Automechanik Frank Leone (Sylvester Stallone) si odpykáva trest za ublíženie na zdraví, ktorého sa dopustil pri obrane kamaráta pred partiou násilníkov. Do vypršania trestu mu zostáva už len šesť mesiacov. Jedného dňa ho však z relatívne voľnej väzby v norwoodskom väzení prevezú do väznice Getaway. Tam ho na príkaz sadistického riaditeľa Wardena Drumgoolea (Donald Sutherland), ktorý s ním má nevybavené účty, týrajú tak dozorcovia, ako aj väzni. Frank všetko príkorie statočne znáša do chvíle, keď sa v ohrození ocitne aj jeho priateľka Melissa (Darlanne Fluegel). A to je moment, v ktorom sa Frank rozhodne z väzenia ujsť. Netuší, že presne to chcel riaditeľ dosiahnuť a nastražil na Franka pascu... (oficiálny text distribútora)

walkingdead

Dobrý film. Dost výchovný, protože ukazuje, že v USA se nevyplácí porušovat zákony - pak se totiž můžete dostat do vězení, kde ředitel a většina dozorců jsou horší kriminálníci než většina uvězněných :) Jen ten konec je přitažený za vlasy - nevěřím, že by Leone po tom všem i přes polehčující okolnosti odcházel z basy dřív než za dalších 10 let. ()

horor2

Stallone, kterého jsem docenil až časem. Samozřejmě teď si uvědomuji, proč mě film kdysi nebavil. Protože jsem čekal akční film ve stylu Příkaz k popravě, ale místo toho jsem dostal solidní kriminální drama. Donald Sutherland zahrál pěkného zmrda :-) ()

johnsnow

Film ktorý jasne ukazuje, že Stallone vie zahrať i v dramatických filmoch. Film je dobre natočený, má niekoľko zapamätaniahodných scén(rugby v blate, mustang na väzenskom dvore, bitka medzi tými parnými rúrami, záverečné ojebanie). Herecky naozaj fajn, najmä sizemore bol fajn. Síce film ktorému už viac pozretí nedám, no pozretie rozhodne neľutujem. ()

PlysovyMacko

Hlavny hrdina sa dostane z miernejšieho väzenia do tvrdej basy a napriek tomu, že zažije pár pekných momentov (pohoda v autodielni), väčšinu času ho šikanujú buď spoluväzni, dozorcovia alebo riaditeľ. Samozrejme dôjde aj na pokus o útek. Vo filme zaznieva nežný klavírny motív, ktorý sa do žánru väzenský film vôbec nehodí. Moja výtka je naivný koniec. ()

ostravak30

Kriminál je vězeňské drama, ve kterém je Frank Leone nepochopitelně přemístěn před propuštěním někam zcela jinam. To je při dobrém chování a předchozích problémech právě se správcem Wardenem Drumgoolem naprosto nevěrohodné. Jako drama ale snímek funguje docela dobře. Napětí je stupňující se, film směřuje k neodvratnému konci, který je ale hodně zjednodušený a příliš snadno předvídatelný. Taky sadističtí pochopové magora, který věznici vede není nic zcela originálního a pravda je, že scénář nedovolil Donaldovi  Sutherlandovi žádné velké kreace, když má k dispozici jen pár věr a jeden použitelný výraz do všech scén. ()

