Automechanik Frank Leone (Sylvester Stallone) si odpykáva trest za ublíženie na zdraví, ktorého sa dopustil pri obrane kamaráta pred partiou násilníkov. Do vypršania trestu mu zostáva už len šesť mesiacov. Jedného dňa ho však z relatívne voľnej väzby v norwoodskom väzení prevezú do väznice Getaway. Tam ho na príkaz sadistického riaditeľa Wardena Drumgoolea (Donald Sutherland), ktorý s ním má nevybavené účty, týrajú tak dozorcovia, ako aj väzni. Frank všetko príkorie statočne znáša do chvíle, keď sa v ohrození ocitne aj jeho priateľka Melissa (Darlanne Fluegel). A to je moment, v ktorom sa Frank rozhodne z väzenia ujsť. Netuší, že presne to chcel riaditeľ dosiahnuť a nastražil na Franka pascu... (oficiálny text distribútora)

Malarkey

Nečekal jsem, že by Kriminál mohl být kdejaký zázrak, ale Sylvester Stallone ačkoliv má svých pár srdcových rolí, dokáže zahrát i řadu jiných, které se ve světě prosadit tolik nedokázaly, ale dobrými rozhodně jsou. Kriminál jej jedním z těch povedených, překvapivě povedených. Dalo by se čekat, že příběh nebude nic extra originálního. Vždyť život ve vězení už byl tolikrát ztvárněn, ale málokdy povedeně. Tento je jiný. Od těch průměrných, příběhově i atmosférou. Tento je naopak vcelku přijatelný, i když bez špetky debilů se taky neobejde a hlavně dokáže diváka pohltit svojí vytříbenou atmosférou. Dalo by se říci, že Sly ačkoliv ho stíní jeho přednější role, dokáže i tak hrát v řadě jiných, také víceméně povedených filmů, jen je třeba mu dát tu potřebnou jistotu. ()

Lima

Poměrně příjemné vězeňské drama z rodu ´Útěku z Alcatrazu´ a ´Shawshanku´. I to předvídatelné klišé (odhadnutelný vývoj, zlí dozorci) je zde nějakým záhadným způsobem snesitelné. Bohužel posledních 15 minut dělá z filmu poměrně těžko uvěřitelnou báchorku, což je škoda. Jinak kolegovi Radyovi bych doporučil návštěvu zoologické zahrady, aby si pořádně prostudoval mimiku primátů, jeho zdejší připomínka na adresu Stalloneho je poněkud mimo, řekl bych. Sly si zde totiž odehrál to své a odehrál to věrohodně a sympaticky. ()

Gemini

Někde tady si Donald Sutherland nacvičil "prezidentský výraz" sadistické svině, který se mu tak hodil v Hunger Games jedna až dvacetčtyři. Sylvester Stallone si tady zase střihl roli, ve které se nehláškovalo a nestřílelo, ale "šlo o cosi vážnějšího" - ale ne zas o tolik;) Není to takový výstřel do tmy jako byla pohádka o hledání vztahu se synem za zvuků páky Over The Top, ale jde v zásadě o vězeňské béčko s nějakým tím klišé a očekávatelným koncem. Faktem je, že výkony Johna Amose a Toma Sizemorea akcie Kriminálu zvedají, ale pořád mě to nedokáže přesvědčit, že bych si z něj měl něco pamatovat. 60% ()

Enšpígl

Po tomhle filmu, tak nějak není v mých plánech dlouhodobě navštívit kriminál. Sly to udělal a všichni jsme to viděli, a já ani zdaleka nejsem Sly. ()

Radyo

Jedno z toho nejlepšího se Stallonem. Nikterak objevné, podobných filmů na téma "věznice se sadistickým ředitelem" bylo již natočeno více, ale tenhle má cosi do sebe. Ale možná bych jej dnes už posuzoval jinak, nicméně viděl jsem jej zkraje 90.let a tehdy mě dost zaujal. Nevadila mi ani Sylvesterova obličejová mimika na úrovni nižších primátů. :-) Pro nechápající - představte si ksichtění Jima Carreyho a vydělte ho asi tak milionem - dostanete ksichtění Sylvestera Stallona. :-) ()

