Farmář Charlie Anderson se stará ve Virginii o svou početnou rodinu bez ženy, jež mu zemřela před lety. Ve chvíli, kdy propukne válka Severu s Jihem, se pokouší současné dramatické dění ignorovat. Odmítá podporovat armádu Konfederace, protože nesouhlasí s otroctvím, také se nechce přidat k vojskům Unie, jelikož má v sobě zakořeněný odpor k válce. Brzy se ukazuje, že to jsou jen iluze. Když je Andersonův nejmladší syn Boy do válečných událostí zatažen a je uvězněn, vydává se jej s dcerou Jennií a čtyřmi syny hledat. Tváří v tvář válečným hrůzám však nedokáže již déle zůstat nestranným… (Česká televize)

Martin741

Reziser Andrew V. McLaglen dokazal natocit silny material na film z dob obcianskej vojny v USA. Dej filmu sa teda odohrava medzi rokmi 1861 - 1865 a pojednava o farmarovi, ktory sa vyda hladat svojho strateneho syna. V roli farmara sa predstavil vyborny James Stewart /It´s a Wonderfull Life, Vertigo/, ktory podal bravurny herecky vykon.Ale treba spomenut aj Douga mcCloure /the Enemy Below/ a Patricka Waynea /The Alamo/. Nechyba sympaticke prostredie Stewartovej farmy, kvalitne dialogy, ba dokonca aj par prestreliek a bitiek sa najde. 95 % ()

laik_60

westernoá dráma, ktorej sa dotkli udalosti občianskej vojny juh proti severu. Sympatický dej, o rodine, ktorá si "hľadela " svojho a s vojnou nechcela mať nič spoločné. Bod dávam dole za ten blbý americky zvyk mať u všetkých hercov pekne a nalakované vlasy a účesy, na vidiecku farmu kdesi v zabudnutej Virginii sa to naozaj nehodí. ()

kusper

Spoiler!!! Člověk si říká jasně, klasický western, všichni se budou mít dobře a všech bude v pohodě. A pak to příjde! Jeden z nejlepších protiválečných filmů s obdivuhodným Jamesem Stewartem. ()

majo25

Zaujímavo ladená a filmársky poctivo natočená dráma o dobe americkej občianskej vojny. Ani nie tak western, ako vojnový, resp. antivojnový film. James Stewart je nepriehliadnuteľným hercom a veľmi schopným ťahúňom filmu. Vidieť tu sympatickú súdržnosť rodiny, vkusný občasný humor a uveriteľné antivojnové argumenty, smerom ku koncu je to zasa silná dramatická poloha, ktorá núti rozmýšľať. ()

Mylouch

Zdatné scénáristické proplouvání peřejemi lidských osudů během dramatických událostí společné americké historie. Kondenzát amerických individualistických stereotypů plus zdařilá rozvíjení a oživování nosného základního příběhu, který v režijním zpracování s podporou ♫ konzervativní hudební složky naopak pluje v klidných vodách prastarého Hollywoodu. V českém znění vládne Brzobohatý ()

sator

K filmu mě přivedli Rangers kteří americký traditional z filmu otextovali a nazpívalali pod stejným jménem jako název filmu...Ta rádoby bodrost Stewartova mi lezla na nervy stejně jako Brzobohatého dabing... ()

andrii

Šéf domova křičí: "Na náš ranč patří rýč, který kypří. Žádné zbraně, to není bitevní pole, které zdravé kořeny ničí, ale když se zkříží, to pak bude velmi osobní, nutné řinčet vidlicemi, vážení." ()

senor

Spíše válečné drama než western. Možná někdy trochu patetické a plné těch správných amerických hodnot, ale jindy zase realistické. ()

Mirokukii

Vydařený příběh z občanské války Severu proti Jihu s bravurně vystupňovanými emocemi a dějem. Příběh rodiny, která se chce co nejvíce vyhnout všem hrůzám, jenž tento konflikt obnášel. A ikdyž se jim to z počátku daří, stejně neuniknou. Absolutorium na adresu James Stewart, jehož postava, pojetí a přednes, se mi vryla pod kůži a podařilo se jí mě zasáhnout tak hluboce, jako už dlouho žádné jiné. Touto svou rolí se pro mě stává nesmrtelným a i proto hvězdičku přidávám. ()

Autogram

Rozprávka o farmárskej cti počas občianskej vojny v kombinácii s westernom. Starý pán vládne doma tvrdou rukou a má svoje morálne zásady. Môže si ich dovoliť, keďže má takú veľkú rodinu, že s ňou porazí aj celú jednotku konfederačnej armády. Počas Veľkej vojny existoval vojnový kôň, ktorý zblížil nepriateľské armády, a tu sa objavila vojnová krava. Trochu mi do tohto vážne ladeného filmu nesadla prvá bitka vo forme grotesky, iba lepšie tri hviezdy. –––– Ten, kdo nic nezkouší, nic nedokáže. A když nic nedokáže, jaký má pro něj život smysl? ()

Hollohlaway

Protiválečný western, s trochou akce, zato morální zamyšlení je tu od začátku až po tragický konec. Stewart je vynikající, děj se nevleče, ale přesně odtikává a nenudí. ()

Jezinka

Kdyby tento film byl natočen o 10 let dříve, tak bych přimhouřila oko. Ale vzhledem k tomu, že v této době již vstoupil do kin tichý muž s pončem působí příběh strašně naivně a učesaně. Sice hlavní hrdina přijde na to, že se mýlil, ale závěr je opět šťastný a všichni působí tak blahobytně, jako by ani ta několikaléta válka nebyla. ()

Han22

James Stewart hraje jižanského farmáře, který pevnou, ale moudrou rukou vládne svým osmi dětem, v potu tváře si vydřel na farmě všechno sám a přestože kolem zuří občanská válka, odmítá on i jeho rodina jakékoliv zapojení. S bohorovým klidem pošle do háje kněze i vymlátí federální nákupčí. Nakonec však válce neuteče, když je omylem zajat jeho nejmladší syn a válka ho zasáhne naplno. Parádní western, který je spíše historicko-válečným dramatem se silným protiválečným poselstvím, nechybí tu brutálita bojů, dobytčáky na zajatce i rabující a vraždící zběhové. A také osobní tragédie i dojemná shledání. A nad tím vším úžasný James Stewart, který si zasloužil minimálně nominaci na Oskara. Dostalo mě to naplno a nevím, proč bych neměl dát 5*. ()

dopita

Dramatický příběh z období války severu proti jihu. Film stojí především na Jamesi Stewartovi. Je to dobrej herec který má ohromný charizma, navíc mocně podporované přesným dabingem Radoslava Brzobohatého. No a hraje klaďase a velmi sympatickou postavu, které jsem všechno to moralizování bez problémů baštil. Zpočátku příjemnou atmosférou prodchnutý příběh, okořeněný trochou humoru, se postupně a podle očekávání, dramatizuje a závěru by jeden málem až zaslzel. ()

Hanys_

Jamie Stewart jako pacifista a otec velké rodiny (těch kluků už bylo skoro jako Klapzubů), kterému odvlečou syna a on se chtě nechtě musí do války zapojit tím, že se ho vydá hledat. Žádný velký western se nekoná, je to spíš nuda plná sentimentálních keců a ty 2 hodně silné scény ke konci toho už moc nezachrání. 4.5/10 ()

Mikino00

To bylo ale přetažené, natažené, konec je sentimentální, jediné co je bezchybné je Stewart. Čekal jsem, že od věty: Teď se nás to týka, to bude akčnější a spádnější, ale bohužel. ()