hrumsrt

Už jsem se těšil na nějaký prison escape, když mi ale Kriminál neservíroval představu vězení, kde si dokonce nějaký násilník může odcházet domů na vycházky a tam se objímat s manželkou. V obavě, že snad půjde o další žánrový dekonstrukt, jsem ale nakonec dostal přesně, co jsem původně chtěl.. Hlavní hrdina má smůlu a je z tohohle pohádkového vězení převezen do poctivé špinavé věznice, kterou běžně ve filmech je divák zvyklý vídat.. A ačkoli uznávám, že samotný osvícený úvod dodává celému filmu nádech beznaděje a nespravedlnosti, jde vcelku o zbytečnou vsuvku, které má za účel jen větší důraz na kontrast obou věznic..  Takže když už se Sly dostane do oné vyvolené věznice, kde si bude odpykávat svůj trest a divák si dopřeje, na co je v žánru zvyklý, musím zase podotknout, že tím se bohužel Kriminál připravil o svoji šanci na výjimečnost a nějaký žánrový milník.. V nové věznici už totiž začíná mix typických žánrových témat a kliček.. A i když mám rád tenhle Shawshankovský osvět, který ukazuje trošku z té pohody za mřížemi, jakým si vězni kompenzují absenci svého sociálního a společenského života, tak jde o příběhový motiv, se kterým se setkáte několikrát.. Sylvester Stallone má tu výhodu, že jde asi o největší hereckou osobnost své doby s tváří akčního hrdiny, který vždycky toho Arnolda porazí na poli hereckých schopností. Takže když se ho nechá vyblbnout a dát mu trošku do těla, jde minimálně o to co čekáte, ale tady navíc dostává i dost prostoru něco skutečně uhrát, kde dle mého názoru naplno ukazuje hranice svého talentu... Tedy, abych byl přesný, tak Stallone se tady pouští na tak dramatický led, na kterém už to nestačí svojí silou ustát. A díky tomu, že i zbytek osazenstva bez námahy schová za svoje ego, jsou jeho nedostatky tolik viditelné. Lepší televizní podívaná, ale žánrově nevyrovnané a nakonec ani nepříliš podnětné...  Novější Escape Plan je pro mě úplně jiná úroveň, s o dost lepším a originálnějším námětem. 70% ()

masik

Asi můj nejoblíbenější film se Sylvestrem Stallonem. Někde jsem kdysi dávno četl, že sám Stallone prohlásil, že role Franka Leoneho se mu hrála ze všech rolí nejlépe. Řekl bych, že film je toho důkazem. Když jsem film viděl poprvé, naprosto jsem se do postavy Franka Leoneho vcítil, proto jsem se trošku divil, že si to s Wardenem Drumgoolem( Donald Sutherland) nevyřídil jinak :-) ()

natalanka

Filmy z vězeňského prostředí. Vězeň je většinou nevinen, nebo je to polda, který je nastrčený aby někoho usvědčil, ale tady je to fakt vězeň, který někomu ublížil a odpykává si trest. A nastupuje jak jinak brutální, ujetý či sadistický ředitel. Ale tenhle film má slušný děj. Sympatizujete s Leonem a jen mu držíte prsty a čekáte jak z toho všeho vybruslí. A pak , když drží v ruce páčku k elektrickému křeslu trnete, ať ji nemačká. Výraz Donalda Sutherlanda, když ji dá dolů.....tak to bylo něco. Opravdu jsem se rozesmála. A vše dobře dopadlo, zlí byli potrestáni a dobro zvítězilo. :-)) ()

brtko

V tomto roku druhý skvelý film Slyho. Trochu menej akcie ako vo filme Tango and Cash, ale aj tak vrchol Stalloneho hereckej kariéry. ()

Elessar.

No jo to bývali časy... Stalloneho nakládačka, je to také aké to majú byť osemdesiatky jak vyšité. Príjemne to odsýpa. A Stallone dostáva pořád na držku. Bavilo ma to pozerať, i keď možno sa dá povedať, že je to len taká zábavička, ale o to tam práve ide. ()

bugnini

U mňa je tento film skutočne vysoko. Spolu s krajinou policajtov, Rocky I je toto podľa mňa najlepšia Stalloneho rola. Kto ho odpísal z hereckej scény, nech si pozrie tento film! ()

superzurda

Žádný Rocky, žádný Rambo, tohle je nejlepší Stalloneho film. Je pravda, že film udělali hlavně ostatní herci ( Sutherland, Sizemore, Amos ). Fotbalový zápas na vězeňským dvorku nemá chybu. Je možné, že kdyby nebyl kriminál, nebyl by Shawshank tak dobrý. ()

Insomniac

Celkom príjemné "Sylvestrovské" prekvapenie. Posledné minúty sú fakt sračka a strašne mi vadil hrozný český dabing, ale inak v pohode film z väzenského prostredia, pri ktorom vám ani veľmi nevadí, že už na začiatku viete ako to asi celé bude prebiehať a aj ako to skoncí. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore