Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

Vikta

Konečně Český film, který není "romantická komedie" se všema těma Geislerkama, Macháčkama, Liškama, Vilhelmovýma, Klusama a podobnou Hřebejkovou skvadrou... Jop, trochu jsem to asi nadhodnotil, no a? ()

Chrysopras1

Po šedesáti letech tu máme české scifi. A je lahodné jak čerstvé amarouny. Propracovaný vizuál, neotřelý scénář a solidní herecké výkony. Cením obsazení hlavní role méně známou A. Mohylovou, která mě velmi mile překvapila. Matěj Hádek skvělý jako vždy. No a ta poselství, co jsem tam nacházel, mi odvařila mozek. Ale abych jen nechválil, trošku bych očekával otevřenější konec s hangoverem, aby si to divák domyslel sám. Avšak kvalita celého snímku mě nepřestává udivovat, opravdu pěkný počin. To je aspoň reklama české kinematografie! ()

Hovadin

Český Demolition man, kterému chybí Simon Phoenix. Ten je ale to jediné, co tomu filmu chybí. Kdybych nepoznal některé české herce, tak bych snad ani nevěřil, že je film český a i když je víceméně celý příběh jasný už někde před polovinou filmu, tak to na atmosféře neubírá. Rozhodně stojí za to si na tento film zajít do kina, protože audio-vizuálně je to pecka. ()

Brmbolec

Vizuálne a zvukovo veľmi pekné a poklona za to, že niekto dokázal v podmienkach ČR spraviť takýto žánrový film. Kolísalo to však v tempe, hlavne prostredná časť sa trochu ťahala. Ale krásne sa na to pozeralo. Trochu lepší scenár a bolo by to super. 7/10 ()

WoodRood

Českou kinematografií moc nemusím, ale na tento snímek jsem prostě musel jít kvůli té vizualizaci a brutalismu budov. Jestli ho srovnávat s ostatními sci-fi filmy tak je průměrný. Ale na české poměry snímek je dobrý. Za co Bod obnovy můžu pochválit to je za námět, vizualizaci a za prostředí. Ale to ostatní kulhá jako starý pes. To se týká příběhu, dialogu a samotného filmu. Může to znít divně, ale příběh mi přišel takový suchý, jako kdyby mu něco chybělo. Vypadalo to, jako kdyby autoři museli celý film narvat max do 2 hodin a nebo se báli, že se divák bude nudit. Takže každou chvíli se prostředí mění a člověk nestíhá pobrat, co se stalo a autoři ho už cpou další dávkou scén. Možná by to fungovalo mnohem lépe, kdyby snímek všechno odvyprávěl ve svém tempu a nebál se nechat diváka o hodinku déle sedět v kinosále. Ale chválím autory za snahu a jejich oddanost svému dílů. Jsem si jist, že jestli někdy vyjde pokračování, tak bude stokrát lepší. :0) ()

farb

Tak tohle mi neskutečně sedlo. Po slabých recenzích jsem si v kině doslova vychutnal sice nepřekvapující a dopředu odhadnutelnou detektivku (ale určitě né hloupou, nebo nesmyslnou - prostě dobrá žánrová práce), v opojném futuristickém aranžmá a výborně zahranou (Dobrý je fakt dobrý, Mohylová naprosto výborná a přesná....). Hltal jsem každý detail, užil si každou minutu, palec nahoru a kdykoli znovu a rád se necham obnovit. ()

Arkagas1989

Tohle je film, který mne zaujal už trailerem v kině. Reklama, která cílila opravdu na diváka tomu možná pomohla, ale když jsem viděla rozhovor s tvůrci filmu, přesvědčilo mě to o tom, že ačkoliv úplný fanda sci-fi nejsem, tohle chci vidět. A jelikož jsem měla do konce září vstupenku do kina z výhry za 99,- Kč, bylo jasné, na co padne. Psal se středeční večer a moje absolutně spontánní rozhodnutí padlo. Šla jsem sice skeptická a radši nic neočekávala, ale waw. Bod obnovy dokazuje jednu věc, že pokud má autor jasnou vizi a plán, tak prostě umíme točit filmy, ne že ne. Ano, inspirace ze světa je tam samozřejmě znát, ale v rámci žánru to snad už ani jinak nejde. Bod obnovy je tak filmem, který vybočuje, přivádí diváka do blízké budoucnosti a kombinuje tak sci-fi a poctivou českou detektivku šmrnclou životním drama. Bavilo dost a soundtrack je už jen třešničkou na dortu.  Moje hodnocení: 9/10 ()

