Eliška a Damián

Česko, 2023, 12 h 28 min (Minutáž: 58–66 min)

Emma Smetana, Robert Urban, Hana Drozdová, Anežka Rusevová, Anna Dvořáková, Jan Komínek, Petr Buchta, Milan Šteindler, Michaela Kuklová, Dana Syslová (viac)

Hlavní postava Eliška žije v současnosti, ale Damián pochází z roku 1758. Díky elixíru začne Damián cestovat časem a potkává Elišku, která mu není lhostejná. A jak už to v pohádkách bývá, jejich cesta k lásce nebude jednoduchá. Oba se budou muset vzepřít svému osudu. Damián se totiž má zasnoubit s pruskou princeznou Frederikou a Eliška se zase musí starat o marmeládovnu, kterou zdědila. (TV Prima)

topi80 odpad!

Že je někdo schopen v roce 2023 natočit seriál, který vedle 40 let staré Arabely vypadá ne jak chudý příbuzný, ale vyloženě jako nejubožejší somrák, je už samo o sobě dost tristní. Že se nedaří vymyslet smysluplný děj u nekonečných seriálů, je celkem pochopitelné, ale v uzavřeném seriálu by se snad aspoň nějak náznak objevit mohl. Dementní dialogy jsou dnes již standardem a o nějakém herectví a filmařské práci se nebudeme bavit vůbec. Už nemůže překvapit ani obsazování lidí bez jakéhokoli talentu do hlavních rolí podobných veleděl. Co však vyvolává otázky, je to, proč Prima s takovou sveřepostí obsazuje do hlavních rolí svých seriálů osoby, které jsou mezi lidmi oblíbené zhruba jako mor, cholera a rakovina. V tomto seriálu je to Emma z rodiny Pajerových, která pije lidem krev už po několik generací, a na začátku roku 2024 se stejná stanice pro změnu vytasí se seriálem v hlavní roli s Tomášem Klusem. A strašně se diví, že i online přenos ze školní besídky z průměrné školy má vyšší sledovanost než tyto seriály. ()

RedEagleSK odpad!

Nevím co tady všichni remcáte, páč tenhle seriálovej klenot naprosto věrně odráží a popisuje realitu dnešní tuzemské společnosti, mravů i nemravů, a společenských konvencí. Všichni jsou tu oškliví hloupí zdegenerovaní nesympatičtí až živočišně odporní pičusové,a Smetana zde vypadá jako klon Zuzy Čaputové kterému nějaký pohádkový čaroděj ubral 10 let, 30 kilo a zhruba 30 bodů IQ, což uznávám že je průšvih páč Zuza je naprostý debil již nyní. Jinak je ale Smetana absolutně věrná a realistická kopie dnešních žen které považují zamilovanost i do někoho jiného než do sebe sama za pózerskej přežitek. Zde budu tak smělý a načrtnu drobný výčet vlastností Smetanu. Nepřetržitej kyslej ksicht, arogantní drzé až přisprostlé chování, absolutní deficit jakýchkoliv ženských vlastností a ženskosti, víceméně chlap s kundou trpící absolutní ztrátou libida a sexuálního apetitu vedle kterého i 50-ti letá transka vypadá jako ztělesnění ryzé ženskosti, psychopat s již až sebepoškozující vysokou hladinou narcisizmu a obrovské nedozírně vysoké ješitné ego narážejicí až do dolního patra mezinárodní kosmické stanice ISS, a sebevědomí na úrovni čtyřnásobného držitele nobelovy ceny přesvědčeného o božskosti a nedotknutelnosti své, a své kundy. Vzhledem k uvedeným skutečnostem je zřejmé že Damián který zde jako jediný vypadá jako chlap, nemá u Smetany (odmítám tohle hovado oslovovat v ženským rodu) žádnou šanci, a Smetana se s ním baví se stejným opovržením jako kdyby to byl nějaký 150 centimetrový invalidní důchodce Vojta který dělá dokladače tovaru v kauflandu a poté co nedokázal Petru Fialovi uspokojivě odpovědět na prostou otázku proč jsou v tom obchodě potraviny o 50 procent dražší než v Německu, byl degradován na čištice hajzlů kde se věnuje profesionální kariéře sběratele použitých šprcek. Navíc toxicky maskulinní Damián je pravým nefalšovaným opakem přecitlivělé rachitické genderově neukotvené latentní buzny Jordána doHáje kterýho Smetana v (reálnem životě?) oblibuje šukat do prdele s dildem, přičmž oba netpělivě a neuspěšně čekají kdy bude konečně Jordan přiveden do druhého stavu. Smetana dokonce objednal z čínského Aliexpressu stříkajíci dildo se 33% čerstvou bio Smetanou a ten zmrd Jordan pořád né a né otěhotnět!!! Jsem si naprosto jist že Damián je těžkej homosexuál, páč je Smetanou naprosto okouzlen protože takovýho drsnýho chlapa nenašel na celém královském dvoře kde se svýma třema milencema každý den absolvoval vyšegrádskou čtyřku, a Smetanův malej klitorisošulin a větší objem hrudníku než má on mu také nevadí páč není ješitnej. Damián ale není takovej vypatlanej kokot jak již z letmého pohledu vypadá a navzdory všemu výše uvedenému si není zcela jist že Smetana je skutečnej chlap, a tak si to chce ověřit osvědčeným způsobem tím že se Smetanou uzavře svazek manželsko/registrovanej, páč platí pravidlo: manželství je takový celoživotní WORKSHOP, on WORK a ona SHOP. Pokud by se tohle potvrdilo i v jejich případě, znamenalo by to odhalení že Smetana je ženská a bude následovat rozvod. Ano je to seriálovej skvost kterej by nedokázali natočit ani Alfred Hitckock se Stephenem Kingem a za který by se nestyděl ani Zdeněk Troška, ač i jeho nejinfantilnější filmy a pohádky vypadali v porovnáni s tímhle jako seriózní filmy. Seriál byl asi tak romantickej že k dokonalosti chyběla jen nasledující závěrečná scéna : Ona: ,,Já tě miluju“. On: ,,Já tě taky miluju Smetano, já tě tak miluju, že napíšu tvoje jméno na svůj barák“. Ona: ,,Jestli mě opravdu miluješ Damináne, tak napíšeš svůj barák na moje jméno“. No nic přátelé, nezůstává nám nic jiného než ve stoje zatleskat a poblahopřát všem co se na tomhle zvěrstvu podíleli a obdrželi za to honoráře ve výšce astronautů na půl roční misi, a sobě poblahopřát také za to kde jsme se narodili a kde žijeme, pŕičemž jsem si jist že nejeden z nás po zhlédnutí seriálu kromě sebevraždy zatouží také jako Damián cestovat v čase, pouze opačným směrem do 18-tého století. () (menej) (viac)

laardlad

Nevím, co je horší - jestli příšerný scénář, otřesné herecké výkony anebo postava Jolany... Námět seriálu není špatný, možná kdyby hlavní roli nehrála Emma Smetana, ale jiná herečka, tak to mohlo být lepší. Nejlepší herecký výkon jednoznačně podává Dana Syslová. Scénář je ovšem plný nesmyslných a nepřirozených dialogů a úplně nejvíc mi vadila neskutečná černobílost postav, kdy každá postava je buď vyloženě kladná nebo vyloženě záporná, nic mezi. Neskutečně stupidní jsou také takové detaily, jako že u Mlynářových se doma chodí v botech anebo že si hosti sami otevírají dveře, když k nim jdou do baráku.... Dějová linie v 18. století je daleko lepší, než ta v současnosti. Možná je to ale tím, že ta současnost se neustále točí kolem stupidní marmeládovny, s Michaelou Kuklovou v roli Matky Terezy anebo Jolany, která je jednoznačně nejzápornější a nejvíc nesympatickou postavou celého seriálu (a vlastně se člověk Milanovi ani nediví, že se k ní chová tak, jak to chová, jestli se k němu Jolana chovala stejně jako k Honzovi). V seriálu občas padaly dobré hlášky (třeba narážka na Fritzla apod.). Celkem zábavné byly situační scénky kolem tria Matouš-Eleonora-Frederika. Jestli existuje druhá série s touto trojicí v hlavní roli, tak bych možná i zvážil vyšší hodnocení, než je jedna hvězdička. Ta je ale v podstatě jenom za ně + babičku Kateřinu. ()

ostravak30

Když jsem prvně viděl reklamu na tento seriál, tak jsem se zaradoval. Konečně se tady v Česku někdo odvážil natočit fantasy seriál. A docela jsem se těšil. Hned u první epizody jsem pochopil, jak velké zklamání čeká v následujících týdnech nejen mě, ale statisíce diváků. Televize Prima se opět odvážila pouze k natočení klasické studiovky s naprosto idiotskými zápletkami a zápornými postavami tak hloupými, že je člověk ani nemohl brát vážně. Vlastně nic, co se v tomto seriálu odehrávalo. Přiznám se, že seznam špatných věcí je tak dlouhý, že se mi jej nechce dopodrobna ani rozebírat. Třeba volba Emmy Smetany byla obří chybou. Zpočátku jsem netušil, zda si svým herectvím dělá srandu nebo to myslí vážně. Vždyť ona špitala, nebylo jí pořádně rozumět, dialogy odříkávala ledabyle, jako by jí hraní ani nebavilo. Naopak Anna Dvořáková byla vcelku příjemným překvapením.  Abych to shrnul. Pravda je, že fantasy žánr je u nás pole nevytěžené skrývající ale přitom obří zásoby zlata. Kdyby se tvůrci, producenti a vedení z Primy chytili za nos a udělali Elišku a Damiána pořádně, měli by úspěch. Udělat pořádný, dramatický seriál ne bázi televizní - studiové, ale s řadou zápletek, napětí, zvraty, tak jim diváci utrhají ruce. Sledovanost by šla do miliónů a oni by měli obří úspěch. Jenže zde se jasně ukazuje, že nejlevnější není ani zdaleka nejlepší. Jediná fakt povedená věc na celém díle je tedy úvodní píseň. Tak je opravdu nadprůměrná. ()

BradleyT

Lide odsoudili tento serial bud kvuli jedne scene Nebo Smetane a Nebo proto, ze se chteji pridat ke stadu hejtru uz z principu. Kdo ale v klidne sedne K televizi a podiva se na pohadkovy serial Bez pocatecniho hejtru, tak to nemuze ohodnotit odpadem. Ano, neni to buhvijake veledilo, ale Jako oddychovka dobra. ()

garry odpad!

Emma Smetana to řekla jasně. Lidé tomu nerozumí a my pro lidi filmy a seriály netočíme. My je točíme pro sebe. ()

Wyorax odpad!

Samoška a Hnojipán. Alchymistu mohl dělat Babica, to by teprv bylo hustý fantasy a scifi. Aneb když nemáš režiséra a herce za tu almužnu - pošli tam Primu, namyšlenou a neúspěšnou zpěvačku Smetanovou na metrákovýho borca, záběr s podprsenkou, pod kterou nic není a cypa s půlmilionovou parukou a kusem polystyrenu. Nevím co u toho režisér s pseudoherci hulil, ale asi to byl slušnej matroš, když zapálil i Notre-Dame a Smetanová si u toho stihla cvaknout selfíčko. Zlatá Esmeralda, zlatý The Asylum. ()

silv_r

Eliška a Damián u mě mají 5 hvězdiček, bez debat. Z filmového hlediska jde samozřejmě o naprostou frašku, ale má to svou nezopakovatelnou kombinaci, která prostě funguje. Nebo takhle, Eliška a Damián je tak naprosto příšerný seriál, až ho nemůžete nedokoukat do konce a nedokážete ho nedebatovat se všemi kolem vás. A tak se každý týden těšíte na nový díl a jste upřímně rádi, když přijde pondělí (zpráva pro budoucnost: Prima ho přesunula na pondělí, protože měl v sobotním prime time mizernou sledovanost). Nastává tedy otázkou, zda se dá hejtit seriál, který přes všechny svoje nedostatky plní ten nejdůležitější úkol, který má plnit – bavit. To zvládá Eliška a Damián perfektně. Nedostatků bych asi dokázal napsat dvakrát tolik, kolik je důvodu koukat. Přesto jsem moc rád, že jsem na Elišku a Damiána koukal naživo. Jak se postupně rozvíjí, čekám na další díl a mezitím internety šílí, jaký to je krejzinec. Šlo o fajn seriál a mrzí mě, že druhou sérii Prima zrušila, obzvlášť když už je natočená. Po posledních ukázkách jsem se upřímně moc a moc těšil. ()

mar48

Tak já nevím, ale seriálu se musím stejně jako někteří z mála zastat. Na seriál jsem se začal dívat vlastně jenom proto, abych věděl, co to bude za hrůzu, ale po pár minutách mě příběh naprosto vtáhl do děje a potom jsem už jenom očekával každý další díl s tím, co se bude dít. Ano, je to kvalita primy a seriál mohl být mnohem propracovanější, ale to snad až tak moc nevadí. Možná bych dal spíš 3 hvězdy, ale na protest a také proto, že po delší době jsem dokázal u nějakého seriálu vydržet celou dobu, musím dát čtyři (a to nejsem fanoušek žádných primáckých seriálů). Možná jsem divný, nebo mám spíš jiný vkus než ostatní, ale já jsem víc než spokojen. ()

Stoctyrec124

Na Elišku s Damiánem jsem narazil díky velkému internetovému rozruchu o nejhorším seriálu všech dob. Já občas čistě ze sebemrskačství a pro potrápení sám sebe sleduji různé špatné projekty, tak jsem se rozhodl, že Eliška a Damián nesmí chybět. Nejprve jsem se podíval na nějaké recenze na YouTube a zjistil jsem, že všichni recenzenti na které jsem koukal vycházeli z prvních tří dílů a pochopitelně ty recenze potom vypadaly tak jak vypadaly ale je potřeba dát seriálu šanci a uvědomit si, že s každým dílem a další novou informací se počáteční změť rozmotavá a postupně to začne dávat všechno smysl. Nakonec z toho vznikl docela povedený a zajímavý příběh, u kterého mi na konci bylo skoro líto, že už jsem ho dokoukal. Doufám, že i přes negativní ohlasy se Prima rozhoupe a časem vypustí do světa i druhou sérii, když už ji mají stejně natočenou budu se těšit. ()

PanJelen

Bojová scéna s Eliškou, za doprovodu osudové hudby jak z Přichází Satan! nebo Damiánova scéna s pečlivě zahraným duchem, byli jediné zásadní momenty co si pamatuji. Pozornost se těžko drží, když nesnášíte vypravěče, vedlejší postavy se na place podivně pitvoří a hlavní dvojice postrádá jakoukoli chemii. Člověk potřebuje občas vypnout, ale tohle vypnutí už vyžaduje basu piv a tolerantního partnera. Na obranu tohoto skvostu dodávám, že toto dílo nijak výrazně nevybočuje z řady obvyklé televizní produkce typu Zoo, Slunečná nebo Ordinace v růžové zahradě. Lidé, kteří tvrdí opak, prostě nesnáší Emmu Smetanu a její neherectví a někteří mají i potřebu snižovat se k osobním útokům. Sympatie se tu hledají těžko, ale i tak. Prachy za to dostali slušné a je jen na vás, jestli u toho budete ztrácet čas a smát se třeba tomu, jak blbé to vlastně je. ()

rigby odpad!