T2

║Rozpočet $24miliónov║Tržby USA $22,099,847║Tržby Celosvetovo $22,500,000║ Sylvester Stallone v dramatickej úlohe a veľmi mu to sadne, príbeh pútavý od začiatku po koniec, hlavne vygradovaný záver poteší, dej ma slušnú dávku napätia, dobre zahrané vedľajšie úlohy(Sutherland, Sizemore, Amos, Landham),... v podstate a na prekvapenie sa jedná o jeden z najlepších filmov z oblasti väzenia. /85%/ ()

Superpero

Taková klasická "Stelounovka" když byl Sly ještě opravdu ve formě. Vězeňské filmy já mám rád a Stalloneho žeru, takže tohle mě celkem nemohlo zklamat. Jasně, že to bylo chvílema dost naivní, ale nenudil jsem se ani chviličku a navíc se obzasení mohlo kromě Sylvestera opřít i o skvělého Toma Sizemorea (nechutně mladej tam je :) a správně drsňácky sviňáckého Donalda Sutherlanda. ()

TheMaker

:::::::::::::::::::::::::::::::: Jedna z mých srdcovek ! Skvělí herci, hlavně Stallone překvapuje ! Moc pěkný vězeňský film o přátelství, lásce, zradě, zrůdnosti člověka a svobodě ! Jsem moc rád, že mám tenhle film u sebe ! ::::::::::::::::::::::::::::::::: ()

EvilPhoEniX

Stallone, Sutherland a vězeňské prostředí tak to si nechám líbit! Perfektní atmosféra a rychlé tempo doprovázející celý film se mi velice zamlouvalo a už teď jsem zvědavý na jeho nový Escape Plan, doufám, že to bude stejně kvalitní jako Kriminál ! ()

tron

"Nič nie je mŕtve, kým to nepochováš." Temný film za 24 miliónov. Takto to dopadne, ak v mladosti naštvete niekoho so sloňou pamäťou a malým (alebo skôr poriadne veľkým?) sebavedomím, kto si myslí, že nadneho nie je. Začína sa to pomaly, ale postupne režisér pritvrdzuje do takej miery, až vám to začne byť nepríjemné a prajete si, aby sa to už konečne radšej skončilo. Donald Sutherland a najmä Sonny Landham (Predátor) robia všetko pre to, aby boli fakt odporní hajzli, ktorým budete priať len to najhoršie. Vynikajúca scéna zápasu v blate (rovnocennou sa jej po rokoch stala podobná zo Spáčov). Okrem spomenutých hercov (+ samozrejme sympaťák Stallone) potešia i kvalitné podporné postavy (drsný, ale nakoniec sa správne zachovajúci bachar John Amos a prekvapivo kladný Tom Sizemore). Je to niečo medzi veľmi silným priemerom a jemne podpriemerným nadpriemerom (ehm), u mňa svoje robí aj ohromná nostalgia: keď som v 90. rokoch vchádzal do videopožičovní, obal Kriminálu na mňa často pozeral svojimi smutnými psími očami. Občas to trochu nesedí (trocha ma zaskočilo tvrdenie hlavného hrdinu, že mu do konca zostáva len pár dní, ale všetky udalosti predtým sú zostrihané tak, že som mal dojem, že bol v base max. dva týždne alebo sa mi nepáčilo, ako ľahko hrdina do úplne novej väznice zapadol, ani sa nenazdal a už sa okolo neho obšmietala partia verných kamošov), ale inak fajn. "Bola to moja práca!" - "Práca sa dá robiť rôznymi spôsobmi." ()

B!shop

Docela prijemny prekvapeni. Pribeh filmu samozrejme neni nic extra, porad je to takovy becko, nicmene hodne slusne natoceny. Stallone sice hraje hodne slusne, ale neprislo mi, ze by podaval nakej zivotni vykon a podobne. Dobre bylo udelany, jak si postupne ziskaval kamose a vedel jak co v kriminalu funguje. Akorat me krapet zklamala postava Sutherlanda. Samozrejme mu to nijak neulehcoval a obcas nakou tu buzeraci hodil, ale celkove byl takovej divnej, vetsinu casu jen cumel. Nicmene zaver je fakt hodne vostrej, skoda, ze Stallone vytah tu baterku, fakt sem netusil, jak to skonci. No, i kdyz ma film sem tam hluchy mista, tak jsem se dobre bavil. ()

