Reklama

Reklama

Epizódy(20)

Obsahy(1)

Cyklus o tom, ako moc komunizmu bola postavená na neviditeľnej paralelnej štruktúre. Jednotlivé epizódy skúmajú mechanizmy fungovania ŠTB od jej vzniku v roku 1945, až po jej zánik v roku 1990. V dvadsiatich dieloch odhalí nová séria pozadie tajných operácií, ich páchateľov a príbehy ich obetí. Záujmom tvorcov je predstaviť formovanie a metódy ŠTB na filmovo a historicky doposiaľ nespracovaných príbehoch alebo na uvádzaní nových zistení a súvislostí v známejších prípadoch. Doku-seriál priblíži témy provokačných akcií v podobe falošných hraníc, vznik dezinformačných kampaní, politických procesov, únosov, vrážd, zneužívania psychiatrie, prenasledovania cirkvi a disentu, nástup rozviedky, agentov medzi športovcami a pod... (RTVS)

(viac)

Recenzie používateľa Arsenal83 k tomuto seriálu (21)

ŠTB: Prísne tajné (2022) 

Dobrý, ale nevyrovnaný projekt. Silné časti týkajúce sa cirkvi, strieľaní na hranici, politických procesov sa striedali s takými neutrálnymi až nevypovedajúcimi a horká pachuť ostávala po výpovediach ksichtov ako eštebácky kotolník Budaj resp. Udaj či Šimečku staršieho, ktorý sa tvári na disidenta riešeného komunistami za podvracanie republiky, no dnes on so synom buduje iný boľševický aparát obalený do progresivizmu a eurohujerstva a radi by tiež zatvárali za to isté podvracanie republiky, len tentokrát z ich pohľadu. ()

Pád - legenda o Alojzovi Lorencovi (2022) (E01) 

Na úvodnú časť chabé, až bezobsažné. Prakticky to najzaujímavejšie som sa dozvedel až na konci, a to že prokurátor, ktorý zbavil Lorenca obvinení, bol Dušan Kováčik, a že Lorenc po revolúcii pracoval pre finančnú skupinu Penta. ()

Akcia Kameň (2022) (E02) 

Keby to nebolo obludné, tak by sa dalo povedať, že majstrovsky prefíkané, premakané. Komunisti fiktívne posunuli hranicu dopredu, posadili tam akože Nemčúrov a už len čakali, ako sa ľudia chytia do pasce. A tí sa už nadýchavali čerstvého západného vzduchu, keď v tom ten vzduch sa zmenil na prašivý dych eštebáka. ()

Politické procesy (2022) (E03) 

Revolúcia požiera svoje deti v komunistickom prevedení. Kým žil zakomplexovaný poďobaný Stalin, celá spoločnosť nielen v Sovietskom zväze, ale v celom východnom bloku bola traumatizovaná stihomamom a hľadaním vnútorných nepriateľov. Stalinova paranoja stála život milióny ľudí, našťastie zdochol v roku 1953, ale dovtedy sa systém vyvŕšil na nevinných aj u nás. ()

Cirkev /ne/zlomená (2022) (E04) 

Táto časť nie je každému po chuti, lebo odhaľuje odporné praktiky eštebákov na cirkevných predstaviteľoch a správny, progresívne zmýšľajúci človek predsa musí cirkev nenávidieť, tak mu do jeho sveta nezapadá, že by mohli veriaci ľudia byť obeťami. Ale človek s nadhľadom túto časť nemôže zavrhnúť, je zaujímavá, predstavuje osudy pár ľudí, svedectvá pozostalých, rodiny i odborníkov. V takom malom formáte úplne postačujúce. ()

ŠTB na ľade (2022) (E05) 

Tak hokejisti utekali, koľko sa dalo, a eštebáci na to číhali. Hra mačky s myšou. Vpád vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 však mal aj svoje pozitíva. Keby k nemu nedošlo, motivovaní hokejisti by možno nedokázali poraziť Sovietsky zväz a žiletka Golonka by len ťažko mohol už cez päťdesiat rokov rozprávať ten istý príbeh, ako to tam tým Rusom ukázal. ()

Veľký brat ťa vidí (2022) (E06) 

Doposiaľ najslabšia časť seriálu, kde paradoxne najzaujímavejší je jej názov. ()

Nástup rozviedky (2022) (E07) 

Človek by čakal, že sa dozvie niečo z histórie, o práci eštebákov a rozviedky, no aj tu museli strčiť Putina a dokonca vložili aj to trápne videjko, kde akože ruský agent upláca nejakého nášho agenta sumou neuveriteľných 500 eur a to niekde v prostredí pri ceste, kde ich každý vidí 😂 To je veruže dôveryhodná nahrávka. ()

ŠTB na linke Viedeň-Bratislava (2022) (E08) 

Jedna z tých zaujímavých častí o Imrichovi Suckom, ktorého osud mi bol neznámy. Je však zaujímavé, ako to spočiatku fungovalo a že eštebáci nemali problém chodiť do Viedne ľudí nepoplatných režimu unášať. V súvislosti s porovnaním Viedne a Bratislavy je tiež veľmi zaujímavé zamyslenie, kam to dotiahlo Rakúsko ako porazená nacistická krajina a kam to dotiahlo Československo ako víťaz vojny. Nemalo to byť ekonomicky náhodou naopak? ()

Aktívne opatrenia /dezinformácie (2022) (E09) 

No nič, tak v tejto časti sme sa dočkali veľkého plaču, že ako sa dezinformovalo a ako sa stále dezinformuje. Za komunizmu vraj takým nosným široko používaným nástrojom bol seriál 30 prípadov majora Zemana. Možno zideologizovaný, ale podľa mňa ten seriál bol dobrý. A potom zo súčasnosti sa spomenula ruská štátna televízia. Neviem, nepozerám, je to zakázané. Žiaľ ale sa neukázali aj dezinformácie inej strany, ktoré sa tu na nás valili pod heslom Vakcína je sloboda, ()

1968 (2022) (E10) 

Táto časť sa venuje aj ŠTB a ľuďom, obetiam roku 1968. Rieši sa tu to rozdelenie v ŠTB, bolo tam radikálne i umiernené krídlo, potom jej účasť na sledovaní a zabezpečení poriadnej sovietizácie Československa. A ukazuje aj hrdinov, ktorí neustúpili, ani keď mali prísť o prácu, čo bol prípad redaktorky Plávkovej, na ktorú donášali samotní kolegovia ako prašivé svine. Zaujímavé bolo aj svedectvo pani Bonkovej, ktorá sa rozprávala so sovietskymi vojakmi a tí ani nevedeli, kde sú. Do tankov ich zobrali rovno od práce na poli. Výsledok roka 1968 je 137 mŕtvych a 500 ťažko zranených. Na väčšinu sa história už dávno nepamätá. ()

Zamlčaná diagnóza (2022) (E11) 

Tak eštebáci sledovali psychiatrov a cez psychiatrov ľudí. Zaujímavý spôsob, ako sa dostať k človeku. Ani dnes by nebolo na škodu. Lebo keď vyhlásite, že ste Napoleon, tak vás zavrú na psychiatrii. Ale keď vyhlásite, že ste žena, hoci máte chlpatého vtáka s povisnutými vajcáma, tak vám Čaputová dá vyznamenanie. Tu by tí eštebácki psychiatri mohli nájsť svoje uplatnenie. Lebo podľa tohto dokumentu eštebácki psychiatri ostali aj po roku 1989 vo svojich funkciách. ()

Nebezpečná hranica (2022) (E12) 

Dobrá časť v tom, ako vidieť, že ešte na konci osemdesiatych rokov, keď sa stala nejaká kauza, tak na sugestívne otázky novinárov bežný človek nechcel a nemohol odpovedať. "Prečo podľa vás ušli?" No čo iné ako "Neviem" sa dalo povedať za komunistického režimu? Dnešná doba začína tých boľševikov pripomínať. Teoreticky síce môžete povedať svoj názor, ale radšej vás do televízie ani nepozvú a keď už náhodou si ten názor poviete, tak vás ostrakizujú. Takzvaný progres. Inak veľmi zaujímavá časť o pohraničných útekoch. Našťastie aj tých úspešných, bez následku smrti. ()

Dovidenia v lepších časoch (2022) (E13) 

Priemerná časť. Že eštebáci nemali zmysel pre humor, to sa snáď ani nečakalo, to nebolo v ich náplni práce. Ale že Vášáryová dostala nakladačku, to som bol prekvapený. ()

Prenasledovanie disentu (2022) (E14) 

Že Šimečka... Tvári sa na disidenta, ktorého riešili komunisti za podvracanie republiky, no dnes on so synom budujú iný boľševický aparát obalený do progresivizmu a eurohujerstva a radi by tiež zatvárali za to isté podvracanie republiky, len tentokrát z ich pohľadu. Nie je disident ako disident, že pán Šimečka? Predtým boli eštebáci a dnes je tu liberálna úderka, čo chce trestať za názory a vytesňovať tie nepohodlné minimálne ekonomickým útlakom. ()

Agent Kroča (2022) (E15) 

Dvojitý agent väčšinou nemá dlhú životnosť. Kroča by ten život aj tak dlhší asi nemal a chcel lepší život pre svoju dcéru. Zaslúži si preto štátne vyznamenanie? Podľa mňa nie, tie pohnútky boli osobné. A dcéra sa nakoniec dočkala odmeny až po 1989. ()

Mier na zemi (2022) (E16) 

Zaujímavá časť, škoda že nešla ešte viac do hĺbky, ale to by potrebovala dlhšiu stopáž. Škoda, že sa zväzky živých vecí po roku 1989 zničili. Kto vie, čo by sme sa ešte dozvedeli. Že ich ale mal ničiť aj Kaliňák v roku 2017? To mi príde divné. Snáď nejde zas len o politickú nadaktivitu RTVS. ()

Hra o život Tomáša Petřivého (2022) (E17) 

Umelec, psychicky nevyrovnaný človek a tak to nevydržal. Aj za iných podmienok odchádzajú takíto ľudia, nie to ešte pri spoločenskom nátlaku. Napriek tomu si myslím, že to nebolo len o režime, ten človek proste bol v hlave tak usporiadaný, že by to prišlo raz tak či tak. V každom prípade, keď o prenasledovaní rozpráva eštebák "domovník" Budaj, tak to je fakt už na hlavu. On sám tvrdí, že spoluprácu síce podpísal, ale len aby mu vrátili pas... Kto tomu verí? ()

Punk is not ŠTB (2022) (E18) 

Zaujímavá časť, ale feťáka a celoživotného zlodeja autorádií Korbela netrebalo ukazovať ako obeť. Dnes veľký antifák a spolupracovník Benčíka, s ktorým ochotne udáva. Nech sa netvári, ako tí komouši boli zlí, keď on robí to isté. ()

17.11. (2022) (E19) 

Veľmi dobrá časť a prekvapujúca v tom, že nebol problém priznať, že celá "revolúcia" začala hoaxom, dezinformáciou, za ktorú by dnes bábochlap Kolíková najradšej dával trest smrti. Aféra Šmíd, alebo výmysel jednej vrátničky. A prečo revolúcia v úvodzovkách. To si fakt niekto myslí, že to nebol riadený pád? Ktorá krajina komunistického bloku bolo Československo, kde to padlo? Predposledná a len tesne nebola posledná. Už sa dialo len nevyhnutné a ľudia z pozadia sa pripravovali obrátiť kabát a niektorí šikovne nastrčení zo západu prišli šíriť pravdu a lásku. Pár jedincov to nepochopilo alebo nebolo v tom zaangažovaných tak sa tvárili, že ešte niečo vyriešia represiami, ale potom to už šlo jedna kapitalistická radosť. ()

Reklama

Reklama