Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

mis-ko

Tento film vám ukáže, že aj pornoherci sú ľudia ako každý iný ...herec. Kupujú drahé autá, chodia na divoké paty, požívajú drogy a alkohol. Ku svojej práci však potrebujú prejav viac fyzický ako herecký. Aj keď Burt Reynolds dokazuje, že to ide dohromady. A o tom všetkom je tento film. ()

nigga

Vtipné, trefné, drzé a hlavně zábavné, skvěle napsané, ještě lépe zahrané, geniálně a invenčně zrežírované a nasnímané. Celý film jsem si připadal jak na horské dráze a to to má 152 min, něco podobného jsem naposled zažíval u Doors Olivera Stonea. Super zážitek se spoustou silných scén a pro mě je to zatím nejlepší film Paula Thomase Andersona. Jen mi tam trochu chyběli ještě tvrdší erotické scény, ale i tak brilantní. 100% ()

Cimr

To máte tak: Když se na něco abnormálně těšíte, většinou zjistíte, že to nebylo až tak dobré, jak jste čekali, a to se mi bohužel stalo u Hříšných nocí. Shodou náhod jsem v ten samý den viděl i Zjizvenou tvář, která je taky o takovém "rise and fall" jednoho člověka a musím říct, že Tony Montana v tomhle souboji vyhrál, i když Dirk Diggler byl obstojný soupeř. U Zjizvené tváře mě bavila výborná gradace, tady jako by příběh trochu přešlapoval na jednom místě. Určitě to není nudné, dialogy jsou cynicky zábavné, navíc ta známá Andersonova taktika, při které kamera projíždí všemi možnými místnostmi, občas se u někoho zastaví a pak jede dál.. Jo, určitě to něco do sebe má, ale já prostě (a řeknu to naplno!) od režiséra bezchybné Magnolie čekal víc. Navíc mě naštvalo, že hlavní hrdina se objevil až v posledním záběru filmu... ()

NinonL

Lesk a bída US pornoprůmyslu přelomu 70. a 80. let. Skvělý výkon představitele hlavní role Marka Wahlberga i krále Péček Burta Reynoldse, kteří byli ve svých postavách naprosto věrohodní. Závěrečných 20 minut mě trochu zklamalo, proto o hvězdičku méně. ()

havLord

Jako Magnolia, Boogie Nights je film pro člověka, který na filmy nečumí, ale umí se na ně dívat. Ty několikaminutový nepřetržitý záběry jsou jako lajna koxu, jsem z nich absolutně u vytržení; tam jsou herci nucený ze sebe vydat maximum, je to pomalu jak na divadle a je to jedna z věcí, která mě na Andersonových filmech baví nejvíc. ()

kobejn

Když to srovnám s podobným filmem - Casino od mistra MS - pak musím napsat, že PTA je jeho mimořádně talentovaný žák, ale jediný co ho dělí ještě od dokonalosti Casina je tempo - zatímco Casino během tří hodin neztratí dech ani na vteřinu, během Hříšných nocí se nelze vyhnout několika okamžikům, kdy jinak vyrovnané a "odcejpávací" tempo malinko klesne a člověk se lehce nudí...v závěru ale opět přidal - celkově je to velmi kvalitní film od velmi nadaného filmaře - závěrečná sekvence u zrcadla je vtipnou poctou Zuřícímu býku. ()

ivishka

Snímek, který mapuje život smetánky v porno průmyslu. Nejsem si tak zcela jista, zda jsem viděla správný film jako všichni ostatní tady. Špatným znamením je podle mě hlavně to, že jsem stále při filmu sledovala hodiny - kolik toho času asi tak uběhlo a kolik té nudy mi ještě zbývá před sebou. Nechci tady hanit práci někoho jiného, protože Julianne Moore mám ráda a dívat se, jak se pohybuje hora svalů Mark Wahlberg mi taky není proti srsti... Jenže když víte, že vás film nudí a nic vám při sledování jaksi nepředal, tak to považuji za velký nedostatek. Sledovat, jak se někdo sjíždí, nebo permanentně souloží je trochu pod mou úroveň. Tak tedy - člověka nezabije a ani nenaštve, ale trochu omráčí tempem, které si - troufám nazvat - monotónním. Neuškodilo by trochu přidat nějaké větší zvraty a vzrušení (myslím vzrušení pro diváka nikoliv pro herce, jelikož předpokládám, že ti měli vzrušení až nad hlavu :-D). ()

sta

Paul Thomas Anderson je jeden z nejlepších filmařů posledních let - já si to uvědomil při sledování vzestupu a pádu pornoherce s neuvěřitelně dlouhým ... ()

