História násilia

• Česko Dějiny násilí (viac)

Tom Stall (Viggo Mortensen) žije šťastný a pokojný život so svojou ženou Edie (Maria Bello) a ich dvoma deťmi v malom mestečku v Indiane. Jedného dňa Tom vo svojej reštaurácii prekazí pokus o lúpež, v sebaobrane zabije dvoch hľadaných zločincov a jeho idylický život sa od základov otrasie. Tomovo hrdinstvo priláka médiá a on sa ocitne vo svetlách reflektorov. Snaží sa vrátiť späť k svojmu jednoduchému a obyčajnému životu, no márne... Navyše sa objaví záhadný muž (Ed Harris), ktorý tvrdí, že mu Tom v minulosti ublížil. Okrem tajomného muža sa musia Stallovci vysporiadať aj so svojím vzájomným vzťahom, ktorý sa pod vplyvom okolností začne pomaly rúcať... (oficiálny text distribútora)

Honny2

Když je nálada na psycho-thriller, tak Dějiny násilí. Vše nádherně zamotané a nejasné, skvělá akce a dost originální story. A co musím ještě zmínit jsou opravdu dobře zahrané erotické scény. ()

Money_too

Cronenberg ukázal, že kromě nechutáren umí natočit vynikající film... Ze začátku nudná vesnická podívaná, ale později dokonalá gangsterka! Viggo Mortensen je dokonalej! ()

Ulrich

Nejprijemnejsi na tomto filmu je to, jak si Cronenberg pohrava s klise filmu typu "Nejasna minulost hlavniho hrdiny se vraci aby si s nim vyridila ucty" a samozrejme herecke vykony Mortensena a Bello. Ale tak nejak nechapu humbuk ktery kolem History of Violence byl vytvaren, jako skoro nejlepsiho filmu roku. Jako maly film je to rozhodne prijemne prekvapeni, s jednoduchym pribehem, tradicne cronenbergovsky uchylnymi piplanim se v ruznych krvavych zranenich, ale rozhodne ne nejak zasadni nebo vyjimecny snimek. Ani mezi ostatnimi Cronenbergovymi filmy. ()

filmator

I když se děj dá popsat několika větami, film mě zaujal a nedovolil mi usnout, třebaže jsem si ho pouštěl až po půlnoci. Zvláštní, zajímavé. ()

RickyFitts

já nevím... mezi ostatníma Cronenbergovejma filmama mi to nějak zapadlo... kromě stopáže mi vlastně nevadilo nic, jen se nedostavilo nadšení... ještě se určitě kouknu... ()

jorgus

jsem jeden z mala kteremu se libila prvni, klidnejsi polovina filmu..prerod ustredniho hrdiny zpet ve smrtici masinu se mi zdal moc rychly a cela druha polovina byla trochu pritazena za vlasy:) ()

Mr. Sandman

Violence - násilí, nedovolené vniknutí, ublížení, porušení lidské důstojnosti, fyzický přesah pocitů agrese, verbálních urážek a cesta do pekel. Nesmí se mu ustoupit, když to jednou uděláte, bude se šířit. Násilí může použít každý, každý k němu má důvod, většinu dní svého života by si takový důvod našel. Jenže jakmile v sobě přelomí ten strach a zábranu, jakoby s ní odešla trocha lidskosti. A pokud jednou spáchané násilí přežívá, jako je tomu v tomto příběhu, pak se nevyplatí nikomu, aby jej páchal. A jak by řekl Lynch: "Filadelfie je městem násilí" Bratr chce zabít bratra už v kolébce a tak to nemůže skončit jinak, než že se o to pokusí i později. Nezáleží na tom, že hrdina zabíjí vždy v sebeobraně a zlé chlapíky, co si to takzvaně zaslouží. Násilí plodí jen další násilí. Má tedy jeden radši umřít? Kdepak, už se z toho zkrátka nedokážem dostat. Jsme uzamčeni ve světě násilí. Nelze tento paradox plošně překonat. Nemůžeme se plně odpojit od této naší zvířecí stránky. Násilí si sebou neseme, ať jsme sebecivilizovanější. Zvykněte si na to! Trošku Coenovsky jakoby to točil Cronenberg mi příjde. ()

adriane9

Konečně! Konečně po dlouhé době silný thriller s výborným obsazením, neokoukaným dějem a velmi dobrými erotickými scénami, které u mě dost často zvedají hodnotu filmu :). Supr filmový zážitek v čele se "škaredosexy" Mortensenem. ()

Mlle

Po všech stránkách špatný film. Nejkomičtější jsou ale asi sexuální scény, které by od chuti na sex odradily možná i puberťáky. Je to jako sraz loutek (včetně těch sexuálních scén), které si navzájem povídají a občas proti sobě použijí nějakou tu zbraň. Postavy nemají životnost a neumějí oslovit. Scénář je stejně tak plochý a přeskakuje od jednoho bodu v rovině k druhému, mezi nimi se rozprostírá vyprahlé nic nevyplněné dojmem, myšlenkou, nápadem ani akcí. Příběh je velmi prostý, psychologie postav není rozpracovaná ani dobře zahraná, střílečky jsou trapné. Konec nasazuje bolestné chabosti díla korunu. Kdybych již dříve neviděla jiné filmy s Viggo Mortensenem, myslela bych si, že jeho dřevěný projev je jakýmsi ne úplně povedeným kalkulem šitým na míru této roli, ale není tomu tak, je to prostě jen špatný herec. Snad je tedy tato nudná estráda alespoň prototypem toho, čemu se říká "béčkový film". ()

Flagg

Ambivalentní, přesně takové pocity vyvolává tenhle film. Na jedné straně tu máme slušný příběh, a opravdu naturalistické scény, na straně druhé herecké výkony. Já nevím, kde je chyba, ale já to vyloženě věřil jen Edu Harrisovi, zbylému ansámblu jsem to nežral ani omylem od začátku do konce. Obsah tu tak zcela vítězí nad formou. Potěší snad fakt jen ten Ed Harris, a finále - je vidět, že režisér má cit pro černý humor :) ()

Puol

Vizáš zdanlivo šťastnej americkej rodinky sa teda počas filmu poriadne pozmení. Výborný hercí, umiernenená réžia- mierne Cronenbergovsky úchylná. Výborný záporáci, ktorí ale na plátne dlho nebobudnú, zvyčajne končia s guľkou v hlave (cez hlavu). Americký sen v krvavejšom vidaní, z veľmi netypyckým manželským sexom. Po zhliadnutí je tedao čom premýšľať. ()

Dement

I přes řadu chyb a sporných momentů zajímavý a napínavý příběh, který pojednává o téměř idylickém soužití jedné obyčejné rodinky na americkém venkově. Jednoho dne divnou shodou okolností a náhod vstoupí do jejich harmonického života NÁSILÍ. Film má slušné tempo, ta hodinka a půl Vám uteče jedna, dvě. Z hereckých výkonů si určitě zaslouží pochvalu Maria Bello a "Aragorn" si také nevedl špatně. Škoda toho křečovitého konce.. ()

Vodny

Když se nad tím filmem zamyslím jako teoretik - jednoduchá zápletka, jednoduchý scénář a jednoduchá hudba. Přesto dávám 4*. Proč? Tak především v jednoduchosti je krása. Dále Cronenberg není obyčejný rejža, který by dělal filmy klasickými metodami storyboardů. A pak tu máme Mortensena ve velmi uvěřitelné roli a Ed Harris také neurazí. Jde o jednotlivé scény - každá má svůj důvod, své kouzlo a neobyčejný smysl pro realističnost. Ta se týká především násilných scén - hodně krve a různých detailů typu prostřelená tvář s vysícím jazykem ven nebo zaražený nos do lebky. Ale o tom bych se radši moc nerozepisoval. Tento film chtěl podle mě ukázat násilí ve své každodenní podobě, že je přítomno kolem nás a my se ho snažíme ignorovat, bojovat s ním tak, že ho nebudeme (většina z nás) používat. Někdy je to ale nad naše síly. Doporučuji si půjčit DVD a shlédnout bonusy. Komentář k filmu mi rozšířil celkový zážitek a ukázal mi některé detaily, kterých jsem si ve filmu ani nevšiml. ()

hazaba

Uf, to byl tedy film. Neuvěřitelná kamera - úplně cítíte to dusno a vedro na úvod, uvolnění a lehkost, něhu mezi ústředním párem, strach, výbuch, transformaci Toma nebo spíš jeho nechtěný návrat k jeho starému já. Mortensen prostě umí. ()

tragos

Filmový klub jako vyšitý, nenatočit to Cronenberg, asi se o Historii násilí dozví málokdo. Ale on to natočil Cronenberg, a tak tu máme další solidní klubový film :-) Popojedem. Historie násilí je precizní filmařina založená na psychologii postav a dobře vystavěné atmosféře. Rozhodně to není žádný bockbuster, ale zaujmout může prakticky každého -- i proto, že Cronenberg své úchylné choutky pro tentokrát omezil na minimum. 7/10 ()

FilmWave

"I mainstreamový Cronenberg je dostatečně úchylný" - Podle grafického románu vznikla další Cronenberrgovka. Minimalistický film je tentokrát pro širší publikum než jen pro fanoušky kanadského fajnšmekra. Pomalé tempo, absurdní humor, násilí řádně krvavé a přesto, že zápletka není nijak originální, děj velmi nepředvídatelný. Poprvé jsem si také opravdu užil Viggo Mortensena. Ed Harris a William Hurt, to už jsou zkušení rutinéři, na které radost pohledět. Tento film má duši. ()

Mosin

Gesto dcéry hlavného hrdinu pri večeri v závere filmu hovorí za všetko. Veľmi uspokojujúca psychologická westernová hra. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (viac)

Verbinski a doktor Bucky

Verbinski a doktor Bucky

03.04.2018

Gore Verbinski (Kruh) se loňským Lékem na život konečně vrátil k hororům. Dlouho to vypadalo, že bude jeho dalším filmem comicsovka Gambit. Od té však v lednu utekl a nyní by se měl vrhnout na akční… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)