Asha je bystrá dievča, ktorá si váži a miluje svoju rodinu a ľudí z ostrova Rosas na ktorom sa narodila a na ktorom žije. Verí v dobro a robí v živote to, čo je pre  jej milovaný Rosas správne a zároveň sníva o tom, aby sa všetky priania splnili. Pre sedemnásťročnú dievča ako je Asha sú priania všetkým  a v skutočnosti sú základom aj kráľovstva ostrova Rosas. Rosas je miesto, kde sa sny môžu doslova a do písmena splniť. Rosasu vládne silný kráľ Magnificio, ktorý vie plniť priania a želania ľudí. A tak ľudia z celého sveta cestujú na ostrov, aby odovzdali svoje želania a priania kráľovi Magnificiovi, ktorý sľubuje, že ich sny a priania budú u neho v bezpečí, nemusia sa ničoho obávať a on im tieto priania jedného dňa splní.
Kráľ Magnificio však nie je až taký dobrák a vie si užívať svoju úlohu pri plnení želaní, ale vychutnáva si aj kontrolu nad ľuďmi, ktorú prostredníctvom svojho daru má. On sám rozhoduje o tom, komu sa želanie splní a komu nie. Až Asha zistí, že všetky želania, ktoré sú príliš veľké, ambiciózne alebo ohrozujú záujmy Magnifica, nebudú splnené. To znamená, že v Rosase je naozaj veľká časť ľudí, ktorí sa nikdy nedočkajú splnenia svojich snov, a najsmutnejšie je, že ani nevedia, o čo prichádzajú. Keď sa Asha dozvie túto krutú pravdu o Magnificovi a prianiach, nemôže len tak sedieť a nič nerobiť a začne konať za spravodlivú vec. (CinemArt SK)

rublik05

Studio Disney se konečně po téměř půl roce od kinopremiéry uráčilo zveřejnit na své streamovací platformě výroční (!) pohádku Přání, jíž chtěli u Myšáka symbolicky oslavit sté výročí od založení společnosti bratry Disneyovými. Každý včetně mé maličkosti tím pádem očekával nějak pecku, jež skomírající impérium alespoň trochu nakopne a pozvedne. Bohužel je tomu přesně naopak a Disney právě při této příležitosti uvedlo na trh nejhorší pohádku za posledních několik let a jeden ze svých nejhorších animovaných filmů vůbec. Příběh působí jako takový neoriginální slepenec plný různých klišé, chybí mu humor a fungující emoce, postavy nejsou ani trochu sympatické, zachraňuje to jen pár zvířecích postav, které jsou ale trestuhodně nevyužité. Pomrkávání po předchozích animovaných filmech se totálně minulo účinkem, z písní se mi líbila možná tak jedna, zbytek mi přišel takový obyčejný, nevýrazný a nudný. Jediná věc, kterou lze na pohádce bezvýhradně pochválit, je tradičně krásná animace, jinak velké zklamání. Vůbec mi nejde do hlavy, že tento průšvih vznikl pod taktovkou režiséra fantastického Ledového království. 3/10. ()

Maniik88

Tak týmto chcel Disney osláviť storočnicu? To vážne Disney? Ja myslím, že po posledných woke teploprojektoch sa musí Disney v hrobe obracať. A ďalších 100r takýmto štýlom určite nedajú. Ako graficky to ušlo, ale príbeh tak hrozný a nudný, všetko tak strašne nevtipné a 100x videné, že sa to neoplatí kuknúť.. ()

Mr.Ward

No tak na to, jak moc jsem se těšil, jsem i solidně spokojen. Já měl ten hype docela velkej, přece jen se jedná o vyvrcholení oslav Disneyho 100 let. Soundtrack se mi doma točí už dva týdny, a kniha je také připravena do sbírky. Koncept mi přišel velkolepý a Asha strašně sympatická. A je to nakonec tak i ve filmu. Příběh sám o sobě je v celku jednoduchý, ale i díky tomu je z něho strašně cítit retro. Jako bych se díval na Disneyovku z 50 let. To je první velká pocta všem minulým a klasickým Disneyho filmům. Dále tu máme neskutečně mnoho různých odkazů, pomrknutí a nebo dokonce přímo citování z minulých Disneyovek. Opět skvělá pocta. Někdo si to možná neuvědomí, a bude mu připadat, že se tu recykluje, a že na dnešní dobu je to až příliš fádní. Opak je ale pravdou. Hudba, epický konec, Asha… Neudržel jsem se slzám a jako opravdu velký Disneyho fanoušek jsem si tohle neskutečně užil. A pozor, je tu jedna potitulková scéna. Rozhodně si ji nenechte ujít, protože dává celému filmu další rozměr. ()

