Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

ScarPoul

Prvý P.T. Anderson, ktorý ma uchvátil. Elswit rovnako ako v jeho prvotine Hard Eight kĺže kamerou po priestore(využíva ho na 110%), holduje si v dlhých záberov, kde majú herci skvelú možnosť vyniknúť a ukázať čo v nich je a hlavne krásne zobrazuje atmosféru konca 70 a začiatka 80 rokov. Nejedná sa o žiadnu hĺbkovú štúdiu vzťahov a osobností. Veľa vecí je krásne vyjadrených v pozadí - mimo hlavný príbeh(Eddieho otec, ktorý sa ho nezastane pred uzurpátorskou matkou, tiché kráčanie Malého Billa v podaní perfektného William H. Macyho), a tým vytvára vzťahy medzi všetkými. Tvorí sa tak dokonalá mozaika a jedna veľká rodina živiaca sa pornom a občas inými vecami. Krásna Heather Graham a Julianne Moore, teplý Philip Seymour Hoffman, ešte pred svojim veľkým hereckým štartom a mladá hviezdička Mark Wahlberg v jednej zo svojich najlepších úloh. Poteší tiež štek Alfreda Molinu, perfektný pesničkový soundtrack a skvelý strih, spájajúci nesúrodé scény k vytvoreniu potrebnej emócie. Scenáristicky nie tak vyšperkované ako ďalšie Andersonové filmy( hlavne prvá polovica pôsobí miestami až nechcene ťažkopádne), ale jedna sa o rozhodne filmársky vyspelý film. A o omnoho lepší filmársky zážitok ako Andersonova prvotina The Dirk Diggler Story. ()

Genero

Nic vám nepomůže ke slávě, uznání a drogové závislosti víc, než pořádná kláda. Pro ty z nás, jejichž mužná chlouba je stěžejním výtvorem z dílny japonského miniaturisty Uko Ješity může být útěchou názor známé kladenské konkubíny paní Hadrbolcové, že opravdového chlapa dělá hlavně dobré srdce, zdravé myšlení a pozitivní přístup k práci. Andersen projevil svůj smysl pro humor tím, že nechal Marky Marka 155 minut šukat ohyzdnou paní Můrovou (naštěstí se není možné v žádném záběru přesvědčit, jestli je přírodní zrzka) a jako pornoherce obsadil šviháka Johna C. Rilleyho, takže se nadržené dívky můžou kochat jeho tělem vypracovaným každodenním poflakováním před posilovnou. Vynikající byl můj oblíbenec Burt Reynolds, který hrál jako zamlada (věřím, že to ve vlasech nebyly šediny, ale melír) a skvělý byl i Filip Hoffman v roli buzeranta. Když chtěl Marky Marka líbat a ten ho nezdvořile odmítl, bylo mi ho téměř líto. Pokud je film skutečně skrytou biografií někdejší pornohvězdy Holmese, měl se tento raději i nadále držet dýmky, houslí a své brilantní dedukce, protože ve chvíli, kdy Marky Mark zamává čurákem na rozloučenou, zjistíte, že navzdory dlouhým hodinám nespoutaného sexu v žáru halogenové lampy asi není až tak o co stát. ()

BoPo

S patričným nadhľadom zachytení svet porna. Zaujímavé téma a prekvapivé množstvo kvalitných hercov na jeden meter štvorcový. Chybou tohto filmu je že najväčší dojem na mňa neurobila hlavná postava, ale tie vedľajšie. A to Julianne Moore a Philip Seymour Hoffman. Ona dokázala byť tou osudovou ženou, vedľa ktorej ostatné krásky vyzerajú nezaujímavo. A on dokázal na malom priestore zanechať dojem, akoby bol v každom druhom zábere. ()

bouncer

PTA má cit pro příběh, je to úžasný vypravěč. Tématem je pornoprůmysl na přelomu 70. a 80. let. Přidejte k tomu plejádů známých tváří, kteří zahráli své postavy jaksepatří "do hloubky", tak máte povedený film, kterému prakticky není co vytknout. Možná jen ten klasické schéma vzestup-pád-jakési ukončení chtělo malinko přepracovat. "I'm a star!" ()

