Paul Matthews je muž, ktorého by ste si v skutočnom živote pravdepodobne nevšimli: Plešatý, v pokrčených nohaviciach a hnedých kožených mokasínach, je profesorom na univerzite, o ktorej ste nikdy nepočuli. Má manželku, ktorá ho podporuje, dve dcéry a ambície, ktoré nie je schopný realizovať. A potom sa stane niečo zvláštne. Tento nenápadný muž sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch miliónov ľudí po celom svete a stane sa tak globálnou celebritou. Razom sa mu začnú plniť všetky želania a jeho riedko navštevované prednášky sa rýchlo zapĺňajú. Ale spozná tiež, aká vysoká je cena slávy. (ASFK)

Flynn

Cage je tu skvely. Nevim, zda bych to dal do kategorie komedie, pousmal jsem se jen 1. Film je to rozhodne originalni a toho si cenim. Je to takovy svěží tvůrčí vítr ve vodách opakovaného. ()

campix

A24 prostě nudné a nezajímavé filmy nevydává. Toto platí i pro Dream Scenario Kristoffera Borgliho, který se ihned po svém průlomovém díle ve své vlasti vydává kout železo dokud je žhavé a to přímo za moře a v hlavní roli s Nicolasem Cagem. To už v dnešní době tolik neznamená, ale dá se říci, že je to zárukou netradiční podívané. To Dream Scenario splňuje na jedničku. Hlavní postava je univerzitním profesorem, který se stává nečekaně středem pozornosti vzhledem k tomu, že se z neznámých důvodů objevuje ve snech ostatních lidí. Zprvu neškodně, posléze všechno začíná eskalovat. Zápletka zajímavá, ale pro mě ve finále tak nějak neuspokojivá. Škoda, ale Borgliho se v budoucnu vyplatí hodně pozorně sledovat. ()

ic

Podle popisu to zní jako hodně zajímavé téma, co by se asi dělo, pokud by se lidem začal ve snech zjevovat ten samý člověk, různým lidem, všude po světě. No WOW, to je tak zajímavé… a pak provedení, žalostné. Prostě promarněná příležitost. ()

MightyHal

Film jehož zajímavý náměť -o obyčejném učiteli který se začne zjevovat náhodným lidem po celém světě- bohužel i tak zklouzne do vlastně povrchní a nezajímavě udělané satiře. První část filmu je zábavná a to hlavně díky surrealistickým scénám ve snech, ve kterých Cage chodí, ano prostě chodí. No a i k těmto scénám se váže poměrně absurdní humor, který mi přijde že je většinou levného charakteru. Například celá situace s holkou co chce hlavního hrdinu ojet -prdění a ejakulace-. Což lidi budou brát jako nadpozemský humor jelikož A24 a Art. I tak jsem se ale prvních 40 minut bavil. Poté co film ale začne sklouzávat do situací kde se hrdinovy začne vše srát pod rukama, tak v ten moment film ztratí hravost, humor se vytratí a vy sledujete jen nudně podanou satiru na cancel culture. Oka, to téma je zajímavý a s tím jak to dneska chodí kdy z blázna se stane hvězda a pak najednou to šíleně upadne, je v dnešní době relevantní. Bohužel ale kvůli absenci hravosti, humoru a nadhledu v druhé půlce je to prostě strašně stereotypní podívaná. Člověk by si řekl že Borgli vyhází esa právě v této rovině a s nadhledem i noblesou prodá myšlenku o cancel culture, bohužel ne. Vy pak celý film jen víte že se vše bude srát a ono bude a ještě úplně tím nejnudnějším způsobem. Cage hraje výborně, film táhne, bohuže ale v druhé půlce je kinda nudnej taky. Je to prostě typickej Art s chladnýma barvama či rádoby zajímavou režii (naprosto zaměnitelná když se posadí vedle jiných art drama-komedií). Hudba je navíc prakticky neexistující, neboli se jedná o ten druh co splyne s filmem a vůbec si žádnou melodii nepamatujete. Přesně druh OST který nenávidím. Co ale na závěr pochválím jsou chytré jumpscary které se fakt povedly a tím jak je člověk nečeká v daných situacích tak vás solidně vyvedou z míry. Takhle jsem se ani u hororu dlouho nelekl. Jinak se jedná o podle mě slabší Cagův počin který hlavně tkví v tom že si esa vyčerpá na začátku a pak je to jen nudná nezajímavá šeď (navíc ta stopáž je přepálená a fakt jsem se u filmu už ošíval). Ale to je jedno, je to A24, tím pádem ovce plné počty :) ()

