Oktopus

• Česko Oktopus
Česko, 2023, 13 h 20 min (Minutáž: 56–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Miroslav Krobot, Marika Šoposká, Kryštof Hádek, Zuzana Stivínová, Jaromír Hanzlík, Sara Venclovská, Pavlína Mourková, Tomáš Bambušek, Tereza Dočkalová (viac)

OKTOPUS je skratka „Oddelenia kontroly termínovo odložených prípadov útvaru S“. Vymyslel si ju starnúci kapitán Dítě hlavne preto, aby sa mohol venovať tridsať rokov starému prípadu Jordán. U podplukovníka Schwarza, svojho nadriadeného, nachádza pochopenie, ale keď mu pridelí mladú ambicióznu kapitánku Fáberovú, je zrejmé, že len pri jednom prípade nezostane. Kauzy, ktoré OKTOPUS rieši, sa odohrali v minulosti a na detektívoch je, aby nachádzali nové okolnosti a indície, ktoré im pomôžu staré prípady konečne vyriešiť. Ich pátranie nás zavedie do zaujímavých prostredí málo známej Prahy, medzi uzavreté sociálne skupiny, ako aj do hráčskych brlohov a na závodisko v Chuchli, kde hráč a stávkar Dítě trávi voľný čas. (RTVS)

Recenzie používateľa Chudobka k tomuto seriálu (6)

Stratený prípad (2023) (E01)

Vynikající Cirkus Bukowski, pak dobrý Rapl a potom už mě Jan Pachl ničím nenadchl. Obzvlášť ne seriálem Volha. Obsadil teď opět K. Hádka, ten není špatný. Šoposká mi tam vůbec nesedí a pan Krobot, kterého mám moc ráda, vzhledem k slabému scénáři nemá moc příležitostí k tomu, aby něco předvedl. Nechápu, proč se stále natáčejí další detektivní seriály, jeden horší než druhý. Je jich snad málo? A v každém samozřejmě musí být nějaká mladá krasavice, která tam většinou působí jak pěst na oko. Jak tady píše Enšpígl, když srovnám s Pitavalem, vidím ten rozdíl v kvalitě. Není to tím, že by na mě padla nostalgie. Ale spíš vztek na současné "umělce" a na to, co teď natáčí. ()

Falzum (2023) (E02)

Kladně hodnotím pouze hudbu Michala Pavlíčka a pár pěkných obrazů, které se tam hodnotily opakovaně jako mazanice. Většinu času jsem strávila s ovladačem v ruce a střídavě jsem zesilovala a zeslabovala zvuk. I tak mi občas některá slova vypadla. A dívat se na naštvanou tvář Mariky Šoposké bylo unavující. Snad bych to chápala v 1. epizodě, než si na pana Krobota zvykla. Ale možná ji štve pořád a lidé okolo ní rovněž. Její výraz je neměnný. Bez emocí. ()

Syndikát koňa (2023) (E04)

Dívat se na otrávený obličej Mariky Šoposké je pro mě vyčerpávající. Očekávala jsem časem nějakou změnu v jejím nevysvětlitelném chování, ale bohužel zatím nepřišla. Jan Pachl s tím nijak nespěchá. Nebýt pana Krobota, už bych to odpískala. ()

Dobrý pastier (2023) (E07)

Dobrá epizoda. Prostředí pasťáku bylo zajímavé (před lety jsem jich  v rámci studia několik navštívila, takže obdivuji všechny, kteří tam pracují - byl to nezapomenutelný zážitek). Věčně naštvaná Šoposká mi každou epizodu kazí. Mohla by už konečně trochu ubrat, ovšem pan Pachl to viděl jinak, bohužel. Tentokrát měl více prostoru Kryštof Hádek, který mi v této roli docela sedí. ()

Psina (2023) (E10)

Jako plus na této epizodě vidím obsazení pánů Lábuse a Pyška. Obzvlášť Jiří Lábus měl dost prostoru předvést, jaký je výborný herec. Pěkně vystřihl umanutého dědka, který se nenechá umlčet a jde si za svým jako beran. A Šoposká už se tvářila skoro jako člověk. To je pokrok. ()

Deny (2023) (E11)

Tak nevím. Připadá mi nepravděpodobné, že by otec neznal písmo svého dítěte. Že by mu stačila  jedna pohlednice za 13 let, aby uvěřil, že jeho dcera je v pořádku. Nevím, proč musí být inteligentní člověk vykreslen jako nesvéprávné dítě. Jen proto, že je to umělec? Nechce se mi věřit, že by jeden lísteček se seznamem nákupu stačil, aby si  někdo všiml podobného písma. Že by členy kapely nezajímalo, kdo jim naboural a zničil auto? Že by se nikoho nezeptali a nepátrali, co se vlastně stalo? Vyhazovač byl k dispozici. A pak přijde naše úžasná dvojice a všechno vyřeší. Po tolika letech. Srovnám - li s některými zahraničními kriminálkami, měla bych asi přehodnotit své hodnocení. Některé by byly na 10 hvězdiček. Pochválila bych rekonstrukci na jiném místě činu. ()