Třída roku 1984

Idealistický učitel nastupuje na novou školu ovládanou brutálním gangem mladistvých. Poté co je gangem zabit jeho kolega a jeho vlastní těhotná žena znásilněna, se učitel vydává udělit svým žákům poslední lekci. "Džungle před tabulí" podle režiséra filmu Komando. (choze)

kagemush

Srandovně obtloustlý hošík M.J.Fox,mizerný herec (ale o to později mnohem,ale mnohem lepší režisér)Van Patten a průměrný režisér Lester s nevýrazným Kingem jako opravdu hodně nazlobeným učitelem hudby (ani nechci vědět jak by řádil takovej třeba tělocvikář,-to by byl teprve sekec!!).-Tahle partička mohla mít nakročeno k docela nehezkýmu filmovýmu průseru,který se naštěstí nekonal a pro mě tenhle film definuje co to je vlastně ten sedmdesátkoosmdesátkový lúk. ()

woody

Příjemný béčko, kterému by slušel větší drive (mně osobně by mrdlo po pár akcičkách těch výtečníků, tady se vyčkává 90 minut) a údernější klimax (výtečníci to mají moc rychle za sebou, nutno ovšem říci, že za velmi zábavných okolností). Není to tak známý revenge movie jako Přání smrti, ale příznivce tohoto milého subžánru jistě potěší klasickými trademarky - slabošský hrdina, pocity bezmoci, sociopati, punkáči, dealeři, šlapky, graffity, tvrdá muzika, hloupoučké dialogy, přičemž vše směřuje jen k tomu jednomu. ()

kiddo odpad!

"Ňáký Heathers hadr, Ženo, tohle bude totál warriorovský hajskůl scífko, Ženo, žádnej magnuskovskej Prazdroj, Ženo." ()

Flipnic

Neuvěřitelně drsný a napínavý Lesterův thriller z prostředí školy, kde vládne banda všehoschopných grázlů. Jejich šéf je vychytralý, inteligentní sadistický parchant, který se pomalu, ale jistě dostává do čím dál větší a přímější konfrontace s novým učitelem hudby. Film stále a stále graduje, ale přitom má pomalé tempo a proto napíná divákovy nervy k prasknutí. Divák přeje grázlům tu nejhorší odplatu, ale stále pochybuje, že toho bude učitel hudby schopen ... Finále je však úžasným zakončením, grázlové dostanou co proto všemi možnými způsoby ... Perfektní tvrdý a drsný film, jeden z těch, které se natáčely v úžasných 70. létech a pak ještě pár let na počátku let 80. Lester ve své nejlepší formě. Film "CLASS 1999" nemá s tímto vůbec nic společného. ()

Shit

Dobrý a hlavně zajímavý drama ze školního prostředí, který se pozvolna během filmu přeměňuje ve výbornej thriller, až nakonec skončí u drsnýho zabíjení, který mě celkem překvapilo, sice jsem čekal, že bez mrtvoly tenhle film neskončí, ale to co se tam dělo předčilo i moje očekávání a byl sem celkem mile překvapen, nicméně některý scény mi v konečným účtování přišly mírně přehnaný, ale účinkovaly skvěle. ()

choze

Ucházející béčková kopírka DŽUNGLE PŘED TABULÍ od režiséra KOMANDA zkřížená se sedmdesátkovými vigilantskými a rape and revenge flicky. Do paměti se nezaryje ani tak krvavé finále jako scéna, kde zoufalý, pološílený učitel (jako vždy skvělý Roddy McDowall) zkouší žáky míříce na ně pistolí a když se ho jeho kolega zeptá, co dělá, odpoví klidně: "UČÍM, NEVIDÍŠ?" Film má dvě volná sci-fi pokračování, EXTERMINÁTOR (CLASS OF 1999, opět režírované Lesterem) a EXTERMINÁTOR 2 (CLASS OF 1999 II: THE SUBSTITUTE), za zhlédnutí ale stojí jen to první. ()