Popluh

Ani neskutečně jistá režie, výborná kamera, výborní herci a skvělé prokreslení doby nedokáží utáhnou nepřiměřenou délku ani zbavit pocitu, že podobný příběh už byl k vidění několikrát, akorát nebyl zaměřený na vzestup porno průmyslu. 80 % ()

UncleG

Nic bych nedal za to, že když Dirk Diggler rozepne poklopec, ozve se z oněch míst stejná melodie, jako když princezna Bosana snědla jablíčko z frňákovníku. Akorát snad ani nechci vědět, jak se jmenuje ten strom, ze kterýho Dirk papal. ()

sonnak

Co dodat. Vyjímečná režie, dechberoucí herectví a bravurní scénář. Jeden z nejlépe zvládnutých filmů, co jsem kdy viděl. Andersonovy nápady s kamerou neznají mezí a člověk si po první hodině už ani neuvědomí, jak neskutečně dlouhé záběry bez jediného střihu se ve filmu objevují. Zabolí to teprve, až se podívají na nějaký klipovým stylem natočení flák, potom se zasteskne po Andersonově umu. Neskutečná práce s herci, což je u PTA evidentně standardní, protože i z těch obyčejně "slabších" dokáže vytřískat maximum, použití hudby a zvuků obecně taky neuvěřitelné - scéna s Molinou a chlapečkem házející petardy... nepopsatelná atmosféra. Jmenovat nejlepšího z herců snad ani nelze, ale Wahlberg a Mooreová skutečně.. jedou! Takhle má film vypadat. Snad jen ta delší stopáž může vadit, proto to chce náladu a čas. ()

kaylin

Paul Thomas Anderson je pro mě spíše nepřístupným režisérem a některé jeho filmy zrovna moc nemusím, protrpěl jsem si je, než abych si je užíval. "Mistra" asi nejvíce. Ale "Hříšné noci" - divný český název - je na zajímavé téma, je to skvěle podáno i zahráno a já jsem si ty tři hodiny prostě užil. Mark Wahlberg je zde parádní. ()

Maq

Realismus je někdy nevděčná věc. Takový Tarantino klidně vloží v Pulp Fiction hrdinům do úst dialogy, které svou úrovní absolutně nejdou dohromady s jejich povoláním druhořadých gangsterů. Nesmysl, jenže velmi zábavný. Tento film na to jde opačně. Jasně a věrně ukazuje, že pornoherci jsou lidé s velkými údy a vnadami, ale s mozečky velikosti hrášku. Jejich řeči a názory jsou mistrovsky stupidní. Taková je pravda pravdoucí. Jenže kde je zábava? Jak si mám užít dvě hodiny ve společnosti deklasovaných blbců? --- Je to moc dobrý film, jenže moje senzory jsou na takové lidi a příběhy přespříliš citlivé. Nesnesu je ani ve filmu. ()

italka63

Byla jsem velmi překvapená scénářem i hereckými výkony, Wahlberg i Reynolds skvělí, Julianne Moor klasika no a ještě skoro štíhlý Philip Seymour Hoffman...film skvěle ukázal zákulisí pornoprůmyslu, aniž , doufám, mohl někoho pohoršit nebo urazit a typy všech možných lidí, kteří se okolo točí, včetně zisků, které tuto branži provází.Takže s čistým svědomím čtyři hvězdy. ()

slunicko2

Malý vhled do světa pornografie aneb Je to opravdu penis Marka Wahlberga? 1) 27letý pohledný Paul Thomas Anderson (režie, scénář, produkce) nás na dvě a půl hodiny uzavře do malého a přitom tak lákavého pozlátkového světa pornografie. Postavy z masa a kostí mají své touhy, dobré i špatné stránky, zajímavé lidské osudy. V branži se točí peníze, to je vidět, ale klid v duši tato práce nepřinese. 2) Primárně snímek zobrazuje poměry v pornoprůmyslu...a tuším, že docela věrně a nezkresleně. Neustálé ubezpečování všech aktérů, že tvoří skutečné umění, skutečný film, že jsou skuteční herci je velmi výstižné. Připomíná mi podobný vztah k věci u aktérů travesti show. Stop saying pornography! Why are you doing this to me? I am an actor! I am an actor! Podobně doublethinkový postoj je patrný i u mnohých konzumentů porna - odsuzují ho a neberou v potaz, že porno existuje jenom díky (jejich) poptávce. 3) Film ovšem není jen o pornu. Zobrazuje rovněž věčnou snahu o to, něčeho dosáhnout, o něco usilovat, někým být. I v tomto směru působí upřímně a věrohodně. You don't know what I can do, what I'm gonna do, or what I'm gonna be! I'm good! I have good things and you don't know about! I'm gonna be something! I am! And don't fucking tell me I'm not! 4) 26letý Mark Wahlberg (pornoherec Dirk Diggler) se svými zkušenostmi ze života na ulici a fetováním byl dobrou volbou. Tehdy ještě štíhlý a nepřesvalovaný zpěvák a tanečník (Marky Mark) pojal svou první velkou filmovou roli jako sondu do svého vlastního života - a vyplatilo se to. Dobový účes mu sice moc nesedí, ale tělo má, inu, pěkné. 5) I am a star. I'm a star, I'm a star, I'm a star. I am a big, bright, shining star. That's right. 6) A milovnice a milovníky těla Marka Wahlberga musím zklamat - je to jenom kaučuková náhražka. ()

