Drsná příroda a ještě drsnější muž – tak si Eve svůj život skutečně nepředstavovala. Oliver Reed a Rita Tushinghamová v romanticko-dobrodružném příběhu, odehrávajícím se koncem minulého století v nádherné scenerii kanadské divočiny. (Letní filmová škola)

curunir

,,NIE SI NA PREDAJ? BRAL BY SOM ŤA AJ S LUSTROM." __ Zálesáka som videl kedysi pred rokmi, už ani neviem kedy presne ale viem, že to bolo jednu nedeľu na ČT 2 a v ten večer malo na HBO premiéru Statočné srdce. Porovnávanie týchto dvoch filmov by bolo isto od veci, ale ak by som sa mal predsa vyjadriť obidve snímky považujem za mimoriadne kvalitné. Azda najviac ma vo filme zaujalo predovšetkým jeho surové spracovanie, ani na rok vzniku nijako neprikrášlujúce realitu ťažkého života v divočine ako to občas vtedy bývalo vznikom (jemnejšia chvíľka ako kŕmenie veveričky sa tu mihla len v jednom zábere). Scéna keď ranený Oliver Reed bojuje proti svorke vlkov o holý život má vo svojej brutalite a celkovom podaní stále veľmi silný náboj. K autenticite tiež prispievajú skvelé výkony oboch hlavných predstaviteľov, ako často krát až neuveriteľne neotesaného, surového a hrubijánskeho Olivera Reeda, tak aj jeho nežnejšia polovička nemá a nenápadne pôvabná Rita Tushingham, predvádzajúca snáď ešte lepší výkon. Veľké pozitívum vidím aj v tom, ako tu už spomenul tahit, že film sa nesnažil byť ,,niečím viac", čím vlastne dokonale splnil všetky predpoklady byť ideálnym dobrodružným filmom. Doteraz tu opomínanú hudbu je taktiež možné označiť za dostatočne uspokojivú. ()

NinonL

Drsný příběh lásky z dalekého Severu. Oliver Reed je zálesák se vším všudy. Ženu si příležitostně koupí za 1000 dolarů a odveze s sebou do nehostinné divočiny. Naučí se Eve přežít v přírodě a se svým mužem? Docela pěkný, dnes už velmi netradiční film. ()

frashmaker

Velice silný příběh z drsné divočiny, na který jsem si i 10 let po tom co jsem jej viděl dokázal vzpomenout a vybavit si jej. Určitě film, který nestačí vidět jednou a těším se, až si ho zase někdy pustím a vyzjistím tak změnu svého pohledu na něj po dlouhé době. Chtít po mladý holce aby uřízla nohu starýmu chlapovi asi není jen tak... ()

Siegmund

Je to již drahně let, co jsem tento film viděl. Přesný obsah bych už dnes nesepsal. Ovšem plno zajímavých scén a celá drsná atmosféra filmu ze mě už nikdy nevyprchá. Ono také, kdo by mohl zapomenout na amputaci nohy prováděné slabou ženou v lůně drsné přírody? ()

fragre

Tento opus jsem viděl poprvé co hoch odkojený Vinnetouem, takže to byl pro mne tehdy dost otřes. Už drsná scéna prodeje "nevěst" na začátku filmu žádnou velkou romantiku neslibovala, indiáni jsou zde pojati jako zákeřní a vrahounští hajzlíci, leč přesto mne film dostal a blednoucí vzpomínka na něj občas vyplavávala v následujících destiletích na povrch vědomí. Kupodivu, ani po letech ten film příliš neztratil. Jistě, triky jsou laciné-umělý sníh, místo vlčí smečky jen banda cvičených šariků, zadní projekce.... leč příběh své drsné kouzlo neztratil, takže odpouštím. Oliver Reed je dokonalý, takhle bych si drsného, frankokanadiánského zálesáka představoval, a Rita Tushingham ve svém výkonu nikterak nezaostává. K tomu nádherná příroda - 4, 5 *. ()

radektejkal

Divočina ve všech ohledech. Ale začnu vtipem, jak už jsem to tady několikrát viděl. Jede kamarád si stěžuje druhému. Budu se asi rozvádět, žena se mnou už měsíc nemluví. Druhý odpovídá: To si tedy rozmysli, Takovou už stova někde najdeš! Pokračujme tedy v legraci a hrubostech daných divočinou. Neotesaný trapper La Bête (Zvíře) si kupuje ženu za tisíc dolarů (mohl ji mít i za stovku, běžně se žena neprodává a její hodnota roste nebo klesá - do minusu - společným životem. La Bête s ní také jedná jako by se zvířetem; ale je to jen "jakoby", varuje se toho, aby jí neznásilnil, což by se při své povaze u zvířete asi nerozmýšlel. Eva ovšem začíná nabývat na hodnotě až převýší trapperovu i s jeho kožešinami. ()

gumli

Na tento film sa nedá zabudnúť.Oliver Reed hraje poriadneho drsňaka.Je nekultúrny a necivilizovaný,pravý opak svojej družky,ktorú považuje skôr za slúžku a niekedy skôr za zviera a tak s ňou aj narába.Ako s otrokom.Zaujímavá psychologická štúdia o vzťahu takého muža a ženy,ktorý žijú sami v divočine.Aj keď film je naozaj skôr dobrodružný ako psychologický film.Aj keď tento traper a zálesák bol krutý a sebecký,zároveň bol aj odvážny a dá sa povedať že aj statočný.Dej je situovaný v Britskej Kolumbii v roku 1850.Vynikne aj pekná príroda,aj súboj s vlčou svorkou.Ale hlavne je,že tento drsný človek sa nakoniec zmení v dobrého chlapa.Ale aby sa takto zmenil,najprv príde o nohu,keď stúpi do pasce na medvede. ()

