Počas vojny vo Vietname založila americká tajná služba CIA svoju vlastnú leteckú spoločnosť, ktorú pomenovala Air America. Jej úlohou bolo prepravovať z miesta na miesto všetko, čo si len viete predstaviť – dokonca aj heroín! Keď v roku 1969 prišiel mladý a temperamentný Billy Covington (Robert Downey Jr.) o svoju leteckú licenciu, vyzeralo to, že s lietaní navždy skončil – no potom dostal miesto práve v Air America a spolu so svojím novým kopilotom Geneom Ryackom (Mel Gibson) začal z krízových oblastí transportovať úzkoprofilový tovar, vrátane už spomínaných drog! Hoci predtým Covingtona všetci považovali za riadne streleného a nevypočítateľného, vo svojej novej práci, vedľa svojho nového partnera a vo svetle šialených misií uprostred najtvrdších bojov, pôsobí ako absolútny „slušák“ vystrihnutý zo žurnálu! (TV Markíza)

Skip

Komedie, v níž toho není moc k smíchu a akčnosti se taky moc nedostává. Je to takový průměrný hybrid dvou žánrů, který sice úplně nenudí, ale k tomu, aby aspoň pobavil, má taky docela daleko. ()

Joe321

Lehce nadprůměrná oddychovka se skvělým soundtrackem a pěknýma záběrama, ale ne nějak užasným Gibsonem a Downeyem. Tempo neni moc záživné, zápletka nijak originální ale díky feelingu devadesátých let je to velmi pohodové. -"Base to Wild Dog. Do you copy?" -"Wild Dog to base. Fuck off." ()

Martin741

Videl som to tesne po Lethal Weapon 1 -ke, a pacilo sa mi to. Sympaticky film, u ktoreho netreba rozmyslat, zapletka potesi, Gibson vie hrat, a ako pikoska moze sluzit ten fakt, ze tu bol aj Dudikoff /Americky Ninja 1a 2/. 76 % ()

cariada

Průměrný snímek odehrávající se za Vietnamské války v sousedním Laosu o kšeftování s drogama a zbraněma. Je to celkem dobrá podívaná spojená s humorem. M.Gibson takový jaký má být. Poznámka až na menší blbost v dabingu bych výhrady neměl a to ,když se tam zminujou o mluvícím Maxipsu Fíkovi.Což je nehorázná blbost za prvé američani Fíka neznají a i kdyby ,tak v roce kdy se snímek odehrává 1969 žádný Maxipes Fík ještě neexistoval!!! Zajímalo by mě jaký blbec to překládal. ()

Jino

Průměrná akční komedie, která mě rozesmála jen v některých momentech. Neříkám, že je to nuda, ale přece jen jsem od Mela Gibsona čekal víc. O to víc mě příjemně překvapil Robert Downey Jr. Kdo hledá ve filmu nějaký hlubší smysl, bude asi míň zklamán než ten co se chce bavit. Je to takový šedý průměr. 55% ()

pakobylka

"Nejlepší válka je utajená." Úsměvný dobrodružný příběh s lehkou příchutí pelyňku balancuje na hranici komedie a parodie - a ukazuje zahraniční politiku USA v poněkud jiném světle, než bývá obvyklé. Je to pravdivější obrázek, řekla bych. Nicméně na 4* snímek nedosáhne, místy působí přece jenom trochu unaveně, i když dvojice Mel Gibson + Robert Downey Jr. funguje na jedničku. ()

Juto

Vďaka veľkolepým akčným sekvenciám a pútavým vystúpeniam Mela Gibsona a Roberta Downeyho Jr. je tento film zábavný a provokatívny. Výborné som sa bavil. 7/10 ()

tom88

Ako film celkom fajn, námet zaujímavý, mohol byť síce viac prepracovaný, ale réžia a herci sú dobrí. Zopár scén ujde, letecké scény sú super. Sympatická dvojca Gibson a Downey Jr.. Na oddychový večer je to ako stvorené, má to aj vtip ak to niekomu chýba. Je to mierne nadpriemerný filmík. 66% ()

SeanLSD

No nie je to taká pecka ako iné Gibsonove plné paľby, ale je to fakt výborný, svojský film a v kontexte diel o americkej prítomnosti v juhovýchodnej Ázií naozaj špecifický kúsok. Nielen tým, že sa neodohráva vo Vietname a na bojiskách, ale v Laose, v pozadí, či zázemí veľkej svetovej ideologickej vojny, ale aj demaskovaním celého toho intrigánskeho kupčenia CIA, čierneho obchodu a osobného prospechárstva, ktoré sa tam prejavilo, a napokon ešte tým, že toto demaskovanie je podané značne odľahčeným, komediálnym štýlom. Väčšina ľudí si ho pamätá len ako spoluprácu Gibsona s Downeym, a aj to vníma skrze svieže, mierne až dosť vyšinuté, ale stále predovšetkým zábavné Melovo "smrtonosné" obdobie, ale AIR AMERICA je omnoho viac. Samozrejme, ústredné duo klape podobne ako rok predtým spolupráca Gibsona s Kurtom Russellom, ostatne s Downeym aj zostali priatelia, ktorých neskôr spojili aj problémy so závislosťou a dočasná exkomunikácia z hviezdnej filmovej rodiny. Netreba však zabúdať, že aj ostatné postavičky sú výborné a skvele zahrané, predovšetkým všetci tí blázniví, nešťastní piloti stratení kdesi Pánubohu za chrbtom, ktorých prístup k životu evokuje DNEŠNÚ APOKALYPSU. Mňa osobne u AIR AMERICA možno najviac mrzí práve to, čo ho u mnohých divákov zachraňuje - že keď napokon ku koncu preváži "správňácky" moment, tak ako sa na mainstream patrí, v podstate to dosť zakryje celý ten deziluzívny efekt z reportážnej výpovede, ktorej sa tu divákovi dostalo - aj keď teda nie príliš aktuálnej (Knižná predloha Christophera Robbinsa z roku 1978 je žurnalistické dielo, ktoré vzniklo krátko po konci "občianskych" vojen vo Vietname, Laose a Kambodži roku 1975). Ale tak čo už, keď je to navyše plus-mínus skutočný príbeh... - je super, že sa dá filmové AIR AMERICA vďaka tomu neprestajnému kolísaniu medzi viacerými polohami vnímať súčasne ako seriózna realistická výpoveď, aj zábavný dobrodružný film s hviezdami trúsiacimi perfektné hlášky o lietadlách a pilotoch, politike, vojne a mieri, živote a smrti, o džungli a šialenstve. ()

ywo666

Celkom shitózna vec. Zachraňuje to Mel a pár zaujímavých postáv. Ale celé je to o hovne. Mladý Downey je zaujímavý herec, ale jeho postava ma nebrala. A ten záver s tým nákladom je na facku. Akcie je tu málo. Pár vtipov sa podarilo, ale nie je to ani nejaká ultimátna komédia. 50%. ()

yeniczek

Překvapivě mi to sedlo. Atmosféra neustálého "vzdoru" armádě (to co tolik uznávám na MASHi), i když Gibson neni žádný andílek, a vtipný cucák Downey Jr. mě dokázali na celé dvě hodiny neskutečně bavit. Kousky s letadly jsou parádní. Kde jsou ty časy, kdy se všechno nedělalo CGI... ()

JohnSmith

Byla to příjemná jednohubka, ale nic extra. O programu CIA Air America se hodně mluvilo a psalo a tak si myslím, že by trochu vážnější pojednání nebylo na škodu oproti akční komedii. ()