LasT_Olt

Nicolas Cage pro jednou nehraje Nicolase Cage, ale univerzitního profesora, který se začne lidem zjevovat ve snech. To je vlastně vše co potřebuješ vědět. Možná se to zdá jako málo, ale ten námět mi přijde tak vtipný a ujetý, že jsem se na to musel podívat, už jen proto, že se jedná o "Nick Cage" movie a ty víš že to bude tak akorát bizární a můj list jeho filmů na které se chci podívat, ale furt jsem tak neudělal je už tak dost dlouhý. Není to tak ujeté jako Barva z kosmu, ale u některých scén jsem se fakt dobře pobavil, např. u scény kdy ho k sobě domů pozve holčina a chce aby s ní zrekonstruoval její sexuální sen. To bylo tak cringe a super až jsem nachvíli uvažoval o páté hvězdě. Komedie roku 23. ()

dr.fish

Je to Nicholasova životní role, o tom není pochyb. Kdyby tvůrci pořádně promákli scénář a napsali ho tak, aby využil potenciál velmi chytrého námětu, měli bychom tu zaručený hit. Možná i nominaci na Oskara pro Cage. Jenže, scénář je rychlokvaška nedotažená. Po velmi zajímavém úvodu to upadne a už se to nezvedne. Vidět a zapomenout je osudem tohoto filmu. 60% ()

ondraondra

Nicolas Cage je skvělý, všechno ostatní celkem obstojné. Chápu, co se film snaží říct, ale po chvíli to začne být lehce zdlouhavé, a posledních 15 minut bych vynechal úplně. Rozhodně to ale stojí za vidění, obzvášť pokud jste fanoušci představitele hlavní role. ()

UhLee

(6/10). Dream Scenario se stalo nečekaným fenoménem, podobně jako postava Paula, kterou ve snímku ztvárnil Nicolas Cage. Tento synovec legendárního režiséra Francise Forda Coppoly pro mě není takovou modlou, jako pro soustu zdejších fanoušků. Kdybych měl stíhat sledovat všechny jeho projekty, které bývají mnohdy dosti šílené, tak bych nedělal nic jiného. Nicolas Cage se totiž pyšní snůškou nekvalitních a mnohdy i "odpadových" snímků. Proto si filmový divák musí opravdu vybírat, kterému filmu dá šanci a spoléhat na to, že mu neodumře část mozkových buněk. Občas se člověk opravdu trefí, když si vybere například nádherný snímek Pig, ale pak tady máme šílenosti typu Mandy. U filmu Dream Scenario jsem byl proto velice střízlivý a raději jsem si počkal na první ohlasy. Nicolas Cage pro mě není modlou, ale pro mě modlou rozhodně je, tak to je produkční studio A24, které si vzalo pod svá křídla i tento projekt. Po skončení snímku jsem se z titulků dozvěděl, že film produkoval Ari Aster, což pro mě bylo zprvu velké překvapení. Když se však člověk zamyslí nad celkovým stylem a nádechem filmu, tak se tomu zase tak nediví. Jsou tam jasně vidět různé podobnosti s jeho filmy. Teď už však k jádru věci - Dream Scenario pro mě bylo přesně tím filmem, od kterého jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Během necelých dvou hodin se totiž divák vydá na šílenou jízdu plnou bizarních momentů. Bude to znít možná kapánek zvláštně, ale pro mě není Dream Scenario nejsilnější ve snových sekvencích. Snímek u mě bodoval hlavně v konfrontaci s realitou, která dokáže být místy krutější než nejtemnější noční můry. Snímek trefně komentuje zkaženou lidskou společnost, která mnohdy těží z cizího utrpení. Ve filmu doslova exceluje již dříve zmiňovaný Nicolas Cage, kterému tato role byla snad ušitá na tělo a nedokážu si v té roli představit někoho jiného. Ve výsledku bylo Dream Scenario nečekaně vážným filmem, který se tváří jako oddechová záležitost, ale v jádru je to velice hloubavou záležitostí. "You’ve been on my mind recently. - Yeah? I haven’t thought about you in a while." ()

Lachtaan

Nick Cage se spojuje s vystupujícím studiem A24 a přináší neotřelou potemnělou komedii, která sice před diváka servíruje několik úsměvně bizarních situací, mnohem víc je ale děsivá tím, jak pohlíží na tenkou hranici mezi tím, co se nám honí hlavou, když sníme a tím, jaký to má na náš život dopad, když se probudíme a pamatujeme si to. Dream Scenario je neotřelý zážitek, kterým jsem si rád z(ne)příjemnil dopoledne. Paula Matthewse bych totiž ve svých snech opravdu nechtěl. Byť by za to chudák nemohl. [viděno v KVIFF.TV 3.4.2024] ()

Qitek

Napodruhé lepší jak prvně. Po prvním shlédnutí panovalo výrazné zklamání, nad málo vytěženým nápadem a především mém subjektivním očekáváním. Napodruhé velmi zábavná a vlastně ve své jednoduchosti perfektně trefná sonda o absurdnosti cancel culture. Tolika lidmi kriticky odstřelovaný konec, mi naopak svou přímočarostí a hlavně milou křehkostí sednul jak prdel na hrnec. ()

elanius

(33/2024) / Zvesti neklamali a Nicolas Cage dáva super výkon. Filmík je to veru bizarný, ale veľmi zábavný. A teda príbeh je skôr pochmúrny ako vtipný. Vtipy ak aj sú, slúžia väčšinou na podčiarknutie úbohého osudu hlavnej postavy. Záver bude asi rozdeľovať, mne to ale náramne sadlo, som úplne v pohode s takýmto 'poeticko-magickým' koncom. Výrazne zapamätateľný film. (8/10) ()

hroubek

Film se zajímavou zápletkou, a skvělým výkonem Nicolase Cage. Když, jsem viděl trailer, tak jsem si říkal, že to bude velká pecka, nebo totální blbost. A jsem rád, že mohu napsat, že to dopadlo hodně dobře, ale bohužel ne skvěle. Osobně bych doporučil nekoukat na trailer, který klame tělem a snaží se nás připravit na to, že dostaneme černou komedii. Ve filmu je celkem dost humoru, ale je to ten typ smutného humoru okořeněný o satiru a absurdnost. Režisér a scénárista Kristoffer Borgli odvedl moc pěknou práci. Jeho scénář je silný a má zajímavé myšlenky, které rozvíjí ústřední nápad filmu. Jako režisér v pohodě zvládl natočit dramatické momenty, a i ty černohumorné. Bohužel se Borglimu nepodařilo film hezky zakončit. Poslední cca deset patnáct minut je jako z jiného filmu a působí lehce křečovitě a na sílu. Naštěstí je tu ale Nicolas Cage, který má neskutečnou hereckou formu a celý film nese na svých bedrech a je tady opravdu moc dobrý. Jeho civilní výkon krásně prodává to, jak absurdně se některé věci mohou vyvinout, a taky to, že někteří lidé jsou prostě sobci a neumí zastavit, i když to na ně křičí celý svět. Film je hodně silný v dramatických momentech, kdy se hlavnímu hrdinovi obrátí svět vzhůru nohama, a film se změní nepříjemný psycho thriller. Škoda, že si Borgli neuhlídal ten konec. To se mi snad zdá je dobrý film se skvělým Cagem. ()

creeper

Borgli má svoje ústřední témata, což cením. A umí je podávat dostatečně atraktivně. Je to zábavný, nepříjemný, provokativní a zároveň myšlenkově podnětný. Skvělej byl i Borgliho předchozí film (Syk pike). Jistě je možný filmu pár věcí vytknout, ale já jsem vděčnej, že tvůrci jako Borgli, Östlund nebo Aster existují. Proto takovým šťavnatě trefným a originálním dílům nemohu napálit méně než pět. ()

Honzox

Na základě upoutávek jsem si říkal, že film bude zpracovávat zajímavé téma, na začátku si získá divákovu pozornost, ale nakonec vyšumí do vzduchoprázdna a nezanechá v divákovi žádný hlubší pocit. Nakonec jde ale o velmi příjemné překvapení, které dobře a vkusně mísí žánry a poměrně nápaditě pojednává o aktuálních tématech (rychlé získání slávy, nezvládnutí prezentace vlastního mediálního obrazu apod.). Postavy jsou sice poněkud jednorozměrné a scénář je dle mého soudu místy zkratkovitý, celý film je však veden zručnou a jistou rukou režiséra ke zdárnému a velmi uspokojujícímu výsledku. ()

blackJag

"KÉŽ BY TO NEBYL JEN SEN." Nicolas Cage ve formě a opět jako hlavní postava v normální, běžné kinodistribuci, super, přeji mu to. Souhlasím s těmi, kteří tvrdí, že za podobný výkon by slušela alespoň oscarová nominace. Přitom se vůbec nejedná o jediný pozitivní aspekt snímku - námět je povedený, celkem originální, volně se sunoucí z komediálních pozic do poněkud hororovějších a daří se jej dobře rozvíjet, pročež mi postavy profesora Paula bylo postupně velmi líto. 75% ()

Ramones77

Překvapilo mě jak Nicolas Cage zestárnul. Však své role se zhostil zcela bravurně. Film má ideální stopáž a ani v jednom okamžiku se nebudete nudit, už jen díky místy opravdu absurdnímu humoru. Nicolas Cage právem dokázal, že ještě nepatří do starého železa a perfektně mu film sedl. I sám prohlásil, že je to jeden z nejlepších filmů ve kterém hrál. ()

Mysa

Nicolas Cage, jméno, které automaticky tvoří základ pro minimálně skvělou podívanou. Když pak k základu přidáte originální zápletku a třešničkou je společnost A24 produkující tento film vznikne vskutku zajímavý koktejl. Ten mi osobně neskutečně sedl, což ale neznamená, že to bude sedět každému, spíš naopak. Řekl bych, že většina klasických užívačů filmů, kdy film je pro ně jen pouhé zpestření odpoledne, tento koktejl nejspíše s nechutí vyplivnou. Celkový styl kamery a střihu je zajímavý a filmu sluší. Vrcholem filmu je ale samotný Nicolas Cage, který opět předvádí...no, Nicolase Cage a je v tom samozřejmě perfektní. Hrát absolutně nudného a nezajímavého člověka, který se stane ze dne na den celosvětovým fenomén je nelehký úkol, jenže Cage se toho zhostil tak jak umí, nejde to úplně popsat, musíte to jednoduše vidět. Asi se to nezapíše mezi jeho nejlegendárnější výkony, ale myslím, že minimálně na nějakou dobu mi jeho postava utkví v hlavě a možná se objeví i v pár těch snech. ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

24.12.2023

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (viac)