Policista, který v Polsku roku 1987 vyšetřuje případy záhadných zmizení, pronikne mezi osazenstvo kláštera na odlehlém místě a odhalí tam velmi temné tajemství. (Netflix)

misterz

Horory, kde účinkuje satan mám celkom rád. Škoda len, že väčšina filmu sa vlečie ako sopeľ, kde nudu občas zaženie nejaká tá lakačka, alebo náznak hororu. To pravé orechové hororové prichádza až s poslednou polhodinkou, kde sa to konečne rozbehlo - atmosféra super. Len škoda, že to skončilo práve v tom najlepšom. Priemer. 60/100 ()

pornogrind

Od Hellhole jsem si sliboval rozhodně víc. Příběh sice kličkuje a snaží se o nějaký překvapení ale tak nějak nešťastně. Chvílemi mi přišlo, že Bartosz M. Kowalski neví co chce točit. Možná to věděl ale mě to prostě moc neoslovilo. Nemůžu tomu upřít pár vyloženě vydařenejch scén ale jako celek  to na mě nezafungovalo. ()

Omnibus

"Latinsky kněz blábolil, s flaškou chlastu zápolil." Plamínky mnoha svíček skomírají v temnotách chodeb kláštera Dupa na końcu świata, kde lišky dávají exorcistům dobrou noc. Banda ďábelsky pomýlených mnichů, kteří "to všechno mysleli dobře", aneb kde udělali soudruzi flanďáci z Polska chybu, při svých satanských rituálech? :-) V čem byl zakopaný pes, že by v té, prý nevinné (věř, kdo chceš) panně? Nikdo nevěděl. Ani diváci, ti jen podezřívavě čuměli do talíře a spolu s kuchařem Kowalskim, který tentokrát bohužel v noci v lese usnul, si kladli otázky s přesahem. Jde o gulášek vepřový či hovězí, z nějaké (pohřešované) krávy? Ani šepot ve zpovědnici nic nenapověděl. Jenom to, že "veškeré vymítání nahráváme"  a že "Satan se Stvořiteli vysmál již tolikrát". Ostatně nám divákům taky. Touhle žánrovou rozháraností (vzývat krimi nebo horor?), pohřbenou ve studni... mezi kulisami, v žádném pekle! I ta studna majora Zemana byla děsivější. Vše zakončilo finále, postavené na hlavu. To bylo fajn a šel by z něj střihnout 5minutový top kraťas, ale nic víc. Pět hvězdiček? Pfff. Víte vůbec, vy kluci ušatí, ateističtí, kolikrát apoštol Petr zapřel Pána Krista? Jen třikrát. ()

Goldbeater

Slabý hlavní protagonista a pomalý rozjezd tomu lehce podkopávají nohy, ale obojí může zároveň nakonec posloužit právě efektivitě finále, jež dobře funguje jako satanistický horor i jako náboženská satira. Ve výsledku je tedy Pekelná díra velmi solidní žánrovkou, kterou v Česku našim severním sousedům můžeme jedině závidět. ()

kingik

Jacku (čtěte Jacek), typické polské jméno, převleč se za kněze a běž do kláštera vyřešit ten případ osmi záhadně ztracených žen. Úřaduje tam někdejší kovář Jura Baran, který svého času dostal za úkol zbavit se nepohodlného sedláka Sekala. A když tenkrát přešel na temnou stranu, nevypadá to, že se změnil k lepšímu. Bartosz M. Kowalski se podíval na filmovou klasiku Jméno růže a inspiroval se podobně ponurou a nehostinou atmosférou panující za zdmi kláštera. Ihned kontaktoval Olafa Lubaszenka, že po mnoha letech může být zase slavný. Velkou hereckou konkurenci kolem sebe mít nebude, v hlavní roli infiltrovaného detektiva je Piotr Żurawski. Lubaszenko kladně reagoval na cinkající měšec polských zlotých. Nač utrácet za drahé herecké akvizice, finance raději nalijeme do celkové realizace filmu. A vyplatilo se. Scenérie kláštera vypadají dostatečně neutěšeně, špinavě až depresivně. Nasvícení je úmyslně nedostatečné. Kamera s hlavním hrdinou plaše juká po strašidelných prostorech. Kdo si u filmu dá svačinu, tak bude hořce litovat. V klášteře se totiž servírují naprosto lahodné odpornosti. Film skvěle zvládá být nepředvídatelným. Takže závěr je nastaven zcela jinak, než by se dalo čekat. Ačkoliv je hlavní postavou detektiv z konce osmdesátých let, v žádném případě není film pojednán jako typická detektivka. Obsahuje jen nějaké prvky, povětšinou je hororově posazený. Polsko zabodovalo a předčilo svá tvůrčí očekávání. Do inkriminovného kláštera vstupte jen na vlastní riziko, případně pro kvalitní hororový zážitek. 10/10 ()

dr.horrible

Jeden z najohranejších hororových námetov, ktorý však v poslednej tretine zabočí do  neprebádaných území, a nám nezostane než konštatovať, že nám Poliaci opäť vytreli zrak. ()

