Vražda na úrovni

• Veľká Británia Murder by Decree (viac)

Sherlock Holmes na stopě Jacka Rozparovače. Londýn, druhá polovina 19. století. Sherlock Holmes a jeho nerozlučný přítel dr. Watson pátrají po pachateli série bestiálních vražd prostitutek v chudinské čtvrti Whitechapel, jehož šokovaná veřejnost pokřtila na Jacka Rozparovače. Ani geniální detektiv však na počátku případu netuší, do jak vysokých kruhů jej nakonec zavede... Britsko-kanadský film, natočený podle literární předlohy Johna Lloyda a Elvyna Jonese, je realizován jako stylizovaná podívaná, zdůrazňující ponurou atmosféru Londýna na konci 19. století a sázející především na plejádu známých hereckých tváří. Sherlocka Holmese ztvárnil Christopher Plummer, dr. Watsona James Mason, v úloze intrikánského detektiva Foxborougha uvidíme Davida Hemmingse a s postavou poněkud výstředního jasnovidce Leese si osobitě poradil Donald Sutherland. Režisér Bob Clark proslul jako tvůrce jednoho z prvních slasherů v dějinách kinematografie, filmu Černé Vánoce (Black Christmas, 1974). (Česká televize)

subic

Christopher Plummer ještě v dabingu Miroslava Moravce. Tentokrát jsou na scéně svobodní Zednáři a Jack rozparovač. Až na to, že Plummer ještě nečvaňhá fajfku a nenosí klobouček, tak jako novější Holmes Jeremy Brett. První hodinka má docela spád, ale u druhé jsem se už začal nějak nudit. Má to tu patinu staré Anglie, dnešní Holmes je jak z jiného světa. ()

ostravak30

Poté co jsem sledoval Jeremyho Bretta jako Sherlocka Holmese musím asi souhlasit, že patřil k nejlepším představitelům. Tím pádem mě každý jiný jen tak neuspokojí. Christopher Plummer díky filmařům představuje zcela jiného Holmese. Takové, který dokonce jednou neudrží nervy a napadne jednoho z lékařů v léčebně. Nechává se strhnout emocemi a city. Takového ho neznáme. Naopak dr. Watson je při vší úctě zobrazován jako senilní dědeček, který už by neměl zůstávat déle sám - viz. scéna s hráškem. Až na závěr filmu je to muž, kterému samotnému nic moc nedochází a působí spíše jako náhodný kolemjdoucí, kterému se vše musí vysvětlovat polo patě. Tvůrci si navíc dovolili troch zdlouhavě představit zajímavou teorii o tom, kdo vlastně vraždil jako Jack Rozparovač. Londýn navíc tvořily zčásti jasně poznatelné kulisy. Závěrem jsem objevil jednu chybu. Jedna z prostitutek říká dr. Watsonovi, že jí vypadl zub, ale o pár vteřin později se usmívá a má zuby všechny. ()

Stejšn

Nejlepší filmový Holmes je pro mě Jeremy Brett, ale ani Christopher Plummer ve své roli není špatný. Prostředí viktoriánského Londýna je vykresleno krásně temně a zasmušile a kombinace s Jackem Rozparovačem je napojená dobře. Co mi tam trochu vadilo byla postava hraná Donaldem Sutherlandem - jasnovidec a jeho vize, které přispějí k objasnění případu - to není hodné příběhů Sherlocka Holmese. Závěrečné rozuzlení se spiknutím v nejvyšších kruzích je vymyšleno celkem zajímavě a jsem rád, že ČT tento film, který jsem naposledy viděl jako malý, teď uvedla v repríze a ještě s původním dabingem. ()

PlayEasy

Jedno z hrstky filmových (ne seriálových!) zpracování případů slavného londýnského detektiva, které nedělá dílu A.C. Doyla žádnou ostudu. Naopak, díky úchvatnému tajemnu whitechapelských postranních uliček, výbornému Plummerovi a charismatickému (byť trochu přestárlému) Masonovi, jej oslavuje! 75% ()

V4nd4l

Atmosféra a hudba sice dobrá, ale 1. Herec, který hrál Holmese byl dost nesympatický a 2. Zápletka nic moc, chaotický příběh a dost nepovedený konec. ()

Bazilich

Roztomilá rozvleklá selanka, nic víc. Hezky to shrnul Terva, zvlášť ten opulentní pohřeb tahal za oči. 3 hvězdy proto, že to není v zásadě špatný film, jen prostě průměrný. ()

brasek

Film má jednu veľkú chybu a to je, že postráda atmosféru starého Londýna. Je to celé gýčovité a herci tiež nie sú veľmi presvedčiví. 08/2022 Videné opäť a znižujem hodnotenie s konštatovaním, že toto je najhorší Sherlock Holmes v dejinách. ()

