Oktopus

• Česko Oktopus
Česko, 2023, 13 h 20 min (Minutáž: 56–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Miroslav Krobot, Marika Šoposká, Kryštof Hádek, Zuzana Stivínová, Jaromír Hanzlík, Sara Venclovská, Pavlína Mourková, Tomáš Bambušek, Tereza Dočkalová (viac)

OKTOPUS je skratka „Oddelenia kontroly termínovo odložených prípadov útvaru S“. Vymyslel si ju starnúci kapitán Dítě hlavne preto, aby sa mohol venovať tridsať rokov starému prípadu Jordán. U podplukovníka Schwarza, svojho nadriadeného, nachádza pochopenie, ale keď mu pridelí mladú ambicióznu kapitánku Fáberovú, je zrejmé, že len pri jednom prípade nezostane. Kauzy, ktoré OKTOPUS rieši, sa odohrali v minulosti a na detektívoch je, aby nachádzali nové okolnosti a indície, ktoré im pomôžu staré prípady konečne vyriešiť. Ich pátranie nás zavedie do zaujímavých prostredí málo známej Prahy, medzi uzavreté sociálne skupiny, ako aj do hráčskych brlohov a na závodisko v Chuchli, kde hráč a stávkar Dítě trávi voľný čas. (RTVS)

Recenzie používateľa Dobry_clovek k tomuto seriálu (2)

Stratený prípad (2023) (E01)

Není to dobré. Scénář je špatný, vysloveně nudný, a některé dialogy jsou evidentně převzaté z amerických filmů, protože u nás by takto nikdo nemluvil, nebo nereagoval. Největší zklamání ale je, jak všichni špatně hrají, včetně dobrých herců jako je Hanzlík nebo Hádek. Vlastně jsem celou dobu přemýšlel jestli to režisér režíroval, nebo to sjel hned na první dobrou, protože některé scény tak opravdu působí. Seriál je navíc udělaný velmi špatně zvukově. Hercům často není rozumět a když do dialogů ještě hraje hudba tak divák jen může odhadovat co říkají. Mimochodem, Pavlíčkova hudba také není žádný zázrak. Co člověk od kriminálky očekává? Napětí, překvapení, nečekané zvraty... Tady není nic z toho. Jen táhlá nuda, navíc plná nesympatických postav, které není ani zábava sledovat. Několikrát jsem se přistihnul, že se dívám kdy už to skončí, což asi vypovídá za všechno. Bod dávám za docela dobrou kameru a za Krobota, který jediný hraje trochu civilně. ()

Syndikát koňa (2023) (E04)

Je to taková móda posledních měsíců, dělat z ženských postav neustále nakvašené semetriky. Zřejmě si tak dnešní dramaturgové představují moderní, emancipovanou ženu, ale víc než emancipovaně takové postavy působí spíš nesmírně otravně. Jinak si k tomuto seriálu stále nedokážu najít cestu. Na několik docela dobrých scén připadá většina dalších, kdy se skutečně nudím. Není to napínavé, pachatel je zřejmý téměř okamžitě a k jeho odhalení nepřispěje bystrý mozek vyšetřovatele, ale obyčejná náhoda. Postava Dítěte je jediná sympatická a Krobot ji hraje civilně, ostatní postavy ale působí jako by je vůbec nikdo nerežíroval. Zejména Kraus a Schneiderová v této epizodě hrají jako ochotníci, což v kombinaci s jejich vzájemnými dialogy, vystřižených z béčkových amerických kriminálak, působí někdy až směšně. Vnímavý posluchač si také jistě všimne, kde se Michal Pavlíček inspiroval při skládání hudby. Některé harmonické postupy jsou téměř totožné s hudbou v seriálu Pustina. ()