Plukovník William Ludlow (Anthony Hopkins) opustil armádu Spojených štátov, pretože nesúhlasil s genocídou indiánskych kmeňov, a so svojimi tromi synmi Alfredom (Aidan Quinn), Samuelom (Henry Thomas) a Tristanom (Brad Pitt) sa usadil na farme v Montane. Keď si v roku 1913 Samuel priviedol na usadlosť krásnu snúbenicu Susannah (Julia Ormond), nikto netušil, akým významným spôsobom ovplyvní život rodiny. Zatiaľ však v Európe vypukla vojna a všetci bratia sa proti vôli otca dobrovoľne prihlásia do armády. Krvavé jatky vojnového besnenia si zakrátko vyberú krutú daň - Alfred je ťažko ranený a Samuel umiera... Tristan pomstí smrť svojho brata a po skončení vojny odchádza na more. Keď sa po čase vracia do Montany, netuší, že ho čaká vášnivý milostný vzťah s osamelou Susannah, že sa jeho brat Alfred stane kongresmanom a že on sám bude kvôli záchrane rodinnej farmy musieť pašovať alkohol a bojovať s bezohľadnou zákernou konkurenciou... (TV Markíza)

kusper

Prodávat alkohol na rodinném výletě v USA ve 20. letech je opravdu hloupé. Brad Pitt pro samé filozofování kolem Stromů Života se zapomněl podívat na Boardwalk Empire. Jedna hvězda, že v tomhle Meziválečnym pakoni aspoň pár lidí chcíplo. Jinak škoda, Brad Pitt mohl být Chuck Norris 2, čehož si všimnul Quentin. ()

pakobylka

Tristan - prototyp hrdiny, o kterém můžete z fleku natočit osudový příběh až po okraj napěchovaný romantikou i dobrodružstvím, oddaností i rozkolem, láskou i nenávistí ... a vůbec vším, co muže spojuje - i rozděluje. Ale čistě mezi námi: Mít ho doma by nemusela být až tak velká výhra. S neklidem v krvi už se narodil - myslím, že chudák místní (ani jakýkoli jiný) medvěd s tím neměl pranic společného ... i když nejspíš uvítal, že se jeden z jeho nepřátel na nějakou chvíli odebral do exotických krajin lovit tamní faunu - a našince nechal v klidu žít. Ať je to jak chce, dějová linie je patřičně zdramatizovaná, použité záběry nadprůměrně podmanivé, hudební doprovod přiměřeně melancholický (ale ne trudnomyslný), vyvolané emoce naprosto přesvědčivé ... a vyřčené pravdy prostě a jednoduše nezpochybnitelné. A poučení ? Kam čert nemůže, nastrčí ženskou ... ale to vám jistě nemusím připomínat. P.S.: K původně vyměřeným čtyřem hvězdám přidávám i tu pátou - myslím že TAHLE legenda si ji zaslouží. ()

Ondatra

Nádherný film s ještě nádhernější hudbou! Příběh o třech bratrech, jejich otci a jedné ženě, která změní život všem třem (někomu v dobrém, někomu v špatném). Chvíli jsem zvažoval, jestli dám čtyři nebo pět hvězdiček, ale když jsem si v hlavě zobrazil všechny plusy a mínusy tohoto filmu, tak prostě musím dát pět. Nádherné prostředí a kamera, nezapomenutelná hudba od Jamese Hornera a do toho ještě skvělé herecké obsazení (Anthony Hopkins, Brad Pitt a další). Spojení člověka s přírodou zde hraje velikou roli a je pravda, že to pouto může být opravdu velké. Proto dávám 9/10 ()

dr.fish

To jsou ty ságy, které mám rád. Příběh otce a tří synů z doby před první světovou válkou. Do těsných rodinných vazeb se vřítí jak uragán žena, rozvrátí vše v trosky a my jen sledujeme, jak čas běží a všechno jde úplně jinak, než to původně vypadalo. Podobnými příběhy jsou popsané stohy knih, ale málo který byl převeden na celuloid tak dobře. Nepopírám, že je to klasický "doják". Jeho silné stránky ale převažují- výborné herecké obsazení, solidní příběh a skvělá kamera. A Hopkins je božský....90% ()

