Oktopus

• Česko Oktopus
Česko, 2023, 13 h 20 min (Minutáž: 56–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Miroslav Krobot, Marika Šoposká, Kryštof Hádek, Zuzana Stivínová, Jaromír Hanzlík, Sara Venclovská, Pavlína Mourková, Tomáš Bambušek, Tereza Dočkalová (viac)

OKTOPUS je skratka „Oddelenia kontroly termínovo odložených prípadov útvaru S“. Vymyslel si ju starnúci kapitán Dítě hlavne preto, aby sa mohol venovať tridsať rokov starému prípadu Jordán. U podplukovníka Schwarza, svojho nadriadeného, nachádza pochopenie, ale keď mu pridelí mladú ambicióznu kapitánku Fáberovú, je zrejmé, že len pri jednom prípade nezostane. Kauzy, ktoré OKTOPUS rieši, sa odohrali v minulosti a na detektívoch je, aby nachádzali nové okolnosti a indície, ktoré im pomôžu staré prípady konečne vyriešiť. Ich pátranie nás zavedie do zaujímavých prostredí málo známej Prahy, medzi uzavreté sociálne skupiny, ako aj do hráčskych brlohov a na závodisko v Chuchli, kde hráč a stávkar Dítě trávi voľný čas. (RTVS)

Recenzie používateľa otík k tomuto seriálu (14)

Oktopus (2023)

Za mně velmi podařený seriál, který má svou vlastní linku vztahů a 13 jednotlivých příběhů. Sem tam se to povedlo lépe, sem tam hůř, ale trojka Krobot, Šoposká a Hádek je moc fajn. Seriál občas pobavil, občas ukázal hluché místo. Ale bylo mi s hrdiny fajn, a to mi stačí. ()

Stratený prípad (2023) (E01)

Emocionálně zcela chladný hláškující Krobot, věčně nasraná Šopovská, k tomu dávné případy. Ten první je 19 let stará vražda lichváře. Pohodičkový díl, který se možná snaží naznačit atmosféru (nijakou) budoucích dílů a chemii mezi hlavními hrdiny. Nejzajímavější postava Hanzlíkův vysloužilý 80ti lety policajt v domově důchodců. Tož zatím asi tak. ()

Falzum (2023) (E02)

Pokračujeme v podobném duchu jako v jedničce - Krobot se štve vzájemně se Šopovskou, přičemž sem tam jeden z nich přijde s něčím novým do případu. A ten je o 7 let staré vraždě mladší ženy, jejíž části těla jsou postupně objevovány. A do toho je zde ještě jeden zajímavý obraz a podivné tetování na ruce oběti.  Poměrně silné krimi téma, sem tam nějaké to špičkování mezi hlavními hrdiny a vskutku pošahaný pachatel. Slušný díl. ()

Škaredá streda (2023) (E03)

Zatím nejlepší případ. Drsná vražda, mazaný vrah, slušné pátrání, pár solidních vtípků. Dáma na kolejích měla své tajemství, které se jí šeredně vymstilo. PS: Ivana Andrlová zestárla neskutečně (strašně) ()

Syndikát koňa (2023) (E04)

Tentokrát případ z dostihového prostředí. Pachatel je divákovi znám celkem brzo, chybí napětí, je to spíše hra s myší. Průměr s výtečným závěrem v podobě pozvání do Syndikátu koně. Krobot perlí. ()

Nikita (2023) (E05)

Nečekané množství skrytých Krobotových vtípků provází vyšetřování několik let staré vraždy Bulhara, který jako člen mafie převážel ohromné množství heroinu přes naši republiku a shodou okolností potkal Brutální Nikitu se svým šmajstrem. No jak to dopadlo, tuší všichni, jen je otázka, kdo je tou Nikitou. Průměr bez tempa a nasazení, nebýt Krobota a navázání tajemství kolem Jordánu, tak suché a mdlé. ()

Srdcová sedma (2023) (E06)

Čím dál lepší. Detektivní případ je v pohodě, takové to klasické pátrání, sem tam krok vedle, ale nakonec to zvládnou bez obtíží vyřešit. Ale těch vtípků, které v tomto díle jsou, je spousta a jsou parádní. Fáberová je čím dál "zkaženější", Dítě čím dál vtipnější a postava Jaromíra Hanzlíka je sice dost tupá, ale aspoň to fádní vyšetřování rozbije. Jo jo, jde to dobrým směrem. A pařížák bych si dal hned. ()

Dobrý pastier (2023) (E07)

Rozhodně povedené. Celý díl se řeší případ, a tak to mám rád. Vrah nevrah je očištěn a původní vrah je usvědčen, ale nějakou práci to dá. Jinak zajímavost snad jen závěr s jointem. Ale i tak to byl dobrý díl, bavil i díky sem tam drobnému vtípku ve vztahu Krobot - Šoposká. ()

Žihadlá (2023) (E08)

Krimi příběh celkem o ničem, od půlky je jasné, kdo je původní vrah. Chybí vtip nebo nějaké to došparování mezi hlavními hrdiny. Díl ponurý, smutný. ()

Kobyla (2023) (E09)

Tento díl je, jakoby jsme sledovali úplně jiný seriál. Vyšetřuje se nový případ ještě žijící oběti, který má spojitost s pět let starými vraždami - to je důvod, proč to vyšetřuje Oktopus. Jsme tentokrát uprostřed děje, víme, o co se pachatel pokusí, otázka je, zda metody vyšetřovatelů Oktopusu budou dostatečně rychlé. Pak tu máme poprvé také výjezdovku, chybí tu zcela humor (až na Dítěte na táboře), žádné špičkování Krobota a Šopovské. Ano, jako krimi případ je do výborný díl, dokonce plný napětí. Ale ve srovnání s ostatními díly do série prostě nezapadá. ()

Psina (2023) (E10)

Další z řady podařených dílů, škoda jen, že divák už v první polovině prokoukne pravého vraha. Ale to nevadí. Chybí tu sice humor a popichování hlavních postav, ale je tu poměrně slušná role pro Lábuse i Pyška, pejsci jsou taky fajn, Krvesaj si taky ještě cosi odehrál. Celkově to plyne poklidně, napětí nikde, ale i tak díl, který se řadí mezi ty lepší. ()

Deny (2023) (E11)

Tentokrát postupně vysoko nastavená laťka trochu klesla. Kromě pohřbení Krvesaje dostaneme banální krimi příběh o 13 let metr pod zemí pohřebné dívce, jejíž vraždu (zabití???) má teď Oktopus vypátrat. Jediným světlým bodem dílu je Krobotova četba knihy své exmanželky Stivínové a jeho rozhořčení nad hlavním hrdinou knihy. Jinak průměr. ()

Bankocetle (2023) (E12)

Dobrý krimi příběh o loupeži peněz ve vlaku, vraždě a tajemném komplici. Navíc se nám začíná otvírat případ Jordán. Jakékoli humorné scény jsou pryč, seriál nabírá na vážnosti. Tož uvidíme, jak se to uzavře. ()

Jordán (2023) (E13)

Na závěr nás čekal 30 let starý případ - Případ Jordán. Určitě to nebyla pecka na závěr, ale byl to plně kriminální případ, který obstojí sám o sobě. Retrospektiv je mraky, ale jsou super, v reálu je určitě zábavná pasáž s postavou Jiřího Štěpničky, výborný je Pavel Nový, u Šopovské jsem čekal nějaký zvrat, který nepřišel, Krobot klasicky výborný. Příběh zajímavý, vyvrcholení očekávané a taky tak trochu otevřené. Prostě podařená tečka za podařeným seriálem. ()