Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiálny text distribútora)

baribal

zajímalo by mě, proč je u nás hodnoceno tolik filmů s tímto tématem tak dobře... tedy výborně, protože je mnoho takovýchto filmů v první dvoustovce (další např. Zkažená Mládež), film se mi opravdu líbil, prostředí internátu ve vás vyvolávalo klid a zároven znepokojení... všechno výborné, víc takových filmů... ()

Krissty

Tak tenhle film mě dostal.. Erik je neuvěřitelně sympatický a charismatický člověk.. Skvěle se chová a cokoliv udělal jsem naprosto uznávala a chápala! Jeho příběh je opravdu velmi silný a celý jsem ho s ním prožívala.. Andreas Wilson svoji roli zahrál naprosto perfektně a bezchybně a každý jeho pohled byl naprosto přesný vzhledem k tomu, co se právě dělo na scéně.. A mimochodem se na něj i hezky koukalo :D K tomuto filmu by se dalo napsat ještě mnohem víc chvály, ale jsem tak unesená, že už mě žádná další souvislá věta nenapadá.. Prostě super! ()

Krt.Ek

Bohužel se nemohu zbavit dojmu, že je Ondskan jenom velmi dobře natočená pohádka. Nemyslím to zlé, snímek mě totiž "bavil", a to dost. Některé scény mi ale přijdou dosti nereálné (ale možná mám stejný problém jako například uživatel J*A*S*M, neznám situací na chlapských internátních školách, třeba to tam tak vážně probíhá), tím pádem jsem nenašel, říkejme tomu třeba - přesah, který mě nutí přihazovat filmům plná hodnocení. 75% ()

havLord

Odpověď na otázku, zda-li nám uskutečněná pomsta do života opravdu vnese klid a úlevu, již v Ondskanu nemohla být přímější: pomsta je jako dobrý vínový mok - určitě se dá i vylemtat na jedno posezení, ale lepší je nechat jí pořádně uzrát, podávat za studena a užívat jí doušek po doušku. ()

mysiak

Mrazivo krutá a realistická dráma o šikane a terore...asi najlepší film čo som o tom videl...trošku natiahnuté, ale to nevadí...pretože pri tomto filme si uvedomíte v akej dobe to žijeme... ()

Tayen

Nejdřív musím říct, co mi na filmu nesedí: ani na minutu nevěřím, že hlavnímu hrdinovi je 16; většina jeho spolužáků vypadá, že veškeré volno tráví v posilovně a cpou se creatinem a přerod hajzlíka v ochránce slabých mi přišel příliš rychlý. A teď pozitiva: tohle je jediný film, který dokázal přitáhnout pozornost i mé spolubydlící (učí na VŠ) a udržet si ji až do konce; šikana: velký problém mnoha škol - ačkoliv ve filmu vyhnána do extrému - a vděčné téma ke zfilmování; hodně drsný a působivý film, ve kterém si celou dobu přejete, aby ti hajzlové dostali od hlavního hrdiny do budky a pak jen čekáte, jakou křívárnou mu ponížení oplatí. ()

Sandiego

Velmi silný snímek, který v divákovi budí neopakovatelným způsobem vztek a beznaděj a hlavní postava projde takovým vývojem, který se vidí jen málokdo. I když je děj a prostředí trochu vyhnané do extrému, přesto tady jde spíš o samotnou esenci problému bezhlavé brutality. Švédové opět přesvědčili, že mají prostě silné látky v genech navíc s naprosto profesionální filmařinou. ()

GodComplex

Skolni prostredi je vetsinou co se zabavnosti tyce filmove vdecne a o to vic, kdyz se jedna o alternativni internatni skolu, ktera je naoko pekna (krasne prostredi, kdy je cely areal situovan nekde v parku) a uvnitr prohnila, plna sikanujicich zlounu. Pribeh je pak moralni story o linii mezi zlem a dobrem, na kterou se diky schopne rezii Håfströma prijemne kouka. Obecne kapku prepiskle hodnoceni, ale jinak hodne slusny debut. 7/10 ()

golfoxovox1

Šíření zla je jedním ze základních problémů jakékoliv společnosti. Všichni to tak nějak tuší, dokonce je nám to jasné... Horší je to z hledáním řešení tohoto problému bez zla. Ano, nejjednodušší řešení z hlediska jednotlivce jsou v podstatě dvě, buď se zlu podvolit a přizpůsobit se...(což ne vždy jde) anebo zlo vrátit (ale v principu ho zase šířit). Na tomto snímku je nádherné, že ačkoliv má hlavní hrdina všechny předpoklady pro to "být zlý...," uvědomuje si to a vše se snaží řešit přes dobro... Koneckonců dobro se dá šířit úplně stejně jako zlo, záleží k čemu se přikloníme... (SPOILER: Ale v každém je kus zla včetně mě, jak jinak si vysvětlil, že jsem měl obrovskou radost, když Erik v závěru nechal v sobě zlo propuknout, během 10 sekund zpacifikoval dva týpky v ringu a dále způsobil svému sokovi nevolnost s pouhých slovních výhružek... :D KONEC SPOILERU) Každopádně doporučuji, bez výhrad za 5 ;-) ()

Freemind

Myslím, že jde o hodně přeceňovaný snímek - přes počáteční naděje mne závěr vlastně dost zklamal (poslední zamrzlé foto - já myslel, že se to přestalo dělat někdy v šedesátých letech). Přesto film obsahuje několik neskutečně silných scén a je ve svém vyznění vlastně veskrze pozitivní, navíc jde rozhodně o snímek, na který hned tak nezapomenete, proto jsem se nakonec rozhodl udržet vysoké hodnocení. Opravdu to stojí za to. SPOILER! Pokud jde o negativa, tak nejvíce mne naštvalo hrdinovo řešení situace na škole - pozvat si právníka na boj s bezprávím jde naprosto proti logice a smyslu příběhu, právník mohl vyřešit už první nespravedlivý trest a bylo by po filmu. Taky nechápu prvních deset minut - proč je na jedné škole hrdina ukázán jako bezpáteřní, agresivní hejsek, který se neumí ovládat a na druhou přijede jako skromný a hrdý jinoch? ()

speedy3

Po shlédnutí tohoto filmu jsem chvíli zůstal nehnutě sedět. Film je natolik realistický, že místy nevěříte, co vše je možné. Mezi cizojazyčnými filmy, je to jednoznačně Top. 5* ()

Ender66

Hlavné ponaučenie, ktoré z filmu vyplýva je to, že keď to už vyzerá naozaj beznádejne treba zavolať právnika a on to všetko vyrieši :) Go právnici, go!!! ()

vorheese

Konečně film, který se nebojí naplno říct, že sociální demokraté jsou v jádru nejlepší lidé :-D Ale dost provokací, Ondskan je prostě povedený severský snímek, který sice neukazuje nic nového, ale i tak svou intenzitou strčí hravě do kapsy většinu žánrových kolegů. ()

Naslund

Dost milé překvapení ze Švédska. Jen jsem nepochopil, o co autorovi vlastně šlo. Film začíná, jak nenapravitelný surový student je označen za zlo a vyhnán ze školy. Matce se podaří dostat ho na nóbl školu, kde se musí podrobit novému pořádku. Celý film se pak točí kolem velmi ošklivých vlastností, které v lidech vyvolává moc. Byl bych rád, kdyby sdělení bylo srozumitelné i pro mě, ale co... prostě sednout si a jestli se to tak dá říct, užít si film, je to nejlepší, co dobrý fanda filmu může udělat. Při sledování se mi vybavovalo z nějakých důvodů Kladivo na čarodějnice. Film rozhodně není o systematickém upalování, ale také se snaži v člověku probudit silnou agresi z bezpráví. Zde je však naděje, že to dobře dopadne, a tak efekt není zdaleka tak drtivý. To je jen drobné upozornění pro slabé nátury, ale pochybuju, že ty by si film vybraly už jen kvůli názvu. ()

Verka13

Severské drama opět boduje! Velmi emotivní, skvěle natočený film s výbornými hereckými výkony. A co se týče Erika, má plus za pevné nervy. Na jeho místě bych všem nahned vrazila. ()

Kreeki

Ačkoli je tento snímek možná obsahově bohatší než-li s ním často srovnávaný Klass, tak historické pojetí, herecké obsazení i zpracování mě nedokázalo natolik oslovit. Velmi dobrý film, oproti Klassu na můj vkus příliš výpravný, nepříliš zajímavá kamera, celkové "američtější pojetí" a hlavně pocit, že mě Ondskan nedokázal chytit u srdce, dává dohromady "pouze" 7/10. ()

Remedy

S přehledem se tenhle švédský skvost zařadil mezi mých deset nejoblíbenějších (nejhodnotnějších) snímků. Nedokážu to přesně popsat, ani nedokážu přesně určit, v čem je pro mě ONDSKAN tak výjimečné a snad po všech stránkách geniální dílo. Částečně to může být v tom, že ačkoli jde nejen o silné, ale také o dost kruté drama, neměl jsem během celého filmu pocit "vydírání" a žalostné prosby o soucit s hlavní postavou. Zkrátka celý film je koncipován jako jeden velmi drsný lidský osud (až příliš neúměrný trest vůči prohřešku ze začátku), kterému by se naprostá většina podřídila, což na(ne)štěstí není případ Erika Pontiho. Celkový postoj či charakter hlavního hrdiny - hlavně jeho "hrdý vzdor" na mě místy působil až "prométheovsky" a nebál bych se jeho neotřesitelnou výdrž a odpor vůči vyšším "autoritám" a zvůli přirovnat právě k antickému hrdinství. Nicméně postava Erika jde ve svém boji ještě dál než antičtí hrdinové a má tak mnohem blíže k postavě Prométhea 19. století, který se (narozdíl od antické báje) v díle P.B. Shelleyho zlovůli nepodvolil a hrdě vzdoroval až do konce. Snad jsem se nenechal moc unést tou literární vsuvkou;) ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz