, ale sám odpočúvaný byť nechce. Hackman je samozrejme výborný, spracovanie je na veľmi solídnej úrovni, smerom ku koncu sa objaví aj zaujímavý "nečakaný" zvrat, ktorý celú zápletku vysvetľuje, ale film má pomalé, rozvláčne tempo a zameranosť len na ústrednú postavu. Aj zhľadom na dlhšiu stopáž zákonite prichádzajú nudnejšie pasáže. Chýba napätie, resp. je ho len minimum. Škoda, že to nebolo o viacerých postavách, účasť Duvalla i mladého Forda, ktorý mimochodom v zápornej roli celkom zaujal, si to pýtala. ()

kosta73

Výkon Gene Hackmana v tomto snímku je pro mě obrovským překvapením. Jeho osamělý, smutný, svědomím stíhaný hrdina je definice přísloví " kdo s čím zachází , tím také schází ". ()

Radiq

Rád bych hodnotil lépe, když jsou tam taková jména, jako je Hackman a Coppola. Ale nemůžu, protože to mělo několik závažnejch nedostatků. Bylo to dlouhý a nudný. Pořád se tam opakoval ten rozhovor. Bylo mi putna, o čem mluví, protože to bylo dost o ničem. Chyběly mi tam detaily, které bych rád věděl, ale prostě neřekli, o jakou společnost se jedná nebo kdo byli ti dva nebo kdo byla ta jeho milenka atd. Někomu ještě může vadit zastaralost odposlouchávacích technik, ale mě to nevadilo, protože to vystihovalo jistou dobu. Dobrá stránka filmu byla ta, že dobře rozebrali jeho psychiku. A Harrison Ford jako mladý ucho byl prostě takový mladý ucho. ()

andrii

Gene Hackman už ladí své UCHO. Brodí se neklidným ruchem. Bdí, přemítá, fantazíruje... Sem a tam přetáčí nahraný dialog v přístroji, v hlavě, v myšlenkách. Křižují se hlasy, reálné i fiktivní ostražitosti. STOP stopám zvukové zvětšeniny. Teď slýchat bude ve vybíleném bytě podezíravé tóny paranoie. Jiní "ušáci" loupit budou v soukromém teritoriu, loupat jeho intimitu. Ten, který naslouchal, bude poslouchán. ()

eJacques

...Jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl... Nepřišlo mi, že se film táhne a napětí ztrácí grády, právě naopak... Psychologický thriller byl opravdu psycho, atmosféra by se dala občas krájet... Musím vyzdvihnout perfektní hudbu, která mě totálně unesla... Konec nepředvídatelný a Hary Caul (Gene Hackman) na svém hereckém vrcholu... TOP 10 mého profilu... ()

Decker

Zaverecna paranoicka faze, kdy Caul rozmlati celej byt je jednoduse nezapomenutelna. Pro me osobne jedna z nej roli pro Gena Hackmana. ()

hans500

Výborný, velice pomalu plynoucí psychologický thriller jehož devizou je brilantně napsaná hlavní postava, což je podpořevo bravurním výkonem Genea Hackmana (podobnou roli si zopakoval v Nepříteli státu). Scénář je výborný, ostatní herci v čele s Johnem Cazalem se nenechali zahanbit a hrají také skvěle (v malých roličkách mimojiné Harrison Ford a Robert Duvall). Fantastická minimalistická režie Coppoly. Celkově za 4,5*. ()

LeoH

Hackmanova životní role, pro mě hlavně intimní studie osamělosti a pocitu zodpovědnosti za věci, které nemůžeme pochopit, natož cíleně ovlivnit, a až potom „špionážní“ drama vyprávěné v dráždivých náznacích. Asi žádný jiný film jsem neviděl tolikrát v kuse za sebou (v prváku na FAMU se z něj psával podrobný rozbor zvukové složky a já se do toho tenkrát pořádně zakous, protože tady je fakt co rozebírat), aniž by mu to v mých očích jakkoli ublížilo, ba naopak, vnitřnímu světu Harryho Caula jsem propadal víc a víc. Ostatně, koho že to mám na ikonce? — Mor cholera na vydavatele české verze BD za vynechání původního mono mixu a za zprasené titulky, které vám na dvou místech prozradí pointu scény hned na jejím začátku(!), o významových nepřesnostech nemluvě. ()

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů