Třída roku 1984

Idealistický učitel nastupuje na novou školu ovládanou brutálním gangem mladistvých. Poté co je gangem zabit jeho kolega a jeho vlastní těhotná žena znásilněna, se učitel vydává udělit svým žákům poslední lekci. "Džungle před tabulí" podle režiséra filmu Komando. (choze)

corpsy

Ukážka pravého orechového z 80. rokov. Podľa mňa, tento film by mal byť nutnosťou premietanou na dnešných školách ( aby si zdegenerované, nagélované, zmachlené, imbecilné, a sociálnymi sieťami zamorené detičky dnešnej generácie uvedomili, že predsa len môžu dostať cez papuľu a je jedno kto, alebo čo ich tatkovia a mamičky sú ), kvôli výstrahe. Pretože toto určite nieje zo žánru fantasy. V závere sa chce tlieskať. Film, ktorý poteší spravodlivých a nostalgicky založených divákov. ()

Ten Druhy

Trieda 1984 sa spočiatku tvári ako vážna spoločenská dráma na tému priekupníctva drog, obchodu s bielym mäsom a šikany v prostredí americkej strednej školy, ktorá si pýta dômyselné riešenie. Dlho sa aj zdá, že nejaké reprezentatívne nakoniec ponúkne. Trieda 1984 v poslednej polhodinke svojej minutáže už zjavne koketuje so žánrom rape and revenge a ideály mladého učiteľa skončia pri cikrulári, ktorý chŕli krv z bezmocného tela problémového študenta. Pre béčkového diváka zaiste prekvapenie. ()

fcreading

Mark L. Lester ma prekvapil práve týmto prvým dielom. Ale jediné čo nepochopím je to, že vtomto dieli niesu učitelia robotickými zabijakami, ako to bolo v druhom pokračovaní. To ale vonkoncom nevadí, pretože i tak nám Lester pripravil dobré bojové scénky, Perryho Kinga ako učiteľa, ešte mladého Michaela J. Foxa a Roddyho McDowalla ktorý sa chcel pomstiť jednému zo žiakov, ktorý má nastarosť celý gang. Film sa celý nijako nenaťahuje, iba sa bavíme a ku koncu si vychutnávame perfektnú hudbu z rokov 80-tych. PERFECT! 100 percent. A na koniec úžasná skladba od Alice Coopera: Take a look at my face I am the future How do you like what you see? Take a look at my face I belong to the future And you belong to me I am the Future!!!! ()

Dexter1

Ťažko sa dávali 3* tomuto snímku. Možno by zaslúžil i viac, ale nakoniec som sa rozhodol takto. Je to dosť hnusný film(čo sa týka myšlienky) a o to hnusnejší, že to bolo podľa skutočnej udalosti. Miestami to trošku nudí zbytočnými kecami a istá bezmocnosť učiteľa vo vás vyvoláva mierne deprimujúce pocity. Za silné uvažovanie nad 4* mohla posledná dvadsaťminutovka, kde sa už nikto s nikým nemazná. ()

kagemush

Srandovně obtloustlý hošík M.J.Fox,mizerný herec (ale o to později mnohem,ale mnohem lepší režisér)Van Patten a průměrný režisér Lester s nevýrazným Kingem jako opravdu hodně nazlobeným učitelem hudby (ani nechci vědět jak by řádil takovej třeba tělocvikář,-to by byl teprve sekec!!).-Tahle partička mohla mít nakročeno k docela nehezkýmu filmovýmu průseru,který se naštěstí nekonal a pro mě tenhle film definuje co to je vlastně ten sedmdesátkoosmdesátkový lúk. ()

Jino

Drsný film, v němž Lester bez ostychu ukazuje atmosféru střední školy, kde vládne gang a ke kterému mají všichni respekt. Učitelé a policisté se schovávají za slepý zákon a raději ani nevidí, že partička teenagerů daleko přesahuje atributy spořádaného žáka. To ale není případ nového učitele Norrise, který celou věc vezme do vlastních rukou a když umravňování přeroste v osobní mstu, je čas vyřídit si účty pěkně po staru ... na život a na smrt. Wow, to byla jízda podle mého gusta. Co na tom, že v omšelém kabátě postaršího filmu, stejně to má náboj i teď. Lalo Schifrin za doprovodu ústředního songu Alice Coopera, dává snímku výborný soundtrack. Zajímavé herecké tváře ve vedlejších rolích (M.J. Fox, R. McDowall, T.V. Patten) a ještě zajímavější Perry King, pak jistý punc uvěřitelnosti. Režisér mého oblíbeného Komanda, závěrečným masakrem, rozhodně nezklamal. Zasloužených 80% ()

C0r0ner

Ani se člověku nechce věřit, že to je podle skutečné události... Škoda toho, že minimálně do poloviny je to celkem nuda, nehledě na to, že je jasné, jak to celé skončí. Finální zúčtování je teda dost síla, ale celkový dojem z filmu žádný zázrak není. 60% ()

