Stalo se jedné noci

• USA It Happened One Night (viac)
USA, 1934, 105 min (Alternatívna 101 min)

Svéhlavá milionářská dcera a cynický reportér stavějí a bourají zdi Jericha... Romantická komedie Stalo se jedné noci patří dnes už do zlatého fondu světové kinematografie. Jednoduchý příběh zhýčkané milionářské dcery (Claudette Colbertová), která se na svém útěku od rodiny setkává s prostým reportérem (Clark Gable), překypoval vtipnými dialogy i přesnými sociálními postřehy, ale především nabídl v době vrcholící hospodářské krize divácky vděčné téma lásky, která zdolá navenek nepřekonatelné překážky třídních rozdílů. Jeho předlohou byla povídka "Noční autobus" Samuela Hopkinse Adamse, uveřejněná v srpnu 1933 ve známém časopisu Cosmopolitan. Film získal v historii poprvé všech pět hlavních Oscarů. (Česká televize)

Evander

Stalo se jedné noci je nesmírně příjemným romantickým filmem ze staré školy. Na film se krásně kouká a zároveň člověka tak nějak pohladí po duši. Na rozdíl od nespočtu jiných komentujících si myslím, že chemie mezi ústřední dvojicí od začátku až dokonce funguje na výbornou a stejně tak se mi líbil i herecký projev obou hlavních protagonistů. 82% ()

mi-ib

"Tebe si taky moc neváží. Viní tě za to, jaká jsem. Prý jsi mě špatně vychoval." - "Do lepšího ses zamilovat nemohla." - "Je báječný." Výborná komedie a vůbec mi nevadil ten závan, no možná místama vichr, romantiky. Na to jak je film starý je pro mě až neuvěřitelně zábavný. Není to Chaplin a přesto může takhle starý film bezvadně bavit. Nejvíce mě dostala scéna v autobuse, kdy jsou tam ti hudebníci, celý autobus zpívá tu odrhovačku a po třetí sloce už tam začíná kolovat placatka. Řeknu vám, takhle by se mnohem veseleji cestovalo. Kde jsou ty doby, kdy jsme takhle na výletech se základkou zpívali celej autobus. Ale to už jsem hodně odbočil. Proč nedám 5*? Ani nevím. Přestože asi všechno sedlo, tak jak mělo, nedostavil se po zhlédnutí snímku ten nepopsatelný pocit, který bych na absolutní hodnocení potřeboval. ()

Mr.FreeZer

Skvělá romantická komedie, kterých teď už moc nevidíme. Výborní ústřední herci, kteří si k sobě perfektně sedli. Že to je snímek z roku 1934 bych vůbec netipoval. 100% ()

PEZ

Prvý film v histórii, ktorý získal tzv. Oscarový Grandslam, čiže všetky "hlavné" kategórie - najlepší film, réžia, scenár, mužská hl. postava, ženská hl. postava (úspešnosť 5 z 5). Zároveň sa pravdepodobne jedná o prvú Screwball komédiu ever. Milé aj po rokoch. Forma (najmä vizuálna) je už obstarožná, ale Clark Gable a Claudette Colbert to slušne ťahajú. Jeden z najväčších hitov 30. rokov, ktorý premenil Columbia Pictures z chudobného štúdia na jedno z tých hlavných. A pritom film všetci natáčali na silu, hlavní hereckí predstavitelia si liezli na nervy a film natočili iba za 4 týždne. Sám Frank Capra neskôr povedal, že v umeleckom svete, kde vládne kreativita, nikto dopredu netuší ako film nakoniec dopadne, či bude alebo nebude mať úspech. V tomto prípade "it happened one night". ;) ()

sonoluca

Můj první Capra, Gable a Colbert - romantické komedie patří k mým vůbec nejoblíbenějším žánrům (z osobních důvodů) a tohle je prostě nádhera. ()

haWranka

Dlouho jsem se u romantiky tak dobře nepobavila. Tenhle film má totiž to, co mnoha romantickým filmům chybí - jiskření mezi hlavními hrdiny. ()

matt85

Ten film potěší a to je dneska strašně moc. Celkově je to na 4, ale člověk jako já, který ze srdce nesnáší neoriginální a stupidní romantické komedie, musí dát 5. ()

neo93

Skvělá romantická komedie, která mi udělala velkou radost. A vůbec nevadí, že byla natočena už v roce 1934. Naopak, zůstává nadčasová i pro současnost. Claudette Colbert jako rozmazlená a zhýčkaná Ellen Andrewsová, dcera bankéře, jenž svého otce neposlouchá a navzdory jeho nesouhlasu se provdá za pilota Kinga Westleyho. Následně utíká od svého otce, který ji chtěl držet pod zámkem, dokud nezmoudří. A Clark Gable v roli zásadového novináře Petera Warnea, který zrovna dostává padáka z práce. Když se ti dva náhodou potkají v autobuse mířícího do New Yorku a seznámí se, Peter se ihned chopí příležitosti k napsání třeskutého článku. K tomu, ale potřebuje právě Ellen, kterou donutí, aby s ním na cestě zůstala. Výborně napsaný scénář přináší hlavním postavám velice vtipné a bezprostřední momenty. Díky tomu je opravdu potěšení sledovat herecké duo Gable a Colbert v daných scénách jako např. v autobuse, chatce nebo při stopovaní vozidel, kdy jejich hrdinové pomalu ale jistě zjišťují, že se do sebe zamilovávají. Film v bezchybné režii Frank Capra se skutečně moc povedl. ()

For Fun

Výborně jsem se bavil. Způsob, jakým hlavní hrdina uzemnuje naivní paničku se už dneska nevidí. Škoda poslední dvacetiminutovky, ve které už jsem jenom musel čekat, že to dopadne, jak to zkrátka dopadnout musí. ()

PhoenixSwan

Zkrocení rozmazlené ženy aneb jak Clark Gable potkal Claudette Colbert. Vznikl z toho nádherný milostný příběh, který letos slaví kulaté 80. narozeniny. Nezestárnul, nezešedivěl, možná mu na tváři přibyla nějaká ta vráska. Zůstal ale stále krásný. It Happened One Night má tři S, které jej dělají neodolatelným. Je svižný, svěží a sexy. Také má vtip, šarm a nezapomenutelného sympaťáka Clarka Gabla. Naprosto vynikající! "Proč jste po ráno tak odporně veselá?" ()

Duke90

"Oh, yeah ?!" Proč musela proběhnout nejlepší dialogová scéna hned v prvních minutách filmu.... Celý film je nádherný a Clark Gable s Claudette Colbert jsou parádně sehraná dvojka, ale nejvíc mě Clark dostal právě zmiňovanou scénou z autobusu, kdy s největší dokonalostí a elegancí krásně setřel tupého řidiče, když si "hledal" místo na sezení. Jiskřilo to mezi těma dvěma hodně až do poslední chvíle na oko se konajících rozbrojů, ale k pěti hvězdám bych potřeboval na závěr další scénku, která by se aspoň vyrovnala té z autobusu. Možná že řeším hovadinu, přesto si nemůžu pomoct a s těžkým srdcem dávám "jen" za čtyři a půl hvězdy.... ()

Amonasr

Poměrně vtipná, I když hodně naivní, meziválečná americká limonáda. Připomíná svým pojetím úspěšné české prvorepublikové komedie,  ovšem i přes tehdejších 5 Oscarů již dnes vyznívá až příliš naivně. Nicméně jistý půvab stále má. ()

PlayEasy

NÁDHERA!!!!!! Skvělá oddechovka po celkem težkém dni, kterou jsme si naprosto užili a jenom jsme se celičký čas usmívali nad tím jaká to je krása. A navíc skvělé herecké výkony Clarka Gableho a Claudette Colbertové tento příjemný filmový zážitek jenom podtrhli a společně s Frankem Capraem vytvořili určitě jeden z nejlepších (ne-li nejlepší) film 30. let. Podívejte se a dáte nám za pravdu!!! 95% ()

ostravak30

Já už jsem viděl od Franka Capra Život je krásný a ani tentokrát mě nezklamal. Tady přináší snímek se scénáristou Robertem Riskinem, mimochodem - oba se narodili ve stejném roce. Dva hlavní herci se mi líbili. Dobře to mezi nimi jiskří třaskavými dialogy. Je to komedie postavená hlavně na rozhovorech mezi nimi samotnými. A ačkoli děj není na Hollywood nic výjimečného (zde máme bohatou dívku s chudým mužem, jak oba ke štěstí přišli, když se do sebe zamilovali, což bylo od začátku jasné), film je svižný, nenudí a pobavil jsem se. V časech krize se lidé potřebovali bavit a vidět, že i relativně chudý muž může sbalit bohatou šťabajznu. Pravda je, že se o situaci zde příliš nemluví, spíše se naznačuje, ačkoli samotný třídní rozdíl je patrný a poukazuje se na něj. Nicméně je pravdou, že otec až moc rychle v závěru otočil, na straně druhé je to možné vysvětlit právě útěkem dcery a strachem o ni a filmy prostě potřebují happy endy. ()

Hawaj

Dcera bankéře hraje dceru bankéře. Fajn odpočinkovej oldschool filmeček na víkend o dvou duších svedených okolnostam na stejnou cestu. Nevím proč tu tomu dost lidí vyčítá jednoduchost příběhu. Život nemusí být vždycky složitej. ()

mac000

Přirozeně, že pro výběr filmů pro udílení Oscarů byla roku 1934 jiná kritéria  než dnes., ale přesto se jedná o nadčasový film, který pobaví (a dojme?) i dnes. Film byl nominován pouze  v 5 hlavních kategoriích Oscarů a všechny nominace získal, což se dosud nepodařilo ani jednomu filmu. Colbertová i Gable jsou skvělí v proměnlivosti hereckého rejstříku. A nezapomenutelná scéna jízdy autobusem, kdy všichni cestující (včetně řidiče) zpívají píseň "The Flying Trapeze" (třetí sloku si v této scéně zazpíval samotný Frank Capra v v epizodní roličce). ()

PlysovyMacko

Príjemná romantická komédia, v ktorej si hlavní hrdinovia najprv nepadnú do oka a chovajú sa k sebe pichľavo. Spolu musia prekonať pár prekážok kým si uvedomia, že sa ľúbia. Námet, ktorý mohol byť originálny v dobe svojho vzniku. Clark bol veľký fešák, dobre sa mi naňho pozeralo. Nezabudnuteľná scéna je rozdelenie izby dekou. ()

worm14

Upřímně, čekal jsem to mnohem horší. Naštěstí tohle dílko získalo všechy ty oskary a další oceněné celkem právem. C Colbert sice není zrovna úplně ideální typ na tuhle roli, ale aspoň že Clark Gable je sympaťák. Vynikající byla například scéna se stopováním. Jinak mi akorát vadilo, že ve druhé polovině už trochu polevilo tempo. Jinak to bylo zajímavé a poutavé, takže za 4* ()