Filmfactorem

Vážně jsem právě viděl české sci-fi od začínajícího režiséra s relativně vzato nízkým rozpočtem, které vypadá jak z velké produkce a které se zatraceně povedlo? Ano, nebyly peníze na to mít CGI v každém záběr a je tu několik scén na venkově, ale když jsme ve městě, vypadá to velice dobře. Film stál 45 miliónů Kč a je neuvěřitelné, co za to dokázali udělat. Nemluvím teď jen o CGI, i kamera a zvuk je na úrovni a ta hudba! Nechybí ani parádní herecké obsazení, jen některé dialogy lehce drhnou. Detektivní příběh má většinu času dobré tempo a hezky postupně trousí drobečky, které může divák spolu s detektivem sbírat. Objevuje se tu několik filozofických postojů a líbí se mi, že chápete, proč různé postavy dělají, co dělají a proč to považují za správné a je na divákovi, aby si řekl, který morální přístup je ten nejlepší. Asi to není na plný počet, ale, když vezmu, za jakých podmínek Hloz film točil, smekám. Řekl bych, že se tu rýsuje velký talent. Ten československý rybníček se mi začíná líbit víc a víc. ()

johnny01

Spoilery. ... Zdá se, že samotný nápad s bodem obnovy (ačkoliv je originální) není dostatečně nosný. Nedaří se mu utáhnout celý příběh, který sklouzává do šablonovité kriminálky ve stylu "hodný a zlý policista". Příběh samotný má pak mnohé podivnosti. Filmem se prolíná morálka v americkém stylu a urban legendy ve stylu, že antivirové firmy vyrábějí viry nebo hasiči zapalují ohně. Celkově se zdá, že hlavním záporákem je ředitel organizace. Jenže vzhledem k tomu, že se připravuje privatizace, jde o státní organizaci, a tedy by musel mít někoho nad sebou. Zdá se nepravděpodobné, že by fungovala takto nezávisle a ještě komerčně. Že by tam obchodoval s kryptoměnami jako ředitel státní organizace (což by se dalo naprosto jednoduše zjistit z účetnictví!) - haha. Obecněji má film problém s morálkou. Hned několik postav "změní barvu" a nakonec je docela nejasné, kdo přesně je dobrý a špatný. Agent přitom říká velmi rozumnou věc - již tolikrát se ukázalo, že absolutní transparentnost nemusí být nejlepší řešení (typicky u krachu bank). Především pak je zcela špatné relativizovat narušení bodu obnovy - viz "Zabít můžete jenom člověka, ne soubor dat.". Jenže bodem obnovy se obnovuje člověk jako celek, nejde o žádný soubor dat. A bod obnovy je pouze nástroj, jak zachovat, resp. obnovit život. Podle stejné logiky je v pořádku nedělat resuscitaci, poškozovat airbagy? Vyústění zápletky je takové, že organizace si tedy sama objednává teroristické útoky, přičemž všechny pak zachraňuje. To je ale v rozporu s tím, co se stalo v Drážďanech, kde 2 lidé zcela zemřeli. A proč pak ale nechali zabít svou doktorku, když věděli, že nemá zálohu? To přece nedává smysl. Zpětné vysvětlení je dost matoucí - údajně vše naplánoval David, takže on zabil Kristýnu, to jsem ještě pochopil, ale jak zemřel on? Zabil ho tedy Peter? Přiznávám se, že den po zhlédnutí filmu na to nedokážu odpovědět. Věděl David o tom, co se děje v organizaci? To souvisí i s tím, že zápletka je dost komplikovaná a k jejímu vysvětlení se používají dialogy, což je další velký nedostatek filmu - ohromná upovídanost. To není jednoduchá detektivka, kde to funguje. Tady měl být flashback do minulosti ve stylu Osmi hrozných. Drobné výtky míří i k chování postav, ať jde o vpuštění agenta do bytu (proboha proč? když tam schovává hledaného), pak zcela nepochopitelné chování agenta uvnitř (to schválně provokuje u dveří do pokoje?) a nakonec se absurdně nechá zmást přehrávaným obrazem. Nekonzistentní je i Frankensteinův syndrom - David tu a tam kašle a dá si injekci, mezitím přežije smrtelnou ránu od babky, na konci filmu je jako rybička? Protože další smrtí se "vyléčil"? Výtka míří bohužel i k hudbě. Spoustu skladeb se jakoby pořád nadechuje, ale nic pořádně nezahraje. Očekávání s Ódou na radost z traileru zůstala nenaplněna. A že by se dlouhodobě podařilo utajit dárky? Ale prosím. Atmosféra je docela dobrá, ale až příliš je inspirována Potomky lidí. Celkově to působí jako málo sci-fi; až na bod obnovy tam snad není nic, co by již nemohlo existovat dnes (byť dnes to bude enormně drahé). () (menej) (viac)

