Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

MontyBrogan

V scénach z židovského ghetta som nachádzal oveľa väčšie čaro, než v tých s diktátorom. A spočiatku som si nevedel zvyknúť na groteskný štýl humoru, keďže už nešlo o nemý film. No scenár bol napísaný tak dobre, že niektoré jeho vtipy by sa mali tesať na každom rohu tejto nafukovacej zemegule dodnes, a záverečný monológ obzvlásť. To bolo stelesnenie nadčasových právd a celý film veľmi závažným a odvážnym činom v čase, ktorý zabúdal na humor. Ale na Chaplina sa nesmie zabudnúť nikdy! ()

poz3n

Na svou dobu film, kterej překvapuje svojí vizí do budoucnosti a samozřejmě nemůžu opomenout úžasnou Chaplinovu imitaci. ()

jonyyy

Určitě odvážný film, chtěl bych vidět Hitlerův výraz při sledování tohohle filmu. Pro mě zatím nejlepší Chaplin. 65% ()

HellFire

Mé teprve druhé setkání s Charlesem Chaplinem ve filmu nedopadlo opět dobře. Je s podivem, že tak nevtipný film s občasným nelogickým dějem je tak úspěšný. ()

Xeelee

Chaplin je vynikající, Hitlera měl skvěle nastudovaného a navíc ta podoba… Film ale místy nudí a je vidět, že v Americe nikdo nevěděl, jaké hrůzy se v Evropě dějí. Sám Chaplin se vyjádřil, že kdyby to věděl, tak by tento snímek nikdy nespatřil světlo promítačky. Zajímalo by mě, co si o filmu myslel Hitler, když koukal na hereckou exibici geniálního žida, který jako by mu z oka vypadl. Kdyby věděl, že někde v za velkou louží je židovský herec, který ještě před ním začal nosit jeho pověstný knírek, tak by si asi odpustil další originální nápad jako pozdrav římských vojáků a hákový kříž a tento velmi důležitý protiválečný snímek by nejspíš nikdy nevznikl. ()

ScarPoul

Vyspelosť Charlie Chaplina ako autorského tvorcu je každým jedným filmom posunutá do inej, uvedomelejšej, politicky angažovanejšej a humorom prívetivejšej roviny. Diktátor je otvorenou politickou satirou na fašizmus a dokazuje Charlieho postavenie ako ľavicovo zameraného tvorcu. Aj keď sa podľa môjho názoru nejedná už o taký dokonalý film ako jeho filmy tesne po nástupe zvuku, alebo nemej éry aj tak komikou prevyšuje aj niektoré dnešné komédie. Prvá hodina a pol sa nesie v znamení výborných výstupov a výborných gagov, kde Charlie v dvojúlohe dotvára úžasnú atmosféru či už fašistického paláca, alebo židovského ghetta. Všetko formálne prostriedky sú podmienené jeho herectvu. Posledná polhodina filmu sa pomaly ale isto uberá na cestu sentimentu a značnej nedotiahnutosti, ktorá je zakončená zámenou, ktorú som čakal- priznám sa - trochu skôr. Ale aj napriek tomu sa jedná o vysoko kvalitné dielo, ktoré podobne ako všetky ostatné Chaplinové filmy, nestráca ani po rokoch nič zo svojej originality a umeleckej precíznosti. ()

maseer2

úvodní půlhodina je geniální - scény z fronty, diktátorův úvodní proslov a holičův návrat domů.. pak tempo bohužel poněkud zvolní, takže jsem měl nečekaně často potřebu dívat se, kolik zbývá do konce (chtělo to dle mého tak o 30 minut kratší stopáž).. spokojen tedy úplně nejsem, přesto ale téhle neskutečně trefné protiválečné satiře, za kterou patří Chaplinovi obrovské uznání (natočit něco takového v roce 1940, to opravdu klobou dolů), nemohu udělit méně než slabší 4*.. P.S.: hrozně bych si přál vidět reakce Hitlera při sledování všech těch parodií na jeho osobu :) ()

Hwaelos

Chaplin ztvárnil Hitlera tak dobře, že se snad opravdový diktátor musel poznat :) Je to vlastně zajímavá hra s identitou postav. Chaplin hraje po celou dobu variaci na krále Lávru a holiče Kukulína. Ale tím, kdo pronáší závěrečný proslov, není ani jedna z obou figur. Je to Chaplin sám. Nelze zpochybnit, že poselství humanity, jakkoli dnes vyznívá naivně, je myšleno hluboce a upřímně. Což není v žádném věku promíjeno, jak se o tom sám režisér přesvědčil. A tak, i když je film rozkolísaný mezi němou groteskou a zvukovým filmem, mezi komedií a sociálním dramatem, musím mu přidat alespoň hvězdu za osobní odvahu samotného Chaplina něco podobného natočit. ()

