Dotyk Medúzy

• Česko Dotek Medúzy (viac)

Kdo si mohl přát smrt Johna Morlara? Podivína, který žil osamělým životem, psal knihy o zlu a lepil si do knih novinové výstřižky zpráv o nejrůznějších katastrofách? Jak si mohl takový samotář vůbec udělat nějakého nepřítele? A přece jej musel mít. Jinak by teď neležel na zemi svého bytu s hlavou rozbitou na padrť. Francouzský inspektor Brunel, který je v Londýně na stáži, tuší, že dostat se na stopu pachatele nebude snadné. Co však v tuto chvíli ještě tušit nemůže je to, že stojí na prahu nejpodivnějšího, nejneuvěřitelnějšího případu své kariéry. Případu, v němž nahlédne do nejhlubších, nejděsivějších propastí lidské psychiky. V němž se setká se Zlem, o jehož existenci si normální člověk ani neumí udělat představu... (oficiálny text distribútora)

Šakal

Jak je to jednoduché....natočit kvalitní psychologický krimi-thriller. Přitom stačí „tak málo“. Silná původní myšlenka, která s postupujícím časem v člověku stále více a více hlodá, noří se mu hlouběji a hlouběji do mysli a vkrádá mu do úst slova: Co kdyby přeci jenom..... Potom už stačí „tak málo“. Mistrným způsobem postupně gradovat atmosféru, silný průvodní hudební doprovod a „ souboj“ dvou velikánů a Pánů herců. Lino Ventury ( coby inspektora Brunela) a uhrančivého Richarda Burtona, jehož hypnotický pohled by mu mohly závidět samotné sfingy (coby spisovatel e Johna Morlara). The Medusa Touch je s každou další ubíhající minutou lepší a lepší a graduje vskutku působivým závěrem. Tenhle snímek by se měl na seminářích pouštět všem začínajícím režisérům, aby pochopili, jak se má správně dávkovat a gradovat ATMOSFÉRA. Smekám Jacku Golde a musím konstatovat, že ani po více jak 30-ti letech snímek neztrácí nic na své působivosti ( ba právě zcela naopak ). 89% ()

Sonnery

Bát jsem se přestal ve svých 6 letech, když jsem zjistil, že čerti nejsou pekelný bezdomovci, ale jen obyčejný, vožralí lidi. Kdyby se na mě ale někdy podíval Burton, ať už střizliv nebo opiv, tak bych si možná, soudě dle množství tekutiny v nádrži, cvrnknul... A vůbec mě neuklidňuje, že je víc jak 20 let bez špetky života ()

Anderton

Vo svojej dobe musel tento mysteriózny triler šokovať poriadne množstvo ľudí. Nie len témou, ale aj posolstvom a myšlienkami, ktoré provokovali a mali vzbudzovať sympatie k hlavnej postave. Ja som ich našiel. Film smeruje k svojmu nevyhnutnému záveru, ktorý síce neprekvapí, ale zaujme svojou monumentálnosťou v kontraste s komorným zvyškom. ()

Frajer42

Davové nadšení sice sdílet vyloženě nebudu, ale dle mého extrémně odborného názoru, se jednalo o velice poutavý snímeček. Pod slovem horor se v roce 1978 skrývalo zřejmě něco diametrálně odlišného, takže děs a hrůzu doporučuji neočekávat. Sci-Fi se tedy zjevilo. Mnohem víc bylo ze snímku cítit mrazivé detektivní drama, oplývající i jistým náznakem inteligence. Retrospektiva zde zafungovala na jedničku s hvězdičkou a veškeré dialogy měly dost do sebe. Vyzdvihl bych zejména časté filosofování a některé vyřčené myšlenky byly prostě uchu lahodící. S hodnocením nejdu výše zejména proto, že zde v mých očích prostě závratně nezafungovala atmosféra. Některé pasáže, které se evidentně pokoušely vybudovat napětí, prostě napínavé příliš nebyly. Výjimku tvořil snad pouze téměř až úžasný závěr. Herecky jsem byl také spokojen. Snad bych snesl pouze krásnější herečku, které by směřovaly vnitřní kouty u očí do "V" místo do "A". Zub času se na filmu už dovedl vyřádit. Naštěstí ne nijak extrémně. Určitá originalita se ve vzduchu vznášela. Už jsem za svůj život viděl vraždit ledaskoho ledasčím, ale vraždění, ba dokonce hromadné vraždění myšlenkou - to byla v mých očích zřejmě novinka. Celkově lepší 3 hvězdy. ()

Kothy

Hodně zajímavý film. Má to dost dobrou atmosféru. Francouzský detektiv se snaží vyšetřit pokus o vraždu spisovatele v Londýně. Během svého vyšetřování se o tomto spisovateli začne dozvídat dost zvláštní věci. Tak nějak k sobě přitahuje katastrofy a možná je umí i vyvolávat. Tato teorie se zprvu zdá dost nepravděpodobnou, ale pak začne případ nabírat větší obrátky. Celé to dost posune spisovatelova terapeutka. Je to vůbec pravda a může člověk silou své mysli dělat takové věci? Film je skvělý hlavně ke konci. Dost na mě zapůsobila scéna s bortící se katedrálou. "Je tam bomba!" ()

