Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

Han22

Rok 84 byl mimořádně bohatý na sci-fi naprůměrné - Duna, 2010, Star Trek III:Hledání Spocka i docela fajn - Last Stafighter, Starman, 1984. Nad všemi pro mě je ale první Terminátor. Dvojka byl megahit s neuvěřitelnými efekty, akcemi, dokonalou časovou osou a znal jsem ji od malička. A jedinička - tu jsou viděl až mnohem později a rozdíl tu veliký. Místo nablýskaného příběhu s mnoha přesahy dostáváme jednoduchou akční střílečku se spíše směšnými efekty. V jednoduchosti je ale síla a tak film zůstává na brutálnosti, syrovosti, naléhavosti. Přímočarý příběh nemá chybu, ani na chvíli nenudía Arnie je prostě božský (ani Biehn nebo Hamiltonová nezaostávají). Vystřílení policejní stanice vešlo do dějin akce a závěrečný boj je prostě lahůdka. Pro mě stejná pecka jako dvojka. ()

Rudinsky

Je až neuveriteľné, ako bravúrne dokázal režisér (samozrejme okrem mnohých iných vecí, ktoré tu však už všetci napísali) využit Arnolda . Kopa svalov, bez mimiky, s absolútnou absenciou hereckého nadania, navyše s rakúskym prízvukom. A predsa máte pri tomto filme pocit, že to tak jednoducho musí byť a jeho ILL BE BACK jednoducho stačí. Akčný film, ktorý nasadil latku vysoko a samozrejme, druhou čaťou ju prekonal a stal sa z neho kult. ()

iXtr3m3

Film, ktorý dal vzniknúť celej jednej odnoži filmového sveta. Film, ktorý dal vzniknúť novému hrdinovi Arnoldovi. Film, ktorý dokázal presadiť zápornú postavu viac ako kladnú. Film s veľkým F. Terminator. Bez ďalšieho komentu. ()

bruceman7

Ta tady jsem doma. 90%. Dal bych víc, ale ten zbytek do stovky je za jednání, kterého by se Téčko (jednička) asi nedopustil (ty drobné vtípky se tam nehoděj). ()

Jaccobos

Nevím, jestli je to tím, že se ty filmy točili v "pravěku" (starší generace promine), ale když už čekají všichni konec, tak se stejně ta potvůrka (ať už vetřelec nebo terminátor) někde zase z temného kouta vyklube a otravuje. O hraní guvernéra Californie snad nemusím mluvit - tady si chudák moc nezahrál - i když oduševnělý výraz mu rozhodně nelze upřít ;) Nicméně film měl šmrnc i tempo a věřím, že v době, kdy byl natočen si mohl získat diváky i díky originální myšlence s cestováním časem. ()

see_sawandrew

Blíží se bouře... Film, ke kterému Camerona inspiroval pouhopouhý sen, se stal jedním z milníků žánru akčního sci-fi. I když mám raději jeho pokračování, temná atmosféra jedničky plná nejistoty a paranoie by se dala doslova krájet. Jen musíte ignorovat časové paradoxy. :-) 80% ()

Mistickzz

Na tú dobu a za ten malý rozpočet určite kvalitný akčný trhák. Arnolda mám takto najradšej:) Keď iba chodí, zabíja a nič nehovorí. Terminátor bol jeho životná rola a aj to asi preto, že moc nerozprával. Terminátor nie je dokonalý film, hudba ako zo segy niekedy trhá ušné bubienky, ale ide o kultové akčné Ačko s vynikajúcim tempom a skvelou akciou. 82% ()

xaver

Opět oblíbený námět, cestování časem a stroje které ovládnou svět. Sice celkem zajímavý příběh, nicméně je to pořád tak nějak stejné a už tak trochu otřepané. Víc jak 3* za tento film ze mě nevyrazíte. ()

klukluka

První Terminátor na jednu stranu trpí dětskými nemocemi, z nichž se už ve dvojce poučili a uzdravili (stroj představovaný Arnoldem se až příliš svými pohyby a mimikou podobá člověku), na druhou stranu je ale paradoxně poněkud dospělejší. Dvojka je infantilnější už jen tou neustálou přítomností teenagera. Příběh je de facto tentýž, tady je ale originální, dvojka už ho jen kopíruje. K dobru bych jedničce dal i to, že jsem si v ní narozdíl od dvojky nevšiml nějakých do očí bijících filmařských chyb- mluvím například o rozbitém okně kamiónu, které v jednom záběru visí doslova na vlásku a ve druhém už zase pevně drží po celém obvodu. Pouze triky s "obnaženým" terminátorem už jsou dnes úsměvné, Karel Zeman by tu plechovou figurku nepochybně rozpohyboval lépe a věrohodněji. Stejně před Cameronem smekám, z každého záběru je znát, že si s těmi filmy vyhrál. ()

