Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózny
Veľká Británia / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

naxicka

Ano, Harry Potter a Kámen mudrců není možná nejlepším filmem série, co se týče provedení a hereckých vákonů, ale má naprosto neopakovatelné kouzlo, které se už v žádném dalším dílu nepodařilo zachytit. Snad jeho zbytky zůstaly ještě v Tajemné komnatě. Kámen mě vždycky pozitivně naladí, uklidní, vtáhne do děje a donutí mi zopakovat si, proč že jsem tak velký fanatik do série HP:-). ()

cherita

Dneska už mi to hladinu adrenalinu moc nezvedne, ale když jsem tenkrát v době premiéry coby jeden z Harryho vrstevníků usedala do kinosálu, natěšená týdny dopředu (i když už tehdy zklamaná z hlavního představitele) a hltala dobrodružství mého literárního idolu, bylo mi celkem jedno, že jako film je to nic moc a každý plnoletý jedinec se u toho musí dříve nebo později začít nudit. I mě se to nakonec stalo, ale hodnotit pod tři film, který samou láskou znám nazpaměť, to prostě nemůžu. ()

Blue.Shark

Nemám moc, co bych k filmu řekl. Je hezký a příjemně pohádkový. Daniel Radcliffe ale ve scénách tak nějak nedostatečně vyjadřuje emoce a vedle R. Grinta v těch scénách tedy vypadá docela divně. Dále si ještě musím postěžovat na famfrpálovou scénu, která byla provedena tak nějak potrhle. Jinak je ale film určitě nadprůměrný a určitě se na něj podívám znovu...vzhledem k mojí nedávno nabyté posedlosti knihou asi ještě několikrát :) ()

Emzet

Jednička Harryho Pottera se od své předlohy (se kterou bude koneckonců vždy srovnávána, co si budeme nalhávat) odlišuje minimálně, stejně jako následující Komnata. To je na jednu stranu dobře, protože se nejedná o zprasenou adaptaci (jako v případě pětky, na plátno vskutku otřesně převedené), ovšem na druhou stranu kromě "ilustrace knihy" vlastně nic nevytváří. Columbusova režie je zoufale sterilní a přestože má k dispozici spoustu vynikajících herců, očividně si s nimi neumí moc poradit. Samozřejmě ne vždy je to jenom v něm (otřesný Radcliffe, kterému trvalo bezmála deset let, než se naučil hrát), nicméně jako celek je Kámen mudrců velice suchý a nicneříkající. Nakonec ale stejně dám hvězdy čtyři, protože jde přeci jen o první a tedy úvodní díl… a jako takový celkem funguje, určitě lépe než díl následující. Alespoň přináší hlavní hudební motiv a velice trefné a podmanivé zpracování Bradavic. ()

Brylin

Příliš teen, příliš nezajímavé, příliš předvídatelné. Na druhou stranu je třeba ocenit výpravu, kostýmy a efekty. Celkově však snímek Chrise Columbuse nic moc nepředvedl, průměrná zábava pro desetileté. Slabé tři hvězdy. ()

M1k9

Přenesení knihy na plátna. Podařilo se? Podařilo. Jsem fanoušek fantasy a i když je Harry Potter pro ty ještě menší, než například Pán prstenů, jsem rád že světu připomněl jak vypadá fantasy svět a jak chutná se v něm ocitnout. A navíc jaký to je kontrast s dnešním světem. Krásně rozkreslený svět a my do něho na nějaký čas vstoupíme (utečeme). Ovace bych přesměřoval na účet "paní" spisovatelky. 7/10 ()

betyn

Moje hodnocení je ovlivněno faktem,že jsem přečetl všechny knihy Harryho Pottera.Samozřejmě jakožto znalec knižní předlohy jsem čekal s čím na mě první díl vyrukuje.I když to není nic extra,vše šlo minimálně o level zvýšit,pro mě má první díl určité kouzlo,takový dětský duch,který jsem cítil i při čtení knihy.Také myslím,že se povedlo najít dobré a předloze podobající se herce,se kterými jsem si toho hodně prožil....zajímavé je sledovat vývoj postav,jak dospívají,jak se mění a to v průběhu celé ságy.Naprosto souhlasím s komentářem ''Djoker''. ()

