Cyklus o tom, ako moc komunizmu bola postavená na neviditeľnej paralelnej štruktúre. Jednotlivé epizódy skúmajú mechanizmy fungovania ŠTB od jej vzniku v roku 1945, až po jej zánik v roku 1990. V dvadsiatich dieloch odhalí nová séria pozadie tajných operácií, ich páchateľov a príbehy ich obetí. Záujmom tvorcov je predstaviť formovanie a metódy ŠTB na filmovo a historicky doposiaľ nespracovaných príbehoch alebo na uvádzaní nových zistení a súvislostí v známejších prípadoch. Doku-seriál priblíži témy provokačných akcií v podobe falošných hraníc, vznik dezinformačných kampaní, politických procesov, únosov, vrážd, zneužívania psychiatrie, prenasledovania cirkvi a disentu, nástup rozviedky, agentov medzi športovcami a pod... (RTVS)

Recenzie používateľa subic k tomuto seriálu (6)

ŠTB: Prísne tajné (2022)

Hlesem provází dokument Norbert Lichý. Ale na rovinu trochu jsem od toho čekal víc. ()

ŠTB na ľade (2022) (E05)

Ochrana vrcholových sportovců, aby nepodlehli vábení kapitalismu, emigraci a americkým a kanadským klubům. ()

Zamlčaná diagnóza (2022) (E11)

Takže první informace, Dr. Plzák byl informátor STB, krycí jméno Karel. A důvod, cynismus a prospěchářství. ()

Mier na zemi (2022) (E16)

Heslo bylo sloužit a pomáhat. Co mi to jen připomíná? ()

17.11. (2022) (E19)

17. listopad 1989 a skutečně to bylo takhle? Skutečně Lorenc nechtěl násilnou akci? ()

Tiene ŠTB (2022) (E20)

A ejhle pár dní po 17. listopadu přišel rozkaz okamžité skartace, takže se honem honem začaly pálit archivy. Ano i archivy o Burešovi. Ale kdo vydal ten rozkaz? K tomu se už dneska tak nějak nikdo nemá a i to pálení bylo takové místy ledabylé. Jenže a příslušníky StB jsme se nevyrovnali ještě ani v roce 2023 a to je velmi smutné. ()