Muf911

Hodně oldschoolový Sherlock Holmes. Vyšetřují se vraždy Jacka Rozparovače a film má občas rádoby strašidelné scény v mlhou pokrytých londýnských ulicích. Celkově to ale na dnešní vkus působí trochu strojeně a hodně zastarale. ()

karnifex

Přepnul jsem to v noci náhodou a poznal jsem ho okamžitě - to byl TEN Sherlock Holmes, kterého jsem tak miloval jako dítě. A pořád jsem ho dokázal vnímat dětskýma očima, všechny ty věci které se mi tehdy tak líbily: chemická laboratoř, lulka, šála jako zbraň.. A taky skvěle působivá atmosféra Londýna a Anglie konce 19. století (pro mě mnohem lepší, než se to povedlo ve výrazně nákladnějších snímcích). Prostě krása.. ()

joseee

Veľmi slabé. Postava Holmesa patetická a Watson je prestarnutý. Jedno z najhorších spracovaní, čo som videl, hádam aj to sovietske bolo vernejšie. Neodporúčam. ()

Ironhead

Musím přiznat, že kdysi dávno na mě tenhle film působil daleko více a méně naivně než když ho vidím dnes, přesto k němu chovám jistou sentimentální náklonost. Bylo to asi první filmové ztvárnění případů Jacka Rozparovače, které jsme viděl a zanechalo ve mně opravdu silný dojem. Český dabing v čele s Miroslavem Moravcem je i po těch letech naprosto geniální. ;) ()

PTuranyi

Úplne klasická adaptácia románu Arthura Conana Doyla. Sherlock Holmes tak ako ho poznáme. Seriózny a rozvážny, žiadny lokálny sukničkár baviaci sa po večeroch bojovými umeniami. Temná atmosféra zahmleného Londýna. Gentlemani, slobodomurári, radikáli a tajomný vrah - Jack Rozparovač. Dnes už síce svojou atmosférou nikoho nevyľaká, ale čas si na nej vylámal zuby a zanechal iba patinu. Hoci spracovanie dnes už pripomína televíznu kvalitu, herci aj atmosféra sú výborní. ()

Saprofag

Špatné to nebylo. Atmosféra opravdu dobrá, ale bohužel mám i nějaké ty nesouhlasy. Třeba souboj/e byli fakt hrozný. Zejména ke konci filmu to je otřes. V té době to musela být špička, ale dneska už to takhle nejde točit. Kolem a kolem za tři. Na čtyřku bych musel mít větší zážitek a to jsem i s prominutím všech neduhů neměl. Pro milovníky Sherlocka a A.C.Doyla je to ovšem samozřejmá povinnost! ()

PeteBuck

Je mi ľúto, ničím neohúrilo. Dej priemerný, túto teóriu o motíve Jacka Rozparovača som počul už viackrát, dej celkovo dosť pomalý a nudný. Priznám sa, že Christopher Plummer hral celkom dobre Sherlocka Holmesa, ale rozhodne nemá na Jeremyho Bretta, na ktorého nedám dopustiť. Watson v podaní Jamesa Masona pôsobí ako dôchodca a skôr ako roztrasený deduško, než nejaký parťák, čo sa aspoň snaží držať krok s Holmesom. Sherlock tu pôsobí dojmom trochu pribrzdeného týpka, čo odpadáva a padá na riť snáď každých 20 minút, takže skôr pripomína roztrasenú ženskú z vyššej spoločnosti, čo nie je zvyknutá na akciu než slávneho detektíva, ktorý sa v prestrojení nebál vydať do najšpinavších častí Londýna a keď došlo na bitku, tak sa nebál rozdať nejaký ten úder. Je mi ľúto, Homesa mám prečítaného odpredu odzadu, toto nejaká dôstojná pocta môjmu najobľúbenejšiemu detektívovi nebola. Iba priemerná. ()

Feacher

Chvíli mi trvalo si zvyknout na starší pochmurný format filmu a na Plummera a Masona jako hlavní dvojici. Nicméně herecky určitě nadstandardní, příběh až do konce zajímavý, nenudil jsem se a o to mi u filmu jde. Váhám mezi 4 a 5, ale 5* je nyní myslím optimální. Pěkné! ()

Brunetgirl

Film jak dělaný pro mě:) Mám velmi ráda jak Sherlocka, tak Jacka Rozparovače, spojení obou je skvostné, nechybí ryzí HOLMESOVSKOST, pro kterou mám opravdovou slabost a doktor Watson je navíc ten nejwatsovatejší Watson, kterého si jen umím představit - POVEDENÉ:) ()

Vites

Naprosto famózní žánrová dobovka, tvůrci neodflákli atmosféru, rekvizity, náladu, prostě všechno skvěle funguje. A snímek mimo jiné ukazuje SH jako lidskou bytost s emocemi. Víc neřeknu, každopádně konečně po letech opět v CZ znění s M. Moravcem ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (viac)