KajusaK

První polovina pro mě byla nudným utrpením, jediné zajímavé bylo když přišel Samuel o život - velice dobrá scénka..Druhá polovina se už tolik netáhla..Nejlepší příběh začal, když se Tristan oženil a narodily se jim děti..Nečekala jsem vůbec takové zakončení .. (To jak Tristan umře by mě teda taky nenapadlo)..Opravdu skvělý konec!! Žádný klasický slaďák - štastně až do smrti, kdy hned nazačátku víte, kdo s kým zůstane (tady jsem si to myslela taky, ale scénáristé mě převezli a zato jedna * navrch :) ) .. Opravdu best.. ()

majo25

Film určený predovšetkým pre ženy. Taká dobre napísana citlivá telenovela v kocke. Obsahuje scény vojnové, dramatické, dobrodružné, romantické, mafiánsko-kriminálne či politické - taká všehochuť, len ma mrzí, že western je až kdesi vzadu. Téma ma až tak nechytila a vďaka zdĺhavej stopáži mi dala zabrať - trojica bratov usilujúcich o jednu ženskú, ktorá ich neskôr všetkých vystrieda rad radom v posteli a potom sa odbachne, pretože ich asi nevystriedala vo vopred premyslenom poradí. Oceňujem ale krásnu hudbu, pekne zachytenú prírodu a vôbec celkové spracovanie. Z hercov by som vypichol Barta - veľmi presvedčivý. ()

tom88

Nádhera, Zwick nesklamal a vyrozprával nám veľmi silný príbeh. Veľmi pekná krajina, perfektné kamerové zábery. Skvelá réžia, tiež super obsadenie. Je to síce dvojhodinový film, ale aj tak sa udialo všetko veľmi rýchlo, v pohode by mohol trvať tri hodiny bez toho aby nejak nudil. Obraty v deji boli parádne, mnoho vecí som nečakal. Záver tiež dobrý. Bolo tu z každého rožku trošku, poriadna porcia romantiky, kus dobrodružného filmu až westernu, tiež vojnová pasáž, ale hlavne dráma postavená na dobrom príbehu. Ja som celkom spokojný aj keď od Zwicka som videl ešte lepšie filmy, ale plné hodnotenie dať nemôžem. 75% ()

CatcherBlock

Podstata emocí, citů, rozervanost Duše, Proč na Světě je tolik Jevů, co jsou zákeřné, jako střela z kuše... Proč "Bůh" má potřebu dělat tolik zlého, A přitom po nás chce, aby příklad jsme si brali z něho... Největší otázkou je jev Zrození a Velkého Třesku, přesto, že událo se to rychlostí Blesku a nebylo to bez záblesku... Otázka, proč jsme tady, teď a zde, je přitom více, než-li namístě... Na tomto Světě je tolik krásných, podivuhodných věcí, Tak pojď, směle za Dobrodružstvím, nelež jen za pecí... Život jsou Cesty a i Cesty jsou Cíle, Nezoufej Brachu, Života máš před sebou ještě dlouhé Míle... Stojíš-li Výzvě, či medvědovi čelem, Bojovat s tím musíš, jak Duší, tak i tělem... Spolehnout se musíš na Instinkt tak i sílu, nedávej však na náhodu, ani na svou štastnou Vílu... Hory, Řeky, Lesy, jen pohleď na tu krásu, Tak nečekej na nic, vždyť máme na vše jen tak málo času... Poznat všechny krásy, tak i nástrahy musíš, Nikdy však dobré není, když pocity své v sobě dušíš... Zkus vybalancovat hranice citů i své touhy, To je Velmi důležité, žádný letmý Termín, Pouhý... Když pocit máš, že tvé trápení je velké, Můžeš skočit do vody, ale pouze do té Mělké... Zase totiž přijde Den, kdy odhodláš se hrdě vyjít ven, Bude to s hlavou Vztyčenou, až Duši již nebudeš mít sklíčenou... Můžeš zkusit mít Práci, Ženu, Děti... Hlavně ruku dál od flašky, tvé věrné kamarádky, kterou schováváš v levém Šupleti... Snaž se, Dělej, brzy sklidíš plod své práce, Někdy je lepší mít prázdnou hlavu, než na vše pořád ptát se... Všechno má totiž svůj čas, Stačí jen poslouchat, co říká nám náš vnitřní Hlas... ( Má malá, skromná, ale od srdce vymyšlená sbírka...Patrik ) ()

