Val Resnick (Gregg Henry) a Porter (Mel Gibson) sú dvaja malí gangstri, ktorí okrádajú pouličných žobrákov. Raz však Porter spoločne so svojou ženou, narkomankou Lynn (Deborah Kara Unger), a sadistickým partnerom Valom prepadnú a okradnú čínskych mafiánov, prevážajúcich 140-tisíc dolárov. Pri rozdeľovaní koristi však Val svojho partnera podrazí, pretože potrebuje aj jeho podiel na to, aby sa mohol stať členom zločineckého syndikátu. Nahovorí jeho žiarlivej manželke, že Porter jej je neverný a zatiaľ čo žena manžela dvakrát strelí od chrbta, Val zoberie peniaze. Porter však prežije - a keď sa zotaví, začne pátrať po Valovi, pretože chce svoje peniaze stoj čo stoj. Vyberie sa do bytu svojej manželky, ktorej síce zoberie drogy - ale na druhý deň ju nájde mŕtvu. Spojí sa teda s bývalou priateľkou Rosie (Maria Bello), ktorá pracuje pre syndikát. Pomocou nej nájde Vala, ktorý sa s ním dohodne na vrátení jeho podielu, ale ten ho opäť podrazí. Porter je síce zbedačený, ale drsnejší a neústupčivejší ako kedykoľvek predtým. Je rozhodnutý pomstiť sa každému, kto sa mu postaví do cesty. Skrátka chce svoje peniaze získať späť - a je mu jedno, akým spôsobom... Je odhodlaný zabiť každého, až kým nedosiahne svoje! (TV Markíza)

Genero

Když vás raní milenka, nebolí to tak, jako když vás raní kamarád. Když vás navíc raní oba pětačtyřicítkou do zad a nechají vás ležet ve špinavé garáži a zdrhnou i s vašimi penězi, aniž by vám poskytli první pomoc podle letáčku z lekárničky v kufru vašeho auta, tak vás to pěkně nasere. Ne každý má ale koule jako Mel, aby jim dal na pamětnou. Ve své cestě za pomstou pak nemilosrdně kosí ženy, muže, hvězdy country i Číňany. Moje cynické já a majitel pohřebního ústavu si pak mneme ruce radostí. V subžánru revenge movie jasná jednička. ()

