Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (viac)

V prvej časti sa diváci zoznámia s hlavnými hrdinami: Tomášom Soukupom, sústružníkom, ktorý je po uši zaľúbený do maturantky Hanky, bodrým dedinčanom Honzom Bradáčom, prezývaným Guláš, ktorému sa stalo osudné jedlo a mäsiarčina, a jeho protikladom bledým a zakríknutým opravárom televízorov Ctiborom Voríškom, ktorý si rýchlo vyslúži prezývku Kyslík. Spoznáme aj sympatického traktoristu Vlada Rutkaya Otecka, ktorý vyzerá dospelejšie a rozvážnejšie ako ostatní a nechal doma tehotnú manželku, a športovo založeného frajerského Michala Hlaváčka, ktorý už má všeličo za sebou. To, že sa také rozdielne povahy zišli na jednom mieste, spôsobil jeden povolávací rozkaz do Hrádku v Čechách... Podobne ako mnohé iné (napr. Okres na severu, Žena za pultom, Inžinierska odysea a pod.) vznikol seriál z vojenského prostredia Chlapci a chlapi na spoločenskú objednávku. Bolo to presne v čase, keď rapídne klesal záujem o vojenskú službu, mladí muži sa jej snažili vyhnúť a armáda mala veľmi nízku popularitu. Tvorcovia sa snažili ukázať, že povinná vojenská služba nie je strašiakom, práve naopak, podľa ich seriálu sa zdá, že jedine armáda zaručí každému mladému mužovi, aby duševne i telesne dozrel. Ich zámerom bolo dokázať, že dva roky prežité vo vojenskom prostredí nie sú pre nikoho stratou. Vojenské prostredie vykreslili ako letný tábor dospelých, kde nie je núdza o zábavu a humor a ak sa vyskytnú problémy, seriózni a obľúbení velitelia ich dokážu obratom vyriešiť. Jednotlivé postavy sú typickými figúrkami, napĺňajú charakteristiky istých ustálených typov. Nechýba medzi nimi frajer, smoliar, seriózny otec rodiny či večný hladoš. (oficiálny text distribútora)

mira007

Fascinující propagandistická jebka z doby posledního tažení komunismu, kdy docházelo zboží, hospodářství se hroutilo, v čele byl naprosto neschopnej Jakeš, banány se schovávaly pod pultem tak jako jiné zboží, a celý civilizovaný svět nám v životní úrovni ujel o takovou dálku, že zatímco dnes lidi v televizi hltaj filmu typu Avatar, tak tenkrát lidi stejným způsobem hltaly západoněmecký reklamy a my si reklamní katalogy prohlíželi se stejným zájmem jako dnes děti Harry Potera. A do toho natočej takovej správňáckej seriál o prýmový vojně. Pravdou je , že naše armáda byla oproti té na západě naprosto zaostalá a nekonkurenceschopná - vše doháněla pouze svou velikostí. Herecké výkony jsou trapné, ale to je dobře, protože tomu pak dodávají ten parodický ráz, který si taková sračka zaslouží. Je to tak fascinující, že se na to i podívám, ale nevím co si z toho vemou lidi, kteří o té době nic nevědí. Oproti ostatním podobným dílkům se tenhle seriál zapsal do historie několika hláškami a slovem Kyslík. Tak aspoň něco. V kategorii propagandistická nevinná ( oproti majerovi Zemanovi ) sračka dávám pět hvězd. ()

waits odpad!

Jako myš, hypnotizovaná hadem, jsem se i dvacet let po revoluci znovu dostavil v nedělní ráno několikrát před obrazovku a sledoval tento neuvěřitelný seriál. Účastní herci se přebíjejí v soutěži o nejhrůznější repliku, postavy jsou tak toporné, že se až zastavuje dech. Naprosto nejzoufalejšími postavami jsou velitel Ráž, jehož představitel František Kreuzmann ml. kandiduje na nejprkeněší herecký výkon českého filmu a Tomáš Martina Zounara, který se někdy tváří podobně jako o několik let později v Tankovém praporu - legrace je to v obou případech. Za zmínku ale stojí snad skoro každý, kdo se seriálem mihne. Štepnička, který si vsak svoji nejhorší noční můru prožije v jiném seriálu s Gotvaldem, podivně fńukající ženštiny Vejmělková, Andrlová, Vanciková..Nejujetější na seriálu je to, že už pri jeho zrodu, na rozdíl od opusů v 50. nebo 70. letech, ho nemohl nikdo brát vážně, doba byla přece jen jinde. A přece vznikl.. ()

Suchinnen odpad!