AllShallFall

Říkal jsem si, jak moc rád bych chtěl vidět film, co mě posadí na prdel. Vsadil jsem na starý film a povedlo se. To jsem ještě neviděl. Mrazivá atmosféra a dech beroucí děj. Film založený na čistém zlu. Geniální! ()

DwayneJohnson

I po těch letech opravdu skvělý kousek. Postupně budovaná atmosféra, napětí, které střídá hlavně na konci ještě větší, no a hlavně Lino Ventura a Richard Burton, o jehož schopnostech mnozí, včetně vyšetřujícího inspektora ze začátku trošku pochybují. Hlavně jeho strnulý, až uhrančivý pohled, ten si budu ještě asi dlouho pamatovat. Triky, ty by dnes asi určitě neobstály, ale na svou dobu, to byl a hlavně v kině určitě zážitek, který jsem nucen také náležitě ocenit. ()

Mariin

V době vzniku snad atraktivní film. Pro mne dnes zklamání. Za body stojí snad jen herectví Lino Ventury, jinak mi vše ostatní přišlo naivní. ()

Slartibarkfast

Tenhle film jsem viděl už jako malý kluk a musím se přiznat, že ve mně zanechal velmi citelný dojem. Na každého diváka z něj dýchne trocha nadpřirozena a taky lidské nenávisti. Richard Burton zde naprosto dokonale ztvárnil lidskou zrůdu, nad kterou nikdo neprojeví ani ždibec soucitu a ke konci filmu jsem ho nenáviděl jak jen to šlo. Tomuhle se říká dokonale zvládnutý žánr, protože i po letech je to pro mně jeden z nejskutečnějších thrillerů, které jsem kdy viděl. Myslím, že 90% vystihuje jeho kvalitu.. ()

nascendi

Aj keď horory a mysteriózne filmy nie sú mojou šálkou kávy, Dotyk medúzy ma zaujal. Jednak dobre vystavaným dejom, gradáciou napätia a v neposlednom rade aj výbornými hereckými výkonmi s Richardom Burtonom na čele. Film ponúka množstvo námetov na premýšľanie aj po záverečných titulkoch. Vzdialene mi pripomenul Sprisahanie s Melom Gibsonom a priatelia konšpirácií si po 11. septembri iste spomenuli, kde videli kontakt dopravného lietadla s budovou po prvý krát. ()

PetrPan

Démonický Burton a skvělý Ventura ve své typické roli chlapáckého detektiva. Skvělý mysteriozní příběh, kterému trochu škodí nepřítomnost překvapivých zvratů a odhalení. Předvídatelný vývoj událostí pak vyvrcholí v trochu naivním finále, kde hrůzu okamžiku mohl protrhnout jediný ospravedlnitelný výstřel. Celý film však táhne k výšinám oslňující výkon Richarda Burtona, který zastiňuje i Venturu, jenž na sebe obvykle strhává veškerou pozornost. Možná i proto, že spolu oba herečtí velikáni ve filmu vůbec nepromluví. Napětí se i přes onu vyšší míru předvídatelnosti dá téměř krájet a katastrofické rozměry snímku mají dostatečný nádech monstróznosti. Čili velká, ovšem nikoliv nejvyšší, spokojenost. Viděno během Season Challenge tour 2015 ()

silentname

Takto sa robia vynikajúce filmy. Postupné budovanie napätie, dôraz na atmosféru a je to čoraz desivejšie a desivejšie. Tak sa robia dobré horory a "The Medusa Touch" je v tomto absolútne fantastický. Dokonca by som povedal, že je tu scénka, ktorá je pre mňa úplne komická a to je skok susedky z okna. Viem, že to znie divne, no pre mňa je to najvtipnejší moment filmu. Ten kontext to robí fantastické. Richard Burton má presne tú charizmu, ktorú do toho potreboval dať a nevymenil by som ho za žiadnu cenu. V tejto role je absolútne fantastický. A osobne mám pocit, že aj všetci ostatní sú skvelí. Lino Ventura ako inšpektor Brunel je vynikajúci, Lee Remick ako doktorka je skvelá. Plus tie scénky sú spracované vynikajúco. Človek priam cíti všetko čo sa vo filme deje a prežíva to, lebo si uvedomuje dosah tých tragických nešťastí, ktoré sa tu stanú. A niektoré sú dosť silné. Pre mňa najviac asi záverečná časť s katedrálou a rovnako aj tá havária lietadla je vysoko silná. Neviem. Čo viac mám o tomto filme povedať? Myslím si, že je to všetko čo film potrebuje mať. Skvelých hrdinov, vynikajúcu a tajomnú story a celkové rozuzlenie patrí medzi najlepšie, čo som videl. Ak ste film nevideli, tak si ho určite pozrite a nebudete to ľutovať. Hodnotenie: A+ ()

WANDRWALL

Krásný film o samorostovi, jen je škoda, že je to pohádka, a reálně se to neděje. Rodiče, jaké chlapec má by neměli být rodiči, chlapec to ví, a tak je po zásluze potrestá. ()

Willy Kufalt

(2x) Priznám sa, nepatrím k milovníkom hororu a zrovna ani sci-fi nie je mojim úplne top žánrom (hlavne keď si pomyslím, že väčšina filmov tohto žánru v súčasnosti je postavená predovšetkým na pretechnizovaných efektoch). Avšak Dotyk Medúzy ma fascinuje aj s opakovaným zhliadnutím... Detailne prepracovaná fikcia so silne pôsobivým obsahom, kde funguje úplne všetko. Celým filmom vládne precízna atmosféra nielen v hororových a katastrofických scénach, ale aj v rámci zaujímavých čriepok z minulosti hlavného hrdinu (napr. scéna z predvojnovej školy, kde žiak dostáva ako trest za nevedomosť nazbierať presne toľko opadaných listov, koľko čísli rok poslednej križiackej výpravy). Z pohľadu na osvetlené oči Richarda Burtona a prednes jeho prorockých hlášok mrazí aj dlho po skončení filmu. Pre toho, kto už pred tým videl pár krimi s Linom Venturou v podobných úlohách francúzskych policajných inšpektorov, o to väčší zážitok uzrieť tento film, ktorý asi v prvej polovici vlastne tiež vyzerá ako tradičná detektívka, než nastúpia do deja nadprirodzené a mysterózne javy v plnej miere... no a ešte niekto tretí, pôvabná Lee Remicková, ktorej stúpajúca odvaha a dôvera dáva možnosť rozplietať čoraz viac šokujúci príbeh tajomnej "živej mrtvoly". Veľmi zaujímavý spôsob rozprávania cez dvojité retrospektívy. Ufff, myslím, že záverečný masaker sa vryje do pamäti každému divákovi. Svojim spôsobom dosť mrazivná a varovná vízia možného rozvinutia tzv. telekinestiky do obludných rozmerov. (95%) ()

Rocky62

Důsledně zpracovaný opus, jehož cloumání s paranormálními jevy je stejně silné jako sám film. Divákovi je servírován značný počet záměrně nezodpovězených otázek, na které možná ani odpovědi neexistují. Touha po objasnění všech nadpřirozených činů je v tomto případě natolik mocná, že ona známá fráze "a co když je to pravda" dostává úplně jiný rozměr, než je tomu ve filmech podobného ražení. Nepochybně této skutečnosti přispěl i fenomenální výkon mého hereckého esa Burtona, jehož pohledy chladné jako ocel by hravě mohly soupeřit s pohledy jinocha Damiena z Donnerova The Omen. Dotek medůzy však není jen geniální v tomto směru, ale je rovněž řemeslně brilantně zvládnutým dílem, kterému nelze upřít gradující napětí, skvělý herecký ansámbl, hluboký myšlenkový přesah a démonicky mysteriózní retrospektivy. Vytříbená klasika, které zestárnutí nehrozí. 85% ()

dopitak

Upřímně? Trochu zklamání, a rozhodně film ještě někdy musím vidět, tentokrát v originálu, přestože starší český dabing není vůbec špatný. Konec je opravdu velkolepý, svým silným poselstvím mi připomněl závěrečné scény Village of the Damned nebo původní Planety opic (jakkoliv je v ní filmový konec nejděsivější a asi nikdy nebude překonán). Ostatní ale kupodivu jen průměrné, flashbacky na mě moc nezabíraly, odhalení vraha mohlo být využito velkolepěji. Mýtus padl. ()

LaciLC

Film podľa môjho gusta, keďže mám rád mysteriózne thrillery..tento je dokonca jeden z najlepších. Zaujímavý príbeh, skúsení herci, dusná atmosféra.. Ak sa o niektorých filmoch hovorí, že sú napínavé a desivé, tak tento taký rozhodne je. Kam sa hrabú horory.. ()

classic

Veľké sympatie má u mňa producentka snímku Anne V.Coates,ktorú mám zafixovanú ako strihačku snímku Lawrence of Arabia,ktorý patrí medzi moje najoblúbenejšie snímky vôbec,klobúk dole,keď sa pustila to tohoto projektu,ktorý vyniká dusnou deštruktívnou hustou atmosférou spolu s desivým mrazivým scenárom,z ktorého mi behal mráz po chrbte. Richardove flashbacky sú desivé+ jeho výraz tváre(na to len tak nezabudnem),Lino je fantastický,jeho prízvuk,dôvtip,nasadenie je univerzálne.Scény likvidácii sa nepríjemne vryjú pod kožu.Finále sa s nikým nemazlí,jeho vyznenie nie je príjemné.A moje osobné videnie je vskutku neobyčajné,čo sa mi stáva zriedkavo... ()