Lacike

Tá v každom ohľade dokonalejšia verzia Odplaty, ktorá dokazuje, že občas je lepšie, keď štúdio debutantovi prevezme kontrolu nad filmom a nechá ho poriadne pretočiť. Obidve verzie filmu sú diametrálne rozdielne nielen vďaka odlišným scénam najmä v poslednej tretine, ale aj v identických scénach, ktoré vďaka inému tónovaniu obrazu, inej použitej hudby a použitému komentáru hlavného hrdinu, majú úplne inú atmosféru. Aspoň názorne vidno ako veľmi záleží na takých na prvý pohľad maličkostiach. Svižná zábavna hudba scénam dodáva poriadnu dynamiku a komediálny podtón, ktorý zvýrazňuje suchý ironický komentár Gibsonovej postavy a modrý filter im dodáva štýl. Bonbónikom sú dve rovnaké scény, ktoré sa v obidvoch verziách natočili znova a v kinoverzii sú oveľa zábavnejšie (zastrelenie Williama Devaneho a mierenie s pištolami medzi Gibsonom a Lucy Liu). V pretočenej kinoverzii to pripomína drsnú ale zároveň komediálnu gangsterku o pomste, ktorá má blízko k Tarantinovkám. A to mňa baví od prvej do poslednej sekundy. Režisérska verzia je klasická temná a pre mňa nezáživná noirovka o hrdinovi, ktorý sa môže snažiť ako chce a aj tak je jasné, že dopadne zle. A tie pozostatky humorných scén pôsobia skoro až nepatrične. Finále v kinoverzii je velkolepejšie a zábavnejšie. Celá posledná tretina je oveľa viac prepracovanejšia a film má aj poriadneho hlavného záporáka v podaní Kristoffersona, ktorý v režisérskej verzii citeľne chýba. No a konečne k filmu samotnému. Je to perfektný film o chlapíkovi, ktorému ide z časti o pomstu, ale hlavne o princíp, ktorý ho núti získať si späť, hoci aj cez mŕtvoly, svojich čestne ukradnutých 70 tisíc dolárov. No a keďže mu ich mocná zločinecká organizácia nechce dať, tak ju postupne likviduje až sa dostane k najvyššiemu vedeniu. Gibson tu podáva jeden zo svojich vrcholných výkonov. Pôsobí neskutočne drsne a zároveň mu v očiach vidíte, že strašne trpí. Najviac ma prekvapil dovtedy pre mňa neznámy Gregg Henry, ktorý tu hrá ultimatívneho slizkého sviniara a scéna v ktorej ho Gibson zabije je svojim vyznením tak brutálna, že si dodnes pamätám ako som mnou trhlo, keď som ju videl prvýkrát v kine. Ďalej tu máme špičkových záporáckych bossov, ktorí sú hviezdne obsadení. Devane, Coburn a Kristofferson. Scéna v ktorej zomrie Devane, ma zakaždým rozosmeje a o to viac ma serie jej nudné prevedenie v režisérskej verzii, ktoré pôsobí jak nejaký nepodarok. Ďalej tu je viacero vtipných postavičiek z ktorých vládne vystrašený David Paymer a jeho prejav v aute ako to natrie Gibsonovi predtým ako ho Gibson odzbrojí. Zabudnúť nesmiem ani na krásne ženy. Nešťastná Deborah Kara Ungerová, romantická Maria Belloová a hlavne zábavná sado maso sexica Lucy Liuová. Haba, haba, haba. :) Na príbehu je pôsobivé jak skvele dokázali zápletku rozvinúť v poslednej tretine, vďaka čomu film v režisérskej verzii pôsobí strašne krátko, až skoro ako keby sa skončil predčasne. Po technickej stránke je tých pár akčných scén a výstrelov neskutočne štýlovo natočených. Kamera je pôsobivá a strih dokonalý. CZ dabing je síce vydarený, ale v tomto prípade preferujem originál v ktorom Gibson nasadil taký hrubší tón hlasu ako zvyčajne. A k tomu Haba, haba, haba je viac cool ako zubi, zubi, zubi. 10/10. () (menej) (viac)

ScarPoul

Parker( v tomto prípade Porter) je jedna z mojich obľúbených postáv. Taký starosvetský John Wick, pred dobou kedy bolo strieľanie syndikátov cool. Pričom obrovskou devízou celého konceptu je, že je to v zásade normálny chlapík, čo dostáva z jednej aj z druhej strany na hubu, ale zároveň je natoľko inteligentný, že vie chodiť v podsvetí aj po miestach, kde by sa iný neodvážil. Payback má skvelú atmosféru, uveriteľného Gibsona a množstvo scén, ktoré sa držia predlohy a vzdávajú jej hold. Plus do toho hrá Jimmy Hendrix a B. B. King. Som veľmi zvedavý na Director´s Cut. Je veľká škoda, že Parkerové ( v tomto prípade Porterové) dobrodružstvá už nepokračovali. A jedna z najlepších úloh pre Lucy Liu. ()

PROROK14

No. Myslel som si, že to bude lepšie. Nehovorím, bolo to dobré, a hlavne záver ako tam so všetkými vydžubal. Kvôli tomu dám 4*. Ale menšie výhrady mám k tomu celému filmu, ktorý aspoň podľa mňa mohol byť záživnejší. Miestami som už bol presvedčený, že dám len 3*. No na konci sa to zvrtlo a ja som ostal spokojný. 75% ()

BoPo

Odplata sa oplatí a rozhodne chutí. Výborný akčný thriller, kde Mel Gibson naplno predal svoje charizma. Zároveň sa podaril jeden husársky kúsok. Objavia sa tu tri vedľajšie ženské postavy a všetky majú dostatok talentu a pôvabu, že ani jedna nie je len doplnkom, ale sú neoddeliteľnou a všetko o level vyššie posúvajúcou súčasťou príbehu. Deborah Kara Unger, Maria Bello a Lucy Liu. Ako bonus dokonale slizký parchant Gregg Henry. Dostal som drsnú lahôdku určenú k opakovanému ochutnávaniu. ()

