Hrob světlušek

(neoficiálny názov)
  • Japonsko Hotaru no haka (viac)

Ponurý příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří se snaží přežít hrůzy Druhé světové války. Seita a jeho malá sestřička Setsuko jsou ponecháni osudu, když jejich maminka zemře na následky zranění po ničivém bombardování. Otec slouží u japonského námořnictva, ale rodina od něj už dlouhou dobu nedostala žádné zprávy. Dětí se ujme teta, avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné... Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. V kinech byl promítán společně s pohádkovým anime Můj soused Totoro, který měl diváky po traumatickém zážitku povzbudit. (Fabienne)

campix

Japonské anime je velký pojem sám o sobě, ale Hrob světlušek se mu lehce vymyká. To co je typické na japonských anime je velice nespoutaná fantazie a nespočet alegorií a různých přirovnání. Hrob světlušek je ale hodně jiný, jde o tíživou sociální sondu do života lidí v oblastech Japonska zasažených spojeneckým bombardováním. Po většinu času až moc tíživé a příliš tlačící na pilu. Jde o to zda na tuto hru přistoupíte či nikoli. V mém případě se to nestalo. ()

Pajky3

Po dlouhým letech odkládání jsem se konečně dokopal k tomu, aby se na tenhle film podíval. Z místních reakcí jsem se bál, že přes depresi a slzy ani neuvidím na to, co se děje na obrazovce. Ale asi je ze mě větší cynik než jsem čekal. Ano, je to smutný příběh a nebudete to sledovat s úsměvem. Ale i přesto v jaké době se to odehrává, se tam najde dost pozitivního (když si sourozenci hrajou). Nesemlelo mě to tak, jak jsem čekal, i když to jako protiválečný film určitě funguje. ()

forsythia

Opravdu silný příběh. Snad nejsmutnější animovaný film, co existuje. Jak já nenáviděla tu socialistickou mírovu propagandu, když jsem byla dítě. Pořád do nás hustili nějaké protiválečné příběhy (většinou psané azbukou), a já dostávala osypky, jakmile se mělo číst či promítat "něco z války". Nebylo v tom totiž tehdy upřímnosti, ani co by se za nehet vešlo. Tohle je jiné. ()

majo25

Animácia je velmi pekná, i ked si na detailoch ľudí až tak nezakladá ako na detailoch neživých vecí. Príbeh ma však veľmi nezaujal, teda až na konci. Privela sa tlačí na emócie, a to je malé mínus. Hodnotenie: 55% ()

Cedr

Působivý protiválečný film. Hodně smutný, ale nerozbrečel mě - asi jsem už od přírody moc velký pesimista. Místy jsem se celkem nudil. Čekal jsem víc. Nejsem si jist jak hodnotit - na jednu stranu jsem částečně zklamán, ale na druhou... nekoná se tu žádný happyend - to je pro mě velké plus. ()

Doudis19

Bohužel nemůžu plně ocenit kvality tohoto anime, když mě od první minuty naprosto znechucovalo chování a myšlenkové pochody hlavního představitele. Ano, určitě to byli těžké časy ve "žlutých" dějinách, ale sám jako něčí bratr bych raději zemřel, než-li dopustil takový osud svého sourozence. Po všech stránkách se jedná o velice slušný film, ale od dob Pokémonů jsem se opravdu nesetkal s tak neracionálním a na úkor svých blízkých sobecky jednajícím hrdinou. Hotaru no haka nikdy víc! ()

wader

Úplně nejvíc nejsmutnější film, který jsem kdy viděl. Od začátku víte, jak to skončí, a na konci stejně brečíte. ()

senor

Anime nemusí být skvělé jen proto, že je to anime. Tenhle film je tak prvoplánově dojemný, že sem mu to prostě nesežral. Zajímalo by mě jak by to dopadlo, pokud by to bylo hrané. Asi stejně. Forma anime je zde opravdu poněkud zbytečná. ()

LordSnape

Čekal jsem srdcervoucí doják z válečného prostředí, ale místo toho se mi dostalo tragickýho dramatu o klukovi a jeho malé sestře, kteří kvůli hlouposti a hrdosti hlavního hrdiny pojdou hlady. Stejné zklamání jako v případě Akiry. 6/10 ()

Karush

Hrob svetlušiek je krásny beznádejný dojemný príbeh, precízne premyslený a vypracovaný, ktorý dosvedčí, že aj umelecké anime má nesmiernu potenciu poskytnúť a vykresliť divákom dianie na obrazovke, ktorému by sa aj živé prevedenie len ťažko priblížilo. Jedine srdcom a s troškou empatie sa dá tento anime skvost dokonale precítiť. Napriek tomu, že Hotaru no haka vznikol pomerne dávno, ešte aj dnes obstojí svoje miesto medzi trhákmi v tomto žánri. Podobné filmy: Môj sused Totoro, Hotaru no haka, Hadashi no Gen. ()

DaUr

Ačkoliv Hotaru no haka těžce nesplnil má očekávání co se náporu na psychiku týče, splnil je v tom, že se jedná o vysoce nadprůměrný snímek s hlubokým poselstvím a dojemným závěrem, který hravě popisuje veškeré hrůzy 2. světové války bez jediné ryze bojové sekvence. Ono to tak opravdu bylo, nejvíc netrpěli vojáci, ale prostí lidé. ()

Qitek

Citové vydírání se nabízí odpůrcům na první dobrou. Animovaný film, který převyšuje svého diváka. Dějově na dnešní poměry prostějšího rázu, ale jakmile tohle dílo skončí, zůstane to ve vás. Trefí to srdce jako váš nejhorší životní rozchod/rozvod a zůstane to v něm pravděpodobně navždy. ()

Hillock

Dojemný příběh. Dokážu si představit, že jako hraný film by zaútočil na city mnohem silněji, pokud by se toho chopil talentovaný režisér. ()

tomxxx

Jeden z nejlepších anime, které jsem viděl. Popisuje útrapy normálních lídí v Japonsku za 2.sv. války. Dojemné, kruté, plné lásky a utrpení. ()

VittaBella

Grave of the Fireflies je pro mě největším filmovým zklamáním ze Studia Ghibli. Příběh mě ani nijak zvlášť nedojal a navíc mi přišlo, že za všechno mohl Seita, který byl neprávem zobrazován jako největší chudák. Alespoň animace nezklamaly. ()

Triny

po dlouhé době jsem opět viděla své oblíbené světlušky a ač nerada veřejně přiznávám - opět jsem si "poplakala".. Tohle je prostě nádherný film - krásně animovaný, s nádherným a dojemným příběhem.. Tohle je pro mě film, který "nezapadne" mezi ostatní cd bez obalu, ale má čestné místo vedle důležitých filmů na poličce..;)) ()

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix

20.01.2020

Legendární japonské studio Ghibli zodpovědné například za filmy Princezna Mononoke nebo Hrob světlušek zamíří v zemích mimo USA na Netflix. Jeho kompletní knihovna animovaných titulů (s výjimkou… (viac)