Raven's Hollow

všetky plagáty

Skupinka kadetů je po objevení zavražděného muže vtažena do temné legendy nedaleké vesničky Raven's Hollow. Kadet Edgar Allan Poe (William Moseley) se záhy se svými kolegy pouští do vyšetřování záhadných úmrtí ve zdejší komunitě. (PetriK12)

*CARNIFEX*

Tešil som sa na horor z čias, kedy muži na koňoch skackali bez hlavy, pričom prívlastok “Hollow” bol akousi predzvesťou chudobnejšieho príbuzného toho “Zaspatého”. Legenda o havranovi z Litvy ale vyslovene nesklamala. Možno je to síce tým, že som takmer nič neočakával, no snaha vytĺcť z toho kapitál bez väčšej ujmy, sa rozhodne uprieť nedá. Pekná, sedliacka, dobová atmosféra, všade bordel a špina, akoby človek putoval Ukrajinou. Či Lotyšskom, Lotyšskom .. ()

darkrobyk

Příběh básníka E. A. Poa z doby, kdy byl ve vojenské akademii, odkud ho vyhodili kvůli hazardu a pití. Tenhle mysteriózní příběh je však z říše fantazie a odkazuje na dílo básníka a autora povídek. A protože jeho povídky jsou kromě hororových především detektivní, Poe bývá považován za zakladatele detektivního žánru, tak nesmí chybět pátrání po šíleném vrahovi. Připomenuty jsou: Havran (nesprávný překlad slova The Raven, což je ve skutečnosti krkavec, se v češtině už ustálil), Zánik domu Usherů, Zrádné srdce, Lenora. Nešťastná láska k vlastní sestřenici drtila Poa po jejím skonu až do jeho smrti, alkohol se mu stal průvodcem do hrobu. Vynikající temný vizuál + atmosférická hudba - místy strašidelná. Úvod je efektní a zlověstný, dojde na rozřezanou mrtvolu, několikrát střeva ven a krvavé podříznutí. Ač se nabízí, vzhledem k zavádějícímu názvu, srovnání s Ospalou dírou, je třeba říci, že mnoho společného, kromě záhadných vražd, s ní nemá. Celkově pak je film zcela jinde a více jej ocení ti, co znají život a dílo básníka a spisovatele, jehož pro pro Evropu objevil prokletý Charles Baudelaire. ()

Big Bear

Ranven's Hollow je spíše než horor taková milá pocta E. A. Poe a jeho dílu. A jelikož žil v době, která dnešnímu smrtelníkovi přijde strašidelná sama o sobě a psal strašidelné a napínavé příběhy, rádi jej a jeho dílo filmaři připomínají i dnes. Vezměte si už jen tehdejší architekturu. Baráky, v nichž by se mnohý z nás bál i ve dne. A teď si vemte zimu, meluzínu, všudypřítomnou tmu a jen spoře osvětlená místa petrolejkami. Z každého stínu na vás kouká ďábel jak o něm káže pastor každou neděli v kostele... A když si dáte hlt něčeho ostřejšího a mixnete to opiem, pak asi vidíte věci, které byste vidět fakt nechtěli. Kdo nebude moc znát E. A. Poe a jeho životopis, bude mu tento řekněme horor možná připadat tuctový. Kdybych to bral také tak, hodnotím mnohem hůře, protože tohle je přesně ten typ hororů kde děsící složkou není něco nevyřčeného a neviditelného, ale bubák. Musím ale uznat, že to chvilkami mělo pěknou atmošku, ten podzim a to polorozpadlé městečko bylo fajn. Moc se mi líbila ta písnička v první třetině filmu.  Lotyšsko docela překvapilo touto koprodukcí s Brity. Místy ale byl film tuctový, lekačky nefungovaly a mne osobně tam rušila i ta moderní hudba podkreslující dramatické momenty. Pokud si chcete užít něco na tento způsob ale zpracované na jedničku, doporučuji k vidění spíše The Pale Blue Eye. A úplně nejlépe uděláte, když si přečtete něco přímo z pera tohohle úžasného amerického básníka. ---  Vrátil jsem se do pokoje, velmi divě se a boje, když jsem zaslech trochu silněj nový šramot poblíž mne. „Jistě cos za chumelice padlo mi na okenice; podívám se ze světnice, co jsi zač, kdo budíš mne – ztlumím na okamžik srdce, najdu tě, kdo budíš mne; -“ vítr a nic jiného už ne. Vyrazil jsem okenici, když tu s velkou motanicí vstoupil starodávný havran z dob, jež jsou tak záslužné; bez poklony, bez váhání, vznešeně jak pán či paní usadil se znenadání v póze velmi výhružné na poprsí Pallady – a v póze velmi výhružné si sedl jen a víc už ne. Pták v svém ebenovém zjevu ponoukal mne do úsměvu vážným, přísným chováním, jež bylo velmi vybrané –  „Ač ti lysá chochol v chůzi, jistě nejsi havran hrůzy, jenž se z podsvětního šera v bludné pouti namane –  řekni mi své pravé jméno, plutonovský havrane!“ Havran děl: „Už víckrát ne.“ --- Dávám za 3 loknutí opia. * * * ()

pornogrind

Po snímku The Pale Blue Eye(2022) je tu další film ve kterým figuruje můj oblíbenec mezi spisovateli E.A. Poe. Záměrně jsem si tyhle dva kousky pustil po sobě abych mohl srovnávat. U mě na plný čáře vítězí The Pale Blue Eye. Raven's Hollow na mě působil tak nějak všelijak. Dějově mě to moc neoslovilo a nemůžu říct, že by mi to přišlo nějak atmosferický nebo napínavý. William Moseley mi sice extra nevadil ale ve srovnání s Poem v podání Harryho Mellinga jasně prohrává. Celkově mi hereckými výkony v tomhle filmu nepřišly nikterak oslňující. Raven's Hollow tak v pomyslným duelu The Pale Blue Eye převyšuje snad jen v množství krvavějších scén. Když to shrnu tak pokud E.A. Poe ve filmu z roku 2022 tak jedině The Pale Blue Eye. Tohle je u mě jen za 2 hvězdy. ()

Arsenal83

Svoju temnú atmosféru to malo, takú špinavú, ľudovú, no scenár je dosť vlažný. Ponurá krajina a kostýmy tiež nestačili na to, aby film splnil parametre gotického hororu. Malo to potenciál Ospalej diery, škoda, že to nevyšlo. ()

JASON_X

Oceňuju snahu přiblížit velezajímavou osobu E. A. Poea dnešní popkulturní generaci. Jen škoda, že se mistrův duch dočkává pouze podřadných béček jako je toto, nebo jako byl třeba nedávný Raven s Cusackem. S Poeovou osobou a dílem má tahle slátanina společného jen havrana, nevermore, pár jmen (Lenore, Usher) a fakt, že Poe v mládí opravdu krátce studoval na vojenské akademii. A tak spíš než s Poem je film příbuzný s Burtonovým Sleepy Hollow, a to nejen názvem a vizuálem, ale vzdáleně i dějem. Ale je to úplně jiný level. Copak výprava a exteriéry, ty nejsou vůbec špatné, i herci ujdou, ale achich ouvej, ten scénář, ten scénář... ()

stration

Námět a první polovina úplně super, pro znalce EAP lahůdka. Pak se to ale komplikuje, prodlužuje a konec je spíchnutý narychlo a bez invence či překvapení. Škoda promarněného potenciálu, protože atmosféru a nápad to má. ()

bourec

Prvních deset minut jsem měl pocit, že ten film už sem buď začal sledovat, a vypnul ho, a nebo sem ho už sjel celej, zapoměl napsat hodnocení, a zapoměl jsem to. Nakonec nic z toho. Film s hnusnou atmosférou, nudným dějem, a prapodivně vyznívajícíma trikama jsem ale mohl klidně vynechat. Moje chyby. Skoro vše, co je spjato s jménem Edgara Poea stojí za hovno. 30%. ()

majo0007

Lacná inscenácia nejakej Poeovskej kokotiny (sám Poe je pre Európana prázdnym vzduchom, tuná nepoznajú ani Erbena) - keptn vojačikov sa volá Edgar Poe, vo vidlákove riadi "Havran" a už tam chýbala len Matka Tereza. Kavaléria nováčikov nájde ukrižovaného pastora s črevami vonku, dôjdu do "dediny" a snažia sa tomu prísť na kĺb a po jednom kapú. Budget asi 500$ (za požičanie kostýmov a koní) + od kamoša CGI za "Havrana" + natočené za humnami v parku. Taká študentská diplomovka FAMU s odretými ušami. Nevermore! ()

filmmovier

Opravdu velké překvapení. Samozřejmě, Havraní díra není Ospalá, ale není v ní o nic menší sranda. Tak předně - atmosféra je naprosto luxusní. Dobovka s gotickými kulisami, mlhou, divným venkovem a jeho ještě podivnějšími obyvateli. Funguje tady napětí (společně se skvělou hudbou se občas dostaví i příjemné mrazení) a stejně tak ústřední zápletka je ohromně sympatická. Funguje tady detektivní i mysteriózní rovina, rychle to utíká a příjemně se na to kouká, a to i díky naprosto fantastické kameře. Tenhle film se prostě povedl a do děje fakt vtáhne, navrch je tu i velmi sympatické obsazení (a navíc ne nijak zásadně hvězdné, což je výhoda) a ačkoliv rozuzlení úplně nepřekvapí, nijak to nevadí. Tahle parádní atmosférická a místy i dost temná záležitost plná odkazů na dílo velkého autora umí být pěkně zlověstná a znepokojivá. Není to nijak zásadní veledílo, zvlášť, když už máte něco nakoukáno, ale to jí na kvalitě rozhodně nijak neubírá. Podobně parádní nenápadný klenot jako Eight for Silver. Přesně tyhle skvěle natočené žánrovky mám rád a ani tahle ani v nejmenším nezklamala. 80 % a rád se znovu podívám. ()

oveckaoa

Je to určitě lepší než Pale Blue Eye co bylo na Netflixu navíc je to kratší a  má to lepší děj o gore nemluvě. Na začátku sledujeme ženskou jak se prochází lesíkem uvidí jak ji pronásledují listy a zdrhá domů pak se ty listy v něco promění a zabije ji to pak sledujeme 5 vojáčků jak se prochází lesem najdou umírajícího chlápka co říká slovo Havran poblíž je vesnice Raven Hollow (žije tam tak zhruba 7 lidí) tak jdou zjišťovat kdo to byl mezitím umírají i oni. Není to nic světoborného, ale účel to splňuje navíc hororů z historické doby taky moc není. 60 procent ()

Daiker

Nikdy jsem tomu moc nerozuměl..... Poe a Havran. A ani nechápu co všichni na tom tak obdivují.... Film je ale zajímavý a zpracování se mi libilo.... Má to takovou ponurou, mystery atmosféru. Herci jsou vybraní dobře a všichni mají takový ten psycho ksicht.... Hudba na domácím kinu byla luxusní. Vše kazí levná produkce a divný art konec, který jsem opět nepochopil a nevím co tím chtěl autor říct.... ()

Bossi123

Začněme chronologicky,  začátek je za mě moc fajn rozjezd, nápad s ptáky - havrany je podle mě také fajn pro dokreslení atmosféry,  ale poměrně klišé. Postavy velmi sympatické (až na Elizabeth) a herci mi přišli dobře vybraní. Prostředí je moc krásně vyobrazeno,  především příroda a vesniček. Film má tak trochu hororový, romantický a filosofický nádech. Jistě by se také dal nazvat mysteriózním,  čisté thriller to určitě není. ()

RavenSpector odpad!

Trapná parodie na Ospalou Díru. Havran se snaží být v podobném duchu, Poeova přítomnost tomu dává korunu, smysl tam jeho postava nemá. Ovšem, oproti OD je to  hloupé, nudné a neatmosférické. Přišlo mě to jako Jeepers Creepers říznuté Sleepy Hollow bez jakékoliv invence a nápadu. Scénář stojí za prd - nemá hlavu, patu, postavičky vojáčků jsou tupé, hloupé, do děje prakticky nejsou s to zasahovat a neřeší nic. Většinu snímku se jen diví a blbě čumí. Logika chování prakticky kohokoliv ve filmu nemá s realitou společného nic. Tahle hovadina by uspěla možná v osmdesátých letech, tehdy bylo podobných sraček mraky na VHS ()

Miroslav.Zac

Na film jsem se těšil, protože jsem očekával "Ospalou díru nového tisíciletí". Bohužel ani tady se toto uvozovkové ocenění nekonalo. Přišlo mi to, jako by celý příběh stál jen na postavě E. A. Poea a jeho dílu, tak na smyšlené folkové legendě, odehrávající se v době a na místě, které přímo čiší mysterióznem, šmrncnutým temně pohádkovou atmosférou (což v dnešní době frčí). Ale za příjemné jedno podívání to stojí... teď už jen čekám, jak dopadne další mnou očekávaný film - Bledé modré oko. ()

Polux

6/10 | Slušná nízkorozpočtová variace (zlí jazykové by asi spíše použili termíny "nestoudná" a "vykrádačka") na Burtonovu nestárnoucí klasiku Sleepy Hollow (ta spřízněnost názvů obou filmů rozhodně nebude náhoda:-)), která nad rámec očekávané žánrové škatulky přidává docela šikovnou provázanost s dílem E.A.P. jako takovým. Fakt, že je film tematicky a do určité míry také svou premisou (E.A.P. v době svého působení na vojenské akademii v roli kadeta vyšetřuje zapeklitý případ (sebe)vraždy v uzavřené komunitě, jen prostředí akademie je v tomto případě nahrazeno poloprázdnou vesnicí uprostřed ničeho) podobný Cooperovu nedávnému kusu The Pale Blue Eye je sice zajímavý, ale dějově se zde tvůrci vydávají trochu jiným směrem, neukotveným tolik v realitě. Použitím nadpřirozených prvků má film mnohem blíže ke zmiňovanému Sleepy Hollow, respektive k literárním počinům samotného E.A.P., které se přímo propisují do vlastního příběhu jak v podobě nejrůznějších odkazů, tak i konkrétních dějotvorných prvků (ptačí všežravec v názvu filmu rovněž není žádná náhoda:-)). | Co je ovšem na filmu hodné pozornosti je překvapivá skutečnost, že v mnoha ohledech, ve kterých slavnější souputník částečně nebo rovnou na plné čáře selhává, jeho skromnější soupeř předvádí více než sebevědomý výkon. Po dekádu dlouhé pauze se k filmu navrátivší Hutton divákům servíruje povedenou žánrovku, ve které funguje tísnivá a paranoidní atmosféra, budování napětí, strašidelné scény, detektivní linka, "šokující" plot twistové momenty, i ty akční vsuvky (byť jich ve filmu není nijak velké množství) jsou ucházející a stopáž toho všeho je tak akorát. Stran obsazení a produkčních hodnot se sice Hatton nemůže Cooperovi rovnat, ale Moseley v hlavní roli není vůbec špatný a Zanetti jako zdejší nevypočitatelná femme fatale má také něco do sebe (a její podobnost s Ricci pochopitelně není vůbec na škodu, i když Ricci je samozřejmě jen jedna:-)), plus po stránce dobové výpravy a kostýmů se rovněž nejedná o nějakou marnou záležitost. Celkově nečekaně fajn zážitek a hodně slušná práce. | PeZet ()

LadyCroft

Pozor! Film NENÍ určen pro mladší mileniály, notabene genZ, kteří neumí udržet pozornost déle než pět vteřin. Tento film totiž není příspěvek z tik-toku, ba ani zábava, kde se děj řítí dopředu jako prudký průjem! Popcorn si tudíž nechte třebas na Rychle a zběsile 502.  Už dlouho je mé přání - které se nikdy nesplní - aby u hodnotitelů byl uvedený věk. To není vyjádření nějakého zásadního ageismu, ale výsledné hodnocení je pak zavádějící a je to čím dál horší. Milé děti, věřte či ne: je mnoho fanoušků žánru, kterým nevadí slow-burn horory, ocení skvělý vizuál nebo atmosféru a někdy i nějakou tu filozofičtější notičku. PROČ si tu nemálo lidi myslí, že je toto PARODIE (sic!) na Sleepy Hollow?! Podle jména v názvu? Ach bože...Nicméně: film není žádné obří veledílo, je to ale velmi slušná žánrovka. Dávám pět hvězd z trucu:-) Diváci jsou čím dál zmlsanější a náročnější, ale co chcete pořád vymýšlet na základní lince hororu? - je třeba ocenit především originalitu zpracování, to, že třeba člověk úplně přesně neví, kam se film ubírá.... Dostala jsem od Raven´s Hollow víc, než jsem čekala, kamera je skvělá, masky taky, twist pro mě dostatečný. Potoky krve, i když nějaká ta vyhřezlá střeva se tam najdou, nečekejte. Prosím přeřaďte na Scream, pokud vám to není dost. ()