Oktopus

• Česko Oktopus
Česko, 2023, 13 h 20 min (Minutáž: 56–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Miroslav Krobot, Marika Šoposká, Kryštof Hádek, Zuzana Stivínová, Jaromír Hanzlík, Sara Venclovská, Pavlína Mourková, Tomáš Bambušek, Tereza Dočkalová (viac)

OKTOPUS je skratka „Oddelenia kontroly termínovo odložených prípadov útvaru S“. Vymyslel si ju starnúci kapitán Dítě hlavne preto, aby sa mohol venovať tridsať rokov starému prípadu Jordán. U podplukovníka Schwarza, svojho nadriadeného, nachádza pochopenie, ale keď mu pridelí mladú ambicióznu kapitánku Fáberovú, je zrejmé, že len pri jednom prípade nezostane. Kauzy, ktoré OKTOPUS rieši, sa odohrali v minulosti a na detektívoch je, aby nachádzali nové okolnosti a indície, ktoré im pomôžu staré prípady konečne vyriešiť. Ich pátranie nás zavedie do zaujímavých prostredí málo známej Prahy, medzi uzavreté sociálne skupiny, ako aj do hráčskych brlohov a na závodisko v Chuchli, kde hráč a stávkar Dítě trávi voľný čas. (RTVS)

Recenzie používateľa Anianna k tomuto seriálu (6)

Stratený prípad (2023) (E01)

Že by Odložené případy po česku? Nebo snad ještě vyšší ambice - oddělení Q s cynickým detektivem Carlem Morckem? Zatím je předčasné seriál hodnotit. První díl mě zatím naservíroval pár klišé, bez nichž by se ovšem tyhle detektivky těžko obešly. Za A: poněkud asociální hlavní hrdina - kapitán Dítě. Za B: mladinká kolegyně, která potřebuje dokázat, že ač žena, má dostatek odvahy, umu a urputnosti. Za C: ambiciózní, trochu narcistní šéf. A za D: za vším hledej prachy. Kouknu na další díl. Věřím, že ta zabordelená kancelář (další klišé) ukrývá opravdu zajímavý případ. ()

Falzum (2023) (E02)

Dějově zajímavější než první díl. Slušná zápletka, lepší vykreslení postav. Ovšem klišé jsme se opět nezbavili. Mladá policistka jde pátrat jak jinak - na vlastní pěst, za tmy a na loď, která sama o sobě svým výzorem nabádá k opatrnosti. A jak to může dopadnout? Samozřejmě je zachráněna. ()

Škaredá streda (2023) (E03)

Tak identifikace oběti na základě určení  otcovství ještě nenarozeného dítěte považuji za dost originální nápad scénáristy. Dosud nejzajímavější díl. ()

Kobyla (2023) (E09)

Seriál se z nezajímavých kauz zatím nikam neposunul. Sem tam se objeví dějová linka s potenciálem těžko pochopitelným nebo fakt hloupým. Jako třeba v tomhle díle ta slepá holka nebo kluk, který díky IT dovednostem výrazně pomůže k vyřešení případu. Nicméně se mi líbí Šoposké projev. Neusmívá se, jen se tváří, jako by měla všechno na háku, flegmaticky. Myslím, že se přizpůsobuje Krobotovi, který také žádné emoce neprojevuje. Ač jsou oba rozdílní, v téhle monotónnosti si jsou podobní a Šoposké ta poloha sluší. ()

Psina (2023) (E10)

Velmi povedený díl. I námětem neotřelý. Hodnotím herecké výkony vedlejších postav (Lábus, Hybnerová, Pyško). Výborně si vedl i pan zvěrolékař Herčík. ()

Jordán (2023) (E13)

Závěr předčil předcházející díly. Měl správnou atmosféru krimi, napětí, postupné dávkování dávných pravd, les (navíc ve vojenském újezdu), déšť a sklep s oltářem. Fáberová projevila v jednu chvíli tu potřebnou míru emocí a empatie, takže získala trochu lidštější rozměr. Kapitán Dítě se konečně dobral nějaké hráčské sebereflexe. Bourání na konci celý seriál i Dítětův dosavadní životní styl symbolicky uzavřelo. Je ovšem příliš vidět, že bouraný dům nemá s tím Dítětovým vůbec nic společného. Skvělý výběr herců do rolí mladého Dítěte a Dítětové. A Pavlíčkova hudba tak působivá, že netřeba více slov. ()