Luís Figo: Přestup století

• Veľká Británia The Figo Affair: The Transfer That Changed Football
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia, 2022, 105 min

Vynikající fotbalista Luís Figo kdysi způsobil nevídané pozdvižení. Dokument o jednom z nejkontroverznějších přestupů v historii fotbalu. (Netflix)

DonBraso

Tak tohle bylo málo. Po hříchu přepálená stopáž, kde už vlastně koukáte i na něco jiného, než je sám aktér. Luís tam sedí jak zařezanej, žel o přestupu se toho ve výsledku moc nedozvíte, protože každý hraje na svým písečku.Je fajn, že je tu dost lidí co mají s tím dočinění, ale je to vcelku nezáživné. Čekal jsem o mnoho více archivních stop od Figa a nejspíš se asi na to vykašlal i on sám :) Na tohle stačilo mrsknout 50 minut a bylo. 55% ()

DaViD´82

Svého času byl třasklavý Figův přestup, při kterém vzniklo hodně zlé krve, jistým pomyslným milníkem (nejen) pro španělský klubový fotbal; a začátek Perézovy galácticos éry. V tomto ohledu jde o solidní dokument o tom, proč tomu tak bylo. Je to čistě pro fotbalové našince zajímající se o zákulisí. I tak tu nezazní nic, co by pamětník již nevěděl. Ovšem podařilo se před kameru dostat veškeré zainteresované; co jméno to pojem. Nejzajímavější je, že i po více jak dvou dekádách mají stále někteří zapotřebí mlžit, lhát, přikrášlovat a zahrávat do autu svá tehdejší pochybení a nedodržování slibů. A tak je z toho taková dokurašomoní směska verzí v podobě výukového videa "kterak o vás řeč těla prozradí více než slova". ()

*CARNIFEX*

Nech sa na to pozerám akokoľvek, príde mi to ako cigánska strata hrdosti. Nechcem prestúpiť, ale pokračujte v jednaní a uvidíme čo z toho bude. Nič som nepodpísal, ale môžete to podpísať za mňa. Normálne jebnuty, ale neprekvapuje ma to .. ()

Arsenal83

Figa som nemal rád, aj keď hral aj keď nehral na figu. Tak dlhý dokument o v podstate jednom športovom prestupe, zrade je trocha priveľa. Proste šlo aj tak o prachy, nie o charakter. Dnes je už o tom kecať zbytočné. ()

Figu

V éře Figa pro mě Luis byl vzorem, modlou, velikánem a osobností! Prožil jsem si s ním závěr základky i celou střední. Byly to ty roky s a po přelomu století (2000/01/02/03...). Měl a nosil jsem jeho dresy, plakáty s ním mi zdobily stěny pokoje, snažil jsem se sledovat každej špíl, kde se objevil, prostě nehoráznej fanatickej fanda! Zamiloval jsem se do něj! Když jsem kopal dorosteneckou ligu, Figo byl absolutní fotbalová stár, nejlepší čutálista světa, klenot! Získal zlatej míč! Rád na to vzpomínám! Ať to bylo, jak to bylo, ten borec si mě získal, provázel mě fotbalově během dětství a dospívání a šíleně se mi vryl do srdce! Tenkrát to bylo něco! Od té doby si to nesu sebou a dnes mi málokdo řekne jinak, než právě Figu... Spousta lidí kolikrát neví, proč se mi tak říká a jak mi vlastně vznikla přezdívka, kterou si vleču přes půl života. Ona fůra lidí vlastně ani neví, kdo že to byl sám Luis Figo! Takže mě nezbývá než poděkovat Netflixu, že znovu oživil někoho, pro koho jsem dejchal a vlastně dejchám dodnes po tý sportovní fotbalový stránce! (Rád bych si s tím frajerem někdy podal ruku a povodil ho po place!) 100% ()

Timak

Každá pletka začíná lží. Stejně tak tahle. Jak to bylo doopravdy, ví jen on sám. Každopádně on to tehdy opravdu vykopnul a změnil tvář fotbalu a především byznysu za tím vším. ()

ghatos

Přestup, který v sobě skrýval daleko více. Barcelona podcenila ego a psychické nastavení Figa. Na druhou stranu Peréz zaznamenal nedávno těžkou porážku ohledně Superligy. Ve světě intrik a peněz je král, ale porazit obyčejnou masu lidí se mu (zatím) nepodařilo 🙏. 77%. ()

drackula

Ako veľmi som ja tohto hráča neznášal! Hovorí sa, že ak budete riešiť jeden problém s piatimi právnikmi, získate minimálne šesť právnych názorov. V tomto dokumente je to podobné. Všetky zúčastnené strany majú svoju verziu a je takmer isté, že úplne všetci klamú. Nie je to látka pre všetkých, ale futbaloví fanúšikovia, ktorých zaujíma aj zákulisie futbalu túto story určite ocenia. 80% Netflix ()

Hanys_

Všichni lžou. Figo oprašuje svou dávnou zradu Barcy a snaží se ze sebe udělat oběť vysoké hry mezi kravaťáky. Dokument zajímavý, možná jen zbytečně dlouhý. Svou pravdu si tu najde asi přiznivec jak Realu, tak Barcy. 6/10 ()

Ollie235

Když k tomuto slavnému přestupu došlo, bylo mi nějakých 7 let, o fotbal jsem se teprve začínal zajímat (hlavně o ten ostrovní) a nějaký Figo v Barceloně nebo Realu Madrid mě nijak netrápil. S postupem času jsem se jako fotbalový fanoušek o této sáze dozvěděl víc a na toto netflixovské vyprávění o začátku dob, kdy fotbalem začaly hýbat obrovské peníze, jsem byl velmi zvědav. Překvapilo mě, že ani jeden z hlavních protagonistů z toho nevychází nijak dobře. Každý z nich nabízí část své strany příběhu, ale ve výsledku celý dokument působí jako směs lží a polopravd a z tohoto hlediska se jednoduše jedná o poměrně zbytečný počin. Jak to celé ve skutečnosti bylo se asi jen tak nedozvíme. ()

Warhorr

Dokument o tom, co je dnes ve fotbalových přestupech docela běžnou věcí. Tenkrát se však jednalo o rekordní částku, takže ten hype bych v onom období pochopil. Že ale zrovna o tomto přestupu se natočí dokument ? No to si počkám na ztvárnění ohledně přestupu Coutinha nebo Lukaka, což jsou snad jedny z největších fotbalových flopů v historii. To jsou daleko horší případy, kde peníze nehrají ani tak velkou roli jako spíš jejich zkurvený charakter. Každý účinkující tu přichází se svou verzí, co se tenkrát ve skutečnosti odehrálo. Mě je vlastně úplně jedno, kdo kecá a kdo ne. U Figa by mě jen zajímala jedna věc. Tvrdí, že se mu v Barceloně nedostalo uznání, ale co konkrétně by on rád od vedení klubu slyšel nebo co mělo vedení udělat ? Konzultoval to vůbec s nimi někdy ? Co se mu vlastně nelíbilo ? Fanoušci ho milovali, vyhrával trofeje, krásné místo u moře, královský plat ( sám ke konci přiznává, že si v Barce vydělal obdobně jako v Realu ), spokojená rodina. Co mu chybělo ? Tohle se tu bohužel nedozvíme a pro mě osobně je to zásadní věc, abych si mohl udělat širší pohled na věc. Takhle z toho všeho vyplývá, že v tom vážně hrají roli jenom prachy. A kdoví, třeba jo. ()

bif

Hezky natočené, ale sledoval jsem 100 minut toho, co se dalo říct za minutu - Figo byl ukřivděn, že mu za jeden rok 2x nevylepšili smlouvu a tak přestoupil. Jo a taky je pěkně prolhanej. ()

Aleix

Nabízí se srovnání s Poslední sezónou s Michaelem Jordanem ,ale asi v ničem moc nepřekvapí. Zákulisní tahanice o peníze a egu všech protagonistů. Tu dobu pamatuju a bral jsem Figa jako sobce. Jsem rád ,že to chlapsky přiznal a postavil se fandům Barcy čelem, ale v ničem tato aféra nikoho nepřekvapí a dějese jinde rok co rok ()

celticek

Velmi špatné. Figo lže, jeho agent lže, Gaspart z Barcelony lže. Jediný, kdo paradoxně dodrží, co slíbí, je Florentino Perez. Prostě dostal víc peněz a tečka. Bohužel, přestoupil do klubu úhlavního rivala - to se nedělá, ať si myslí, kdo chce, co chce. Nevěděl jsem, že byl takový kamarád s Guardiolou. Atmosféra na Camp Nou byla elektrizující. Celkově je to ale paskvil. ()

smarkus

Tento prípad je v niečom iný, čo stu miestni diskutujúci nepostrehli. Real vs Barca sú dva odlišné svety a prestupy medzi nimi sú vyhrotené. Zbytočne tu spomínať, že okrem športovej rivality je tu aj politická, či národnostná ak to tak nazvem, keďže Katalánsko sa chce odtrhnúť, takže hodiť sem koment, že také prestupy sa dejú každý rok je kokotina. Navyše ak prestúpi kapitán najväčšieho rivala. Najsledovanejšie derby na svete mimochodom. Späť k dokumentu, áno priznal sa (Figo) že išlo o prachy ale aj docenenie a rešpekt. Gaspart bol úplný amatér čo sa aj potvrdilo a tiež aj to, že papa Peréz je frajer a preto je Real tam kde je.Zaujímavé sledovanie, ako bolo do toho zapojených viac ľudí. Tiež sa potvrdilo, že novinári bopli vždy hyeny. Objektívne hodnotenie sú 4* ale ja som zaujatý tak rovno 5. ()

Blazis34

Zajímavý dokument o prvním velkém třaskavém přestupu v moderním fotbale. Role Figa byla náročná, nejednalo se o situaci win-win a tak či tak, naštvala půlku Španělska. Jsem rád, že tento dokument vznikl a dal nám nahlédnout do zákulisí jednání v tom nejvyšším fotbalovém patře. Dávám 75%, slabší čtyři hvězdy. ()

haack

Fotbal je důležitá součást sportovního a společenského života, ale nejde o náboženství, nebo o život. Podepsal smlouvu s úhlavním rivalem, což se v té době hodně prožívalo, ale postupem času každému trochu soudnému člověku došlo, že Real byl toho času natolik mocný a bohatý, že si přivedl kohokoliv, na koho jen ukázal prstem a peníze nebyly otázkou. Figo měl tu nevýhodu, že byl první. Nespáchal žádný zločin. Jeho proviněním byla snad jen trochu nerozhodnost, kterou ale nelze než pochopit. 8/10 ()