Oktopus

• Česko Oktopus
Česko, 2023, 13 h 20 min (Minutáž: 56–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Miroslav Krobot, Marika Šoposká, Kryštof Hádek, Zuzana Stivínová, Jaromír Hanzlík, Sara Venclovská, Pavlína Mourková, Tomáš Bambušek, Tereza Dočkalová (viac)

OKTOPUS je skratka „Oddelenia kontroly termínovo odložených prípadov útvaru S“. Vymyslel si ju starnúci kapitán Dítě hlavne preto, aby sa mohol venovať tridsať rokov starému prípadu Jordán. U podplukovníka Schwarza, svojho nadriadeného, nachádza pochopenie, ale keď mu pridelí mladú ambicióznu kapitánku Fáberovú, je zrejmé, že len pri jednom prípade nezostane. Kauzy, ktoré OKTOPUS rieši, sa odohrali v minulosti a na detektívoch je, aby nachádzali nové okolnosti a indície, ktoré im pomôžu staré prípady konečne vyriešiť. Ich pátranie nás zavedie do zaujímavých prostredí málo známej Prahy, medzi uzavreté sociálne skupiny, ako aj do hráčskych brlohov a na závodisko v Chuchli, kde hráč a stávkar Dítě trávi voľný čas. (RTVS)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (10)

Oktopus (2023)

Taková detektivní inťošina. Má to docela rozumné ingredience s kapkou nostalgie starých časů, ale brzy zjistíme, že je to jen Potěmkinova vesnice a pod povrchem se skrývá jen neuměle vedený příběh s neuměle načrtnutými postavami. Roli Fáberové kromě předvádění tělesných vnad jsem nepochopil, protože jen chodí, stojí, urputně se tváří a nikdy nic nevyřeší. Ale má drahé auto a tatínka vysoce postaveného. ()

Stratený prípad (2023) (E01)

Pokus o wallanderovský jakože detektivní art, kde jsou použity dnes už tak omšelé rekvizity, které byly zajímavé možná ještě v 80. letech, ale dnes už to fakt působí povrchně a nebál bych se říct pokrytecky. Krobotova postava baští ráno vlašák s rohlíkem (Matáskův Polda zdraví), bydlí v rozpadající se boudě někde na periferii jen se psem, sází na koníčky (Prohnilí), má rád hazard, nerad řídí auto... to všechno už jsme viděli jindy a jinde, a dokonce i v českých výtvorech. A Šoposká má stále stejný výraz naštvané a současně uražené pipiny. O postavách nic moc nevíme kromě pár náznaků, a vlastně mne ani natolik nezaujaly, abych o nich vůbec něco vědět chtěl, což je špatně. Celkovým lookem se to snaží o noir, ale opět je to jen chabý čajíček stokrát vylouhovaný. Chybí tu větší nadhled, humor, hlášek je minimum. No a případ je takový nijaký a nakonec svědčí jen o tom, že před 19 lety policisté neudělali vše, když si nezkontrolovali tu bankovku, a jestli jo, že se nechali ukolébat falešným alibi. ()

Falzum (2023) (E02)

Mno, když moje manželka, otrlá sledovatelka mnoha televizních seriálů včetně těch na Primě, u nějakého seriálu usne a jde pak raději spát, než by díl dokoukala, svědčí to o mnohém. ()

Syndikát koňa (2023) (E04)

Na doporučení kamaráda, že se kvalita zvedla, jsme dali se ženou ještě jeden díl. Ale teda nic moc. Šoposká je hezká holka, o tom žádná, ačkoliv už se nesvléká jako za mlada full frontal, ale mluvit neumí, šumluje si něco pod vousy, že jí rozumět není, Krobot občas taky na rétoriku moc nehledí. Postavy se v ději tak nějak poflakují, až se to tak nějak uzavře, přičemž nějaká zbraň někoho začne zajímat skoro před koncem dílu. Ale tak aspoň Chuchle a hra na Dicka Francise, proč ne? ()

Srdcová sedma (2023) (E06)

Tak jaké koníčky a záliby ještě policista Dítě má? Minule dostihy, teď karban, příště možná bude případ o vlašáku s rohlíkem, které si rád dává ke snídani. Některé motivace postav jsou minimálně značně nejasné, Hanzlík zde nemá moc co hrát, Šoposkou pořád berou z profilu, takže si vždy vzpomenu na Panoramixe, jak potkal Kleopatru ("ten nos, ten nos!"), a nakonec mě vlastně potěšilo jen to, že po dlouhých letech se točilo v interiérech, kde Sváťa Kuřátko bojoval proti Bruderově alkoholismu v jiném seriálu. Podané naprosto nevzrušivě, a ačkoliv je zřejmé, kde tvůrci chtěli, aby jako byl humor (někdy dokonce intelektuální, což mi připomene jeden díl Comebacku), na mne to zrovna moc nepůsobí. ()

