Legendární James Stewart září v jedné ze svých nejlepších rolí v tomto nadčasovém westernu, jež udal tón pro všechny, co přišly po něm. Pohraniční hlídač Lin McAdam (Stewart) se snaží vystopovat vraha svého otce a otcovu pušku, jedinou svého druhu: Winchester 73, jež postupně putuje v rukou nejrůznějších zabijáků, včetně bláznivého cestáře (Dan Duryea), bezcharakterního prodavače zbraní (John McIntire), mladého indiánského náčelníka (Rock Hudson) a vlastního McAdamova vraždícího bratra (Stephen McNally). V tomto nezapomenutelném příběhu o mužích ve zbrani se objeví také Shelley Winters jako McAdamův pomocník a Tony Curtis v jedné ze svých prvních rolí. (oficiálny text distribútora)

classic

James Stewart v slabšom westerne, kde kľúčovú rolu hrá puška Winchester, ktorá prešla viacerými rukami, tak väčšie sústredenie na môjho obľúbenca Jima Stewarta neprichádza a už ani nedôjde ! Zaujímavé obsadenie, ale mal som problémy si obľúbiť aspoň, čo by len jednu jedinú postavu, a tak ani v tomto bode nie je dostatočné zadosťučinenie ! Nie je to vôbec zlý film, len sa tu rieši viac vecí naraz, keď následkom toho sa nemôžem venovať poriadne jednej veci, dá sa pochopiť, že to prakticky všetko do seba zapadá, brat proti bratovi, pomsta za otca a ďalšie postavy, ktoré vstúpia do deja, či krvilační indiáni, ktorí trpia komplexami. Alebo postavy si obľúbili pitie kávy, de - facto káva povzbudí, tak aj ja mám rád kávu, a keď by som ju ešte k tomu popíjal pri tomto vskutku sympatickom westerne, tak je väčšia šanca na spokojnosť. ()

rikitiki

Holka a puška, co nikomu štěstí nepřinesly, putují z ruky do ruky a zanechávají za sebou zkázu. Mimořádně kvalitní scénář předložil sevřený příběh, který odsýpá, letmo zmíní kde co z americké historie, a přitom to nepůsobí zmateně, ale jako přirozená součást děje. Spousta jemných náznaků dokresluje atmosféru osudovosti. Škoda, že v závěru už došly síly a zdrcující odhalení o osobě mstitele i vraha se divák dozví jakoby mimochodem, tím, že to někdo jen tak řekne. Tohle chtělo líp vypointovat. /6. 10. 14./ ()

Xmilden

Tento starší western se mě líbil určitě více než Stopaři nebo V pravé poledne. Děj se neustále žene kupředu a například úvodní i závěrečný souboj dvou mužů zcela jistě patří podle mě k vrcholům té doby. James Stewart možná trošku méně výrazný než bych očekával, ale zato zde má proti sobě zcela jasně daného protivníka, což mě ve Stopařích jaksi chybělo ke spokojenosti. Winchestrovka je mimochodem krásná zbraň. 70% ()

JohnnyD

Skvelý western, ktorého hlavnou hrdinkou je puška. Chvalabohu nie je to žiadna poviedková záležitosť o putujúcej puške, ale po nejakom čase sa príbeh zarámcuje do jedného celku. James Stewart je riadny frajírek a chvalabohu nie je to štúdiový western, takže na nádherne nasvietenej čierobielej kamere krásne vyniká pustatina amerického stredozápadu. ()

Lacike

Netradičný western natočený z pohľadu ústrednej flinty. Sledujeme jej dobrodružstvá jak sa dostáva od jedného drsného maníka k druhému, ale nikomu z nich šťastie neprinesie. Skôr naopak. Z postáv majú väčší priestor dvaja chlapíci, ktorí si od začiatku idú po krku. Posledná tretina mi už pripadala slabšia, ale dovtedy sa dočkáme kopu skvelých epizódiek od súťaži v streľbe po prestrelku s indiánmi. Tempo filmu je svižné a akcia aj po rokoch stále kvalitná. Keby tam išlo viac o postavy ako o flintu, tak by ma to bavilo viac, ale aj tak je to stále dobrý western. 7/10. ()

• 12.11.1951 vysielala rozhlasová stanica Lux Radio Theater 60-minútovú rozhlasovú adaptáciu filmu. (beso74)
  • Tento film zachránil kariéru Jamesa Stewarta (Lin McAdam) po sérii povojnových prepadákov. (beso74)
  • Natáčelo se v Arizoně a ve studiu Universal v Kalifornii. (Terva)