KoRner

Klasika, ktorá naštartovala mnoho sci-fi nasledovačov, ale nik sa nedokázal vryť do pamäte ako práve guvernátor. Výborné triky a sci-fi dej, ktorý v 80-tych musel kde-koho prekvapiť. ()

BlackTom

K "jedničke" som mal vždy akosi vlažnejší vzťah, než k nadupanej dvojke a ultimátnej štvorke, len som si už nespomínal, odkiaľ táto predpojatosť pramenila. Po ďalšom zhliadnutí, tentoraz už v dospelom veku môžem smelo udeliť plné hodnotenie. Hovadsky veľký Arnold s punkovým imidžom, božský Lance, skvelý Michael Biehn a navrch dokonale premyslený príbeh, ktorý "pokračuje" až k štvorke. A Sarah, tentoraz ešte zraniteľná a krehká. Sci-fi, ktoré nakoplo kult. ()

Ebon

Ideální role pro Arniho a jeho prkenné herecké možnosti. Nasadil nablblý poker face ála 80.léta a byl(je) z toho kult navždy, který ho přinutil dokonce vyměnit strany. :-) ()

HiddenDragon

"You're terminated, fucker." Prvni, jeste osmdesatkovy, Cameronuv sci-fi temny pribeh o jaderne valce, strojich, a Arnoldovi "ktery se rad vraci" :) Po strance scenare tomu nemam co vytknout (vpodstate je to zalozeno na motivech znameho spisovatele Harlana Ellisona). Dialogy jsou trefne, akce je akuratni, a jedine, proc nechci dat pet hvezd, jsou triky, ktere jsou jeste prave osmdesatkove a zvlaste na tech animatronickych je znat zub casu. Vuci legendarnimu druhemu dilu by pak plny pocet hvezd byl trochu nefer. Ale jinak to nijak neubira na kultovnosti jednicky, z ktere vsechny dily cerpaji. Ono neni ani divu - story s cestovanim casem, nicitelem versus ochrancem, a v tom zpocatku krehka divka, ktera je cilem obou... Zkratka uz od pocatku to byl dobry material, ktery se da hodne rozvijet. Nemluve o tom, ze i po triceti letech to cloveku porad nahani trosku mraz v zadech. Pocitacova inteligence je cim dal dokonalejsi, lidstvo zije stale v rozeprich a nekde ma ty jaderne bomby schovane... Vzdycky kdyz serii Terminatora sleduju, mam z toho trochu neprijemny pocit, ktery je u dobrych sci-fi pribehu pritomen, ze by se neco takoveho jednou mohlo i stat.... A kdyz do toho hraje jeste ten bozi hudebni motiv, ktery je skvely v elektro uprave, ale vynikne jeste vic v subtilni pianove verzi (oboji ve filmu je)....neni co resit. ()

Zagros

Jako malý jsem první díl Terminátora viděl až po úžasné dvojce. Tehdy mi přišel o hodně slabší, méně akčnější a ve srovnání s dvojkou jsem si jej tak přesně nepamatoval. Docenil jsem ho až zpětně po několika letech. Původní nápad a skvěle vystavěná atmosféra jsou jeho největší přednosti. Dvojka bude pro mě vždy stát výše, ale bez jedničky, která je bezesporu kvalitním filmem, by nikdy nevznikla. Za to jí patří obrovský dík a čtyři hvězdy navrch. ()

Theraphosa

Role, ve kterých se Arnold předvedl v takové parádě bych na prstech spočítal. Tohle ovšem byla paráda jak se patří. Vynikající sci-fi s výbornou režií Jamese Camerona, který tímto snímkem položil základ pro jeden z nejlepších sci-fi filmů. 85% ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)