Lilloos

Na sérii HP jsem byla závislá od nejútlejšího věku, kdy tenhle literárně-filmový fenomén začal být in. Jedničku znám nazpamět, ačkoliv jsem ji jako malá trochu odsuzovala - přišla mi moc dětská. Jenže to je právě to, co dnes obdivuji - pohádková atmosféra Bradavic, roztomilí kouzelníčci a dokonalý Brumbál. S jakou nostalgií vzpomínám na tyhle staré časy, kdy v Bradavicích bylo bezpečno a příběh nebyl slátanina plná násilí a vražd. To J.K. nikdy neodpustím... ()

Maryinka

Harry Potter a Kámen mudrců má mnoho chyb, ať už ve scénáři, režii, efektech či hereckých výkonech, pro mě ale znamená silnou nostalgii a lásku na celý život. Zde jdou všechny mé snahy o objektivnost stranou a musím dát 5*. ()

lardko

Tento film se mi nikdy neomrzí. Ikdyž ho uvidim v televizi po 50 000x. Celý film má skvělou atmosféru , a ty scény jsou prostě geniální. A to platí u každého dílu , i u trochu horší sedmičky. Nejvíc to mám rád od KAMENE MUDRCŮ , až po OHNIVÝ POHÁR , protože to je děj kdy jsou ještě hlavně ve škole , a působí to jinak než ostatní díly. ()

Teringer

Kdybych tenhle počin nedostala na kazetě v první třídě k Vánocům, kdo ví, jakej vztah bych k celé sérii měla. Ale jsem asi ráda, že se to nikdy nedozvím, páč takhle mi to celkem vyhovuje. Now if you two don't mind, I'm going to bed before either of you come up with another clever idea to get us killed - or worse, expelled! ()

petikacka

Harryho miluju a hlavně tenhle první díl...Je to ještě, taková pohádka, ale hodně výpravná...výborné triky...I když jsem ho viděla už jako matka dětí, tak mě prostě nadchnul...Za mě 100% ()

husokachna

Famfrpál je debilita, nedává to vůbec žádnej smysl, aby bylo jasno. Alan Rickman i přes malý prostor stále nejvíc ruluje a tady ten Brumbál se mi nelíbil tolik, jako ten další. Je škoda, že umřel, ale zase je dobře, že už v tom nebyl. Celkově mě neurážející dětský nadprůměr, Valérii se to moc líbilo, i když to moc nechápala, až mě mrzí, že budeme muset po druhém díle na pár let přestat, aby nebylo zaděláno na noční běsy & pomočing. ()

majec4

Tak konecne prisiel rad aj na Harryho. Videl som to raz, v kine ked to vyslo. Vtedy som bol na makko, no dalej som v sledovani tejto serie nepokracoval, co sa v tychto najblizsich dnoch zmeni. Dnes musim na tuto jednotku povedat, ze ma to bavilo, lebo nostalgia, ale cela ta zapletka s kamenom mudrcov bola strasne slaba. Pocas filmu som sa miestami nudil, dokonca aj odspaval. Priblizenie sveta carodejov je super, no ta, povedal by som, nosna cast pribehu bola pre mna nedostacujuca. Som prekvapeny, lebo pamatal som si to ako super film. Ano, mal som asi 12r ked som to videl, takze necudujem sa. Inak to ma samozrejme plno skvelych napadov, ktore film posunu na iny level. Sachy boli napriklad skvele. No inak taky slabsi priemer, takze som zvedavy co prinesu dalsie casti. Tato cast este smrdi detmi. ()

Azurovydrak

Ačkoliv prvního Harryho kvůli jeho silné pohádkovosti v srdci nenosím, je těžké mu objektivně něco vyčítat. Columbusova adaptace je knize bolestně věrná a příběh vyvoleného chlapce mohla sotva uvést lépe. Děj je převážně veselý a lehkovážný, netrápí se s hlubšími tématy a cílí viditelně na dětské publikum. Věrohodně nám vykresluje kouzelnický svět, staví na osvědčeném motivu rodiny a přátelství a nabízí mnoho ikonických (a dnes již kultovních) okamžiků. Přesto největším husarským kouskem filmu je bezchybné herecké obsazení, ze kterého potterovská série žila dalších 10 let (hlavně Emma byla casting století) a které dnes již neodmyslitelně patří ke smetánce Hollywoodu. 80% ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)