Dobrý pastier (2023) (E07)

Pachatelk/ka je jasný/á myslím hned, jak se objeví a fakt to tentokrát jako ve Specialistech, kde je hrají známější herci, není ten s přehazovačkou a holandským jménem. Docela dramatickou zápletku shazují nelogičnosti v příběhu, třeba to podivné dávkování informací ze strany toho vychovatele, nesmyslné jednání manželky, která bráchu brání, ale pak dojde ke zvratu, kdy si člověk řekne, proč si ho doma vlastně celou dobu držela a jak to, že ji nenapadlo, při jeho "koníčku", že by třeba na něho alespoň požalovala, poslanec je klasické klišé (ne že by takoví nebyli, ale v seriálech a filmech už by to možná chtělo pojmout poněkud kreativněji a jinak), no a nakonec si všichni dají jointa, takže jointy jsou ok a fajn, áno? Ale no tak. Jo a btw, nechápu, proč rejža režíruje Šoposkou ve stylu "tvař se jako že máš zrovna své dny a hlavně se nedívej na toho, s kým mluvíš, ale celou dobu na prosklené dveře". ()

Kobyla (2023) (E09)

Ale tak v něčem zajímavý případ, jenže utopený v onom myslím že nechtěně parodickém hávu. Policejní hlídač naletí na trik falešnému kurýrovi? No tak. A když Dítě ví, kde pachatel je, proč hlídači rovnou nezavolá? Navíc ta linka s malým Denisem a s táborem, to je taky dada. Marika se sice po dětech ukáže v plavkách, ale ona se ráda svlékala před kamerou i dřív a full, a ke všemu byla mladší, takže ani tohle mě nějak nebralo. ()

Deny (2023) (E11)

Recenze chudobky to řekla za mě. Asi fakt jediné, co se tady povedlo, je ta rekonstrukce zločinu. ()

Bankocetle (2023) (E12)

Poněkud překombinované a s falešnými flashbacky. Což nic proti, ale tady to působí poněkud nuceně, ne ústrojně. Směšná linie s řádovou sestrou (Kterého že to řádu? Kdo je její nadřízená, abatyše? a kriplen na vozíčku, který umí šplhat po lešení. Pokus o hororovou parodii v podání bývalého výpravčího, nyní chovatele králíků. Šoposká to opět hraje na své tělo, tentokrát ne v plavkách, ale v minisukni. Dítě bude asi milionář díky finskému proužku. Když já mu tu jeho jakože starosvětskost nevěřím. ()

Jordán (2023) (E13)

Mně tedy přijde, že tohle vznikalo nějak nahonem, nejenom proto, kolik je tam logických lapsů, ale i ve skriptu. Na druhou stranu jsem rád, že jsem viděl zas vidět hrát pana Štěpničku. K těm chybám, jak jsem si je postupně psal do poznámek: - jde na Masaryčce na regionální vlak na Slovensko, ale v následujícím záběru jede v kupé? Jakože z Prahy na Slovensko nic přímého nejede a musel přestupovat? Na hlaváku jim zakázali točit, nebo co? Navíc na Slovensko jezdí noční vlaky s lůžky, ne kupé. - Další věc: on, zkušený polda, a nejenom, že si ve vlaku nehlídá věci, ale ještě je v batohu položí nahoru, aby je zloději mohli hned ukrást? Ale no tak. - Vlak na Bory v roce 1988 s dřevěnými lavicemi? Takové vlaky jezdily tak v 60. letech, ale koncem 80. let určitě ne. - Jako fakt nechá zkušená kriminalistka ležet důkaz nejenom jen tak na stole v pokoji, ale podezřelému na očích? - Fakt, když viděli, odkud vyšel při jejich příjezdu, netušili poldové, kde mají Fáberovou rovnou hledat? - A jako fakt kvůli manželce budete 40 let tajit smrt své dcery? ---- Prostě mi to přišlo plytké, a tak jsem nakonec tvůrcům nežral ani ty pokusy o znovu obnovenou romantiku, toulavou duši Dítěte a nostalgický smutek ze zbořeného starého baráku, protože to působilo jen jako kašírka, jen takový vnější ozdobný nános. A role Fáberové v tomto seriálu, kromě toho, že se párkrát ukázala v mini a v plavkách, mi zcela unikla, protože v podstatě k vyřešení čehokoliv nikdy nijak neprospěla. ()