Kudly4

Celkem příjemné překvápko, od režiséra dvoudílného, mutantího Slasheru Dnes v noci v lese nikdo nespí. Čekal jsem tuctovou vymítačku, při které se budu nudit už od prvních minut (pravda, chtěl jsem to po chvilce vypnout a věnovat se něčemu jinému), ale přišla celkem zajímavá scéna a já to nakonec dokoukal a musím říct, že film utekl strašně rychle a vůbec nenudil. Má to perfektní, mrazivou atmosféru kláštera, kde se servíruje báječná večeře, bylo to napínavé a finále s démonem celkem povedený, s pěknou kamerou. Slušný, malý Horor, ideální na chladnější, podzimní večer. (524. hodnocení, CZ dabing) ()

Anderton

Dokonalá atmosféra, skvelé budovanie napätia, niekoľko zvratov a otázka, či sledujeme niečo nadprirodzené, alebo sa všetko vyrieši racionálne, je otvorená až do posledných minút. Chápem, že tento poľský kúsok môže byť hit or miss, keďže ono to nijako zvlášť originálne nie je. Ale podstatné je, že všetko do seba pekne zapadá a záver je skrátka jediný možný, akýkoľvek iné vyvrcholenie, ako vidíme v poslednom zábere, by bolo pre mňa patetické sklamanie. Môžete to vnímať ako alegóriu na autoritatívne režimy, v tomto prípade komunizmus v Poľsku, ale pre vychutnanie skvelej hororovej atmosféry to nemá žiaden vplyv. ()

PetrPan

Řádně uleželý gotický vymítačský gulášek, kde si přijdou na své i obdivovatelé mistra Leonarda a jeho šifer.  Netflixovské hororové překvapení bez postranních motivů, čistá  a magická vyprávěnka, která ač zasazena do dob nedávných, mohla by se odehrát prakticky kdykoliv. Ostatně apokalypsa nemá pevně stanovené datum a kdo ví, co se právě odehrává v polských klášterech... Ďábel je velký podvodník a všechna jeho znamení mohou být falešná.  A to i když budete obracet kříže nebo pít krev nevinných... ()

Arsenal83

Celým filmom sa prebíja výborná temná atmosféra, ono už tie útroby kláštora samotné majú čosi do seba. Potom sa z toho stáva možný pokus o hororový thriller, ktorý mohol ostať pri zemi. Mohol tam zakomponovať nadprirodzeno, ale nemusel ísť takým smerom, že na konci tam démon s mníchmi manipuluje akoby bol bábkoherec. A s bábkohercami bývajú problémy, jedna je dokonca katastrofálnou ministerkou. V rámci deja dobre, ten záver mi trocha pokazil dojem, ()

Chrustyn

Ze začátku příjemně vtahující s velice dobře vybraným prostředím, kde se příběh odehrává. Zároveň i přes krátkou stopáž, zbytečně táhle s ne úplně uspokojujícím vyvrcholením. ()

korbitch22

Kowalski má nakoukáno a jede podle typických hororových šablon. Máme tu okultní detektivku, satanské rituály, něco ze Sestry, něco z Annabelle...a v polském kabátku okořeněném o děsivý klášter na konci totáče v depresivní díře. Možná i chápu hodnocení 55%, ve filmu neuvidíte nic, co by hororový fanoušek neviděl 100x jinde. Na druhou stranu herecké výkony jsou skvělé, atmosféra dusivá, některé scény jsou vyloženě odporné a finální bubák na polské poměry kurevsky povedený. Měl sem z toho dobrý pocit, je to krátký a úderný a jasně to ukazuje rozdíl, mezi naší a Polskou filmovou scénou. Ok, možná mají Poláci větší ekonomickou sílu a jsou 3x tak velkým národem, ale například v herním průmyslu jim dokážeme poměrně vzdorovat, Polsko má Zaklínače a Cyberpunk, my máme Mafii a Kingdom Come, no a Polsko má Pekelnou díru a my máme Mimořádnou událost.....která na mě na Netflixu vyskočila po shlédnutí tohohle vyšperkovanýho hororu. Velmi smutné. Poslal bych 90% České filmové produkce do píči i se všemi těmi rádoby herci a režiséry. V každým případě pokud budete mít u tohohle filmu chuť na půlnoční svačinu jako já, nedělejte to...hodíte šavli jako já. Suma sumárum z Pekelný díry nevyleze nic nového, ale na poměry svého vzniku to vlastně bere dech. A to si představte, že by se někdo něco takového rozhodl natočit u nás. Takový Novák, Havelka nebo Haluza. Ježíš, to bysme se posrali smíchy, všichni. Čtvrtá hvězda čistě z úcty Polskému umění, které je na míle daleko od lokálního aneb prosím prosím, dejte mi další a další stupidní komediální sračky, plné karikatur a stupidního tlachání. A tímto odmítám napsat k mimořádné události komentář, protože sem to zvládnul tady a jebnu tam jenom odpad. Snaživým Polákům necelých 70%. ()

Marze

Zacina to jako predvidatelny exorcisticky film, ale pak se z nej stane  mysteriozni detektivni film a nakonec transformuje do satanistickeho hororu. Nekomu se mohou zdat prvni dve dejstvi trochu pomala, jini oceni temnou atmosferu klastera, kde musi byt policejni urednik. Klaster ma louce, krypty a podzemni kobky. Je temny a desivy. Je tu dost zvratu. Poslednich 15 minut filmu je sokujici s desivymi efekty a  obrazy. ()

TheEvilTwin

Taková ta klasická, bezduchá, béčková nuda, která je tak průměrná a nevyčnívající, že si na ni už zítra nevzpomenu. Naštěstí není vyloženě zas tak otravná a díky krátké stopáži se vydržet dá, ale jinak nevidím důvod, proč film doporučit. Popis filmu hovoří jasně a není vic co dodat, no z hororové stránky je to slabé a z té filmařské či herecké stejnětak. ()

eraserhead666

No to mi ho umej svěcenou vodou. Příběh neustálých (žánrových) změn (jako fakt nebudete tušit, jak to skončí a k čemu to povede), temný jako černoprdelníkův hábit, z mála tříská maximum, přičemž si skvěle pomáhá dobovým usazením a pohráváním si s žánrovými klišé. A ten monumentální závěr... Hodně povedené výkony Olafa Lubaszenka a Sebastiana Stankiewicze. Jako moc jsem od toho nečekal, ale v Polsku horror prostě umí. Už jsem jen čekal, kdy tam naběhnou/zazní Behemoth. Alespoň do závěrečných titulků je mohli dát... K (českému a eng) názvu - název díla má většinou nějaký smysl. Originální název, tedy Poslední večeře, ve vztahu k příběhu má smysl takřka určující a velmi silný, přejmenování na Pekelnou díru mi přijde dost tristní a mimo a sáhnout po tom mohl jen idiot upřednostňující PR před samotným dílem. Za/nakopal bych ho do pekelné díry. ()

claudel

Celkem slušný hororový počin, myslím, že to Poláci zvládli dobře. Atmosféra temného kláštera na odlehlém místě je vybudována pečlivě a výstižně. Nemám moc rád nechutnosti, kterých se divákovi zvláště v první půli dostane dost, ale to se dá prominout. Celou dobu jsem si říkal, sakra, ten převor, ten převor, kde já jsem ho jen viděl....No, naposledy před hodně lety v Sekalovi, zatímco Boguslawa Lindu jsem viděl v českých i polských filmech, na Olafa Lubaszenko jsem nikde nenarazil, až nyní. ()

Necrotongue

Už srovnání originálního a českého názvu mě utvrdilo v tom, že dělám dobře, když si filmy eviduji pod původními tituly. No, ale k snímku samotnému; já nevím, ale nějak mě to celé nebavilo. Pro skalní věřící to musel být jistě nervák jako Duka..., pardon, chtěl jsem napsat jako prase, ale já jsem viděl jen vcelku nenápaditou záležitost plnou náboženských pomatenců, kteří jsou schopni na základě osm století starého literárního výblitku jiného fanatika penetrovat nemluvně (v tomto případě dýkou) a udržovat velmi netypické stravovací návyky. Zřejmě bych hodnotil o pěticípou výš, kdyby děj nebyl tak jasně nalajnovaný a tedy krajně průhledný. Hlavního záporáka jsem totiž odhalil na první dobrou, a pak už byla trochu nuda sledovat, jak se tvůrci pachtí na cestě k mnou očekávanému výsledku. Nikterak zvlášť jsem se nebavil a mé hodnocení tomu odpovídá. / Poučení: Chceš si udělat výlet do středověku? Dej se na víru. ()

Morholt

Snad nebudu moc spoilerovat, když napíšu, že film je rozkročen mezi kriminální thriller a satanistický horor. Problém je, že Kowalski se nedokázal rozhodnout ani pro jedno a výsledný mix úplně nefunguje. Každopádně pokud bych něco ocenil, tak je to atmosféra odlehlého kláštera. Ta byla dokonalá, ale ne vždy využitá. Sedělo mi  dobové zasazení a fajn byli i herci. A konečně potěší těch pár nechutností i celkem povedený konec. Nicméně i přesto všechno tu rozháranost nedokážu ignorovat. 55% ()