Na rozdíl od jiných "příznivců" mám Emmu Smetana docela rád, přijde mi jako silně inteligentní a originální žena, a ty její výstřelky vidím jako ztrapnění těch, kteří na to naletí. Proto jsem se těšil na tento seriál, který doprovázela masivní reklama a skvělá písnička. První díl mé představy srazil zcela k zemi, ale dal jsem tomu šanci a protrpěl se až do čtvrtého dílu, kde jsem s jistotou uznal, že je to naprostá ztráta času. Za mě jsem asi horší seriál ještě neviděl. Vypadalo to jako banda náhodně sebraných lidí, kteří se snaží něco předstírat před zapnutou kamerou, za kterou chybí režisér či jiná osoba, která by jim řekla, co vlastně mají dělat. ()

Kubasino odpad!

Před úplným dnem to zachránila jen zásah samotného CSFD, který na nějakou dobu znemožnil hodnocení. To je mimochodem pěkná blbost hodná scénáristů Elišky a Damiana. ()

veronelka20

Normálně bych tvorbu tohoto typu vůbec nekomentovala, ale pobavilo mě množství pseudointelektualů, kteří tomuto seriálu mejou prdel už od prvního dílu na sociálních sítích a v podstatě kdekoli, kde se dá něco napsat. Tvl je to seriál Primy, vážně jste čekali něco jiného než obdobu Ordinace v růžové zahradě, Modrého kódu nebo Zoo? Přesně do téhle kategorie to totiž spadá, vážení. Pokud si někdo připadá moudrej, když napíše, že je to sračka, tak gratuluju ke geniálnímu postřehu. Prima není Netflix a Emma Smetana není herečka, dobré ráno..... Jinak já jsem se skvěle bavila a doufám, že tato skvělá parodie na všechno bude mít ještě alespoň jednu sérii. ()

mia.com

Par dilu jsem si zvykala na Robertovu paruku a unylou Emu. Ale j kdyz ji a jeji vypecenou rodinku nemusim, tady mi kupodivu vubec nevadila a troufnu si rict, ze "hraje" mnohem lepe nez Misa Pechackova ze Zoo, ktera po 150 dilech neudelala zadny pokrok a porad mam dojem, ze svuj text cte a to jeste dost blbe. Nicmene tady pribeh vnimam jako pohadkovou romanci, ze ktere si i trvuci delaji legraci, jak napovida i vypravec. Kazdopadne ja jsem se bavila a uzivala si hlavne ty kulisy z minulosti. Na druhou radu se teda tesim. ()

Sashmen13 odpad!

Další zářez v české seriálové kinematografii, nejvíc mě dostává jmeno hlavní herečky, Emma Smetenaová, český humor nikdy neselže : D. Co dodat, můžou si za to sami, taková reklamní masírka na takovou sračku, to nemá obdoby. Leckdy ty upoutávky měly i 5+ minut, očistec. ()

Colomba666 odpad!

🚮Nejvtipnější na tom celém je skutečnost, že poslední díl má z ničeho nic o pár procent více, aby to nevypadalo, že se jedná o totální srágoru, ale věřte tomu, nebo ne, ona je to neskutečná pičovina, nejvtipnější jsou hodnocení vymaštěných kebulí typu "nejlepší seriál" a nebo "bude se mi stýskat". Ne, opravdu, nikomu s posledními zbytky mozkomíšního moku se nemůže po této hovadině stýskat ani vteřinu. Stále nevěřím tomu, že "vysoká hodnocení" nepocházejí z valné většiny od zaměstnanců Primy, příbuzných štábu a zbytek je od vydojených pipin na mateřské, jinak není logicky možné, aby se sračkoidní flák "najednou" vyhoupl do modrých čísel, přestože jeho kvalita je kontinuálně nevalná. ()