Radiq

Tenhle film je pro mě opravdu legenda v pravém slova smyslu. Takové se už dnes myslím natočí málokdy. Co si budeme povídat - je to opravdu hodně romantickej film. Ale ne trapně romantickej. Tohle není takovej ten film, co bude bavit jenom holky. Tohle má hloubku, silnej děj zasazenej do dobrého prostředí i doby, profesionální zpracování, kvalitní obsazení a žádné plané kecy. Děj odsejpá, furt se tady něco děje, žádné zdržovačky. Štěstí střídají tragédie a ty zas střídají další tragédie. Celé jsem to prostě hltnul jedním dechem a vdechnul jedním soustem. Dost často se z toho stává smutné a depresivní drama a ta hudba je tam tak dokonalá, že z toho je i člověk jako já poměrně vnitřně pohnut. Málem mi jednou i slza upadla. Za posledních 20 let jsem ten film viděl asi tak 3x a pokaždé mě to bavilo, i když má krevní skupina je úplně jinej typ filmů (krváky, akčňáky, ujeťáky). Nejvíc jsem se vždy těšil na Pitta na koni vracejícího se domů - nevím, ale tahle scéna mi tak nějak utkvěla nejvíc. Jinak herecké výkony jsou bez chyby. Pittův hrdina prošel neuvěřitelnou proměnou a zahrál to skvěle. A to ani nemluvím o Anthony Hopkinsovi, kterej projde takovým věkovým/zdravotním rozpětím, že od tohohle filmu jsem ho měl za navždy starýho. A pak je tu Aidan Quinn, o kterým jsem si kvůli tomuhle filmu myslel, že je ve skutečnosti opravdovej Hopkinsův syn, chch. Ještě k té hudbě - je to sice fidli fidli, ale tady to dokonale podbarvuje jak tu romantiku, tak ty tragédie. Musím dát minimálně 4* a nestydím se za to. Jistěže to nedosahuje kvalitě filmů, které opravdu žeru, ale na druhou stranu ani po tak dlouhé době to pro mě neztratilo své kouzlo. "It was a good death." ()

andrii

Plesající, padající. Výšiny, hlubiny. Všechna ta okvětí. Srdce je nezadržitelný, říčný čaropisec. Poezie, tragiky. ()

Estrellita

Tak tohle bylo něco. Na první pohled obyčejný příběh obyčejné farmy, divák čeká, že se bude jednat o problémy se sousedy, o krádeže krav nebo třeba trable s (ne)úrodou. Zwick ale rozjel velkolepý příběh, kde bez varování umírají hlavní postavy, kde láska není krásná, ale naopak krutá a bolavá a kde jsou rodinné vztahy komplikovanější než ve VKV. Uvažovala jsem i o pěti hvězdičkách, ale po důkladné úvaze si nechám rezervu, ani nevím proč. 80%! ()

filmmovier

Kdysi dávno jsem to viděl (možná dokonce několikrát), ale nepamatoval jsem si z toho nic kromě Barta - tedy medvěda. Po letech jsem Legendu o vášni konečně znovu viděl a přistupoval k ní, jako kdyby to bylo poprvé. Edward Zwick předvádí v tomto filmu ve všech ohledech dokonalou (a navrch neskutečně nádhernou) filmařinu s úžasnými hereckými výkony (zejména Hopkins a zejména ve druhé polovině a Pitt, byť je jeho postava místy poněkud přehnaně vyhrocená), úžasnou přírodou, parádní atmosférou a jednou z nejlépe natočených válečných bitev vůbec. A i přesto, že má film dvě hodiny a pár minut, díky tomu, že se tam toho děje tak strašně moc, to šíleně rychle uteče a vygraduje do velice emotivního finále. Legenda o vášni je nicméně emotivní po celou dobu, od začátku do konce, což je jedině dobře. Velké, nádherné, úchvatné, strhující, epické, s naprosto neskutečnou hudbou. Skutečná krása a vlastně ani nevím, proč jsem tomu nenapálil plné hodnocení, ale je to velice, velice těsně pod hranicí naprostého vrcholu. 88%. ()

Mirokukii

Přeromantický epos plný citů, emocí a krásných melodií. Příběh tří bratrů, do jejichž života vstoupí dívka. Avšak Julia Ormond bohužel ne úplně zvládá tenhle důležitý prvek, a tak se ztrácí v silných výkonech ostatních. Na tak rozsáhlý příběh, je to krátké, což však ve Zwickově šikovné režii nevypadá jako problém. ()

neoBlast

Pro mě skoro nezajímavé období 20. let, v podstatě obyčejný příběh, ani jeden z herců nepatří k mnou vyhledávané elitě a charaktery jsou také jak vytažené z univerzální škatulky pro historické velkofilmy. Ale tak krásně se na všechny ty kanadské lesy a obrovské planiny kouká a když zavřu oči tak se ten Horner nádherně poslouchá. Monumentální výprava v režii toho nejpovolanějšího vytváří ve mě jeden z nejvýraznějších vizuálních klenotů devadesátých let. 80 % ()