Romantická komedie na věčné téma, aneb myslete na lásku, bez ní je život prázdný a smutný. Hezká a vysoce inteligentní Catherine Boydová je neteří nositele Nobelovy ceny - Alberta Einsteina. Její snoubenec - psycholog James - je uznávaným vědcem. Jinak je ale nesmírně nudný maloměšťák. Do Catherine se zamiluje sympatický automechanik Ed Walters a strýček Einstein si ve své lásce k neteři zahraje na osud: "doplní" Edovo vzdělání na úroveň nadějného fyzika, jehož nečekané znalosti upoutají i zájem snobské Catherine. Mezi oběma to ale zakrátko jiskří i citově... (oficiálny text distribútora)

Anderton

V zámorskej komerčnej kinematografii majú občas super nápady, lenže v prípade IQ bol ten nápad iba jeden. A totiž námet. Lenže na rozpracovanie kvalitnej romantickej komédie si s ústredným nápadom nevystačíte, tam treba pridať aj britké dialógy. Našťastie zúfalý sotva scenáristický priemer zachraňuje ústredná dvojica a príjemná nekonfliktná atmosféra celého dielka, dosiahnutá najmä výberom lokácií. Film s minimálnym hitovým potenciálom, naopak ako stvorený pre televíziu. ()

Chrustyn

Pohodová a nenáročná romantika, přesně taková, jakou si představíte pod pojmem "romantická komedie s Meg Ryan". Tentokrát však více prostoru dostává mužská část, kde naštěstí Tim Robinns ukazuje, že zvládá i nenáročné úlohy. Walter Matthau, jako Abert Einstain už je pouhým (ale dokonalým) bonusem. ()

marhoul

Laskavá, příjemná a jak zde zjišťuji, nedoceněná romantická komedie. Moc pěkná romanťárna. Einstein byl naprosto boží! ()

fleker

jedna taková malá intelektuální debata:.....--I--a ty si jako myslíš že seš chytřejší než já jo? --F--nic takovýho sem přeci vůbec neřek? --I--tak co teda měla ta narážka na mou inteligenci znamenat, já mám 146, kolik máš ty,he?!? --F--tady nejseš na matfyzu, nemusíš hned mávat číslama --SERVIRKA--ještě jednou? --F--jak jinak, a napište to tady na tu slečnu s velkou hlavou, --F--.....než to tu zavřou, slibuju ti že to srazíme na 116,,,, a pěkně bumbej --I--tak mi teda řekni jaks to předtim myslel --F--víš, já nevím jak definuje inteligenci současná literatura na matematickofyzikální fakultě, ale podle mý kontroverzní teorie, je to vlastně takovej soubor dovedností-schopností, který ti pomůžou přežít --I--to mi teda vysvětli --F--tak podivejse, představ si že já, ty a všichni okolo nás tady v hospodě sme na lodi která ztroskotá, pětina štamgastů umře hned při havárii a další dvě pětiny se utopí během noci.....zbytek lidí se dostane na ostrov, a je velká pravděpodobnost, že mezi těma přeživšíma budem my dva --I--no, pokračuj --F--no, za další dva měsíce na ostrově zbydou naživu jenom tři lidi --I--jak to --F--vidíš támhle těch pět lidí u kulábru?..ty umřou hlady, protože sou všichni naprosto levý, tu vosmičku do rohu naproti hrajou už čtvrtý kolo ,,, ten vlasáč v rohu, ten je věčně nalitej, umře na votravu protože bude sbírat jedovatý bobule aby z nich vyždímal chlast, a támhle děděk u mašin si hodí provaz, protože bez ovocnejch automatů nemá smysl žít...nakonec zbydem na ostrově jenom ty, protože máš to vysoký čislo bot, já a támhleta blondýna... --I--proč ta? --F--protože je pěkna --I--ale pak stejně umře ne?! --F--jasně, vždyť vidíš že má brejle,ty se jí ale během havárie rozbijou a spadnou do moře, a jednou večer, až půjde čůrat, splete si strom a spadne jí do oka kokos --I--a znás dvou? kdo zůstane naposled. --F--Já přece, to je snad jasný ne? --I--Takže si teda přecijen myslíš, že seš chytřejší než já... --F--Vůbec ne. --I--A jaktože nakonec toho všho přežiješ ty, když chytřejší sem já. --F--Dojdou přírodní zdroje obživy. --I--Prosím? --F--Sním tě. ()

BoPo

Príjemné. Meg Ryan asi v žiadnom filme nevyzerala krajšie. Robbins jednoducho vie hrať tie svoje dobrácke a v spravodlivosť veriace postavy. No a Matthau si tu strihol Einsteina ako sa patrí. Ale inak nič čo by stálo za zopakovanie. ()

Tommassi3

"A jak vysvětlíš tohle ??" - "Nevím !! To není možné !!" ;) Nádherně roztomilá a vtipná komedie Freda Schepisiho, kterou si tím víc užijete, čím vyšší je hodnota vašeho I.Q. !! ;) To byla první myšlenka, s níž jsem si pohrával přibližně po hodině filmu, abych se následně ujistil, že tomu až tak úplně není !! Ačkoliv genialita mnohdy tkví právě v jednoduchosti, která platí za hlavní znak této velmi netypické inteligentní romantické retro taškařice, přičemž je to paradoxně právě ta nekomplikovanost, která na jedné straně činí film velmi svižným a zajímavým, zato ji v závěru mírně shazuje svým očekávaným rozuzlením bez nějakého silnějšího konfliktu !! Na sexy Meg Ryan se vždy krásně koukalo, Tim Robbins nikdy nemůže zklamat stejně jako excelentní pan komik Walter Matthau, který jako by Albertu Einsteinovi z oka vypadl.. Velmi zdařilé mi pak logicky přišlo kontrastní angažování Tonnyho "Monka" Shalhouba jako majitele autodílny s průměrnou mozkovnou, ačkoliv tato hříčka je pouze dílem náhody, protože Tonny se stal seriálovým detektivem až takřka osm let po uvedení I.Q. Experimentátor Jerry Goldsmith se opět vytáhnul velmi dobrým soundtrackem, který spolu s velmi originálním a neotřelým příběhem, v rámci žánru v maximální míře, a skvostně dobovou atmosférou dávají zapomenout na absenci jakékoliv údernější zapamatování hodné repliky některé faktické chybičky, které se ve filmu objevují.. Velmi nedoceněná záležitost, které však k plnému hodnocení rozhodně něco podstatného schází.. A dovedení projektu studené fúze do finální podoby to jistě nebude..;) ()

Terva

Romantická komedie na věčné téma, aneb myslete na lásku, bez ní je život prázdný a smutný. Scénář - Andy Breckman a Michael Leeson ()

Lokutus

Okouzlující komedie, která rozhodně není jenom romantická, jak by její nejužší koncentrace základního námětu do jedné věty napovídala. Matthau jako Albert Einstein a jeho stádo stárnoucích géniů je skutečně neodolatelné a přináší celou řadu naprosto špičkových scén, z nichž nejzábavnější je beze sporu prosťáček Tim Robbins před zkušební komisí, která má posoudit pravdivost jeho fyzikální teorie, která je ve skutečnosti nepublikovanou prací A.E. ()

Džejkop

I. Q. je O. K. Nic převratného, ale o to ani nešlo. Jo to pohodové a vtipné. Pro dobrou náladu skvělá volba. Navíc pan relativita čili Einstein je velmi příjemný a zábavný chlapík. ()

golfoxovox1

Klasickou love story, která by u mě většinou dopadla na 3 hvězdy, zvedají tři zásadní věci. Oblíbená scéna vyplňování testu, inteligentní einsteinovský humor a Jerry Goldsmith, který složil velmi hravý soundtrack :-) ()

blackrain

Příjemné překvapení na zachmuřené sobotní odpoledne. Walter Matthau jako Einstein je bezkonkurenční a ta podoba je až neskutečná. Meg Ryan jako jeho neteř je kouzelná. Strýček Einstein se rozhodne trošku si pohrát s osudem své milované neteře, protože její snoubenec James je blb. ()

Lucjen

Ukážkový príklad toho, ako veľmi môžu herci a chémia medzi nimi ovplyvniť kvalitu slabšieho príbehu :) Ten ma trochu (viac..) sklamal, ale Tim Robbins s Meg Ryan a W. Matthau ma okúzlili natoľko, že by som bola schopná privrieť oči aj nad väčším nezmyslom...:) ()

kajas

Originální nápad spojení jednoho z nejslavnějších vědců všech dob s tématem romantické komedie se u mě bohužel minul účinkem. Jakkoli jsou Tim a Meg velcí sympaťáci, jako ústřední pár mi neladili dohromady a necítila jsem z nich potřebnou chemii. Za mě palec dolů. ()