Terva

Scénář, režie a hlavní dvoj-role: Charles Chaplin. CITÁT - Jaká-koliv podoba mezi diktátorem Henkelem a židovským holičem je čistě náhodná........... Na svou dobu je to excelentní film. Povedená triková stránka se může chlubit nádhernou komickou bojovou scénou, kdy pilot letadla omdlí a probudí se hlavou dolu - no není to nádhera? CITÁT - Vrací se mi krev do hlavy............ Legendární proslov Adenoida Henkela na úvod filmu dokáže zamrazit i dnes. CITÁT - Na závěr připomínám, že mám pro zbytek světa v srdci jen mír.......... Setkání holiče, který ve válce ztratil část své paměti, s policií a následné "oběšení" také stojí za zamyšlení. CITÁT - Kéž by nás přestali nenávidět......... V 54 minutě je ta nádherná a nezapomenutelná scéna, kdy si "císař Henkel" hraje s Globusem. CITÁT - Naháníte mi strach ze mě samotného.......... Komediální dramatický snímek jednoho holiče a jednoho diktátora se tak v pohodě může vidět v jakém koli čase a období. CITÁT - Hail Henkel!!!! ()

Marek1991

Nasrať Hitlera dobrým filmom, to bol naozaj Chaplinov úspech. Najviac sa mi páčili scény okolo financovania Hitlerových ťažení židmi. Výber mien postáv nebol veľmi vtipný, mohol byť viac, taktiež samotný dej je dosť nudný, sem tam sa v ňom nájdu vtipné a dobré scénky, ale taktiež je v ňom mnoho rozpačitostí a preto nechápem ani globálne vysoké hodnotenie tohto filmu. Jedná sa síce o takmer výlučne Chaplinovské dielo, ale že by to bolo majstrovské dielo, to sa nedá povedať, niekedy je to až utrpenie sledovať, ale dobrý úmysel sa mu nedá poprieť. Záverečná reč je naopak jedna z najlepších vo filmovej histórii vôbec, pri nej mám niekedy až husiu kožu, je to niečo až neuveriteľne pravdivé a krásne. Napriek priemernosti filmu si zaslúži ako celok pochvalu, je to jeden z veľkých míľnikov Chaplinovej a svetovej kinematografie, škoda však, že jeho posolstvo sa v danej dobe neprejavilo do reality, škoda že nacistov neurobilo dobrými. ()

Cubinho

Diktátor není sice tak vtipný jako např. Moderní doba, má své slabší chvíle, ale na svou dobu je to velice důležitý film. Navíc, Chaplin je nejlepším představitelem filmového Hitlera, co jsem zatím viděl. Celkově hodnotím za 9/10, jelikož dějová linie Chaplina holiče má svá hluchá místa, ale výborný závěrečný projev toto mé hodnocení přece jen trochu vylepšil. ()

liquido26

Tento film předčil moje očekávání. I když mi trochu vadily některé groteskové prvky (třeba to, jak holič po tom, co je praštěn hrncem do hlavy poskakuje po ulici), skvěle jsem se bavil. Chaplin skvěle zvolil jména pro jednotlivé postavy. Když jsem poprvé slyšel Benzíno Napolini, diktátor z Baktérie, myslel jsem, že umřu :-) Zajímalo by mě, co by na to říkal Hitler :-) ()

corpsy

Chaplin mal popri neskutočnom umeleckom talente aj odvahu. V tak ťažkej dobe, v akej film vznikal sa to ináč nazvať nedá. Popri klasických slapstickových scénach, ktoré si Chaplin ani tentoraz nenechal ujsť, prináša sociálnu satiru, až paródiu na nezmyselnosť vojny a tragédií z nej vyplývajúcich. ()

ledzepfan

Docela síla=V jednom filmu je tolik komedie,že jsem se nahlas smál,tolik tragédie až mě mrazilo a tolik moudrosti až jsem sednul na prdel.......Má to své chyby a pár hluchých míst ale jako celek je to genialita!!! ()

Krissty

Můj první film Charlieho Chaplina.. A jsem úplně nadšená! Má všechno.. Vtip, moudrost, myšlenku, napětí, zase vtip... Chaplin byl opravdu moc moudrý člověk, který dokázal lidi pobavit. A také odvážný, že se dokázal Hitlerovi veřejně postavit a tímto úžasným způsobem ho zesměšnit. Jeho veřejné "německé" projevy neměly chybu a hádka s "Napalonim" taktéž.. Mnohdy mi od smíchu až tekly slzy, to se mi nestává příliš často. Navíc se mi moc líbila kombinace němého a mluveného filmu.. Chaplin to skvěle vymyslel, úžasně zrežíroval a naprosto DOKONALE zahrál!!! Smekám! Jedna z nejlepších komedií, co znám! ()

Adman

Charlie Chaplin byl a doposud je jedním z největších géniů světového filmu. U snímku Diktátor jsem měl nejsmíšenější pocity ze všech filmů které jsem doposud viděl. Místy jsem nevěděl jestli se smát nebo plakat. Po technické stránce je to neuvěřitelné! Kamera, zvuk, střih - zůstává mi rozum stát, jak za tehdejších filmových podmínek dokázali to, co se dnes ani mnohým studiím nedaří. O tom, že je Ch. Chaplin vynikající herec a režisér v jedné osobě jsme jistě věděli. Kdyby se jen náhodou našel někdo kdo nikoli, tak by to měl tímto filmem okamžitě napravit. ()