Druhá část Andersonovy trilogie s postavou Micka Travise vznikla podle původního scénáře představitele ústředního hrdiny Malcolma McDowella, který popisoval své zkušenosti obchodního zástupce s kávou. Lindsay Anderson společně se scenáristou trilogie Davidem Sherwinem námět rozpracovali a připravili k realizaci. V téměř muzikálové koláži písní a jednotlivých epizod sledujeme bizarní cestu prodejce kávy, který se vydává do světa za štěstím a v rozmanitých prostředích (vojenský objekt, atomová elektrárna, kostel, noční párty) se setkává s různě zkorumpovanými představiteli moci. Malcolm McDowell je zde jako Šťastný muž naprosto neodolatelný a na samém vrcholu hereckého rozkvětu. Životní pouť jeho postavy, plná hrabivosti a chamtivosti mládí, odráží charakteristické jevy britské společnosti přelomu 60. a 70. let minulého století. Již potřetí se Anderson setkal s precizní prací kameramana Miroslava Ondříčka, na vynikající hudební složce se podílel Alan Price, který již dříve komponoval hudbu k některým předešlým Andersonovým divadelním inscenacím. Nakonec si spolu s dalšími hudebníky ve filmu zahrál sám sebe, podobně se v závěru filmu ve scéně konkurzu na Šťastného muže objeví i Lindsay Anderson. S výjimkou Malcolma McDowella se většina herců objeví v různých úlohách několikrát. (oficiálny text distribútora)

zigy

Příhody obchodního cestujícího. První půlka hodně originální, plná zajímavých a i vtipných a odvážných, bláznivých scén....druhá půlka však postupně končí v marasmu, který jsem nepobral....pěkné písničky kapely, která doprovází celý film....prostě 70. léta ve své uvolněnosti rockové i filmařské. McDowell je dobrej. ()

argus123

Film o nás, luďoch. Bez ohladu na povolanie či spoločenske postavenie človek dokáže ukazať že je sviňa. Tento film by som kludne premietal na hodinách občianskej výchovy. Skvela satira a tragikomedia. ()

tvurce

Je to již nějaký pátek, co jsem utápěl oči v sirupu této surrealistické substance, ale zerodovanými kaňony mých vzpomínek dál tečou obrazy této prvojakostní filmařiny, která ještě dnes visí zakousnutá v mém podvědomí jako hladová piraňa. Každá šupinka tohoto bravurního veledíla ve mne zanechala tak hluboké stopy, až nabývám dojmu, že od té doby každý film filtruji skrze nelítostný chrup této filmové bestie. Zkrátka po shlédnutí se ze mne stal vězeň obrazů pokousaný prožitky. ***** ()