BrooksW.Here

"Not many people know what their life's worth is. I do. Seventy grand. That's what they took from me. And that's what I was going to get back." Tak tento film mi sadol úplne perfektne! Mel Gibson je v úlohe Portera, ktorého nezastaví absolútne nič pred tým, aby mohol vykonať svoju "ultimátnu" pomstu priam vražedne skvelý a hlavne vďaka nemu všetko šliape ako hodinky. V tomto filme sa neustále niečo deje a kolobeh udalostí sa ani na chvíľu nezastaví a to je podľa mňa tá najlepšia vec celého snímku. Možno to niekomu môže prísť prekombinované, ale podľa mňa všetko v príbehu do seba zapadá úplne presne a na konci sa to ešte k tomu aj "ultimátne" pospája. Jednoducho, od začiatku až do konca je to jedna veľká a nadupaná jazda, ktorá je miestami vtipná, chvíľami napínavá, ale hlavne ani raz sa nerozhodne zastaviť alebo aspoň trochu spomaliť. Celý čas som sa od filmu nemohol ani na moment odtrhnúť, to platí už od úvodného vyťahovania nábojov až po finálny -spoiler-, ktorý jednoducho musel vyčarovať úsmev na tvári každému, kto dopozeral Odplatu až do konca (a ak nie, tak nemám tušenia, kde by mohol byť problém)... Na kvalite tomuto filmu rozhodne pridáva aj kamera, pri ktorej som si nemohol byť istý, či je farebná alebo čiernobiela, pretože aj keď veľmi pripomína staré noirové filmy, tak aj napriek tomu je všetka krv bezpochyby červená... A k tomu ešte tie Porterove vyjadrenia mimo obraz to celé perfektne klincovali... V prípade scenáru tiež nie je veľmi o čom diskutovať, postava Portera a jeho cesta za pomstou je neuveriteľne cool a vy mu jednoducho musíte držať palce, či už chcete alebo nie (a to isté platí aj pre tých, ktorí veľmi nemusia Mela Gibsona). A preto tento film nemôže odporúčať menej ako 9 nahnevaných gangsterov z 10... "My dad never bought me a Ferrari. I had to steal my first one."  ()

Terva

Scénář : Brian Helgeland. Kamera : Ericson Core. Hudba : Chris Boardman. Hrají: Mel Gibson jako Porter. CHYBA VE FILMU - Když si jde Porter pro ty peníze, srazí ho auto. Při srážce se rozbije přední sklo. V dalším záběru je však přední sklo auta neporušené. Jinak slušná noir jízda. ()

Pink.Panther

Pološílenec umanutě jdoucí za svým cílem, to jsou role které Gibsonovi sednou a kterému mu snadno uvěříme. Temná osobitá režie, neo-noir gangsterka téměř bez speciálních efektů jen šedomodrý filtr. Hodně drsná, avšak ne samoúčelově brutální. Jedna z nejlepších. Děsně cool s náběhem na kult. Závěrečné motto: „Když ona skončí s prostitucí, já přestanu střílet lidi (možná jsme si dali příliš vysoké cíle)“…. Produkce: Icon Entertainment International ()

MrCreosote

Jak se na to dívám, musím jít po druhém zhlédnutí o hvězdičku dolů. Ty tvůrčí rozpory jsou totiž v Odplatě sakra vidět. Začíná to jako drsná, cynická kriminálka bez stopy humoru a s jedním tvrďákem, který zabíjí pohledem a ze kterého jde strach. A pak najednou cvak. Začínají se tu množit komické postavičky, v každé druhé scéně je nějaká vtipná vsuvka a celý film se stává až příliš komediálním, což je pro mě neodpustitelný odklon od původně vytyčené linie. A navíc ty totálně zbytečné monology. Vzhůru na režisérský sestřih! ()