Normálně se ostatním hodnocením nijak výrazně nevěnuji, ale proboha jak téhle, po VŠECH stránkách příšerné, odporné a zbytečné záležitosti může dát někdo tři hvězdičky? Za co jako? Naprosto nechápu neustálé omílání tohoto "díla" na všech českých televizních stanicích. Jen to potvrzuje stále klesající "úroveň" televizní zábavy. Tohle si totiž nezaslouží být ani ostrašujícím příkladem! ()

Emzet

Pokud mě o něčem tento seriál přesvědčil, tak leda o tom, jak je dobře, že mně se už povinná vojenská služba vyhne. A ani k tomu jsem ho vlastně moc nepotřeboval. Ztráta času, plná pitomých hereckých výkonů a nudy... ()

tomisaburo

Nic proti dobře natočené propagandě. Tohle bohužel není ten případ. Scénář i herecké výkony se blíží podobně kvalitnímu seriálu té doby, Bylo nás šest. Kardinální debilita.. Vyloženě odstrašující herectví zde předvádí npor. Ráž (Fr. Kreuzmann), nic pro slabé žaludky. Stát se mu to na frontě nebo v prváku na konzervatoři, dostal by kulku do hlavy. Snad jen přezdívka Kyslík se svého času chytla.. ()

divisak odpad!

Do nebe volající. Ani nevím proč k tomu píši komentář, asi rozčilením… Předem avizuji, že danou dobu jsem neprožil a jsem za to rád. Tento seriál v sobě nese onu děsivou a hanbou provázanou šedivost oné doby. Jistě, můžete namítat: Co ty o tom víš, když si to nezažil. Na druhou stranu mám svůj rozum, a ten mi říká, že pokud jsou člověku upírána práva, ať již jde o možnost studovat, získat pracovní místo, anebo v horším případě je člověk státním aparátem vystaven fyzické či psychické šikaně, tak je něco špatně. Dnes takovéto seriály vyznívají více než směšně, ale nezapomeňme, že ve své době měly plnit propagandistický a lobotomistický účel adresovaný široké společnosti, která tak měla zůstat i nadále němá, pasivní a, promiňte mi, také tupá. Proto pro mne tento seriál patří na to nejspodnější dno. Bohužel v současnosti jej televizní stanice opakovaně (snad až horlivě) zařazují do svých vysílacích programů. ()

Haniczka

Vzpomínám, jak se tehdy v neděli večer barvila naše televize do zelena a rozeznívala se hezká melodie Ládi Štaidla. Tak za tuto vzpomínku dávám hvězdičku. ()

petikacka

Tohle je tak odporný socialistický seriál, že je až krásný...Kyslík je stejně nepřekonatelný a s manželem se tomu vždy rádi zasmějem...Za mě 80% ()

Bozvav

S ohledem na téma a dobu, kdy byl seriál natočen, musím uznat, že je velmi dobrý. Jistě zidealizovaný pohled na morálku důstojníků s povolání, na trávení volného času vojáků (zde byl realističtější pohled u baronů), neb co volno, tak hospoda. Stejně tak šikana se tolerovala, nebo tutlala k vůli prémiím. Na stranu druhou výborné vykreslení jednotlivých charakterů, emoce fungovaly, smyslupné dialogy, málo vaty a v neposlední řadě dobrá úvodní i titulková písnička. Obsazení skvělé a dobře zahrané. Za mne 65%. ()

gombarix

šmarjá, tento zvratek má přes 30 %? :D Ale jo, tohle je ještě celkem milá propaganda, přece jenom nejsme v Rusku... a Prima Vařečka coby vojín Mirek Dušín je neodolatelný. Taky si vzpomínám, že se mi celkem páčila ta písnička, co ji hráli na té soutěži (jo, je to hrozný *hit a "Vlado" Boris Slivka bude větší mág než Hendrix, protože zahraje skoro všechny akordy jedním hmatem) - - - M. Dolinová v roli knihovnice a svobodné matky, kterou si namlouvá "Kyslík" Javorský, nosí poctivé popelníky (!! nejspíš svoje vlastní... to byly časy). ()