castor

„Když něco provede student, nehnete ani prstem, když se zhroutí učitel, voláte na policii,“ křičí učitel hudby plný ideálů na ředitele problémové školy. Dnes to samozřejmě působí úsměvně a pitomoučce, toho času ale výsledek od tvůrce kultovního Komanda platil za poměrně napínavý, atmosférický a hlavně drsný kus z prostředí, ve kterém by měli všichni sedět poslušně v lavicích nebo biflovat v parku. Namísto toho přicházejí na cirkulárce o končetiny nebo se škvaří v plamenech. Místy hodně černý humor překvapuje, já naopak překvapivě nepoznal Michaela J. Foxe. ()

MM_Ramone

Nedávno som si pozrel filmy "Class of 1999" a "Class of 1999 II: The Substitute". Takže som čakal, že sa to bude niesť v podobnom duchu. Že to bude béčkový sci-fi horrorový snímok o robotických učiteľoch, čo vraždia ťažko zvládnuteľných študentov. Ejhľa, prišlo však prekvapenie. Film "Class of 1984", ktorý v roku 1982 natočil režisér Mark L. Lester, nie je žiadna sci-fi story. Jedná sa o akčný revenge masaker. Konfrontácia idealistického učiteľa hudby s gangom mladistvých násilníkov bola hodne drsná a nekompromisná. *** ()

petero

Nový nastupujúci učiteľ spočiatku nechápe načo je kolegovi, ktorého práve stretol pred školou, zbraň. Žiaci pri vstupe prechádzajú cez bezpečnostné zariadenia a odovzdávajú nebezpečné predmety ochranke. Drogy však preniesť nie je žiadny problém. Nový učiteľ sa zakrátko dostáva do konfliktu s partiou najšialenejších výtržníkov... Úvodný, resp. záverečný song spolu so zábermi prichádzajúcej správne voháknutej mládeže do školy a všadeprítomnými kresbami po stenách navodí tú správnu atmosféru. Film sa v podstate sústreďuje na konflikt učiteľa a piatich žiakov, ktorý sa ku koncu vyhrotí ich postupnou likvidáciou, napr. i na urezávanie končatín cirkulárkou dôjde. ()

Xmilden

K filmu mě pojí zajímavé pouto. Sháněl jsem jej totiž po většinu svého života. Kdysi v útlém mládí jsem viděl závěr filmu a hlavně scéna kdy si učitel hodí pěkně vyvedeného žáka na cirkulárku se mi vryla pěkně hluboko do paměti. Samozřejmě jsem tento film musel vidět znovu a pořádně. Že se jedná o hodnotný snímek není žádných pochyb. Věrohodně vykreslená atmosféra a prostředí ve kterém se i učitelé bojí o život a musí vyvolávat žáky s pistolí v ruce. Jednou bych si rozhodně přál aby tento násilnický skvost neunikl pozornosti DVD distributorům u nás. 80% ()

darkrobyk

Opravdu hnusný film. Temná varianta Džungle před tabulí. Žádná kladná postava, jen samí psychopati. Jsem poněkud skeptický k onomu - podle skutečné události. Učitel (P.King) ovšem podělal, co mohl (ano, měl to ve scénáři). Kromě toho byl krajně nesympatický, a tak ani jeho závěrečná vzpoura mě nepřesvědčila o jeho schopnostech. Normální člověk by ty dementy postřílel hned zkraje přece (asi jako R.McDowall). Hodnotím vysoko, ale jinak tohle není moje parketa. A jsem rád, že jsem si nepřečetl předem zdejší obsah, který vyzrazuje téměř vše... ()

JohnnyD

Strih je vyslovene otrasný a scenár nijako nevybočuje z klasickej revenge linky, no inak je to skvelé exploitation o idealistickom učiteľovi, ktorému prerastie cez hlavu banda pankáčov. Záverečný masaker je parádny, Michael J. Fox poteší a ústredná pieseň "I Am the Future" od Alice Coopera je úplne famózna. Škoda, že nedošlo na crossover s Death Wish. ()