JohnCZ

Mel Gibson je sympaťák i jako zmetek na opačné straně zákona, obzvlášť když začne hláškovat. Jinak je to ale film s trochu chaotickým začátkem a pak už to moc nepřekvapí a z hlavy hodně rychle vyšumí. Po všech směrech takový šedivý průměr. ()

villon17

Melovi sedla tahle postava jak prdel na hrnec. Cítila jsem, jak se v tom vyžívá, předvádí výkony, za které se nemusí stydět a jeho cestu za 70 000(ne 130:) )provázela obzvlášť dobrá hláška: Co čekáš ode mě? Mě se nebojíš?...Ještě musím zmínit starý dobrý tríček s telefonem... ()

Marek1991

Keby bol tento film dvakrát zrýchlený, najmä v konverzáciách, tak by mu to vôbec neuškodilo. Tiež ma vyvádzalo z miery, že policajti nikdy neboli tam, kde mali byť, nikdy nikoho nechytili, len tam bolo pár skorumpovaných, všetko nechávali zrejme tak, no najmä ich nikto nevolal, aj keď sa v bytovom dome strieľalo. Tiež zver bol čudný tým, že nikto nezostal v aute a všetci išli do domu, to skrátka nemohol človek v kufri vedieť, aby nakoniec urobil to, čo urobil, tiež tá morálna ľahkovážnosť je otázna, aj keď sa jednalo o zločincov, práve taký akoby šťastný koniec s peniazmi niektorým ľuďom stačí, aby sa inšpirovali. Gibson však hraje skvele, má to veľa heftov, je to dosť frajerské, ako film to nie je nuda, i keď s pár chybami, ale rozhodne sa táto kriminálka dá. ()

Falcor

"One gangster´s show" Čistá a na hollywoodskou produkci hodně úsporná a syrová cesta neústupnosti za svými penězi. A to v tomto filmu k výbornému zážitku stačí. Za doprovodu temnější hudby, v temně modrém světě drsných gest a způsobů, úsporných, však trefných drsných hlášek k věci (naštěstí se zde jimi neplýtvá, jako třeba v uhlazenějším Posledním skautovi či filmech Q.T., které jsou na hláškách vystavěny), s atmosférou film noir. ()

Torision

Jestli můžu zas někomu doporučit poctivej akční thriller, tak to udělám teď. Odplatě nechybí totiž ale vůbec nic. Charismatickej a lehce psychopatickej hlavní hrdina - zastánce principů, temná atmosféra, skvělá kamera, přestřelky, rvačky, mučící scěna, ale i nekompromisní záporáci. Potěší i sympatická Maria Bello nebo sadomaso prostitutka Lucy Liu. ()

PauloZ

Mel v nejlepší formě v nekompromisní, svižné a drzé gangsterce! Přežít svoji smrt a pro 70 táců se nechat skoro zabít a nakonec pozabíjet největší bosse podsvětí? Mel je prostě frajer a old school každým coulem:). Taky skvělá sexy rolička pro Lucy Liu + duo tupých fízlů. Kvalita a bezesporu nejlepší gangsterka 90tek, která si na nic nehraje, protože nemusí! ()

Marsik

Je možné, že jsem film viděl už někdy v roce 2000, ale vůbec si to nepamatuju. Takže když jsem si ho včera pouštěl, byl to pro mě naprosto nový film. Musím uznat, že je to špička ve svém oboru. Akční krimi thriller jak má být. Film nic nepostrádá. Mel Gibson ovšem válel ze všeho nejvíc, tohle byla role pro něj stvořená. Nemám co dodat, byl to parádní film. Za nějaký čas zkouknu režisérskou verzi z roku 2006, to jsem zvědav, jak to bude jiné. Dávám 4 a půl hvězdičky = 86% ()

ConanVJ

Tenhle film je pro mě už naprostá klasika. Melu Gibsnovi role zloděje Portera sedla dokonale. Zloděj Porter je postřelen a okraden parťákem Valem Resnickem poté, co připraví čínskou mafii o 140 tisíc dolarů. Po nějaké době se Porter vydá najít bývalého parťáka Vala a chce svojí polovinu lupu zpět. Tu však už Val nemá, protože dal 130 tisíc syndikátu, aby ho vzali mezi sebe. Porter se musí vyrovnat s Valem, skorumpovanou policií a členy syndikátu, aby své peníze dostal zpět. Za mě 100% :) ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (viac)