Joe321

Krásná příroda, i když hodněkrát to bylo jen pozadí, ačkoliv na '66 v mnoha případech velmi zručně provedené. Ritě Tushingham jsem tu nemluvnost věřil na sto procent. Oliver Reed se s takovym tím typem neandrtálce opravdu vytáhl. Neskutečně mě bavil jeho smích a být tou chuděrou, tak mu vrazim sekeru do zad hned. Pak se ale lepší. Naháněčka vlků, to byla hodně intenzivní scéna. -"Woman!" ()

Martin741

Zalesak je film, v ktorom sa nic nedeje. Oliver Reed a Rita Tushingham len taraju dve na tri. Takze zas a strucne : herci hrali hovno, dejova linia - to je ciste vakuum a sci -fi a reziu to zrejme nemalo. Nuda jaxvina. 12 % ()

pakobylka

Drsný zálesák a plachá němá dívka s těžkým traumatem z dětství v kulisách neméně drsné kanadské přírody - a trocha dobrodružství a romantiky poněkud hrubšího zrna ... Vlčí smečku představovali psi - alespoň ve většině záběrů. Cvičení vlčci asi nebyli k mání ... :-) ... DVD, se kterým přišla na trh společnost KaB Music v edici "ráj DVD", je dosti mizerné kvality, navíc ve formátu 4:3, přesto stojí za vidění - pod hrubým povrchem se skrývá v podstatě křehký příběh o potřebě lásky a porozumění. A jen tak na okraj: Neuškodí, když lovec okusí pocity zvířete lapeného do želez - i když o to tady neběží. ()

zette

Ale jo, pekny dobrodruzny film s velmi lehkym zachvevem romantiky. Sice na dobu sveho vzniku pusobi ponekud zastarale, ale sve kouzlo to ma. Prirodni scenerie krasne. Herecke vykony mohly byt asi lepsi. Eve jako nema zena je pro manzelstvi primo idealni.-). ()

mortak

Zvláštní, drsná, ale vynikající romance. On - v dětství ztratil otce, zachránili ho indiáni a tak se na drsný svět naučil odpovídat stejně drsně. Ona - v dětství viděla hrůznou smrt svých rodičů, uzavřela se do vnitřního světa a přestala mluvit. Podobný osud, ale jiný způsob vyrovnání se s ním. Dnes máme psychology, terapeuty, diazepamy, ale tehdy se traumata řešila na pochodu. I když by divák při sledování Evina chování mohl cynicky říct, že do hor je lepší prohnaná vězenkyně než mlčící panna, právě přes něj si uvědomí, jak se teprve v dnešní době můžeme věnovat i péči o duši. ()

laik_60

prvý raz videné v chlapčenských rokoch pamätám si, že som čakal čosi Cooprovského alebo v štýle Stefensona, ale nakoniec to bol film ktorý ma očaril, ani dnes po rokoch musím konštatovať, že nestratil svoje kúzlo ()

Mirokukii

Realistický dobrodružný film, s trochou náznaků romantiky, o životě jednoho zálesáka a jeho těžkém sžití se ženou v prostém srubu plného kožešin. Drsná, leč krásná příroda. Divoká zvěř. Lov a kladení pastí se spoustou napínavých momentů. Více takovýchto kousků. ()

jenik71

Prvních půl hodinky je to takové seznamování s postavami a prostředím. Zajímavější je to od chvíle, kdy se hlavní osamocená dvojice vydá směrem ke srubu uprostřed lesů. To se z Olivera Reeda stává chlapík zocelený drsnou kanadskou přírodou a v jeho čerstvě zakoupené ženě se pozvolna začínají probouzet jisté city. Rozhodně bylo zajímavé sledovat Ritu Tushingham, jak výborně dokázala hrát němou a vlastně jen očima. Ačkoliv je Zálesák již staršího data, stále jde o kvalitnější kousek. ()

mohamedsfinger

Přiznám se, že filmy z divoké přírody a o zálesácích mě opravdu nikdy nebavily, ale o tomhle jsem slyšel jen chválu... a byla oprávněná. A to i přes, jak už někdo zmínil, některé vyloženě studiové scény a opravdu hnusný sníh. Hlavní devizou snímku je samozřejmě syrový výkon Olivera Reeda, který občas opravdu nahání strach, no a také obrázky kanadské přírody. Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi, ale i přes tu mou averzi mám pocit, že musím dát hodnocení vyšší... ()