YURAyura

Originalne ramovany spletenec z prostredi Honiudu. Misty zajimavy, misty i psychologicky, misty nabity - filmari to zkratka nejak neuridili a do tohoto nesestrihaneho gangbangu natlacili vic stav nez by bylo zdravo, takze vysledkem je kozokockopes a la Herma Froditova. Ale pravda nektere kulisy jsou vecne - staci se podivat na nejakou soucasnou produkci Evil Angel nebo Seymore Butts a budete se porovanim valet smichy.... ()

swed

Film, ve kterém P.T.Anderson dokazuje, jak schopným a zajímavým režisérem je. Epos, odehrávající se na konci 70. a začátku 80. let, vypráví o jednom filmařském štábu (skoro rodině) točící pornofilmy. První zajímavostí (a předností) je herecké obsazení. Jen ve velmi málo filmech se sešel tak kvalitní a konzistentní herecký tým. Za zmínku jistě stojí i to, že převážná většina je považována za okrajové herce. Tuto rodinu zdatně kočíruje již zmíněný Anderson, který s nevídanou jistotou dokázal snímku propůjčit až Tarantinovsko-Scorseseovský styl. Režisér zkušeně balancuje mezi tím, co může a už nesmí ukázat, proto film nikdy nepůsobí příliš přehnaně a na druhou stranu ani sterilně - udržuje si prostě svou přirozenost (což bylo při zpracování této látky jistě obtížné). 9/10 ()

PogoJoe

Pro mě spíše komedie než drama, ačkoliv, zejména ke konci, napínavých chvilek přibývalo (obzvláště scéna návštěvy u Rahady Jacksona). Většina filmu však vyznívala příjemně a úsměvně a našel jsem si tu hned několik oblíbených míst - např. první natáčení Dirka Digglera v podání Marka Wahlberga, jeho pokusy o pěveckou kariéru nebo úplně poslední scéna, ta mě dostala :-). Tento příběh nabízí hned několik bezva originálních či ulítlých charakterů - např. Philip Seymour Hoffman alias Scotty se zde činil - tenhle herec ztvárnil už tolik naprosto rozdílných charakterů, klobouk dolů. Burt Reynolds se pro takovouhle roli snad narodil, Julianne Moore opět předvádí kvalitní výkon, Rollergirl v podání sympatické Heather Graham, opět skvělý Don Cheadle a další a další. Fajn film, ale mohl být kratší. ()

Derek

epicky pribeh vzostupu a nasledneho padu mladeho (velkostou nadaneho) dirka digglera a jednej porno rodiny na prelome 80 rokov... genialne herecke vykony (mne sa najviac pacil burt reynolds ako reziser snivajuci o tom ze divaci nezacnu odchadzat z kina potom ako u jeho filmu ejakuluju a juliane moore ako mama vsetkych naokolo a mark wahleberg opat dokazuje ze nie je take drevo ak ho vedie reziser ktory ma riadnu viziu) a na milimeter presna rezia su hlavne klady ale skoda ze to nema ucelenejsi pribeh lebo takto sa to obcas dostava do rozvlacnosti a travime cas i s postavami ktore pribehy vyzneju miestom do prazdna (linka so seymorom hoffmanom)... a navyse to ma genialny soundtrack a exkluzivny track list! ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

18.01.2024

Warneři si nejspíš připíšou další hit, alespoň po kvalitativní stránce. Do nového filmu se jim totiž podařilo zlákat samotného Leonarda DiCapria. Co je ale přednější - od Scorseseho přechází DiCaprio… (viac)

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

25.11.2018

Známý pro svoji kariéru profesionálního kouzelníka a herce z filmů a seriálů jako např. Hříšné noci nebo Deadwood, muž mnoha talentů Ricky Jay zemřel ve věku 70 let. Detaily úmrtí zatím nebyly… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)