Terva

Příběh o vzestupu a pádu jedné pornohvězdy, která se (ne) vyrovnala s úspěchem i nástrahami této neobvyklé profese. Ocenění : Oscar 1997 - nominace: vedlejší herec (B. Reynolds), vedlejší herečka (J. Moore), původní scénář Zlaté glóby - vedlejší herec (B. Reynolds); nominace: vedlejší herečka (J. Moore) BAFTA - nominace: vedlejší herec (B. Reynolds), původní scénář Boston Society of Film Critics Awards - nový filmař (P. T. Anderson také za film Tvrdá osma) British Independent Film Awards - zahraniční anglicky mluvený film Chicago Film Critics Association Awards - vedlejší herec (B. Reynolds) Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - vedlejší herec (B. Reynolds) Florida Film Critics Circle Awards - herecký ansámbl, vedlejší herečka (J. Moore) Las Vegas Film Critics Society Awards - vedlejší herec (B. Reynolds) Los Angeles Film Critics Association Awards - vedlejší herec (B. Reynolds), vedlejší herečka (J. Moore) MTV Movie Awards - průlomový výkon (H. Graham) New York Film Critics Circle Awards - vedlejší herec (B. Reynolds) Satellite Awards - vedlejší herec v dramatu (B. Reynolds), vedlejší herečka v dramatu (J. Moore), zvláštní cena pro herecký ansámbl. ....Scénář : Paul Thomas Anderson. Kamera : Robert Elswit. Hudba : Michael Penn ()

Johny_fork

Vynikající dobová atmosféra, promyšlená až dokumentární sonda do pornobranže 70. let, skvělí herci.. Jenže ten přechod z euforie na dno a následný melancholický závěr jednoduše nekoresponduje se stylem, jakým byla odvyprávěna první polovina příběhu. Nevím jestli byl film špatně sestříhán, či něco podobného, ale mám pocit, že z tak dobrých záběrů a hereckých výkonů šlo vykřesat něco mimořádného. Bohužel se to úplně nepovedlo. Jako příklad bych uvedl scénu, kde se ústřední trojice rozhodne podvést magora s knírem a v županu do jeho drogového doupěte. Celá scéna je vypiplaná do posledního detailu, včetně geniální hudby, ale nemůžete se zbavit pocitu, že kdyby tenhle materiál dostal do ruky Scorsese či Tarantino, byly bychom v úplně jiné filmové dimenzi. ()

Tyler:D

P.T. Anderson ukázal svoj talent, keď z podľa mňa nie až tak špičkového námetu dokázal vyťažiť maximum. Dopomohli mu k tomu okrem iného aj výborná dobová hudba, kamera a vydarený casting. Obzvlášť účasť P.S. Hoffmana ma potešila, neviem ako to ten chlap robí, že si vždy vyberie zaujímavý film. Alfreda Molinu v roli dílera som takmer nespoznal a aj vďaka tej scéne v jeho dome som sa nakoniec rozhodol, že pridám ešte jednu * . No a to záverečné odhalenie bolo dosť nečakané... ()

M.Macho

Celé to vypadá, jako kdyby Anderson zažil slávu amerických porno kin na dřeň, protože se mi zdá, že jím předkládaný obraz (dobový atd.) o tomhle prostředí je enormě věrný, naturalistický jako porno samo. Kromě v jeho filmech uviditelné vybičované herecké výkony jeho oblíbených herců - jako Drew či Philip mě překvapli i Mark Walhberg, tak dojde i k dokonalému vizuálu. Na Boogie Nights je taky fascinující "nevinnost" s jakou je celé omamné fluidum erotiky představováno až na ultimátní závěr!!! To je šokující tečka - perfektně odpovídající na otázku "proč" Dirk Diggler... Famózní... ()

joehot

Stylové, sexy, perfektně zahrané, perfektně napsané, perfektně natočené. První hodina je na pět hvězdiček, druhá je poněkud nataženější, závěrečný "posun vzhůru" působí trochu nepřirozeně. ()