DrSixhead

A pak že to nejde. Audiovizuálně perfektní snímek z naší malinké země, jenž jednoznačně dává naději naší kinematografii, zejména hlavně po spoustě trapnokomediích s Langmajerem. Z hlediska scénáře avšak film nijak ve sci-fi žánru nevybočuje, ba naopak si bere hodně prvků z klasických sci-fi filmů (Blade Runner, Já robot,...). Taktéž je scénář vcelku klišovitý a má pár výrazných děr. Avšak herecké výkony jsou skvělé, zejména   Andrea Mohylová a Václav Neužil ml.. Podtrženo, sečteno tu máme lehce nadprůměrný film, jenž na druhou stranu v naší kinematografii nemá jindy obdoby. Smekám klobúčik. 8/10 ()

Maniax

Každý český film, který není komedie s Langmajerem je krok správným směrem. V našich končinách úkaz, který dělí od dokonalosti jen silnější scénář. Prosím, jděte na to do kina, hlasujte peněženkou. ()

Midar

Bod obnovy sice na první pohled vypadá světově, při jeho sledování vám ale hodně rychle dojde, že je to jen iluze, pod kterou se skrývá naprosto průměrně napsaný, zrežírovaný a zahraný snímek. Už za ten prostý fakt, že u nás vznikl podobně ambiciózní projekt, si samozřejmě podporu v kinech zaslouží. Nedivte se ale, když se u něj budete nudit a dobré tři čtvrtiny stopáže jen kroutit hlavou nad tím, jak mohl někdo tu skvělou scénografii a krásné vizuální efekty takto znuděně spláchnout do záchodu. Více zde. ()

maoc

Po dlouhých letech jsem se rozhodl podpořit českou kinematografii a zajít do kina. Kupodivu nelituji. Film je nadprůměrný, v rámci CS produkce jde o zjevení. Nebude z něj nikdy kult jako třeba z filmů, kterými se inspiroval (Minority Report nebo Blade Runner - solární park a spalovací věže v dalším záběru, mrk mrk - na to mu chybí myšlenková a artová nástavba, ale jako SF thriller funguje a není hloupější ani horší než spoustu slušně hodnocených děl tohoto žánru. Na TV nekoukám, proto mi možná zaměnitelnost za mainstreamové detektivní seriály nevadí. V rámci žánru je příběh dostatečně logický, i když v něm díry jsou (viz níže). Prostředí a hudba jsou moc fajn (potěšil Citroen XM a Smart či óda na minidisc a walkman), triků a akčních scén je pomálu, ale to je vzhledem k nákladnosti pochopitelné. Herci hrají tak nějak přijatelně a určitá topornost dialogů je skoro na místě. Vždyť v hlavách postav se při nich točilo spoustu koleček, aby si utřídily poznatky, tak se není co divit, že ve vypjatých chvílích nemluví ve verších, ale úsporně až pitomě. Nevím, zda to byl záměr, ale konec pomrkává pokračováním. Jsem pro sérii, která rozvine tento svět a setře jeho určitou naivitu. Udělá jej uvěřitelným a zodpoví pár zásadních nejasností nebo přešlapů (proč je k obnově potřeba celé tělo, nejen mysl, a proč tedy teroristé nepopravují efektivně tak, že jej rozsekají, rozemelou, dají sežrat prasatům, rozpustí kyselinou; jak je ekonomicky možné, že v chudnoucím světě zmítaném nerovností - jak bylo zmíněno na začátku filmu - lze vůbec ekonomicky zajistit "všem" z daní takto nákladnou technologii, atp.). Pak možná půjdu až na plné hodnocení. Odsudek si ale Bod obnovy nezaslouží a hodnocení pod 2 hvězdy beru jako naschvál. ()

Jereme

Trochu prkenější hlavní představitelka, ale jinak povedené a poctivé sci-fi. Je zde moc fajn jak vizuál, tak i hudba, scénář ovšem taky není špatný, byť má sem tam drobný nedostatek. To že Češi umí kvalitní příběhy ze života víme, ale povedený film tohoto typu jsem z naší produkce léta neviděl (a za to k objektivním 4* přidávám pátou bonusovou 😉) ()

hrumsrt

Loni to byl BANGER., letos je to Bod obnovy.. Český projekt, který je ukázkou ambiciózní české generace nových tvůrců, kteří se rozhodli to dělat jinak a kromě pásových komedií, nebo vlasteneckých historických kousků, točit s inovativním přístupem filmy, jaké tu ještě nebyli, a dokonce si třeba ani někdo nemyslel, že to tady je vůbec možné.. Ale právě letošní Bod obnovy je dalším z projektů, kterým stojí za to věnovat pozornost a třeba je i poctít návštěvou v kinech.. Představa blízké budoucnosti, kde prim hraje technologie zálohy, která vás v případě náhlého usmrcení vrátí do stavu před nehodou. Jedinou povinností je každých 24 hodin provádět zálohu, aby bylo možné vaši mysl a tělo zase oživit.. Kromě ústředního technologického prvku, ale tvůrci nezapomínají ani na vykreslení celkového vzhledu budoucí civilizace, zahrnující další nové technologie anebo futuristicky vyhlížející město.. Příběh se točí právě okolo vraždy, kde oběť ale nemá svůj bod obnovy. Tenhle případ řeší ambiciózní agentka Em, v podání neznámé Andrey Mohylové (suprový casting), která rozhodně nemá ve zvyku si brát servítky, navíc sama se vyrovnávajíce se svými osobními prohřešky. A i když její postava měla vzhledem nastíněné minulosti i potenciál na nějaký vnitřní boj, prochází si případem poněkud chladným způsobem, který ale vynahrazuje alespoň dojemnějšími pojítky s již proběhlými osobními událostmi.. Jeví se to zajímavě a podstatou je proplétání případu s celou technologickou organizací spravující technologii Bodů obnovy.. Naneštěstí samotný příběh je asi nejslabší stránkou celého filmu, i když není nezajímavý, tak vzhledem ke kvalitám zbytku by mohl dostat silnější náboj a pokusit se třeba o nějaký ten zvrat, k čemuž se ale nikdo neodhodlal... I tak jsem si to rozhodně užil, i když dloubání do nějakých etických zásad a problémů tu bylo spíše povrchní.. Vcelku nádherně vypadající detektivní povídka, která s minimem postav a příběhových oblouků, dosahuje svého potenciálu a servíruje moc poutavou podívanou... Technologický nápad, který tvůrci vymysleli a obalili okolo něj celý film, je natolik atraktivní a originální, že je někdy až škoda, že jsme to zase museli "po česku" zadusit detektivní linkou, když třeba mně by samotná diskuse nad používáním či hrozbami Bodů obnovy i stačila.. I tak se ale jedná o krásnou práci, kterou ještě pozvedává netypicky zvolený hudební motiv "Clair de Lune", jež bych v podobném kousku nečekal, ale díky němu v jistých úsecích dosahuje ještě tragičtějších nálad.. Zatím, co si já jdu přemýšlet nad svojí zálohou, bych doporučil si to instantně pustit. Stojí to za všechnu pozornost! Jelikož tohle zatím vypadá na ten český filmový trhák roku.. /viděno v kině/ 75% ()

Stejšn

Líbilo se mi to moc, a přestože po návratu v kina přemýšlím o několika dírách v příběhu, třeba se mi je podaří zaplnit při příštím shlédnutí. Naprosto výjimečný počin - český cyberpunkový film, a navíc vůbec nepůsobí směšně! ()

whysoserious

Nevím, jestli přesně dokážu vystihnout svoje pocity z filmu, ale pravda je, že převažují ty pozitivní. Na jednu stranu mi detektivní zápletka přišla vcelku banální, ale rozhodně jsem se u filmu nenudil. Tohle sci-fi je českým filmovým milníkem - důkaz, že i u nás máme na to natočit snímek s vizuálem světové úrovně. Palec nahoru za výkon Andrey Mohylové, která celý film táhne a za to, jak pěkně tvůrci vytvořili futuristickou verzi Prahy. Je pravda, že ohledně příběhu mi chybělo víc překvapivých zvratů, ale samotný nápad s bodem obnovy si rozhodně zaslouží pochvalu, stejně jako špičkový soundtrack. Kéž by tenhle film byl první vlaštovkou a přišly další takové. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky