Pád do ticha

• Česko Pád do ticha (viac)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiálny text distribútora)

Colleague

Njn, na indoor lezecké stěně ani na rotopedu ve vyhřátě posilovovně takové zážitky nezískáte a nikdy si nesáhnete na hranici svých možností. Pořád se ale najde pár lidí, kteří radši lezou old school aby ti indoořáci mohli jen čumět a závidět zážitky. Pro mě jsou Joe Simpson a Simon Yates hrdinové a jejich příběh mi přišel v lecčem inspirativní, na žádnou horu se ale škrabat nechystám. ()

Adm.Nelson

Po tom, čo som videl tento film, sa mi pri pochodoch horami čím ďalej, tým častejšie vkráda do uší tá moja pesnička. Neprezradím, ktorá, ale je to rovnaký des ako Boney M. 10/10 ()

P.J.2

No, co k tomu dodat. Možná maximálně to, že si naprosto nedokážu představit, jak bych se cítil a jednal v situaci obou borců. Jediné, co by se filmu dalo vytknout je styl natočení. Tím jak to hlavní postavy vyprávějí je jasné, že každý přežije takže moment překvapení je tatam. ()

GrgaPitic

Vyborně zpracovaný námět, bez přikrášlování, tj. ani přehánění ani zlehčování, ovšem místy se film na můj vkus až příliš přibližuje dokumentu. Ale jinak opravdu výborný, skoro by člověk ani nevěřil, že to mohl přežít. (Nekamenovat !! Tím nic neprozrazuju, od začátku to vyprávějí všichni aktéři ;-) ) ()

Shona

Takový pád do ticha, jako zažil Joe Simpson by nechtěl zažít nikdo a většina z nás by to také okamžitě vzdala. On se však nevzdal a podařilo se mu společně s kamarádem Simonem Yatesem přežít. Nyní vypráví tento nesmírně poutavý a dramatický, hraný dokument. Neuvěřitelně silný a zároveň krásný snímek, který na mě zapůsobil 100krát více, než leckterý americký velkofilm. Ať jsem si před tím myslel o vrcholových horolezcích cokoliv, tak teď už k nim vzhlížím jen s úctou a respektem. ()

Skleni

Mne sa vôbec tento film nepáči. Jeho podanie je strašne subjektívne čo pre dokument nesedí a kamera, efekty, hudba a podanie deja je na tej najnižšej úrovni. Vykonštruovanosť deja je značná od chvíle čo spadne až po dobu čo ho nájdu. Mne to pripadalo že keď už nevedeli ako majú upútať diváka, tak kameru nasmerovali na hory kde fúka vietor a rozprašuje sneh vo veľkej rýchlosti alebo na obrovský ľadovec. Hlbokú dieru nevynímajúc. Ako to je v poriadku. Ale dôsledok toho je, že sa hodinu pozeráte na krajinu a pol hod na hercov a ich osud.:-D Toto je film do boha?. Trapas najhrubšieho zrna! Záver je jasný od začiatku a čo sa týka dokumentárnej časti deja, nezaujme, nenadchne a je tak ťažko nereálna, že to je jediné čo všetkých nadchne. Mňa však ani to. Dal by som 10% ale scenéria a samotná výprava a to že do toho zapojili skutočných ľudí o ktorých sa to týka ma trochu(aspoň trochu) uspokojilo. 55% ()

nurielka

Úchvatné! Brilantne spracované a ešte lepšie podané, s hrôzou, že to čo sa tam dialo bola skutočnosť, pôsobí ešte horšie. Pád do ticha- veľmi veľmi výstižné. To, že človek sám o sebe chce prežiť. Úchvatné scenérie, kamera a to, že dej filmu sprevádzajú samotný hlavný aktéri komentárom ho spravilo ešte strhujúcejším. Doposiaľ všetky filmy, ktoré som zhliadla s podobnou tématikou tak sa tohto unikátu ani pätou nedotkli. Asi preto, že bol tento unikát skutočný. A áno, po tomto filme moja stratená chuť s turistikou po horách ešte viac zmizla v nedohľadne, ale to neovplyvňuje moje hodnotenie:) ()

mi-ib

Předem chci vzdát čest všem zúčastněným a hlavně Joeovi. A teď k filmu. Ten má jednu výraznou chybu. Vlastně hned od začátku divákovi dojde, že vše dopadne dobře. Každý trochu chápající člověk se k tomu dovtípí díky tomu, že celý příběh vypráví všichni, co v něm figurují. Tím film ztrácí to napětí, takže i přes snahu vypravěčů a filmařů se scény Joeova plazení do tábora časem stanou trochu jednotvárnými. Podle mě určitě jde o jeden z těch příběhů, které se nedají vypravovat, které v plné podstatě chápou jen ti co jej prožili. Opravdu jsem se nemohl rozhodnout, zda dát 4 nebo 5*, jenže pak jsem si řekl, že budu-li hodnotit pouze film a oprostím se od obrovského obdivu k hlavním postavám, musím dát 4*. ()

Jeand´Boa

Úžasný polodokument o nezničitelné touze lidí po bláznivých věcech a po přežití...a o tom, že neštěstí chodí (nejen) po horách...Člověk si celou dobu říká: no nejsou to blázni? Ale i tak jim musí fandit... ()

VerenaLord

Opět stejný námět jako u všech horolezeckých filmů, ale i tak se mi moc líbil. Protože věřím, že podobné nehody se stávají často a ne všechny končí takhle dobře. Sama jsem začínající a nadšený horolezec (dobře minihorolezec zatím) a dokážu se vžít do jejich bezedného nadšení pro lezení, hory a to nebezpečí. Z filmů s touto tématikou je docela slušný průměr, líbil se mi, časem budu asi ochotná ho shlédnout znovu. ()

salamandrr

Posadil jsem se na pozadí když jsem toto viděl. Naprosto neuvěřitelnou shodou okolností se Joeovi podařilo přežít jistou smrt. Rozhodnutí Simona chápu, otázkou zůstává zda bych ho byl schopen, doufám, že mě nikdy v budoucnu nečeká. Velmi dobře natočené, velmi hrůzná výpověď životního příběhu. ()

Stíba

Hypnotizující příběh, s výborně natočeným ilustračním průběhem a především skvěle odpvyprávěným komentářem všech třech, především tedy dvou hlavní aktérů. Párkrát mi přišlo, že některé dějové přechody byly moc rychlé ale vše vybalancoval závěr, kdy jsem u titulků měl hodně plný pocit. ()

Hightower

Sedět a čekat na jistou smrt? Ať je dole cokoli: Joe tam slanil. Zřějmě měl dobrou intuici nebo chtěl být druhým Ötzim... Měl velkou chuť žít. Chladná stránka jeho osobnosti, možná pud sebezáchovy podporovaný vírou, že tam Simon snad ještě je; mu zachránila život. Opravdu dobře zpracované. Jen malá výtka by byla ohledně záběrů z vrcholu, kdy mohla sekvence být delší a zaujímat větší záběr. A potom též absence záběrů ze stěn, kdy stojí kolmo ke stěně a pootočí se o 45-90 stupňů. ()

Critic

Jedinečný snímek. Ta autenticita, zprostředkovaná prokládaným vyprávěním horolezců, tomu dodává sílu. Já bych v té díře určitě zůstal, klobouk dolů před ním. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (viac)