Pishin

Je to moje srdcovka. Na tenhle film nedam dopustit. Je proste skvely. Paradni kamera, scenar, skvela dobova atmosfera, vytecna hudba, dobri herci, neokoukane tema filmu, episodni pribehy vedlejsich postav a hlavne vzestup a pad jedne porno-hvezdicky, kterou objevil Burt Reynolds jako umyvace v kuchyni jedne zaplivane diskovteky. Paul Thomas Anderson je clovek co udela vzdy maximum pro vybrane tema a tak diky tomu na vas dychnou leta 70 a kdyz potrebuje tak citite 80satky (rekl bych ze mu nechybi preciznost jako Scorsesemu jako to psal Tsunami_X) a dlouha stopaz mu vylozene sedi. Ja to rikam furt!! :-) Jen tak dál Paule. ()

F.man

Výborné záběry pro které má Anderson jednoznačně oko, mixnuté parádním retro soundtrackem, s překvapivě solidním Wahlbergem, a hodně dobrým Reynoldsem, naroubované na prostředí pornoprůmyslu. Bez dalšího komentáře - tohle si jednoznačně zaslouží být viděno. 85% You don't know what I can do! You don't know what I can do, what I'm gonna do, or what I'm gonna be! I'm good! I have good things and you don't know about! I'm gonna be something! I am! And don't fucking tell me I'm not! ()

sidzej

"Moj sen je natocit film ktory bude pravdivy, profesionalny a napinavy". Heh, trochu vysoke ambicie na porno rezisera ale pacilo sa mi jeho filmarske zanietenie. Zaujimavo spracovana tema pornopriemyslu so vsetkym co to obnasa- od vyberu hercov, cez nakrucanie, uspech, uzivanie bohatstva az po marketingove tahy velkych "hlavacov" (nastup videa a s nim spojene skrty vo financovani) drogy a nasledny pad. Len skoda premrstenej stopaze, dalo sa to v pohode vtesnat do 2 hodin. Inak nemam co vycitat, Anderson je zrucny reziser. ()

ConanVJ

Tak jsem to snad poprvé dokoukal do konce a pro mě je to velká nuda. Vyobrazení tehdejšího pornoprůmyslu celkem zajímavý, ale nějak mě to prostě nebavilo. Za mě 15% :) ()

Anchi

O většině chlapech se dá spíš říct, že čím starší, tím lepší (ano, vaše oblíbené pánové - zrajete jako víno), ale u Wahlberga musím konstatovat, že jenom za mlada to stálo za něco (mladej Wahlberg ví, jak se usmát!!!). Příběh Dirka Digglera a 70' pornoprůmyslu mě nečekaně vtáhnul do děje a i přes dlouhou stopáž jsem film zhltla na posezení. Po delší době soundtrack, kterej sedl jak hrnec na prdel. Mladá Julianne Moore a postava režiséra Jacka mě hodně bavily. Místy komické a místy přeháňky. Škoda, že závěrečná scéna byla fake. I'm a star...... I'm a star. I'm a star. I'm a star. I'm a big bright shining star. ()

schizmo

Geniální sonda o vzestupu porno průmyslu v Americe. Dvě a půl hodiny dlouhý, parádně vymyšlený, obsazený a natočený epos se skvělou retro produkcí a pohlcující atmosférou. Marky Mark a další hvězdná jména tvoří osu téměř až rodinného příběhu, plného mrdaček, drog, naivních ideálů, který prostě musíte milovat! ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

18.01.2024

Warneři si nejspíš připíšou další hit, alespoň po kvalitativní stránce. Do nového filmu se jim totiž podařilo zlákat samotného Leonarda DiCapria. Co je ale přednější - od Scorseseho přechází DiCaprio… (viac)

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

25.11.2018

Známý pro svoji kariéru profesionálního kouzelníka a herce z filmů a seriálů jako např. Hříšné noci nebo Deadwood, muž mnoha talentů Ricky Jay zemřel ve věku 70 let. Detaily úmrtí zatím nebyly… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)