Campbell

Hodně dlouho jsem nezůstal po dokoukání filmu s otevřenou hubou, ale tohle mě dostalo. Hned po dokoukání jsem si scháněl i Exterminátora od stejného režiséra. Tenhle film doporučuje 5 z 5 grázlů. ()

PetrPan

Panu učiteli s nenávistí. Asociální drama o zkažené americké mládeži, které nehledá východisko, ale sklouzne v jednoduchou a krvavou vybíjenou. Lester nenabízí pochopení a příčinami se příliš nezabývá, snad jen obrazně procedí mezi zuby, že je to jen pakáž rozmazlená a nezaslouží si než napráskat. Dramatická stránka díky tomuhle až příliš jednoduchému schématu trochu ztrácí na síle. Oproti tomu jeho učitel není obdařen nezdolným altruismem a o charismatu by si mohl maximálně nechat zdát, možná je kapku nedůtklivý a má tu nepříjemnou vlastnost nenechávat věci tak jak jsou. Jinými slovy není to žádný superkantor, ale obyčejný a i trochu nesympatický chlap, což zase onu dramatickou laťku mírně zvedá. Přesto kdyby nepřišel onen až hororový závěr s příchutí nejlepších slasherů osmdesátých let, považoval bych Třídu roku 1984 jen za velmi plytké a zapomenutelné dílko. Ta překvapivá gradace si ale zaslouží alespoň čtyři hvězdy. ()

SeBig

Málo drsný, celej film jen výhrůžky od otravnejch nezajimavejch nazi pubertačku, ze kterejch šel strach asi jako ze sačku s bonbonama. Čekal jsem a hlavně jsem doufal, kdy už se jim ten týčr postaví a ono furt hovno...až teprv OPĚT SAMOZŘEJMĚ na konci to nabere nějaký radoby to drsný tempo. Utlachana bachorka o šikane učitelů vezoucí se na nějakých skutečných událostech (jistě). Hudba hrozná Schifrin měl asi zase nějakou depku neboco...asi ztoho filmu jak je nezáživnej. ()

Chrustyn

Ještě než se Mark L. Lester proslavil kultovním "Komandem" přinesl akční pohled na problematickou mládež na školách. Je to neskutečně přestřelené, směšné a ve všech směrech nadsazené ale zároveň koukatelné a docela zábavné. ()

eraserhead666

Charakterově a postavově skvěle obsazený film. Jeho konec je takový zvláštní (film mě donutil přemýšlet, proč jisté postavy ne/dělají jisté věci, což není dobře), ale rozjezd a punkerka parádní. Líbí se mi ta sedmdesátková nemilosrdná krutost a drsnost. ()

SOLOM.

Amerika náš vzor…Ale hovno, tohle tady nechceme. Věřím, že podobně to na škole skutečně chodí a ne jen pro mnohé milované USA…Mladí zmrdi jenž jsou „chráněni“, zbraně ve třídách – už jsme měli šanci vidět nejednou ve zprávách ať už v TV nebo na netu…Podobné případy se ovšem odehráli nejen tam, abych byl spravedlivý. Spousta lidí taky nebyla ve škole žádný svatoušek (já už vůbec ne), nicméně kromě šikany spolužáků či sem tam nějaké ty naschvály učitelkám / učitelům, nikdy nějak závratně nepřekročili únosnou mez…Tenhle film se mi líbil i nelíbil. Začátek a konec je velmi solidním dramatem a posléze i drsným vyústěním, ke kterému to celou dobu směřovalo. Ti zmetci si nic jiného nezasloužili – prostředek byl místy trošku zbytečně natahovaný, ale i tak to jako celek mělo velmi slušnou úroveň. Herecké výkony rovněž hodně dobré -  Perry King - Timothy Van Patten, pousmál jsem se i nad mladičkým Michaelem J. Foxem. Obě volné pokračování už takovou podívanou nenabídli, ale i tak mám tuhle „Class sérii“ docela rád. Náš Magnusek a ti jeho Bastardi se mají ještě hodně co učit…Nadprůměrných slušných 70%. ()