Slasher

Další stalloneovská srdcařina. O vězeňský špíně, ve který čím je chlap správnější, tím těžší ho čeká pobyt. LOCK UP je dodnes dobrý film, obsahuje pár "hustých" scén (fotbálek, Mustanga, závěrečnou popravu) a velmi slušný Slyův výkon v pro něj celkem typické hlavní roli. Další silný článek jeho filmografie. ()

RHK

Jako oddychovka není Kriminál vůbec špatný. Čestný vězeň versus nečestný správce věznice je sice trochu sci-fi, ale Sly je v roli jistý a dobrý. Jen snímku chybí nějaký výraznější scenáristický nápad než ten, že lidi jsou svině a v kriminále dvojnásobné. Za závěrečnou rvačku a scénu u elektrického křesla bych mohl i bod přidat, ale ten konec byl až příliš cukrkandlový. ()

Boss321

Povedený snímek z vězeňského prostředí. Celkem ohraný příběh, kdy si velitel věznice (Donald Sutherland) "oblíbí" vězně (Sylvester Stallone), se kterým má nevyřízené účty z minulosti. Sylvester Stallone a Donald Sutherland působí ve svých rolích vynikajícím dojmem (hlavně Sly mě mile překvapil). ()

dobytek

Tenhle film mi nějak uniknul v dobách, kdy jsem byl mladý a neklidný. Tenkrát by se mi to asi líbilo víc. Teď z toho mám dojem jakýsi Béčkovitosti. Herecký obsazení asi slibovalo trochu větší zážitek. Bohužel, třeba takovej Donald Sutherland nemá moc, co hrát. Jinak film má nějakou atmosféru, docela mě to bavilo, ale na druhou stranu to působí občas vyloženě hloupě. Máme tady kriminál pro ty nejhorší zločince, ale všichni ty vrazi a násilníci zavřený na doživotí tam můžou v klídku bez dozoru jít do dílny a tam si brát jakýkoliv nářadí. Nikoho to nezajímá, dozorci je tam nechaj úplně o samotě. Ono to vůbec vypadalo, že celý to vězení má na starost dohromady asi tak 5 dozorců. Je to prostě takový nedotažený. ()

Shit

Krimnál se rozhodně nedá zařadit mezi velikány typu vykoupení z věznice Shawshank, hlavně to postrádá silnější atmosféru a lepší scénář, většinou nebylo moc těžký uhádnout, jak se bude děj dále vyvíjet a konec byl už jenom jedno velký klíšé, ale musim uznat, že některý pasáže v příběhu mi připomínaly právě tu věžnici Shawshank, bohužel, ale nebyly úplně dotáhnutý do konce. Většina herců, až na pár výjimek podává kvalitní výkon, ale jednoznačně nejlepší byl Donald Sutherland, ten se do svojí role velmi hodil, Sly bohužel nedostal moc prostoru v jeho oblíbených bitkách a tak se snažil víc hrát, ale naštěstí se nedá říct, že by něco vyloženě zkazil. Celkově to je jen průměrný film z vězeňskýho prostředí ()

choze

Pohodová žánrovka z komornější a mírumilovnější linie Slyovy tvorby, kde místo ikonických supermanů, co střílejí záporáky po stovkách, hrál obyčejné chlápky (KOČIČÍ ZLATO, DO ÚTOKU) nebo si střílel sám ze sebe (TANGO A CASH). Sympatické kladné postavy, dobré záporácké duo Sutherland-Landham, pěkně vygradovaný konflikt a pár zapamatováníhodných scén (fotbalový zápas v bahně, který byl k vidění i v pozdějších SPÁČÍCH, opravování a provětrání auta, finále s elektrickým křeslem). ()

Segrestor

Stallone ve své ranější tvorbě představuje spíše ustrašeného Mickey Mause, než obrněný transportér na pochodu severním Vietnamem nebo Afghánistánem. Zkrátka hodný, i když vzpurný, chlapík v nejlepších letech, který křesťansky nastavuje druhou tvář a chce sekat latinu, aby si spravedlivě odkroutil, co má. Jenže, život je pes, a tak i jeho Frank Leone, dostane řádně přes prdel. Ve své době lepší akční film s přidanou hodnotou lehkého moralizovaní a vězeňského drama. Vlastně, co si víc přát? Dnes už takový film málokdo ocení, či dovede sledovat se stejným zanícením, jako tehdy my, když jsme byli kluky. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore