Červená planéta

Země je již natolik znečištěna, že lidstvo hledá útočiště na Marsu. Po prvních pokusech s vysazením řas tam však začne klesat hladina kyslíku. V roce 2025 se vydává k rudé planetě vesmírná loď Mars 1 se šestičlennou posádkou, jíž velí první pilot Kate Bowmanová. S sebou si veze i robotického univerzálního průzkumníka Amee. Druhým pilotem je poručík Ted Santen a údržbářem lodi inženýr Robby Gallagher. Posádku tvoří i bioinženýři Quinn Burchenal a Bud Chantilas a Chip Pettengill, expert na umělý růst rostlin. Před přistáním na Marsu je vesmírná loď vystavena masivnímu solárnímu záření, které ji porouchá. Bowmanová zůstává na lodi, aby se ji pokusila opravit, a ostatní s potížemi přistanou v modulu na neznámém místě rudé planety. Robot Amee a vědecký balíček museli při přistávání odhodit. Chantilas je těžce zraněn. Rozhodne se zůstat v místě přistání, kde ho čeká jistá smrt, a pošle ostatní čtyři muže, aby misi dokončili. Muži však najdou základnu zcela zničenou. Robot Amee se sice vzpamatuje a lokalizuje je, ale náraz o povrch ho přivedl do vojenského režimu a začne muže ohrožovat. Posádka nenalezne ani řasy, které tam byly vysazeny, ani zásoby kyslíku. Čeká ji smrt udušením. Santen s Pettengillem se vzdálí a pohádají se. Během rvačky se Santen zabije pádem do propasti a Pettengill ostatním řekne, že Santen spáchal sebevraždu. Jako první se začne dusit Gallagher. Strhne si skafandr a zjistí, že může volně dýchat. Kate Bowmanové se podaří opravit loď, a protože nemůže svou posádku vysílačkou ani detektory najít, je přesvědčena, že jsou všichni mrtví. Vesmírné středisko v Houstonu jí nařídí, aby se přichystala k odletu na Zem. Mužům se mezitím podaří najít starou radiovou vysílačku a zprovoznit ji. Spojí se s Houstonem na padesát let nepoužívané frekvenci. Houston poté sdělí Kate, že jsou muži naživu, a ona se rozhodne je zachránit. (oficiálny text distribútora)

AxelWers

Nebola to až taká katastrofa, ako v niektorých komentároch, trochu mysteriózne, napätia pomenej, akcie minimálne, ale ináč to celkom ušlo. Filmy na Marse to majú ťažké, všade len samé skaly a štrk, tam sa vymyslieť moc toho nedá. Pozitívom sú celkom dobré špeciálne efekty, ktoré sa v dnešnej dobe očakávajú, ale aj tak sa ešte produkujú filmy, ktoré sú na tom oveľa horšie. Vlažné 3* ()

dalziel

Pre mňa rovnako dobré ako depalmova misia na mars alebo scotov marťan.Jasne že z toho smiešneho rozpočtu sa veľa robiť nedalo, ale keď odhliadnem od toho tak to bolo skvelé.Casting bol suber ako z Ačkového filmu konca rokov 90.tych a začitku nového milénia.Super. ()

Solly

Blábol, noprosto a ve všem. A když se nad tím člověk zamyslí je to spíš "Fi" než "SCI". Ta jedna hvězdička jen za nádherně zpracované skafandry. ()

Gardenboy

Celkom zaujímavá konkurencia pre Misu na Mars a miestami dosť napínavá (Dochádzanie kyslíka, Carrie Ann Mosova sama na lodi atď,....). Avšak úrovňou nie o moc lepšia ako Misia .... takže aj tu aj tam po 3* ()