Juto

,,Class of 1984" je vypočítavo nepríjemný thriller. Je to ten typ filmu pri ktorom divákovi nie je najlepšie. Film je prekvapivo dobre zahraný a svojím nemilosrdným spôsobom veľmi pútavý. Zobrazenie života na strednej škole je trochu ponuré, neuveriteľné a dialógy často vyznievajú dosť plocho, ale konečný masaker je drsný a neúprosný. 6/10 ()

Luk80

Ještě než Lester odpálil Komando, tak rozpoutal školní terror a to velice působivý a zajímavý. Nový učitel hudby vzal spravedlnost do svých rukou a to doslova. Všechno se zpočátku zdá jako nějaká hra od potrhlých dětí, ale během pár minut se ukáže, že tyto děti co uznávají punk nejtdršího kalibru mixnutý s nacismem to myslí taky smrtelně vážně. Drogy, nože, břitvy, plno punku a jedno luxusně nasnímano oběšení. Takl taková to byla třída roku 1984. ()

noriaki

Film se sice pyšní prohlášením "podle skutečné události", ale tohle má s realitou společného asi tolik, co režisérovo pozdější Komando. Nevěrohodné není přímo chování školních sígrů. Minimálně jejich veliteli bych toho sadistického sociopata i věřil. Problém je spíš v nečinosti policie a nulových následcích pro všechny zúčastněné. Ze scénáře mohlo být luxusní vyhrocené drama, ale Mark L. Lester radši natočil ucházející slasher. Filmu přiznám vynalézavost a především závěrečnou naháněčku v potemnělé škole. Jenže než se k ní příběh dostal, trvalo mu to skoro hodinu. ()

Kubaso

Pakliže taky znáte ty filmy, v nichž nově příchozí učitel svým neortodoxním přístupem nadchne ke studiu nějakou rádobydrsnou bandu, tak na ně fofrem zapomeňte, poněvadž tady taky jednou dostane jistá povedená partička po zásluze nakopáno. A jelikož se píše začátek 80. let, všude se fetuje, šlape, na každém rohu je pankáč a k tomu vyhrává sympatický song od Alice Coopera. Celé je to řádně přehnané, ale Marku L. Lesterovi se to povedlo natočit dostatečně zábavně na to, abych filmu s klidem odpustil pár naivnějších scén a dialogů a přidal mu jednu (lehce protekční) hvězdu navíc. Dnes už by na něco takového, co se odehrává v poslední čtvrthodince, nikdo neměl koule. Vůbec nejdrsnější a nejvtipnější je pak závěrečný psaný dovětek. ()

zdenny

Odvěké téma násilí ve školách, do očí bijících systémových chyb v přístupu k mládeži a výchově obecně. Zpracování trochu pokulhává, protože každý učitel uvědomující si vážnost situace, by ze školy co nejdříve vypadl. Učitelova chyba byla, že svůj boj proti mladým gangsterům pojal jako své poslání. Možná si nedokázal připustit, že se situace může nezvratně vyhrotit. Možná byl jen idealistou věřícím v pedagogovu autoritu. Každopádně v momentu, kdy mě nepodrží ředitel školy, bych prostě dal výpověď a šel jinam. Závěr filmu již byla scénáristova fantazie s horrorovými prvky, která ale v takto postaveném filmu své opodstatnění má. ()

Pecival

Čekal jsem trochu větší béčkovou mazanici, ale nemůžu říct, že bych byl sklamaný. Scénář sice obsahuje klasické béčkové propriety jako jsou černobílé postavy, totálně předvídatelný průběh, ale film je celkově správným způsobem přitaženej za vlasy, takže to prostě nějak funguje. A navíc je mi Lesterovo poselství, že s nezletilou chamradí je třeba pořádně zatočit a bludy různých liberálních žvanilů ignorovat velmi sympatické. Celý film jsem se těšil až Kingovi cukne žilka na čele a s omladinou zamete. A až ten moment přišel tetelil jsem se spokojeností. ()

DeLaMorte

V roce 1998 se nechal Robert Rodriguez nechal inspirovat tímto filmem při natáčení Fakulty....na obale vzadu dokonce použil i název původní filmu... ()

Han22

Pro mě asi nejotravnější krimi téma - dětské gangy na škole. "Děti" vypadají na 30+, za to všechno co dělají by je stokrát nechali vyloučit nebo zavřeli, ale ředitel vše přikrývá a policie nic nedělá. A do toho učitel se sebevražednými sklony (nijaký King) zkouší v tom pekle učit vážnou hudbu! a je mu fuk, že má doma těhotnou ženu. Dementní srágora, kterou ovšem béčkař Lester pojímá jako pomalé, vážně míněné krimi/drama. Akce - nu je tu pár mlácení a zhruba 10minutová slasherová vyvražďovačka na konci, jinak akční film ani omylem. Za těch pár chuťovek na konci (cirkulárka) a pár herců (van Patten, McDowall) 2*, ale děsně mě to nebavilo. PS: Michael J. Fox jako obtloustlý, mrňavý klučina co vypadá na 12 tu zrovna moc charismatu nepobral. ()