koty2201

Neviem prečo aj táto ďalšia rozprávka od Disneyho schytáva takúto biedu akú dostáva. Pretože áno, ten legendárny Disney to už dávno nie je a zlaté časy ich skvelých rozprávok sú zrejme preč. A to je dosť smutné, pretože určite si prajem, aby sa im zadarilo aj teraz a dostáli svojho statusu z minulého storočia, ako tvorcovia skvelých príbehov. Na druhej strane sa Prianie podarilo určite lepšie ako nedávny Neobyčajný svet.  Čo sa týka príbehu samotného, tak je to prakticky taká rozprávková klasika. Je jeden kráľ, Magnifico (Chris Pine), ktorý ovláda čary a plní ľuďom priania, ale nie na každého sa dostane. Hlavná hrdinka Asha (Ariana DeBose) by chcela splniť prianie starému otcovi (Victor Garber) a hlási sa ako žiačka u Magnifica. Ale tam zistí, že kráľ nie je ten najmilší človek na svete a je veľmi namyslený. A tak začne boj o navrátenie prianí obyvateľom kráľovstva. Ešte pred premiérou tohto filmu sa hovorilo o tom, že má dej tak trochu odkazovať na predošlé Disneyho rozprávky. A je to aj pravda, aspoň čiastočne. Pretože ja som si všimol odkazy na Petra Pana, Snehulienku, Pinocchia a Bambiho. Ale je dosť možné, že som nejaké minul. Jeden obyvateľ sníva ísť do Krajiny-nekrajiny, jednu srnku nazvú Bambi, Ashina kamoška a jej pomocníci majú vlastnosti ako Snehulienka a sedem trpaslíkov a Asha si praje pod hviezdou čo je odkaz na Geppetta. Čiže mňa to potešilo a mám rád takéto skryté odkazy. Herecky túto rozprávku neviem posúdiť a hlavne hlasový prejav hlavných hrdinov, keďže som to pozeral so slovenským dabingom. Ale ako postavy mi prišli najviac sympatické, okrem kráľa a hlavnej hrdinky aj jej cap Valentino (Alan Tudyk), šťastná hviezda (aj keď tá je nemá) a večne hundrajúci Gabo (Harvey Guillén). Ak mám hodnotiť technickú stránku filmu, tak tá je veľmi vydarená, pretože sa mi páči ten netradičný spôsob animácie. Ide o zaujímavú kombináciu 2D a 3D objektov a pôsobia trochu komiksovo. Hudba je za mňa skvelá tiež. Alebo aspoň v slovenčine sú tie jednotlivé muzikálové pasáže pekne naspievané. Aj keď texty až tak originálne neboli.  Takže ak to mám zhrnúť, tak ide o vydarený animák od Disneyho, aj keď nedosahuje nejak extra vysoké kvality. Určite však nejde o nejaký prepadák alebo nejaký sivý priemer. Len legenda z toho zrejme nebude. A odporúčam pozrieť si ho na veľkom plátne. ()

MyskaMari

O tom, že Disney upadá dlouhodobě, snad není dišputát. I tak jsem doufala, že se ke 100. výročí studia trochu vynasnaží, protože pokud nepočítám filmy od Pixaru, tak se mi od nich líbil snad jediný film za poslední desetiletí. Jeden z důvodů je, že všechny ženské hlavní postavy musí mít tuhle stejnou "quirky personality". Anna, Moana, Rapunzel... Je to všechno to samý, tak jsem doufala, že by Wish mohlo nabídnout něco nového, ale bohužel. Asha je nemotorná a nepříjemně asociální, ale zároveň je vykreslovaná jako kompetentní a svým způsobem okouzlující, což je tak strašně frustrující kontradikce. Jo, všichni jsou občas nervózní, ale musí za každou větou říkat: "bbllllee I am soooo quirky"?! A proč tak mává rukama? Kam se hrabou Italové a Kung-fu panda... Jediné, co chci, je ženská hlavní postava, která se chová aspoň trochu vyspěle a rozumně a třeba, já nevim, má i na něco talent, nebo něco zajímavého umí. U Mirabel nebo Rapunzel mi tohle nevadí, protože se mají chovat tak trochu divně. U Ashy, která nebyla roky zavřená ve věži, a naopak dělá místního průvodce se svými přáteli, je to zkrátka strašně vyumělkované. Její postava se nijak nevyvíjí, neumí kouzlit jako ostatní a prostě má jen štěstí, nic se nenaučí. No srovnejte si to s Mulan, na začátku filmu se v ničem moc nevyzná, ale pilně trénuje, takže její úspěch divákovi připadá zasloužený. Pokud by Asha nebyla hlavní postavou, ničeho by nedosáhla, jen lidem říká, že si mají věřit. Vývoj charakteru žádný (pokud to vůbec lze říci, protože nemá žádnou osobnost, jen je "hodná", což se dá říct o spoustě Disney postav). Osobně by se mi líbilo, kdyby byla jemná, sečtělá a méně naivní, protože to se u Disney moc nevidí a byla by to příjemná změna. Teď k samotné zápletce - nemohu si pomoci, ale musím souhlasit se záporákem. Vyplnit všem všechna přání je prostě blbost, nemohlo by to fungovat a samotný film to potvrzuje, když je jeho rodné město zničeno, protože lidé magii zneužili. Proč by to film ukazoval, kdybychom s ním neměli aspoň trochu souhlasit? Je chytrý a celkem sympaťák, jako záporák se ukáže až poté, co začne používat černou magii, což automaticky implikuje, že vlastně není zlý sám od sebe. Proto by byl, podle mě, dobrý konec, kdyby přišel o své schopnosti a status, to ostatní se mi nezdá přiměřené. Taky by mnohem více dávalo smysl, kdyby Asha od začátku pracovala pro Magnifica a uměla už trochu kouzlit. Takhle nechápu, proč tu pozici vůbec má, když kouzlit neumí. A proč by Magnifico říkal svá tajemství náhodný holce, co zná 10 minut. Kdyby pro něj pracovala dlouho, tak by to bylo mnohem více smooth. No jo, no jo, je to dětskej film, však já už mlčim. ()

hrumsrt

V rámci oslavy sto let založení Walt Disney Company, které je dnes známé po celém světě skrze svůj svět animovaných figurek, nám Disney nadělil tento animák. Svůj první celovečerní kousek si připsali až o 16 let později a nyní přichází již se svým dvaašedesátým.. Přání mělo působit jako oslava celého výročí, které nabídne nejedno pomrknutí po kreslených klasikách našich dětství, a tak nebylo od věci usednout k němu s řadou nostalgických očekávání.. Avšak tahle párty se Disneymu nepovedla a Přání nakonec spíš zůstane v koutě a diváci raději sáhnou po svých oblíbených klasikách.. Ta zlatá éra je dávno pryč, Disney už není animovaný tvůrce číslo jedna a i když ho všichni uctívají jako inspiraci a "tatíčka průkopníčka", stejně diváky zajímá s čím přijde ven Pixar nikoli Disney.. Přání dokonale ztělesňuje směr, kterým přemýšlí dnešní tvůrci, jen aby zažili momentální úspěch, jen aby se dostali mezi nominace na ceny, ale už nemyslí dál.. Korektně diverzní postavy, které tentokrát ani nejsou určeny žádnou kulturou, do níž se je dá zasadit.. Přání sice v jádru nese docela milou myšlenku postavenou na rodinných základech, které si v sledujících snadno najdou cestu, ale stejně mi příběhově přijde snímek vskutku prázdný.. Naštěstí do vln průměrnosti (!) ji vrací vynikající animace, která tentokrát uchvátila mísením dvou animačních stylů a divák i tady skutečně cítil přítomnost klasik svého animovaného studia. No a samozřejmě i díky zpěvu to není tak otravné, i když v dabingu k hlavní hrdince vůbec hlasem nesedí, stejně umí krásně zahrát na emoce.. Přání mělo konečně překvapit, mělo obměkčit publikum při vzpomínce na ty svoje zážitky s Disneym, ale naneštěstí jim k tomu nedal dostatečně vhodný příběh.. I proto jako celek Přání na vlně zaměnitelnosti rychle odplave. 60% ()

Dragonflyfly

Hezký nápad a hlavní myšlenka. Milá hlavní postava. Jen se nemůžu ubránit dojmu, že nejvíc se tvůrci zaměřili na to, aby bylo ve filmu, co možná nejvíc odkazů na předchozí filmy Walta Disneye a tím pádem ošidili pointu, vykreslení postav jejich motivace i písničky. Je to slaboučké, předvídatelné a kapku nesrozumitelné ale pořád lepší než Raya a kouzelný drak - ke 100 výročí trochu nuda. Škoda. ()

Cermicek

To, že to má bejt pocta Disneymu k 100.výročí mluví za všechno, kam se Disney za ta léta posunulo...🙄. Scénáristicky slabota, graficky "just ok", hudba katastrofa! (ty songy jsou vysloveně k smíchu, jak tam chybí jakejkoliv byť náznak rýmu a hlavně tam nacpat, co nejvíc slov na jeden nádech - asi aby to předalo co nejobsáhlejší sdělení...z kterýho beztak nikdo neví nic...🤷‍♂️). Tak hlavně, že to ale splnilo dnešní standardy aka záporák = muž běloch, hlavní hrdinka = čokoláda, vedlejší crew = cosi z muslimského světa (soudě dle jmen)..👍👏 ()

blondboss

Disney sa rozhodol osláviť storočnicu animákom s banálnym dejom a nezaujímavými postavami, pričom tu bol zrejme najslabší záporák ever. Animačne tomu veľmi nie je čo vytknúť, ale celkový feeling z tejto rozprávky je o dosť slabší ako u predošlých, a to azda aj čo sa týka kvality. V tomto prípade trošku prešľap, ale tak cieľové publikum sa nad tým zrejme nebude až tak zamýšľať, keďže je to stále farebné a hravé. 45 % ()

david141474

Film, který vznikl na výročí vzniku Disney, kteří teď slaví 100 let. Chvíli jsem přemýšlel, zda na to mám jít nakonec jsem si řekl, že na to musím jít a že na to chci jít. Neudělal jsem chybu, když jsem usedl do svého sedadla a začal na to koukat. Moc lidí tam nebylo, přece jenom bylo úterý, tak se není čemu divit. Co se týče děje, tak ten nebyl nudnej a já si to užíval. Animace byla pěkná. Hlavní postava byla sympatická, takže to bylo plus. Songy samozřejmě nesmí u Disneyho chybět a tady tomu nebylo jinak. Songy byly solidní, nejvíc jsem si oblíbil song; To je ten váš vděk, nebo jak se to jmenuje. Netuším. Záporák byl zajímavej, černá magie taky nesměla chybět. No a ta malá hvězdička dělala hodně pytlovin, to je jasný. Některý narážky a easter eggy na různý filmy od Disneyho taky nebyly od věci. No a finále, kde se samozřejmě zpívalo, bylo skvělý. Ta atmosféra mi dokonce přivodila husinu a to se jen tak nestává. Já jsem s tímto velice spokojen a můžu jen doporučit! 9/10 Jako Disney se překonal. (Olympia - 12.12.2023) ()

Jemes

k výročí 100 let je to hodně velká slabota. Doslova nic moc nového u tvorby v Disney, kde máte hrdinku bez chyb, klasickou zápornou postavu, vedlejší postavy o kterých víme úplné ho*no a zbytečně moc písniček. Je tam jednoduše tolik potenciálu a vydali se tou nejednoduší cestou. ()

Do Ledového království se vrátíme i počtvrté

Do Ledového království se vrátíme i počtvrté

17.11.2023

Disney dlouhodobě sází na jistoty. Vzhledem k tomu, že nejvýdělečnější filmová sága všech dob, tvořená superhrdiny od Marvelu, je v nemalých problémech, jež byly jen zdůrazněny obrovským kasovním… (viac)