MilesTeg

Mars odjakživa poutal lidstvo svou blízkostí a načervenalou – krvavou – barvou, podle které mu bylo přisouzeno jméno římského boha války. Začátkem století se objevily hypotézy o marsovských kanálech a posléze o osídlení Marsu inteligentními bytostmi. Později kosmické sondy zjistily, že život na Marsu s vysokou pravděpodobností není, ale stále čtvrtá planeta zůstala nejvhodnější k možnému terraformingu a osídlení lidstvem. V poslední době je snímek Rudá planeta už druhým filmem na téma Mars a nabízí se možnost srovnání s jeho předchůdcem – Misí na Mars. V prvé řadě je vyváženější – žádný nablblý začátek, slibný střed a šílený konec, v jeho ději se dobře střídají rychlé akční scény s dialogy. Samozřejmě je to typický Hollywood, takže největší hvězdy přežijí, ale v sérii smrtí se přece jen našla jedna zábavná – Benjamin Bratt, slizký přítel Julie Roberts, známý jako policista-zelenáč v Demolition Man, se chová jako hajzlík a umře tak, jak si zaslouží. /--------/ Zápletka Rudé planety je nepoměrně věrohodnější než u Mise. Globální ekologická katastrofa nutí lidstvo hledat náhradní planetu – začátek této pohromy můžeme pozorovat už dnes a její vývoj byl některými prognózami doveden i do důsledků, zmíněných ve filmu. Co je ovšem nepovedené, je vyústění děje, kdy vražedný marsovský život má pomoci Zemi zachránit. Mnohem lepší by bylo, kdyby to sežralo zbytek posádky, přistálo na Zemi a zdevastovalo všechny a všechno. Ale to už by byl horor a uvedli by ho jen na videokazetách. /---------/ Herecké obsazení je dobré – Carrie Ann-Moss (Matrix) jako velitel a pilot, Val Kilmer (Batman navždy) coby kosmický údržbář, Tom Sizemore (můj oblíbenec) jako sebevědomý ateista a genetik a již zmíněný Benjamin Bratt jako druhý pilot. Pak ještě náhradník, kterého neznám a starý vědec, známý coby kryptonský generál ze Supermana. A samozřejmě AMEE, průzkumný robot námořnictva, obdařený nebezpečným bojovým módem. Stačí scéna s červeným fixem, abyste pochopili, že s AMEE budou potíže, ale zároveň tatáž scéna naznačí, že naprogramování není dokonalé – když budu chtít zabít chlapa fixem, udělám to jinak. /-------/ Tenhle film se dá jednou vidět – až na pár směšných scén a idylický závěr. Na realitu děje pohlížejte shovívavě a bavte se, pokud můžete. ()

Smejki

red planet by se snadno mohla dostat do red numbers pokud by hodnocení do minusu bylo možný.naprosto nevyužitý námět i celkem béčkoidně kvalitní scénář. ty známí xichti byli jedinou věcí, která mě držela až to konce abych to nakonec jenom zdrbnul. no je to rudý ()

Allan

Nulová invence ve zpracování tématu, vedení herců i použití speciálních efektů. Sledování tohoto filmu znamená sto šest minut života v háji. ()

hlína

Jedna hvězdička spíše proto, že mám rád sci-fi ale kdyby mě tenhle žánr nebavil už tak trošku automaticky, tak tento paskvil ležel na dně odpadkového koše. Je to asi jako když někdo vezme Gagarina, posadí ho do Enterprise z původní série Star Trek a udělá k tomu dobové triky... neuvěřitelná slátanina nudy a nesmyslů. ()

Ceberus

Zdá se mi, že film dostává v hodnocení na frak jen proto, že hodnotící měli přehnané nároky odvozené z hereckého obsazení - Kilmer, Mossová nebo Sizemore přece jen nepatří mezi neznámé pojmy. Za mě šlo o dobře stravitelné sci-fi, na které se klidně někdy podívám znovu. Co se týče robota Amee, myslím, že každý hráč PC her si musí nutně vzpomenout na podobného ochočeného mazlíčka z Half Lifu. ()

AlexDLarge

Film navozuje velice dobrou atmosféru, ale vyustění, které nás na konci čeká je neskutečně hloupé. Především ta scéna, kdy všichni ti brouci vybouchnou a ohnivá vlna je vidět až z vesmíru, tak byste čekali, že astronauti stojící opodál to nějak poznamená. Ani náhodou. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore